O duši

Aristoteles se snaží v této rozpravě o duši obsáhnout pojem duše jako celku, jejího rozdělení a pojetí. V první knize hodnotí a vyvrací názory starších badatelů a v dalších dvou knihách se zaměřuje na vymezení duše, její rozdělení a podrobné vysvětlení smyslového vnímání. Přeložil, poznámkami a vysvětlivkami opatřil Antonín Kříž. 2. nezměněné vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29575/o-dusi-29575.jpg 3.825
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Petr Rezek

Celestino

Pro mě byl Aristoteles vždy "FILOZOFEM" s velkým "F" a právě dílo O duši na tom má nemalý podíl. Je to vskutku fantastické. Nalézám zde odpovědi na mnoho otázek, záhad a především mi velmi pomáhá s uvědoměním si podstaty lidského života. Ze všeho nejraději si dokola pročítám části, kde Aristoteles rozebírá rozum.
Je to těžké čtení, o tom žádná - lehčí, než metafyzika (která je pro mě, jako pro věčného bojovníka se školním průměrem z fyziky, fakt dřina), ale i tak náročné.

krizek
27.08.2012

jak už název vypovídá, zde Aristotelés rozebírá duši. je to typické Aristotelovo dílo, promítá jak své názory, tak názory svých předchůdců, ty pak na základě různých okolností podporuje či zavrhuje, a rozebírá do sebemenších detailů.
Ve třech knihách odborně posuzuje všechny části duše, dokonce i její pohyb.