Podlý král

Podlý král https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487824/bmid_podly-kral-aiN-487824.jpg 4 1400 231

První lekce zní: zatvrď se. Poté co vyšlo najevo, že Doubek je ve skutečnosti dědicem vílího trůnu, musí Jude svému bratříčkovi zajistit bezpečí. A právě jen kvůli tomu k sobě připoutala podlého prince – teď už krále – Cardana a stala se šedou eminencí tahající za nitky celé říše. I kdyby se Cardan nechal snadno ovládat, bylo by pro ni těžké stále proplouvat bouřlivými vodami proměnlivé politiky a spojenectví vílího království. Král ale navíc dělá všechno, co je v jeho silách, aby ji ponížil a zesměšnil, ačkoli je lidskou dívkou stále fascinovanější. Když začne být jasné, že se Jude někdo v jejím bezprostředním okolí chystá zradit, ohrozit její život a životy všech, které miluje, musí smrtelnice odhalit, kdo jí jde po krku. Dokáže se navíc vyrovnat s komplikovanými city, které chová ke Cardanovi?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Wicked King , 2019

SněžnáSova
20.05.2022 5 z 5

Já to miluju. Čtivé pokračování se spoustou zvratů a intrik. Jude je nesmírně odvážná (což už se ukázalo v prvním díle) a mě hrozně moc baví . Až na její sestru jsem si postavy oblíbila . Přečtené jsem to takřka hned a konec jsem vůbec nečekala. Pokud máte rádi vílí fantasy tak si tohle rozhodně přečtěte! PS: Asi jsem se zamilovala do Cardana.

Murasaki
09.05.2022 5 z 5

Čím dál víc mě Jude a Cardan baví. Jude je podle mě správná hlavní hrdinka, která konečně koná a ne jen fňuká. :D Druhý díl byla jedna velká emocionální jízda. Autorka ví, jak na nás. :D Ovšem Taryn a Locke.. tihle dva jsou nad mé chápání. Já bych se tam bez nich klidně obešla.
A s tím koncem knihy mě autorka dostala do kolen. Jsem neskutečně zvědavá, jak takto rozehraná hra skončí. Ke třetímu dílu mám velká očekávání. :D

Arlienen
08.05.2022 4 z 5

Na sérii Krutého prince jsem měla už delší dobu políčeno. Zjistila jsem, že se mi knihy hodí do čtenářské výzvy. Bohužel první díl neměli v knihovně a musela jsem začít druhým dílem.
****
Jude byla tvrďačka, která si myslela, že má vše pod kontrolou. Její charakter se mi líbil. Mám ráda tyhle silné ženy. Ona a Cardan mě bavili. Mohlo být více scén a dialogů mezi nimi. Tím by se zvýšilo i mé hodnocení.
Taryn a Locke? Upřímně nechápu, jak se tito dva mohli dát dohromady....

petusska01
06.05.2022 4 z 5

Ach bože, to je také popletené ako turecká telenovela. Tam nikto nie je tým, za koho sa vydáva, je to plne tajomstiev a niekedy už je toho ozaj priveľa. Áno samozrejme, zvraty a zápletky sú síce pilierom knihy ale niekedy už človek má chuť hodiť knihu do ohňa...Zatiaľ som ešte v štádiu, že chcem vedieť ako to dopadne, čo ten Cardan s Jude. Na jednu stranu som sa tešila ze Cardan konečne nie je hlúpa figúrka ale teda obrátilo sa to v neprospech Jude. Tá je mi síce sympatická svojou vytrvalosťou a silou, ale niektoré jej vyjadrenia, ach. Nejako sa to priveľmi naťahuje tento príbeh.

AnnaNes
25.04.2022 3 z 5

Z druhého dílu mám rozporuplné pocity a nevím, jestli se mi vlastně líbil. Celé to zachraňoval Cardan, kterého jsem si oblíbila. Za to Taryn a Locke, opět nechápu logiku jejich chování. Jude mi taky není úplně sympatická. Další díl si přečtu, protože chci vědět jak to celé dopadne, ale jinak mě to úplně neláká.

