Poslední přání

Poslední přání
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422761/mid_posledni-prani-MSJ-422761.jpg 5 6588 6588

Zaklínač série

Geralt z Rivie je zaklínač. Nemá rodinu, nemá domov, toulá se světem a zabíjí netvory a monstra škodící a ubližující lidem - upíry, vlkodlaky, bazilišky či mantichory. Není žádný rytíř bez bázně a hany, jen si musí vydělat na živobytí, a tak si za svou práci nechává platit. Jsou to těžce vydělané peníze a jeho řemeslo je nejen nebezpečné, ale i nevděčné. Za bojové a magické techniky, které mu umožňují přežít, musel zaplatit vysokou cenu - prodělat změny organismu, mutace i krutý výcvik. Nyní jeho schopnosti vzbuzují u běžných smrtelníků strach a odpor, a přestože se bez jeho služeb neobejdou, odsoudili ho k životu na okraji společnosti. Zaklínači by to nemělo vadit, měl by být zbaven emocí, jenže u Geralta známá pravidla často neplatí...... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: ekniha , Leonardo

Ostatnie życzenie , 1993

Luigi1
04.05.2021 5 z 5

Konečně se mi podařilo sehnat tuto knihu a krásně jsem si počet.Povídky na sebe krásně navazují a hezky se čtou.

NextOne
30.04.2021 5 z 5

Knihu jsem si náramně užil. Slovanská atmosféra a drsný humor. Každá povídka byla něčím výjimečná. :)

IG: next_fantasy_one

Calwen89
22.04.2021 5 z 5

Miluju ten žánr, ten příběh, ten humor, ty postavy... Zákonitě teda protáčím oči pokaždé, když se Geraltovi připlete do cesty žena (či individum ženského pohlaví) a jedinou její starostí je zaklínače svést, protože tady se autor opravdu hodně nechává unést mužským egem...Ale aspoň se u toho vždycky pobavím :D

Amy05
15.04.2021 2 z 5

2⭐️/5⭐️
Upřímně, tuhle knížku jsem si přečetla jenom kvůli seriálu, jelikož jsem si chtěla přečíst 3 díl této série (první díl děje) ještě než vyjde 2 série seriálu, tak uvidíme jestli to stihnu, no.... moc tomu nevěřím. Úplně nevím, co tady v této recenzi psát, jelikož to jsou povídky. Postavy... s žádnou jsem si prostě nesedla, nebyly mi sympatické, jediný kdo mi byl jakž takž ”sympatický” byl teda Marigold, on byl prostě strašně vtipný, sarkastický, takový ten “prasák”, který musí být v každé knížce, filmu či seriálu, například Joey z Friends, ano, teď to cpu všude. Knížka je tvořena z 7 povídek a 7 takových 10-ti stránkových dějových částí, některé mě bavily, myslím, že to bylo hlavně kvůli tomu, že jsem viděla první sérii seriálu, takže některé povídky jsem si představovala tak, jak byly v seriálu. Některé povídky byly celkem fajn, ale některé mě strašně nebavily a četla jsem ji strašně dlouho. Díky této jsem se dostala do obrovské čtecí krize, tím pádem jsem tuhle knížku četla asi měsíc. Nesedlo mi rozvržení textu na stránku, bylo strašně namačkané na sobě a tím pádem se to strašně táhlo. Za mě vám knížku doporučit úplně nemůžu, ale chci ji dát ještě šanci.

Emilie.Black
08.04.2021 5 z 5

Túto sériu som začala čítať už pred pár rokmi a žiaľ akosi som skončila pri 5tej knihe. Stále som sa na knihy v knihovnici pozerala a mrzelo ma, že som sériu neprečítala celú. Preto som sa konečne rozhodla k nej vrátiť a som rada. Tento svet milujem ❤️ prvá poviedková kniha nám odhaľuje svet zaklínača Geralta, ktorý bojuje s rôznymi príšerami. Poviedky sú napínavé a dialógy vtipné, čo spôsobuje aj štýl písania a vyjadrovanie postáv. Pri mnohých som sa fakt schuti zasmiala. Celú sériu môžem len odporúčať. Veľmi sa teším na ďalšie časti keď do príbehu vstúpi Ciri a ďalšie skvelé postavy.

Loriss
05.04.2021 5 z 5

Geralt z Rivie, Ciri, Yennefer a ostatní... prostě hrdinové mého srdce. Navždy.

cryingPickle
31.03.2021 4 z 5

Hodnotiť budem celú sériu a nie iba Posledné želanie. Tieto poviedky a sága sú také dobré, že sa stali mojou najobľúbenejšou sériou. Knihy sú prepchaté mágiou, humorom, intrigami, zvratmi, sex scénkami s Geraltom a hlavne súbojmi ktoré sú také chaotické, že nebudete vedieť čo sa vlastne deje :D. Knihy sú písané veľmi pekne, nie sú tam zbytočne zdĺhavé opisy krajiny a taktiež tam nie je veľké množstvo postáv, vďaka čomu sa budete pekne orientovať v tom kto je kto.

