Polnočné slnko

Polnočné slnko https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468192/bmid_polnocne-slnko-aSv-468192.jpeg 3 739 208

Stmívání / Twilight série

< 5. díl

Kultová Twilight sága sa začiatkom milénia stala ópiom pre celú generáciu. Zvodný upír Edward pobláznil nielen vnučky, ale aj mamy a staré mamy. Konečne – takmer po pätnástich rokoch – prichádza prerozprávanie príbehu veľkej lásky z Edwardovho pohľadu. Dlho očakávaný návrat do sveta Twilightu je jednoznačne triumfom. Ikonický príbeh Belly a Edwarda nadobúda nový temný podtón. Pre Edwarda je to najzaujímavejšia udalosť, akú zažil počas svojho dlhého života. Bellin príchod ho znepokojí a fascinuje, s podobným pocitom sa za celé roky v podobe upíra ešte nestretol. V Polnočnom slnku sa dozvieme aj fascinujúce podrobnosti z Edwardovej minulosti, sledujeme jeho vnútorný boj pri pohľade na Bellu, a pochopíme, že je to rozhodujúci zápas jeho života. Edwardov pohľad je zrelší, autorka dotvorila jeho postavu do detailov a zároveň sa viac venuje členom upírskej rodiny, pohnutej histórii Rosalie a jej vzťahu s bratom, Aliciiným víziám a Jasperovmu talentu. Polnočné slnko naplnilo očakávania fanúšikov natoľko, že mnohí volajú po pokračovaní ságy z Edwardovho pohľadu. Twilight zaujal milióny čitateľov, stal sa literárnym fenoménom a stvárnil pre jednu generáciu ideál nesmrteľnej lásky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Midnight Sun , 2020

MíšaS.
10.11.2022 odpad!

Škoda stromů, co padl na tuhle slátaninu... Překladatel, korektor a redaktor by měli dostat hodinový padáky.

Linda007
08.11.2022 5 z 5

Miluju to. Doufám, že napíše i další díly.

petra5588
06.09.2022 2 z 5

Jako já chápu, že přeložit 720 stran je celkem makačka, do které se nebude chtít každému, a že od dob největší slávy Stmívání už uběhlo dost let, ale to se vážně nenašel někdo schopnější? Tenhle překlad je děsný a zabíjí to celý děj! Jedna překladatelská perla za všechny: "Ano, bylo by velmi příjemné být teplý." Marně přemýšlím, jestli to byl nějaký soukromý vtípek paní překladatelky Teplé, nebo jestli je její slovní zásoba na bodu mrazu... Vlastně se docela začínám bavit tím, že technickou redaktorku v tomhle případě dělala nějaká paní Mrázová, protože z jejího diletanství (zdvojená nebo naopak chybějící slova, chybějící písmena) se mi zas chvílemi vařila krev... Dvě hvězdičky dávám jen díky dlouhodobé oblibě autorky, kdybych hodnotila jen českou verzi, asi bych tentokrát musela jít do mínusu...

Karlicka728
04.09.2022 2 z 5

Čím začít... po celou knihu jsem si myslela, že dám 3 hvězdičky. Tu třetí z nostalgie a možnosti vrátit se do minulosti. Do doby kdy jsem četla první díl a hltala ho jako jednu z mých prvních Young Adult fantasy. Právě tato skutečnost mě ale ve výsledku přiměla k tomu, abych dala knize pouze hvězdy 2 (nemám pocit, že je to to nejhorší, co bych kdy v životě četla, proto si jednu hvězdu schovám na jindy).

Kniha mě sice přenesla do minulosti, ale vlastně mi celou romantickou fantazii z doby dospívání spíše zkazila a podivně pokřivila. Slyšet všechny Edwardovy neustále se zacyklující vnitřní monology bylo chvílemi opravdu únavné. Jeho neutuchající až odpuzující nejistota, pocity nedostatečnosti a opovržení vůči sobě sama by se jistě daly popsat i na méně než 720 stranách. Do jisté míry mi teď zpětně chybí jeho tajemnost, za tu si člověk totiž mohl dosadit i méně iritující důvody.

Abych však nebyla pouze kritická, dokáži ocenit širší náhled do jeho minulosti a jeho schopnost čtení myšlenek knihu také obohacovala o zajímavé momenty, které jsme si v prvním díle vychutnat nemohli.

Závěrem bych ráda parafrázovala jednu z recenzí na tuto knihou, kterou jsem si přečetla již dříve a musím jí dát zcela za pravdu. "Kniha chvílemi působí jako by zoufale užila editaci."

