Podlý král

Podlý král https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487824/bmid_podly-kral-aiN-487824.jpg 4 1400 231

První lekce zní: zatvrď se. Poté co vyšlo najevo, že Doubek je ve skutečnosti dědicem vílího trůnu, musí Jude svému bratříčkovi zajistit bezpečí. A právě jen kvůli tomu k sobě připoutala podlého prince – teď už krále – Cardana a stala se šedou eminencí tahající za nitky celé říše. I kdyby se Cardan nechal snadno ovládat, bylo by pro ni těžké stále proplouvat bouřlivými vodami proměnlivé politiky a spojenectví vílího království. Král ale navíc dělá všechno, co je v jeho silách, aby ji ponížil a zesměšnil, ačkoli je lidskou dívkou stále fascinovanější. Když začne být jasné, že se Jude někdo v jejím bezprostředním okolí chystá zradit, ohrozit její život a životy všech, které miluje, musí smrtelnice odhalit, kdo jí jde po krku. Dokáže se navíc vyrovnat s komplikovanými city, které chová ke Cardanovi?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Wicked King , 2019

Petra-1
28.12.2021 5 z 5

To bylo tak zatraceně skvělé.. Miluji tenhle svět víl a jejich dohody a lsti... Opět tu jsou v knize nečekané zvraty a ten konec.. Hned jdu na další knihu. Tahle série je návyková!

sniciknihomolka
20.12.2021

(SPOILER) SPOILER) Nikdy jsem nečetla svět, kde by se vyskytovaly víly. Byl to pro mě šok. Čekala jsem něžná stvoření, ale dostala jsem odvážnou a statečnou Jude, která nepovolí. Taryn jsem ráda na začátku neměla ani na konci. Vivi byla občas moc starostlivá. První kniha byla jenom samá akce a žádný klid. Stále se něco dělo. Občas jsem opravdu nevěděla, kdy se něco takového stalo. Uvítala bych více času na Cardana a Jude. Podlý král byl ještě lepší. Hate to love romantika? To bylo něco neskutečného. Neskutečná chemie mezi nimi. Na konci knihy jsem málem spadla ze židle. Vůbec jsem nepobrala, co se tam stalo. Závěrečný díl jsem rozečtla ten stejný den. Nová zápletka a jiný pohled na svět. Během čtení ukáplo několik slz i na konci knihy. Nic tomu nechybělo. Romantika, bolest, strach a nejistota. A zasloužený konec :)

Loriss
10.12.2021 5 z 5

Tak tohle byla bomba, mnohem lepší než první díl, tahle série má naštěstí, co se týče kvality, vzestupnou tendenci. Jude jsem si jako hlavní hrdinku fakt oblíbila, líbí se mi, že ačkoliv je to badass holka, která má všechno pečlivě vykalkulováno, dokáže i projevit slabost, udělá pár zásadních kiksů a nakonec padne i na úplné dno (doslova).
Ještě víc než (pro mě trochu nedotažený) hate-to love vztah mezi Jude a Cardanem, mě bavil vztah s jejím nevlastním otcem Madocem, který osciluje mezi láskou, pohrdáním a vzájemným respektem, kdy nakonec je Jude v podstatě věrnou kopií toho, koho nesnáší a kdo jí tak ublížil. Madoc je vůbec skvělá komplexní postava, nejednoznačný záporák, takové mám ráda.
Knížka se čte sama a pro mě fakt zábavná záležitost. Jasně, že pro fanouška "dospělé" fantasy a mnohovrstevnatých světů to bude asi trochu moc jednoduchý příběh, ale já se bavila dobře.

MichaelaSess
06.12.2021 5 z 5

Tuhle sérii jsem dočetla celkem nedávno a fakt se mi líbila svojí surovostí.
Hlavní hrdinka je fajn ale hlavní hrdina ....možná by mě ještě o malinko víc bavil příběh z jeho pohledu.

Marry123
06.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Už je to pár let co jsem četla Krutého prince, pamatuju si, že jsem z něj měla dost rozporuplné pocity, a nechápala jsem proč jsou Cardanem všichni tak posedlí. Ale rozhodla jsem se dokoupit zbylé dva díly a přečíst si je v kuse. Překvapivě jsem zjistila že si toho z prvního dílu moc nepamatuju. :D :D A nakonec mě i příjemně překvapilo, jak mě Krutý princ bavil. Pořád bojuju s pocity kdo je špatný a kdo ne, a pořád bojuju s tím jestli mi jsou Jude s Taryn sympatické nebo ne. Velké bum na konci mě znovu překvapilo a nakonec přicházím na chuť i Cardanovi... ALE....
Začátek Podlého krále se mi neskutečně vlekl, až jsem si začínala myslet, že se na to prostě vykašlu. Po cca čtvrtce, se konečně začalo něco dít. Jedna akce za druhou. Od začátku jsem tušila že Taryn bude mít něco za lubem. Začala jsem chápat Cardana a znovu s ním soucítit. V jednu chvíli mi bylo líto i Jude, a fakt jsem jí fandila. A teď se dostaneme k tomu velkému ALE... Do hajzlu co ten konec? Chci strašně moc věřit že to co udělal Cardan, myslel dobře a není v tom žádný jiný důvod. A pak ten epilog? Tam bych zase Jude dala facana. Bojím se že vymyslí zase nějakou bejkovinu... Takže shrnuto, podtrženo, sečteno, fakt nevím co si zase mám myslet... :D :D :D Amen jdu se pustit do posledního dílu.