Morana107
20.04.2022 5 z 5

(SPOILER) !!!POZOR SPOILERY!!!
Naprosto chápu, proč se druhý díl těší o tolik větší popularitě. Vztah mezi Jude a Cardanem dostává na obrátkách. Krutý princ byl úžasný v nápaditosti školy magie, která jako by vypadla z dětských snů, ale Cardana můžeme hodnotit čistě povrchně z pohledu předpojaté Jude a jejich vztah je naznačen téměř až v závěru.
Druhý díl nutí hlavní hrdiny mentálně dospět, tedy za mě kromě Jude, která si pořád jede svoje a myslí si, že ví všechno. Nutí dělat Cardana ne vždy správná politická rozhodnutí, které on musí plnit v rámci slibu, jenž jí dal. Jeho závazek svazuje i jeho moc, kterou je spoután se zemí a musí jen přihlížet výhružkám Podmořanů a nemoci svou zemi bránit. Ke všemu je Jude lapena kvůli svojí krátkozrakosti do pasti královnou Orlagh, ale Cardan není ani PODLÝ, ani KRUTÝ a k Jude přece jen něco cítí a musí před Podmořím sklonit hlavu a uzavřít nevýhodný výměnný obchod.
Můžeme také sledovat, jakou cestu Cardan prošel, od floutka, od kterého se nic neočekávalo a nic nepožadalovalo, který hýřil, plácal hlouposti a jen se opíjel a nechával za sebe vladnout Jude, když po tom tak prahla, po lstivého stratéga, důstojného a uhrančivého Nejvyššího krále. Ke konci knihy se však zdá, že se Cardan vůbec nezměnil, na státně důležitý ples přijde opilý pod obraz, mluví z cesty a sotva se drží na nohou. Veřejně Jude políbí a ta jediná z jeho dechu tak může rozeznat jedinečné aroma dušinkového jedu. Cardan vyvázne smrti jen o vlásek a něco se v něm zlomí a když už stojí jako Král na šochovnici, pak nechce za sebe nechat táhnout pěšáky, ale skutečně BÝT králem. Žádá Jude o propuštění z jeho závazku výmennou za manželský slib, který si spolu vymění v soukromí. Poté se Cardan s hrstkou ozbrojenců setkává na pobřeží s královnou Orlagh, která dává králi souše ultimatum, buď sňatek nebo válka.
Cardan má ale nyní moc, kterou kvůli Jude použít nemohl a připomene paní moře, že pod každou kapkou jejich oceánů je půda plná vroucího magmatu a předvede Orlagh malou ukázku pro výstrahu. Ta mu musí přísahat věrnost a stáhnout se.
Pro mě byla obrovská satisfakce, že byla potrestána i Jude za vraždu Prince Balekina a ještě jí vyhnání do říše lidí přišlo příliš přísné. Však ona se vrátí ve třetím díle, ale i tak to zahřeje...
Politika, magie a láska už čekají...

marie2577
10.04.2022 5 z 5

Romantika ,hry,humor a napeti..

czeliza
20.03.2022 5 z 5

Tohle byla extrémní emocionální horská dráha. Pokud někdo nerad politikaření ve fantasy, knihu si moc neužije, ale já to maximálně žrala. Skvěle promyšlené, skvěle napsané, obraty a výkruty, které by mě v životě nenapadly, dotažené do konce. Občas jsem měla problém vzpomenout si na reference, které se objevují dříve v knize, ale tady hraje roli délka čtení. Jude je pořád skvělá hlavní postava, dala bych za ní ruku do ohně a Cardanovi flákanec pro formu. Nebo dvacet. (A z Taryn bych udělala rovnou piňatu.) Po Cardanově vzoru mám chuť si po dočtení vzít flašku vína a jít se s ní vyložit do lesů. Těším se na třetí díl, ale nevím, jestli mě už kompletně nesloží. I tady to bylo těsné.

Hania932
13.03.2022 5 z 5

Tohle je prostě skvělá série. Příběh je tak poutavý a čtivý, že se to čte úplně samo. Moc mě to baví. Knížka je plná zvratů a nečekaných události a Země víl mě neskutečně baví a fascinuje. Moc doporučuji a už se těším jak to bude pokračovat dál.

Misshell1
11.03.2022 5 z 5

Teď trochu nevím, jestli mám začít od začátku nebo od konce...Cardane, pěkně mě štveš a jako věřím, že to vše bude mít nějaký háček...myslím si, že druhý díl byl takovou přestupovou stanici a teď uvidíme, co dál. Tím nemyslím, že byl špatný. Naopak, zvraty a napětí nechyběly, div i slza neukaple. Ale Jude je silná!

Veve721
20.02.2022 4 z 5

Musím přiznat, že mé nadšení z Férské ságy při čtení druhého dílu nepatrně opadlo. U prvního dílu jsem si zamilovala hlavní hrdinku, která se charakterem výrazně odlišovala od klasického YA průměru. Bohužel, první polovinu druhého dílu mi přišlo, jako bych sledovala úplně odlišnou postavu. Jude se chovala nepochopitelně hloupě a zbytečně zatajovala před králem důležité informace. Kam se poděla ta vychytralá bojovnice z jedničky?