Hobitka
03.09.2022 2 z 5

Ne, tuhle knihu jsem si nekoupila, ani nepřála dostat. I když jsem na ni byla zvědavá. Ale když už se mi přece jen náhodou do rukou dostala, otevřela jsem ji a začetla se. Musím uznat, že autorka opravdu umí do knížky vtáhnout.

Přijde mi ale jako obrovská škoda, že do svého díla nenapsala zdravější milostný vztah. S funkčnější komunikací. Méně manipulativní. Ani nespočítám kolikrát jsem měla chuť Edwardem zatřepat a proplesknout ho, protože to byly takový kydy... Grrr! Záměrně Belle neodpovídá na otázky, zamlčuje, lže a manipuluje. A pak se diví, že si nerozumí? Co prosím??? Štvalo mě, jak vždycky řekl pár vět nahlas, a pak pokračovala třeba i další strana jenom jeho vnitřního monologu, kde toho vysvětlil nohem víc, ale Bellu už s tím samozřejmě obeznámit neráčil. A připadá mi, že ji ani moc neposlouchal... Zato byl vždycky horlivý bagatelizovat její city a důvody. Tohle fakt od vztahu chceš... Ne.

Poněkud mě mrazí z představy, že původní sérii četly 13 leté holčiny, které si na základě tohoto obrázku vytyčily ideální vztah, o kterém snily. Jsem ráda, že jsem to tehdy nečetla.

Kromě scén řešících milostný vztah mezi Edwardem a Bellou mě kniha ale až překvapivě bavila. Dozvíme se spoustu detailů z Edwardova světa. Že nejsou všichni upíři stejní, ať už nadáním, či postojem k lidem. Jak žijí v různých uskupeních, že mají i své vlastní zákony. Jakým způsobem se tvořila rodina Cullenových, a obeznámí nás s většími či menšími kousky příběhů jejich členů. Všechny dary členů rodiny byly skvěle vykreslené a mám dojem, že i funkčně používané, spolupracovali.

Bohužel jsem na více místech měla pocit, že už to autorka trochu moc okecává. Dokonce i super napínavá akční část začala být utahaná... Nekolikrát jsem zvažovala, jestli tuhle bichličku dočítat nebo ne. Nakonec jsem ji doklepla, ale upřímně kdybych ji v půlce odložila, žádná velká ztráta by to nebyla.

LišákPlyšák
17.08.2022 2 z 5

Původní sérii jsem četla ,když mi bylo po 20 a moc se mi líbila.Těď je mi po 40 a už jsem na to asi moc stará . Celkem mě bavila 1. půlka a zbytek mě spíš nudil . Dočetla jsem to s vypětím posledních sil a knihu pošlu dál .A mimochodem , na knihu ,která stojí přes 500 kč ,je tam na můj vkus až moc tiskových chyb a kdybych jí nesehnala za 100 kč ve slevě jako poškozenou , tak bych byla asi pěkně naštvaná .

Xemerius
31.07.2022 3 z 5

Lidi, já tuhle sérii mám docela ráda, chápu, že filmy z ní udělaly dost velkou hrůzu, nicméně si jí vážím pro její atmosféru zšeřelého, mysteriózního města, deště a (ne)obvyklých obtíží v životě hnědooké teenagerky. (Dobře, dobře, ten trojúhelník vynechávám ze seznamu XD )
No...tak jsem si říkala, že bude fajn si přečíst i Edwardovu vizi. Konečně po patnácti letech či kolika vyšlo Půlnoční slunce - Twilight modla.
Mno.....nebyl to dobrý nápad XD. Bohužel jsem se při čtení necítila tak komfortně jako se starší verzí - jako olej, okno??? .... vážně? Ti, co četli určitě pochopí.
Přecejen tu náznaky původní nostalgie určitě byly, mnoho se objasnilo, ale zase ne nijak šokujícím způsobem. Edwarda jsem si nijak neoblíbila, už tehdy mi přišel malinko vyšinutý, avšak ani jsem si ho nijak moc neznelíbila.
Naopak Emmett mě dostal a Alice to stejné :)).
Nakonec shledávám, že v případě PS bylo 720 stran pro mou maličkost celkem dost únavné čtení. Kdyby se však paní Meyerová rozhodla napsat ještě něco dalšího s touto normální rodinkou, tak bych do toho šla ;).

