Pomněnkové matky

Pomněnkové matky https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222003/bmid_pomnenkove-matky-dus-222003.jpg 4 308 111

Čeho všeho je schopna žena drasticky toužící po dítěti? Matka, která přišla za podivných okolností o svého potomka? Zubařka Šárka Jordanová, jejíž dcera Iglika zmizela beze stopy v roce 2004, se snaží bolest z její ztráty přebít dalším mateřstvím, dosaženým díky anonymním „samcům“ z internetových seznamek. Důležité pro ni je, aby neměli jméno, příjmení ani tvář. Jenže Šárka je schopna i jiných, ještě bizarnějších věcí. A kam zmizela v roce 1968 pětiletá Zuzana Mádlová? Kdo měl zájem na tom, aby byl její smutný osud zapomenut? Nitky obou příběhů proplétají, ačkoli nás zavedou tu na Vysočinu, tu do Buenos Aires… a nakonec přinesou nečekané rozuzlení. Detektivně-psychologická novela Lenky Chalupové je věnována rodičům, jejichž „pomněnkové děti“ zmizely beze stopy a pro které je dvacátý pátý květen, „Pomněnkový den“, připomínkou jejich bolesti – aby neztráceli naději…... celý text

DominaCZ
03.12.2019 1 z 5

SPOILERY!!
Jo, ta autorka vzpomněla bolavé téma, ale zapasovala ho dost nešikovně. Tak nějak nijak.
Je tam hodně lidí, pletli se mi.

Chvíle v B.A. taky byly k ničemu - fakt, že unesená patnáctka svěřuje, že nerada pere a třídí prádlo nevl. sester, mi fakt přijde zbytečný a nic to tý knize nedá. Stačila zmínka, že tam žije s tím otcem a hotové, byť to zase dává knize jiný nádech-anotace jakoby slibuje, že jde o záhadno-kde ta holka je? Kam zmizela, žije ještě...? A ona si přitom rochní v Buenos, kroutí narůstající pr*elí, chlapi nad ní prý slintaj a užívá si. No, super.

Umírající děda, byť tam má návaznost na tu jednu zmizelou holku, tam zabírá příliš mnoho místa a je to zbytečný, vážně mě nezajímá jeho komančská minulost ani to, že zabil nebo že umírá v hospicu, jaký to je, že ho navštěvuje dcera, jakej byl "otec-strejček" nebo manžel.
Že ho teď ve finále "vlastně miluje", ač ho nezná? Trapný.

V podstatě mě zajímala jen ta zubařka, i když i ta byla notně přehnaná.
Ano, přišla o děcko, fajn.
Vážně ale SPOILER
lékařka touží po děcku tak moc, že do sebe pustí kdejakýho špínu nalezenýho po internetu naostro, nebojí se že čapne kdejakou nemoc, ti chlapi ji taky ojedou naostro, nevadí jí platit tisíce za hotely ??
Když jí jde jen za to oplodnění, za tu jistotu tý "fazolky", nesáhla by ona jako lékařka po jistě nějakých dobrých stycích ve spermabankách a nenechala si vpravit "jistotu" dobrého, prověřeného vzorku, kde by měla jistotu na hned první vložení?
I když byla zbohatlická mrcha a dělat nemusela, určo by ji bavilo za ty špíny utrácet tisíce ? Pochybuju. Tohle teda pokulhává a ruší to.
Navíc je divný, že NIKDY nic nechytila, a že za 8 let neotěhotněla, i když BYLA ZDRAVÁ. Takže buď byli divní oni, nebo nebyla ona až tak ok, jak si namlouvala. Takže čteme vlastně co? Sbírku o jakýchsi divných...nechci říkat magorech, ale...lidičkách :)
Napřed popis, jak naštvaně kouří, protože to má dělat se 17 letým...potom že nevylezli z postele, p*chal nejlíp ze všech, ou panejo...hm pak ji napustil dědek, ostudááááá-ale povedlo se- hm tak ne, ach jo, co teď---.-a furt se motáme jen v jejích fňukandách, pruda!
KONEC.

Taky tam autorce unikaly reálie jako že "jsi tak útlá a sošná"- tak útlounká, nebo naopak řádně sošná??
"Máš dívčí prsa!"- a do sex. inzerátu vypisuje "prsa trojky"---tak má kozy jako vozy nebo malinký do dlaně?? Vážně se všichni, co dělají na tý knize, přehlídli, nebo jako...co??

Jediný plus, za což je i ta jedna hvězda, je ten konec, kterej není sluníčkovej.

janadibelkova
30.11.2019 5 z 5

Kdyby nebyly ve vydání chyby, řeknu, dokonalá kniha..opravdu doporučuji všem, skvělý dárek pro jakoukoli kamarádku, sestru, mamku, která ráda čte.

Miila
06.10.2019 4 z 5

Knížka skvělá, občas děsivá, aspoň pro mě, jako matku. Čtyři hvězdičky místo pěti jen kvůli nekvalitní korektuře, která občas ruší při čtení.

SimonaP
16.09.2019 3 z 5

První polovina knihy se dost vlekla, druhá už byla napínavější, ale myslela jsem, že to bude lepší.

