Pomněnkové matky

Pomněnkové matky https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222003/bmid_pomnenkove-matky-dus-222003.jpg 4 308 111

Čeho všeho je schopna žena drasticky toužící po dítěti? Matka, která přišla za podivných okolností o svého potomka? Zubařka Šárka Jordanová, jejíž dcera Iglika zmizela beze stopy v roce 2004, se snaží bolest z její ztráty přebít dalším mateřstvím, dosaženým díky anonymním „samcům“ z internetových seznamek. Důležité pro ni je, aby neměli jméno, příjmení ani tvář. Jenže Šárka je schopna i jiných, ještě bizarnějších věcí. A kam zmizela v roce 1968 pětiletá Zuzana Mádlová? Kdo měl zájem na tom, aby byl její smutný osud zapomenut? Nitky obou příběhů proplétají, ačkoli nás zavedou tu na Vysočinu, tu do Buenos Aires… a nakonec přinesou nečekané rozuzlení. Detektivně-psychologická novela Lenky Chalupové je věnována rodičům, jejichž „pomněnkové děti“ zmizely beze stopy a pro které je dvacátý pátý květen, „Pomněnkový den“, připomínkou jejich bolesti – aby neztráceli naději…... celý text

Temný snílek
29.08.2015 5 z 5

Pomněnkové matky jsou psychologický román s prvky detektivky, který upoutá nádhernou obálkou, ale také námětem ztracených dětí, které zmizely beze stopy a jejich matkami. Kniha dokáže chytnout za srdce a donutí čtenáře zamyslet se nad situacemi matek. Tleskám autorce za skvělou knihu a doufám, že „Pomněnkový den“ se dostane více do podvědomí lidí.

bookcase
23.08.2015 5 z 5

Moje první knižní setkání s tématem pomněnkových matek. Zpočátku jsem se trošku neorientovala v postavách, ale jakmile jsem se začetla, nemohla jsem se odtrhnout. Konec mě dostal.

MartinaF
07.08.2015 4 z 5

Až do posledních stran jsem věřila, že vše dopadne jinak, než dopadlo a trochu to zabolelo, jsem sama máma, ale tohle, co si zažily pomněnkové matky, bych zažít nechtěla.

Nesouhlasím moc s komentáři níže, že tam bylo moc příběhů a utnutí děje v tom nejlepším. Myslím, že tohle bylo právě to zajímavé.

Knížku jsem přečetla jedním dechem a budu doufat, že pomněnkových matek bude co nejméně.

Michaela91
15.07.2015 3 z 5

Knížka pro mě byla moc překombinovaná. Moc příběhů v jednom, možná by stačili dvě rodiny a jejich příběh. Potěšilo mě město Přerov, je to v mém okolí. Nicméně téma bylo určitě zajímavé.

Leniiis
15.06.2015 3 z 5

Čtení to bylo pěkný, ale možná kdyby tam bylo míň příběhů a ty byly víc dopodrobna popsaný a rozvinutý, bylo by to lepší. Takhle se akorát skákalo z jedné rodiny na druhou a než se člověk začetl do příběhu jedné, tak už se řešilo zase něco jinýho. A konec teda..překvapení, vůbec jsem nečekala, že to tak dopadne a přišlo mi to teda dost nereálný, ale to je jen čistě můj pocit.

anansie
25.03.2015 5 z 5

Skvělá kniha s nevšedním tématem, dobře vymyšlenou zápletkou a téměř hororovým koncem. Něco, co by žádná matka rozhodně nechtěla zažít.

knihomilovnice
17.02.2015 5 z 5

Skvělé! Nemáte někdo informaci, jestli kniha byla nominována na Magnesiu Litera? Nebo na knihu roku 2014?

fruitbueno
04.02.2015 3 z 5

Text na jedno odpoledne... Téma, které se běžně nezpracovává, podané poměrně poutavou formou, přímočaře, výstižně. Velice oceňuju, že autorka nesklouzla ke kýči, k ubohému vydírání citů a přehnanému patosu. Vidím však i několik vad. Především nepřehlednost (hodně postav!, hodně úhlů pohledu, zkratkovité "přepínání" mezi jednotlivými příběhy, ač se všechny splétají do sebe) a hrozně mi vadilo to sekání konců vyprávění: naznačil se děj, usekl se, vyřešil se za deset stran "jen tak mimoděk". Takové těkání mě rozptyluje a knize nesluší.

vikaa
10.01.2015 5 z 5

Jsem fanouškem Lenky Chalupové a musím konstatovat, že její knihy jsou čím dál tím lepší. Tato knížka není jenom obyčejnou detektivkou, jejíž obsah se vám za pár dní vykouří z hlavy. Vsadím se, že kdo si tuhle detektivku přečte, její obsah si bude pamatovat hodně hodně dlouho. O pomněnkových matkách se mnoho nemluví a nepíše. Já osobně jsem se s tímto termínem setkala poprvé díky této knize. Příběh v knize je napínavý, mrazivý a dotkl se mě velmi hluboko - asi žádná matka si nedovede představit, co by pro ni nevyjasněná ztráta jejího dítěte znamenala. Tahle detektivka má přitom všechno, co má správná detektivka mít - silný příběh, napětí a velmi dobře zpracovanou psychologii hlavních hrdinek. Osobně bych se velmi ráda dozvěděla, co se dělo s protagonisty příběhu dále, ale to už by byl úplně jiný příběh...

Neri
13.12.2014 4 z 5

Příjemné knižní překvapení a důkaz toho, že české autory stojí za to číst. Na to, kolik má kniha stránek, je obsahově velmi objemná, spíš než detektivní zápletka upoutá výborná psychologie postav. Pocity matek, které se vyrovnávají se zmizením svého dítěte, jejich naděje a touhy. Autorka je skvělá vypravěčka, její příběh upoutá, dojme i překvapí. Určitě stojí za pozornost.

Boboking
27.10.2014 4 z 5

Dočteno a musím říci, jeden z nejlepších titulů, které nakl. Čas má ve své nabídce. Dramatický příběh žen, které spojují nejen rodinné vztahy či kamarádství, ale osud tzv. pomněnkových matek, tedy těch, kterým zmizely jejich děti. Velmi působivé čtení s dramatickými zápletkami. Vlastně rodinná sága táhnoucí se od války do dneška. Vřele doporučuji. Recenze v nejbližší době.