MaggieR
30.07.2022 3 z 5

Tešila som sa ale dosť ma to sklamalo. Niektoré úseky som čítala až na silu. Neustále sa myšlienky opakovali, druhý krát by som to nedala. Možno som už stará...Bellinu verziu som čítala na strednej a tá bola úžasna.

nai.ivka
14.07.2022 3 z 5

Čte to teď dcera a tak jsem opět "vzala knížku do ruky". Puberťanda tam našla pravopisné chyby. Nevidím je, protože si s oblibou převádím své ebooky na audio, aspoň toho jsem ušetřena. Ona by ale dala knížce nejmíň o hvězdičku víc.

Týna24
08.07.2022 1 z 5

Čekala jsem od toho mnohem více :( . Za mě to bylo hodně rozepsané, občas nudné a někdy jsem se do toho musela nutit. Pokud by ještě vyšli další díly, tak bych jim asi šanci dala. Jedna ze slabších knih z této série.

Akinimod25
03.07.2022 2 z 5

No, moc mě to upřímně nenadchlo. Stmívání, Nový měsíc, Zatmění i Rozbřesk se mi četlo skvěle, tady jsem se musela do čtení přímo nutit. Edwardovy úvahy byly vyloženě otravné a táhly se na několik stran... Nakonec jsem nabyla dojmu, že je ještě divnější než Bella a proto se k sobě tak hodí! :DDD Čekala jsem asi mnohem víc. Může to být i tím, že jsem starší a nad věcmi už přemýšlím jinak.

LucijeT
15.06.2022 3 z 5

Vždy se mi líbí víc pohled jeho než její. Ale tohle má ale.... ve své podstatě z toho vyplynulo, že Eda je kapku sobec a skrejvá to za svoje nesobectví a obětavost... což byl ústřel... autorka ho asi nemá ráda nebo nevim :D ale líbilo se mi to, ne že ne... jen mi přišlo, že z něj udělala trochu pitomce... a zbytečně

MamaKnihomolka
15.06.2022 3 z 5

Kdo by neznal Stmívání? Hloupé jehně a masochistických lev? Člověk a upír? Božský Edward. A kdo by nechtěl vědět co se mu honilo hlavou zatímco poznával Bellu?
•••
Je fajn vědět, jak se Edward cítil, s čím vším musel bojovat a jaký byl jeho život. Každopádně některé jeho myšlenky byly už po pár kapitolách dost otřepané. A to, jak stále varoval Belu, že by se neměli sblížit a že je nebezpečný. Přitom ale sám věděl, jak jsou pro normálního člověka oslnivě krásní a přitažliví. Bylo od něj dost trapný. Proč se stále divil, že to Bela nechápe?
•••
Text se četl moc dobře, ale ty chyby. Omlouvám se, ale musím to zmínit, protože já chyby v knihách nevyhledávám a na málokterou narazím. To mě opravdu musí uhodit do očí. A tady to teda bylo často. Občas chybějící písmena nebo naopak slova navíc. Nesmyslně poskládané věty, chybné pojmenování kapitol ( jiný název kapitoly v textu a jiný v obsahu). Na to, že ta kniha vyšla od známé autorky a ve známém nakladatelství ji muselo číst dost lidí a neříkejte, že by na ty chyby nenarazili.
•••
Čekala jsem stejný příběh jen očima Edwarda, ale co si pamatuji, tak některé věci a scény se lišily. Zajímalo by mě proč. Bella viděla scénu v lese a Edward v autě? Moc nechápu záměr autorky, kor když tuto knihu napsala téměř hned po prvním díle. Docela mě to zamrzelo.
Na druhou stranu si velmi cením scén z Edwardovy minulosti, začátků jeho nesmrtelnosti a celkově jeho předchozího života.
Také se mi tento příběh, právě proto, že se od původního vyprávění tolik liší, líbí víc. Přijde mi více "reálnější". Myslím tím, že Edward je více opatrný, více se sebou zápasí a příběh se pomalu vyvíjí. Za to Bella mi přijde jako z kamene. Ničeho se nebojí a do všeho jde téměř po hlavě jako by to všechno bylo naprosto normální.
•••
Ráda jsem se vrátila do Forks a prostředí Edwardovy rodiny. Pro fanoušky je tato kniha rozhodně nutnost a vedle těch ostatních v knihovně vypadá krásně. Ale počítejte s tím, že těch chyb a nesrovnalostí je tam bohužel dost a věřím, že to někomu může ovlivnit požitek z knihy.

KájaKoxík
29.05.2022 3 z 5

(SPOILER) No, co k tomu říct... Nakonec upocených 3 z 5

I když je v klasickém Stmívání jasně řečeno, že se Edward považuje za zrůdu, číst jeho myšlenky v tomto kontextu bylo prostě utrpení. Neustálé opakování se, je pro čtení fakt otrava. Abych byla spravedlivá i moje myšlenky se často točí okolo jednoho tématu pořád dokola. Jen je nikdo nemusí číst. Ale stejně, co je moc, je moc a tak mínus hvězda.

