Politika

Základné dielo filozofickej a politologickej svetovej literatúry, významná pomôcka pre študentov dejín filozofie, filozofie a politológie, zasvätenie do klasických predstáv o spôsoboch a filozofii politiky, ako ju prezentovala jedna z najväčších osobností antického sveta. Preklad Aristotelovej Politiky rozhodne zapĺňa medzeru vo všeobecnom vzdelaní, prispieva k doplneniu našich znalostí o oblasti poznania, ktorá sa týka každého z nás. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/146092/politika-146092.jpg 4.418

Kniha Politika

Aeon
15.03.2021

bez cnostneho cloveka nemoze byt ani idealny stat zalozeny na cnosti resp. blazenosti. asi takto by som to cele zhrnul. velky suvis s etikou nikomachovou - prv je vhodne precitat ju a potom nasledovat politikou.

HanzKaufmann
17.09.2020

Pratelska rada: Nez si prectete Politiku, kupte si od Platona ustavu a prectete prve ji.
Nectete mezi tim zadnou jinou knihu a pak se vrhnete hned na Politiku.

Dalsi vec, nemejte predsudky pred otroctvim, menecenosti zen a dalsima dnes politicky nekorektnima tematama.

Bystry ctenar pochopi ze jsou to silne pilire fungujiciho demokratickeho statu.

Kdo si mysli ze to je blbost, uvedomte si ze to byla jedna z nejdele fungujicich demokracii sveta.

Kdo si mysli ze zijeme v demokratickem state, bude Aristotelem probuzen.

smazenaryba
29.05.2020

Keď si odmyslíte niektoré prvky späté s dobou (otroci, menejcennost žien) a miestami predsa len zbytočne podrobne popísané rozdelenie rôznych štátnych mechanizmov, je to stále dielo, ktoré veľmi presne definuje termíny ako štát, občan, či jednotlivé druhy ústav.

Nieje to teda len akýsi historický relikt, naopak, pomôže veľa vecí pochopiť. Napríklad aj to, aké nedostatky majú rôzne súčasné ústavy a ako sa dodnes používajú metódy staré tisíce rokov.

Dielo má aj svoju veľkú dobovú výpovednú hodnotu a jednotlivé tvrdenia sú bohato podložené konkrétnymi príkladmi.

Veľmi by ma zaujímalo, ako by Aristoteles popísal súčasné fungovanie ústavy, ktorú dnes nazývame demokraciou. Niesom si celkom istý, či by ju demokraciou vôbec nazval.

Len pre informáciu, Politika je z časti písaná ako kritika Platónovho Štátu (čo som pred čítaním nevedel), takže pre kontext je dobré začať s Platónom.

Petas17
21.05.2016

Aristoteles v knize Politika popisuje mravní společenství občanů v dokonalém státě, založeném na zákoně a ctnosti. Podle Aristotela je politika etika v praktickém smyslu. Politik musí být člověk staršího věku. Musí být zkušený a schopný, spravedlivý a ctnostný.
Aristoteles se také hojně věnuje kritice a interpretaci stávajících ústav. Výsledkem je taková syntéza toho nejlepšího z každé ústavy. Dochází k závěru, že nejvýhodnější je smíchat zásady demokratické a aristokratické, kde bude střední stav, jakožto podle Aristotela stav nejušlechtilejší, tvořit těžiště státu.

Vladař
Vladař