P.S.: Ak si nebudete vedieť predstaviť Geraltov spôsob súboja (piruety, premety a kadejaké iné akrobatické kúsky) odporúčam si ho predstaviť ako helikoptéru bez pilota.

Laféeverte
30.03.2021 5 z 5

Tento soubor povídek mě vážně mile překvapil (čteno ve fázi, kdy mám za sebou Krev elfů a Čas opovržení). Bavily mě nejen povídky samotné, ale výborné bylo hledat v nich jejich pohádkovou předlohu. U všech jsem sice neuspěla, ale třeba ji ještě najdu. Nejlepší je podle mě povídka Zaklínač, a to pro naprosto dokonalé přeprapracování mé oblíbené pohádky Spravedlivý Bohumil. No i u Zrnka pravdy jsem se s ohledem na původní pohádku dost bavila.

monkal
22.03.2021 3 z 5

Tato sbírka povídek mě příliš nezaujala. Některé povídky mi nedávají pro budoucí děj vůbec žádný smysl. Jen vyplňovací omáčka z Geraltova života. Snad jen Otázka ceny kvůli pozadí budoucího Geraltova vztahu s Ciri. Příliš mnoho filozofování o životě, který mi do žánru fantasy příliš nesedí. Ale čtenář se nesmí nechat otrávit první knihou, protože ty další už jsou výrazně zajímavější a lepší.

Jetelka
19.03.2021 4 z 5

Asi zase - očekávání předčilo realitu. Kniha je moc dobrá pro milovníky tohoto typu fantazy. Já však nedávám ty monology. V knize se neřekne vítej, ale postava, která někoho vítá má řeč na půl stránky. Já jsem rychlý člověk a tak nemám ráda omáčky, ale rovnou k věci. Jinak dobrá kniha. Ale pokud to není váš žánr, myslím, že vás to neosloví a nepřivede k četbě fantasy.

NicMocVládce
03.03.2021 4 z 5

Dlouho jsem se k zaklínači nemohla dostat, až jsem nakonec skončila u audioknihy. Povídky na sebe moc nenavazují, ale to mi nevadilo. Nevěděla jsem co přesně čekat, trochu jsem se bála přehršle bojových scén, ale zbytečně. Zaklínač Geralt má něco do sebe a čím dál jsem, tím víc jsem nadšená. Vždycky se těším až půjdu mít nádobí nebo luxovat, protože to je obvykle čas pustit si do sluchátek Geralta :D.

Ticiana
03.03.2021 5 z 5

Zacatek se mi libil, sice stale mi nedoslo uplne o cem je prvni povidka, ale mam tuseni. Zaklinace znam z vypraveni a videla jsem i serial. Monstra a obludy jsem si hledala na internetu, protoze po pravde, moc opis neni, nebo ne nejak extra podrobny. Povidky se mi moc libili, jako is Hlas rozumu. A Geralt a ten jeho kousavy humor je skvely. Ceka mne jeste dlouha cesta 7 knih, ale moc se tesim.

PriMula
26.02.2021 2 z 5

Tak to bylo opravdu podprůměrné čtení. Vůbec nerozumím tak vysokému hodnocení, i když respektuji, že každému se líbí něco jiného.

Povídky na sebe vůbec nenavazující, nic neříkající.. 2 hvězdičky dávám kvůli docela slibnému začátku. Ten mě bavil, bohužel po něm přišla povídka na první vůbec nenavazující. Já kdybych snad svět zaklínače už nějak znala a tyto povídky si přečetla už s nějakým vztahem k příběhu, asi by to bylo jiné. Bohužel ale postavy, prostředí a vůbec všechno pro mě bylo novinkou a tak mi to prostě nic neříkalo. Zkrátka je mi nepříjemné, když jsem poprvé v nějakém novém světě, ještě se pořádně ani nerozkoukám a s další povídkou už jsem zase v nějakém trochu jiném.

Já věřím, že od třetího dílu, který už by měl být jednotný příběh, to je asi super čtení, což soudím podle neskutečného hodnocení. Ale bohužel, toto mě odradilo tak moc, že do druhého dílu (od kterého prý taky nemám čekat nic jiného než jenom další sumu povídek) s největší pravděpodobností nepůjdu.

Abych to shrnula, čekala jsem super fantasy které jsem rozhodně nedostala a Zaklínač mě hodně zklamal.

