Posledné želanie

Posledné želanie https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440847/bmid_posledne-zelanie-EI4-440847.jpg 5 6533 830

Zaklínač série

Knižná predloha seriálového hitu Zaklínač na netflixe! Geralt z Rivie, bielovlasý zaklínač, majster meča a umenia zabíjať, má v živote len jeden cieľ a obživu – zbavovať svet príšer. Odveké zaklínačské umenie chráni ľudstvo pred tými najodpornejšími stvoreniami, či už sú to mantichory, strigy alebo vlkolaky. Na svojej dlhej púti však Geralt zistí, že zlo sa často ukrýva práve v ľuďoch, intrigách a nenávisti, ktorá sa pre jeho inakosť často obracia proti nemu. Zaklínač si preto vždy vyberá cestu rozumu a snaží sa v sebe zadusiť akékoľvek city. Nie vždy sa mu to však darí. Andrzej Sapkowski, držiteľ ceny World Fantasy Award za celoživotný prínos, vytvoril svojimi poviedkami o tajomnom zaklínačovi celosvetový fenomén, ktorý okrem knižných pultov a herných konzol dobyl aj televízne obrazovky fanúšikov po celom svete. Prvá poviedková kniha Posledné želanie je skvelým úvodom do ságy o zaklínačovi Geraltovi z Rivie.... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Lindeni

Ostatnie życzenie , 1993

BaHa
22.07.2018 4 z 5

Trvalo mi, než jsem se začetla, a nebudu lhát, že občas mi použitý slovník dal vcelku zarat, zvlášť proto, že jsem zvyklá spíš na anglickou verzi, ale přesto se mi každá povídka něčím líbila. Top samozřejmě příběh o setkání Geralta a Yen.

Razič
16.07.2018 5 z 5

Výtečné, čtivé fantasy povídky se skvělým příběhem, postavami, jež si člověk oblíbí, napětím bojem a nějakým morálním dilematem.
Jedním dechem od začátku do konce. Geralt je skvělý!

Mufurufus
12.07.2018 4 z 5

Co k tomu dodat, Zaklínač je Zaklínač a kdo ho nečetl, jakoby snad ani fanda fantasy knih nebyl. Je to prostě klasika a jako k takové je k ní nutné přistupovat. Zaklínač je vlastně soubor pohádek ve fantasy kabátku, ale nutno podotknout, že velmi čtivých a velmi poutavých. Mě čtení Zaklínače vyloženě bavilo a rozhodně jsem se nikterak nenudil.

Svoby42
11.07.2018 5 z 5

Skvělý úvod do světa Zaklínače. Rámcový způsob vyprávění, který byl použit i v druhé knize, se zde naprosto hodí. Druhou knihu jsem zhltl stejnou rychlostí.

toulava
10.07.2018 5 z 5

Setkání se Zaklinačem pro mě bylo jako setkání se starou láskou někde u piva. Knihu jsem přečetla na jeden nádech. A už se těším na další setkání s Geraltem.

MiraiYume
05.07.2018 5 z 5

Zaklínače bych určitě zařadila do povinné četby každého milovníka fantasy. Co Sapkowski dokázal napsat, je obdivuhodné! Zaklínač je nadčasové a skvělé dílo, v němž se prolíná násilí s mytologií i filozofickými úvahami. Četla jsem ho před lety a moc ráda se k němu vracím. V několika povídkách je zřejmá inspirace pohádkami, nebo se alespoň kolem nich točí, ačkoliv z úplně jiného úhlu, než je známe. Nedovedla jsem se od něj odtrhnout. Jsem si jistá, že se k němu zase jednou vrátím. Ať chcete nebo ne, Gerald vás prostě učaruje (a Marigold vesměs pobaví).