katkavasik2908
08.10.2021 5 z 5

Nezklamala. Ještě drsnější a zajímavější pokračování. Těším se na další :)

pogmanka
19.09.2021 5 z 5

Tak i tenhle díl stál rozhodně za to. A musím říct, že zejména konec mě opravdu dostal. Jedno z nejlepších ukončení, co jsem zatím četla. Takže se už nemůžu dočkat, až se vrhnu na další díl. Líbí se mi, že to tady nespěje akorát k romantice, ale naopak je tam spousta intrik a o poznávání jak to ve světě víl chodí. Moc pěkné pokračování!

Knihomolka10942
09.09.2021 5 z 5

Další pecka! Možná o malilinkato slabší než díl první, ale i tak krásné pokračování. A ten konec... To mě dostalo. Musím číst dál!

Nemám.jméno
07.09.2021 5 z 5

Tak tohle jsem si hodně užila!
Už ze začátku kniha nabrala tempo, od kterého neupustila až do konce. O intriky, politikaření a zvraty nebylo nouze, ale k mému potěšení jsem dostala i více očekávané romantiky. Oceňuji, že většina postav se chovala opravdu uvěřitelně a šlo rozumět jejich motivům. Dokonce i Jude se mi zdála oproti jedničce trochu sympatičtější, přestože na Cardana samozřejmě nemá. Ten kluk je prostě skvělej.
Finále knížky mě pěkně nachytalo. Když už jsem si myslela, že všechno šťastně skončí, Holly Black s dějem na poslední stránkách pořádně zamíchala a přichystala nečekaný závěr, který mě dostal. Nechala si však zajímavý rozjezd na závěrečný díl této magické trilogie.
Nemůžu se dočkat, až si přečtu Královnu ničeho, protože série Krutý princ je jednoduše báječná.

Admoas
31.08.2021 5 z 5

Druhý díl mě bavil ještě více než první, ale naštval mě konec který snad nemohl skončit více otevřeně. Jsem zvědavá na poslední díl, jak se vše vyvine a jak to nakonec dopadne.

Ellinek
28.08.2021 4 z 5

Hollly mě prostě baví. Oproti prvnímu dílu je výjimečně druhý lepší, protože pokračujeme skoro tam, kde jsme skončili, takže se nemusíme zabývat zdlouhavým popisováním toho, jak to má ta Jude vlastně těžké. Vlastně to má ještě horší - jako správná šedá eminence vládne zpoza trůnu a musí jednat tak, aby nikdo nepoznal, že ji v případě potřeby musí král bezpodmínečně poslechnout.

Tohle politikaření mě u Holly hrozně baví. Je to skvěle sestavená spletitá síť intrik, kde každá nitka má svou váhu a může způsobit vzestup, tak i pád. Kvůli vílám se pořád nemůžu ubránit srovnávání se Dvory od Maasové a nejinak je tomu i teď: oproti politice Prythianu a všem těm všemožným boomům, které tam Maasová napráskala, se Holly drží toho záasdního a zbytečně si neohraje ani neodbíhá. Madocova postava stratéga je jednoduše dechberoucí a já bych se nejspíš nechtěla dostat do křížku se samotnou Holly, protože...stvořila Madoca, takže bojovat proti ní by byla sebevražedná mise. Navíc je vidět, že autorka je silně spjatá s Leigh Bardugo. Je to temné, nikam to zbytečně neutíká, je to drsné a všechny pletichy jsou skvostné, úderné a především účelné.

I té Jude jsem nakonec přišla docela na chuť, i když má pořád svoje manýry, za které bych ji nejraději propleskla. Cardan je skvělá postava, střípky z jeho minulosti mě bavilo zkoumat a jeho propojení s Elfame jakožto králem je úžasné. Tohle se autorce mimořádně povedlo, celá ta historie koruny a toho, jak je vlastně post krále významný z hlediska země.