Atuin
23.02.2021 5 z 5

Tyto povídky jsou pro mě hned po Tolkienovi ( komplet) balzámem na duši. Fungují perfektně na čtecí krizi...Od Wiedźmina se dostanu hned přes Ziarno prawdy k povídce Mniejsze zlo a než se rozkoukám jsem v povídce Kraniec świata a to už je na dohled džinovi a Ostatniemu źyczenie.
Miluju povidku se strygou, to je luxus. Ten začátek a první ( dnes už profláknutý ) odstavec znám zpaměti v originále i v češtině. Stejně tak mám slabost pro celý koncept v němž se nachází Nivellen, protože ta celá povidka zní tak nenásilně a jako by je postavená mimo vše co AS pojal vymyslet. Blaviken ten je úžasný sám o sobě....zpoza strefy vychází jakoby povídka s Rokytou, ačkoliv se to nemusí tak zdát a finále této knihy je už trochu komplikovanější protože tu v popředí máme více postav a já si stojím za tím že autor uměl sehrát partií vždy když jeho orzsak byl seskupen s méně než 5 postav na place. Jakmile si terén rozšířil, maličko mu to vazne jako by se snad za svou nápaditost styděl.
Ovšem to jsou detaily. Povídkové formace ( které později využívá i v Sáze) jsou perfektní.
Cudowne..

Metlos
19.02.2021 5 z 5

První kniha o zaklínači a za mě nejlepší. Z povídek vyzařuje krásná slovanská atmosféra. Surovost a drsný humor dodává celému příběhu reálnost. Ale zdaleka nejlepší je to, jak Sapkowski dokáže v příbězích zmínit známé pohádky ale dát jejich pravému významu úplně jiný kabát.

Petass
18.02.2021 4 z 5

Přečteno znovu kvůli seriálu. I napodruhé je to pořád stejně skvělé! A stíhám si více všímat detailů, což byl vlastně cíl, protože seriál se v detailech liší a to jsem si právě chtěla ověřit :)
Forma povídek mě baví více, než pozdější sága. Uvidím, kam až se pročtu na druhý pokus.

smazenaryba
14.02.2021 5 z 5

Neviem či Zaklínač v Szapkowského mysli od začiatku vznikal ako sága, začínajúca krátkymi príbehmi, no fakt je, že v tejto poviedkovej podobe mám zaklínača najradšej. A to až tak, že cez rozdielny prístup pri románoch a zameranie sa na iné postavy, som sa nevedel preniesť a aj pri opakovanom čítaní som zamrzol niekde pri štvrtom dieli. Hádam tomu bude tentokrát inak.

Každopádne, tento spôsob zoznámenia so svetom Zaklínača pomocou poviedok bol v skutku husársky kúsok. Nezačína sa pôvodom hlavnej postavy, tzv zrodom, ako to obvykle býva, ale celé fungovanie sveta, zákony, postavy, miesta, spoznávame za jazdy pomocou samotnej interakcie a udalostí. Výsledok je taký, že aj napriek knihe bez začiatku a konca čitateľ získava ucelený obraz o svete a postavách a má obrovskú chuť poznať viac.

Nešlo by to samozrejme bez majstrovského rozprávania, bez kumštu, ktorým Szapkowský šperkuje každú scénu a rozhovor. Text iskrí presným dávkovaním humoru, akcie, myšlienok, čitateľ sa baví spoznávaním odkazov na známe rozprávky a ich prekrúcaním a prenesením do oveľa drsnejšieho sveta, v ktorom neexistuje "a žili šťastne až do smrti" a v ktorom každé vyústenie má svoje "ale".

Jedna z mála kníh, ku ktorej sa dokážem vracať znova a znova, pri ktorej žasnem nielen nad obsahom, ale aj nad umom autora.

nangijala
13.02.2021 4 z 5

Byla jsem Zaklínačem úplně nepolíbená.. a dost mě tato povídková kniha překvapila. Představovala jsem si původně velký příběh, boj dobra se zlem, záchranu světa apod. Zádumčivého mutanta, pro svoji obživu putujícího světem a bojujícího s kletbami a všelijakými "strašidly", jsem zkrátka nečekala. Na implicitnost a úspornost textu jsem si zpočátku musela trochu zvykat, Geralt si toho spoustu domyslí nebo přečte v myšlenkách druhých, ale já ne, spousta postav měla tak málo prostoru nebo zmizela, než jsem je vůbec stačila poznat. Zatím jsem se do Geralta ještě nezamilovala, ale pomalu se sžíváme. Úplně chápu ty, kterým těchto pár tak trochu pohádkových příběhů stačí a víc už nechtějí nic, na mě ale působily jako ochutnávka a pozvánka do tohoto magického světa. A já tu pozvánku přijala.

Hobitka
12.02.2021 5 z 5

Prostě a jednoduše: sbírka skvělých povídek :)

wullcann38
11.02.2021 4 z 5

Zaklínač mě nikdy nějak moc nezajímal, ale když jsem zjistil že na Netflixu bude seroš řekl jsem si že to prubnu.
No kniha se mi líbila mám druhý díl, seriál se mi líbil těším se na druhou sérku.