Zebra01
02.07.2018 5 z 5

Perfektní jako vždy.

miska98
29.06.2018 5 z 5

K Zaklínači jsem se i přes svou lásku k tomuto žánru dostala poměrně pozdě, což mě zpětně velice mrzí, protože Sapkowski je jedním slovem geniální. Dokázal jednu zcela neuvěřitelnou věc - nadšeně jsem přečetla knihu povídek dřív, než jsem si stačila uvědomit, že povídky vlastně nemám ráda.

Za mě tedy absolutní spokojenost, teď už jen zhltat další díly!

kristy2711
25.06.2018 5 z 5

Nejlepší fantasy ever. Příběh Geralta si prostě zamiluje každý.

vivalamuff
20.06.2018 5 z 5

Se Zaklínačem jsem setkala poprvé před mnoha lety, když ještě běželo stejnojmenné filmové zpracování knižní série s Michaelem Zebrowskim, který byl mimochodem v úloze hlavního hrdiny báječný. Příběh mě natolik zaujal, že jsem si pořídila první díl, a potom druhý díl, atd. Poslední přání u mě ale zůstává stále jedničkou. Za každou povídkou stojí mnohem více než se na první pohled zdá.
PS: Pro všechny nadšence Zaklínače doporučuji i audioknihu - zpracování je naprosto fabulózní. Pan Dvořák zde propůjčil Geraltovi hlas a opravdu se vyznamenal.

Atlantis
18.06.2018 5 z 5

Poslední přání mi už kdysi prošlo pod rukama, ale jsem rád, že jsem většinu zapomněl a mohl si Zaklínače užít odznova. Výborný fantasy svět smíšený s klasickými pohádkami (Kráska a zvíře nebo Sněhurka), který drží skvělou vyváženost mezi vážnými pasážemi a humorem.
Svět Zaklínače je vystavěn tak, že sice zrcadlí ten náš, ale má v sobě tolik zvláštností, že i když chápete, na jaké skutečné sociální problémy autor naráží, nepřijde vám to jako nucené poučování.
Jediným mínusem je pro mě poslední příběh, který měl být asi zlatým hřebem, ale mě moc nebavil.
Těším se na další díly, ale mám neodbytný pocit, že kvalita bude klesat.

střapatá
17.06.2018 4 z 5

Dlouho jsem se ke čtení odhodlávala, neb tento žánr neni úplně má parketa, ale nakonec jsem nelitovala. Sice jsem Zaklínači zatím ještě zcela nepropadla, ale to je tím, že se jedná pouze o povídky, tudíž jsem neměla potřebu hltat jednu za druhou. Zpočátku jsem se v příběhu ztrácela, neb autor nic nevysvětluje a nechá čtenáře, aby Zaklínačův svět poznával postupně a zapojil svou fantazii. Nejvíc mě bavila povídka o čertovi :-) se Sapkowskim rozhodně nekončím a těším se na další příběhy.

SladkaK
16.06.2018 4 z 5

Několik dní jsem kolem zaklínače chodila, až jsem i já jemu propadla. Byla jsem připravena na zbytečná krveprolití, odpornosti a zlo, ale o to víc mě potěšila Zaklínačova osobnost, která takový spád knihy nedovolila. Příběh byl poutavý i když pro mě, jako neznalou, poněkud zmatený,