Je to skvělé, je to kruté, je to podlé a když tomu dáte šanci, budete to milovat.

knihomolkajanca
18.08.2021 4 z 5

Kruťasovi jsem vytýkala poměrně hodně pomalý rozjezd, ovšem tady už jsme nastoupili do rozjetého vlaku a rozhodně si tentokrát nemohu stěžovat na to, že by se v knize nic nedělo. Hlavní hrdince Jude se podařilo lstí získat přístup k velké moci a jak sama zjišťuje, není to až tak jednoduché, jak si nejdříve myslela. Tahat za nitky, tak aby nikdo nic nevěděl a aby při tom sama nepřišla o krk, je samo o sobě docela složité. A celou tuto situaci jí vůbec neulehčuje vzpurný Cardan, kterého Jude na jednu stranu nemůže vystát, ale na stranu druhou po něm touží. A tak přestože je Cardan pod přísahou, dokáže Jude pořádně zamotat hlavu.

Tohle jejich špičkování mě hrozně bavilo. Elektrizující napětí, kdy nevíte, jestli skončí jeden druhému v náručí nebo se vzájemně zabijou, mě pohánělo ve čtení. Hate to love romantické linky mám nejraději a tady člověk nikdy přesně neví, ve které fázi vlastně je. Už se mají rádi? Nebo ještě ne? No, však uvidíte sami.

Přestože tohle jsem si velmi užívala, i tak se však chvilkami vrátila moje lehká averze k Jude, kterou jsem měla po většinu času čtení Krutého prince. Jude a její ego, které má velký problém dát trochu stranou. Jude a její neupřímnost. Chápu, že svět víl v tomto světě je nemilosrdný a je lepší si nechávat vše pro sebe. Ale tady někdy hrozně bil do očí fakt, že kdyby spolu postavy uměly lépe komunikovat, bylo by o polovinu problémů méně.

Co bych ale chtěla vypíchnout, jsou intriky. Kdo je má rád, ten si jich tady užije ještě více než v prvním díle. S napětím jsem sledovala, na kterou stranu se misky vah moci nakonec převáží. Autorce se vše podařilo pěkně vygradovat a závěr byl prostě výborný. Cardan opět jednoznačně vyhrál soutěž o moji nejoblíbenější postavu a po dočtení jsem měla co dělat, abych okamžitě neběžela do knihkupectví pro další díl.

Hodnocení: 80%

Bramburek007
18.08.2021

Tento díl byl neskutečně napínavý a bavilo mě, jak jsem vlastně nemohla vůbec předpovídat rozhodnutí Jude. Byl sice trošku pomalý, ale za to se tam stalo toho spousty. Doporučuji všem.

Babu002
10.08.2021 5 z 5

Lepší než první díl. Rozhodně nečekané zvraty, kniha byla čtivá a rozhodně jsem se u ní nenudila. S koncem jsem nepočítala. Fakt jsem nad tím jen koukala, jestli to je vtip! :D
Určitě se vrhnu na třetí díl!

Sixtinka144
04.08.2021 5 z 5

Po prvním díle jsem čekala, že druhý díl bude dobrý, ale tohle? Už od samého začátku se zde dějí intriky, zrady a všude je samá akce. Autorka vás nenechá chvíli vydechnout, dává nám tam další nové postavy, nové problémy a všechno se více kompilkuje. Čte se to samo. V tomto díle jsem si Jude a Cardana oblíbila ještě víc, než v předchozí knize. Postavy jsou opravdu dobře vymyšlené a mají svůj osobitý charakter. Líbí se mi, jak autorka skvěle vymyslela úplně nový svět, který má svá pravidla, ale vložila do něj ještě lidský svět, který ukazuje krásný kontrast. Prostě jsem z téhle série jednoduše nadšená, a už se nemůžu dočkat na třetí díl, protože konec druhého dílu je prostě něco. Knihu mohu jen doporučit.

Ronnie37
27.07.2021 5 z 5

Skvělá knížka, těším se až si přečtu poslední díl. A ten konec mě dostal, Cardan je prostě neskutečnej! :D Rozhodně nejlepší postava celé série, hrozně jsem si ho oblíbila :33

nikdonikdynic
26.07.2021 3 z 5

První díl se mi líbil víc. Tenhle byl ke konci z mého pohledu trochu slabší.

Marcela14
25.07.2021 5 z 5

Z mě nejlepší díl z trilogie.

katallinka
21.07.2021 4 z 5

Druhy díl se mi nelíbil tolik jako první, ale opět se skvěle četl. Autorka umí vytvořit velmi překvapivé zápletky. Konec jsem absolutně nečekala.

Vendulis
02.07.2021 5 z 5

Jsem celkem překvapená, že druhý díl byl o dost lepší než první. Druhé díly bývají většinou vycpávkové, ale pro tento to rozhodně neplatí. Také začínám chápat tu posedlost Cardanem. Začíná se opravdu pěkně vybarvovat a jeho vztah/nevztah s Jude mě dost baví. A ten konec...jsem čučela na zavřenou knihu a byla prostě v šoku. :D