Nemůžu říct, že by byla knížka úplnou katastrofou, protože autorka stále píše výborně. Líbily se mi popisy elfského světa, zajímavých pokrmů a šíleného oblečení. Zbožňuju postavu Cardana, který neztratil nic ze své úchvatnosti. Bavily mě kapitoly z Podmořska, které nám přiblížily další tajemný kout magického světa. Nešlo o nudný vycpávkový díl, protože příběh nešetřil nečekanými dějovými zvraty a místy bylo těžké se od čtení odlepit. Jen se mi nepozdávalo, jakým způsobem autorka pracovala s charakterem hlavní hrdinky, která se chovala jako naprostá blbka a výrazně postrádala své osobní kouzlo. Naštěstí se Jude s ubývajícími stranami začala vracet k původním kvalitám a já ji opět vzala na milost. "Skazený král" sice nebude mým nejoblíbenějším dílem trilogie, ale četl se dobře a proto nemůžu říct, že by byl vyloženě zklamáním. Pořád jde o součást špičkové YA fantasy, která stojí za pozornost.

petrulka
17.02.2022 2 z 5

Utrpení pokračuje. Aneb jak holčina, s několika tréninky boje s mečem, vlivnou osobou se stala. Cardan je postavou bez špetky charisma, plochý až běda. Jediný, kdo vypadal slibně, byl Přízrak. Dvě hvězdy za pasáž pobytu pod hladinou moře. To jediné mělo šťávu.

Knihom_olka_
15.02.2022 5 z 5

Druhá kniha ze Země víl a já nemůžu popadnout dech samým překvapením...
Abych pravdu řekla, začátek mi přišel lehce pomalejší, ale potom se to rozjelo a já se nemohla dočkat, co se bude dít dál.
Do Jude jsem se absolutně zamilovala, a proto se stala jednou z mých nejoblíbenějších postav. Byla drzá, vtipná, neotřelá, odvážná, a hlavně svá. Absolutně geniální postava. No a Cardan? Myslím, že slina musela ukápnout snad každému.
Celý svět je až neskutečně skutečný, a tak vás kruté a zákeřné víly přivedou až do transu, jelikož musíte číst dál nehledě na svět okolo vás.
Jsem hrozně zvědavá, jak bude příběh pokračovat, protože ten konec?
Prostě to bylo super.

Nelly178
13.02.2022 5 z 5

Naprosto fantastická kniha!
Příběh se rozvíjel a měnil s takovou rychlostí, že nešlo přestat číst. Intriky, zvraty, láska toho všeho tam bylo plno. A konec byl úžasný...

LexiS
10.02.2022 5 z 5

Teda tak tohle byla jízda. Kniha nacpaná akcí od první do poslední stránky. Tenhle díl byl o tolik lepší než jednička, jsem naprosto nadšená. Sice jsem si přála, aby byl v druhém díle Cardan častěji a to se mi úplně nesplnilo, ale všechno to vynahradily nepředvídatelné zvraty a intriky. A ten konec... Za mě super, opravdu jsem to nečekala. Těším se na třetí díl.

kačuleee29
30.01.2022 4 z 5

Knížka nebyla tak dobrá jako předešlá, ale užila jsem si ji :). Asi mě moc nebavila kvůli těm politickým záležitostem. Každopádně druhá část knihy a ten konec?!?!?? Tam se toho dělo hrozně moc. Byla jsem ráda, že se tak trochu nesrozumitelný průběh přetočil a já tomu mohu dát ty krásné čtyři hvězdičky. ;)

Kaila146
22.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Ze začátku jsem si myslela, že bude tenhle díl jen takový vycpávkový, ale naštěstí se tak u sto padesátě stránky ukázalo, že není.
A ten konec! Proč to Cardan udělal?! Proč? Ještě když se vzali... Holly opět nezklamala.

kalinka99
21.01.2022 5 z 5

Mnohem lepší díl než první. Je to mnohem dramatičtější. Má to více spád a postavy jsou více rozvinutější. No, nemohla jsem počkat a už jsem se vrhla do třetího dílu.

keiko33
05.01.2022 5 z 5

Určite lepšia časť ako jednotka. Je to napínavé, plne zvratov a samozrejme prekvapivá zrada na konci. Jude je nebojácna bojovníčka a Cardan poslušný a nezodpovedný kráľ. Alebo je to len zdanie?

Fallenyard
05.01.2022 3 z 5

Dvojka je jednoznačně lepší, než jednička. Četlo se to samo, intriky jsou daleko propracovanější (a je jich víc, takže se to občas špatně sleduje), do očí mě nepraštila žádná vyložená nelogičnost - jenom tedy moc nechápu chování Vivi, která bere vše na lehkou váhu, ale vyhledem k tomu, jak sebedestruktivní sklony mají Jude s Cardanem, jí možná z toho psycha kolem přeskočilo.
Stále jsem si nedokázala oblíbit žádnou postavu. Kromě Jude a Cardana, kolem nichž se celý příběh točí, jsou jejich duševní pochody popsány jen povrchně. Kdyby jim bylo věnováno tolik prostoru, co popisům oděvů a šperků, byla by to jiná kniha. I tak ale hodnotím kladně, tenle díl byl dost slušný.