Kyta
16.06.2018 4 z 5

Zaklínače jsem až donedávna vůbec neznala, ale když jsem se dozvěděla, o jak známou sérii se jedná, musela jsem to rychle napravit přečtením prvního dílu. Že jsou první dva díly povídkovými cykly, jsem vůbec nevěděla. Celý námět knihy, tedy příběh o zaklínači, jenž zabíjí nestvůry, které nějakým způsobem obtěžují životy lidí, se mi velmi zamlouval. První seznámení s proslulým Geraltem z Rivie nebylo špatné, tu postavu jsem si víceméně oblíbila, byl mi hlavně sympatický svými názory a lidskými vlastnostmi (empatií, laskavostí, odvahou, trpělivostí...) vzhledem k tomu, že je to vlastně mutant - je to možná známka toho, že ne každý mutant musí být hned špatný.
Kompozice Posledního přání mi zpočátku připadala trochu zmatená, nedokázala jsem se v knize moc vyznat. Netušila jsem, co znamenají kapitoly nazývané "Hlas rozumu". Pro mě jakožto absolutního neznalce světa zaklínače největší záludností knihy bylo zjistit, jakým způsobem je členěna. Po několika kapitolách mi vše začalo dávat smysl a už jsem si jen užívala jednotlivé povídky. Všechny měly co do sebe a každá byla něčím výjimečná, nebylo to jen o likvidování nestvůr, důležité tam byly ty příběhy jednotlivých postav, které povídky skrývaly. Jazyk knihy byl poutavý a čtivý; velká zásluha patří samozřejmě překladateli, který si dokázal poradit i se jmény apod.
Líbilo se mi, že kniha nebyla jen o povídkách, ale byly tam i pravidelně vkládané kapitoly z Geraltovy aktuální "cesty". Možná mi u každé povídky chyběl údaj o tom, kdy se to odehrávalo.
Kniha asi nesplnila všechna má očekávání, čekala jsem opravdu něco velkolepého vzhledem k tomu velkému ohlasu a vysokému hodnocení. Nicméně svět, který Sapkowski vytvořil, je skutečně originální a čistě fantastický a já ho musela každou chvíli obdivovat. Na celých 5* to za mě ale bohužel není.

MarianP
29.05.2018 5 z 5

Poviedky o Zaklínačovi Geraltovi boli fajn, nechýbal vtip, dobrodružstvo, mágia, fantastyčnosť, kopa príšerok a monštier,..proste všetko, čo má asi dobré fantasy obsahovať. Niektoré poviedky boli možno menej zaujímavé, mňa najviac bavila tá o strige, čertovi, netvorovi a o džinovi...istotne budem pokračovať v ďalších knihách.

Leximort
23.05.2018 5 z 5

Příběhy zaklínače Geralta znám z mnohými proklínaného seriálu, který se mně osobně celkem líbil. Do knižní předlohy jsem se proto pustil s chutí a musím říct, že předčila mé očekávání.

Kniha přináší několik epizodních příběhů či povídek. Ty jsou spleteny do jednoho celku jako vzpomínky zasazené do "aktuální" linky příběhu stárnoucího zaklínače. Vše sleduje klasický scénář, ve kterém se střetává starý svět a nesmlouvavý pokrok, vděčnost a hamižnost i příroda s civilizací.

Na nějaké vznešené myšlenky jsem v díle příliš nenarazil, snad jen náznakem otevřená úvaha o pragmatismu a morálnosti volby "menšího zla". V zásadě jsem je ale ani neočekával.

Temný fantasy svět je částečně propleten s lidovými legendami a pohádkami, což mu dodává větší autentičnost a trochu hororový potenciál. S tím vším se mísí prvky humoru a ironie, s níž Sapkowski lidové legendy i své vlastní příběhy paroduje. Tahle kombinace je ostatně hlavním důvodem, proč jsem si knížku tak oblíbil a proč se kvapně chystám na další díl.

špulo
19.05.2018 5 z 5

V rámci fantasy povinnosť, v rámci beletrie tiež...

Corpy
10.05.2018 5 z 5

Kdysi mne do Zaklínače nutil jeden můj kamarád, ale já to číst nechtěl, protože to bylo napsané od poláka. A jak šeredně jsem se mýlil! Je to výtečná kniha. Tomuto temnému fantasy příběhu nechybí vůbec nic. Označil bych to za povinnou četbu!

Blekí
08.05.2018 5 z 5

Neskutečný čtenářský zážitek

spackova.p
04.05.2018 4 z 5

Čteno v rámci čtenářské výzvy. Sama bych po ní asi nesáhla, ale kupodivu mě bavila a možná se pustím do dalších dílů :)