S knihou sice nemám problém jako Lenka (že by se mi bortila vazba), ale délka je prostě moc. Než jsem začala číst, myslela jsem si, že jsou to všechny díly série z jeho pohledu dohromady. No ne, jistě by to šlo výrazně zkrátit. Takže další mínus..

Jako plus beru nové příběhy o členech Edwardovi rodiny. Ale jako velký mínus vidím naprosto nedokončenou myšlenku, že James znal Alici ještě za života. Nijak se to neprojevilo v původní sérii, až to na mne působí, že si to autorka přidala až teď.

Závěrem: Ač jsem byla velký fanoušek, nejspíš si další díl (pokud by z pohledu Edvarda vyšel) nekoupím.

fromywindows
27.05.2022 4 z 5

Skvělá kniha pro všechny fanoušky Twilight ságy, bavilo mě číst Edwardovy myšlenky, vidět to celé z jeho pohledu, víc se dozvědět o něm a jeho rodině.. love it.
Jednu hvězdičku odebiram za gramaticke chyby ve knize

margotkla19111
19.05.2022 5 z 5

Před deseti lety bych to asi prožívala více, ale i tak.....Je to můj milovaný Edward, moje první láska, nemůžu dát jinak než 5*

Lenka339
02.05.2022 3 z 5

Dávám 3 hvězdičky a to trochu z nostalgie.
Knížka je zbytečně rozvláčná. Spousta věcí se v ní opakuje stále dokola, hlavně v první části knihy. Edwardovy myšlenky jsou zajímavé jen občas, a to jen, když se neopakují. Některé pasáže, které nebyly v původní sérii, jsou opravdu zajímavé, doplňují celkový příběh, ale je jich velmi málo. Pohled do rodiny Cullenových a příběh Alice.
Kniha docela ujde a bylo velice příjemné si díky ní zavzpomínat na staré časy, ve kterých bylo Stmívání obrovským hitem.

Bohužel je velká škoda, že si překladatelé a editoři nedali větší práci při kontrole chyb. Tolik překlepů, nesmyslných slov a dokonce i vět, jsem dlouho neviděla. Také formát a vazba knihy nejsou šťastné. I při opatrném čtení se hřbet "rozjíždí" . Je to velká škoda.

bupilla
24.03.2022 2 z 5

Tak toto bolo utrpenie.
Ani neviem, či som sa pri nejakej knihe takto neskutočne nudila a to som ich teda prečítala dosť :D
Najviac ma ale mrzí, že mi to dosť pokazilo môj dojem z celej ságy, ktorú som pred rokmi naozaj milovala.
Teraz neviem...
Edwardova posadnutosť, nezdravá posadnutosť Bellou a jej ochraňovaním aj za cenu toho, že ju pripravuje o jej slobodnú vôľu. Jej to síce zjavne nevadí, ale mňa to neskutočne unavovalo.
A stále sa točíme v kruhu Edwardových myšlienok, dokola a dokola, ako myška za chvostíkom.
Zatiaľ čo Súmrak z pohľadu Belly je dynamická, pútavá záležitosť, ktorá dáva zmysel... toto bolo bizarné, otravné a nekonečné. Skúška nervov čitateľa :D
Rozmýšľam nad tým, či som naozaj bola pred tými 14 rokmi tak iná, že mi Edward imponoval alebo som len nečítala vtedy túto knihu :D
Neviem a už nad tým ani nechcem premýšľať, knihu posúvam ďalej, lebo už len samotný pohľad na ňu ma vyčerpáva.
P.S. jediné, čo ma zaujalo z tých 700 strán, bola téma "granátové jablko". A to je asi málo. :D
P.P.S. dávam dve hviezdičky len z úcty k autorke, z nostalgie a za to granátové jablko :)

holkazbrooklynu
22.03.2022 4 z 5

Kniha je pojata z pohledu hlavního hrdiny narozdíl od celé ságy, která je pojata z pohledu hlavní hrdinky. Dílo je především o vnitřních prožitcích a myšlenkách, které formují celý příběh, kdyby hrdina neudělal byť jen jedno z rozhodnutí, nebylo by co číst. Opovážím se tvrdit, že tato kniha strčila celou předešlou ságu do kapsy hned v první kapitole.

hana4834
21.03.2022 2 z 5

Slušné řečeno to bylo hoooodne natahlí