Pet13
03.08.2019 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Zpočátku trochu chaotická než se člověk zorientuje v postavách, nakonec skvělé početní. Po zamyšlení a vstřebání děje vám běhá mráz po zádech.
Přečteno jedním dechem.

perpe2a
07.07.2019 3 z 5

Hodně zvláštní příbeh o složitosti vztahů, trochu nuda, ale závěr překvapil. I tak za mě 3 hvězdy.

Allla9
09.06.2019 5 z 5

Po přečtení této knihy mohu jedině potvrdit, že si od této spisovatelky přečtu vše, co napsala. Přidávám si ji do svých oblíbených.

asam
26.04.2019 2 z 5

Přečetla jsem, ale jinak nic moc.

dom.ini
16.04.2019 3 z 5

Dojem z této knihy sem si musela nechat chvilku uležet. Bylo to dost jiné, než co jsem očekávala. Jedná se o psychologický román, vlastně takovou krátkou sondu do života nekolika rodin. A to je právě u této knihy za mě problém. Osobně mi připadalo že v knize bylo až moc informací na tak malém prostoru. Osobně bych knihu asi více rozpracovala a pár stran přidala. Konec mi připadal vyloženě useknutý. Ale téma i samotný příběh byl zajímavý, jenom škoda toho počtu stran a (pro mě) useknutého konce.

Danago
16.04.2019 5 z 5

Autorka píše ze života. Její knihy nejsou žádná červená knihovna ani odpočinkové čtení. Knížka má velice bolestné téma, které je velmi lidsky a s citem zpracováno. Knížka se čte jedním dechem , ale musíte se nad ní hodně zamyslet. A ano je , třeba se dobře soustředit na postavy, aby jste se v nich neztratily.
Knížka mě nezklamala, naopak mile překvapila.

L.Helena
05.03.2019 5 z 5

Moje druhé setkání s paní spisovatelkou a musím říct, že se po přečtení této knihy stala mou oblíbenou autorkou.
Zpočátku sice trochu chaos v postavách, záhy však pochopíte vztahy mezi nimi a začínáte postupně odhalovat všechna jejich tajemství. Čte se to tak dobře, že ani nevnímáte, že jste se dostali na konec, který vám doslova vyrazí dech.
Určitě si přečtu i autorčiny ostatní knihy!

rozarada
04.01.2019 4 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem, happyend se nekonal.

Pampelda
11.12.2018 5 z 5

Trochu jsem se ztrácela v "Čeňkových ženách" ale jinak skvělá kniha .Dobře se čte a je k zamyšlení .

pavčape
29.11.2018 5 z 5

A kruh se uzavřel... V knížce vystupuje opravdu celkem dost postav a musela jsem si dávat pozor, kdo s kým a proč, ale neztrácela jsem se v nich. A všechny ty ženy, muži i děti byli pro děj podstatní, všichni byli nějakým způsobem spřízněni, ať už příbuzenskými vztahy nebo tím, že jim osud zkřížil cesty. Příběh je to smutný, k zamyšlení a přestože skončil, pokračuje. A chyběl už jen krůček, aby alespoň jeden příběh došel šťastného konce... Někdy by stačilo tak málo...

lenkaBajza
28.10.2018 5 z 5

z počátku velký guláš v postavách - přišlo mi jich zbytečně moc, moc příběhů, autorka se mohla věnovat jen jednomu.
Postupem čtení jsem ale zjistila, jak mistrně autorka dokázala všechno propojit, jak vše dávalo smysl.
Z konce jsem byla ze začátku nešťastná (až zhnusená), ale nemůžu trestat knihu za to, že nedopadla jak jsem si představovala.
Musím uznat, že tam prostě ten wow-efekt byl. A to se počítá:)

andream
19.09.2018 5 z 5

Dalsi kniha prectena temer na jeden zatah, moooc tezko se od ni odchazi... zajimavy namet, prolinani deju, neni to tak smutne a emocionalni jak jsem predpokladala... za me velmi zajimava kniha, utcite stoji za precteni a za zamysleni.... dopirucuji.

Ishir
02.07.2018 4 z 5

Je dobré vědět o problematice ztracených dětí. Kniha se dobře čte. Závěr je překvapující.

Zuzvil
29.06.2018 4 z 5

Za mě skvělá knížka. Mám ráda zamotané příběhy, které se proplétají a na konci úplně rozpletou. Charakteristika postav byla autorkou také velmi dobře napsaná, nemám co bych vytkla. Nedávám plný počet hvězdiček, protože to dávám knížkám, které mě totálně dostanou, ale stejně u této platí, že se mi líbila a zaujala mě. Také téma pomněnkových (=ztracených, odcizených, utečených) dětí bylo zajímavé a netradiční. Knihu určitě doporučuji k přečtení.

*Lucias*
23.05.2018 3 z 5

Neskutečné množství chyb! To jsem už dlouho v žádné knize neviděla. Námět dobrý, ale Ptačí žena se mi líbila mnohem víc

JakubiRa
04.03.2018 5 z 5

Velice dobře napsaná kniha. Zpracovává skutečnost, která se tiše skrývá v blízkosti každého z nás. Visí ve vzduchu jako stín. A dokud se nás nedotkne osobně, nepochopíme úplnou hloubku tohoto problému. Autorka odkryla bolest, kterou mnoho lidí kolem nás prožívá. Ráda čtu příběhy se spletitými osudy, což se v této knize povedlo. A z konce přímo mrazí.