Podivný případ se psem

Podivný případ se psem https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2699/bmid_podivny-pripad-se-psem-z07-2699.jpg 4 1300 262

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time , 2003

-Astarte-
02.08.2015 4 z 5

Hodně zajímavá kniha, vhodná jak pro děti, tak i pro dospělé, Asi nejde pochopit něčí svět jinak, než jeho vlastníma očima.

mane.n
31.07.2015 2 z 5

Myšlenku této knihy jsem nepostřehla, především příběh bez kloudného děje. Pokud knihu pojmeme jako studii autistického myšlení, tak pro nás může být přínosná, ale jak autor může přenést myšlení těchto lidí?

Melanka
14.07.2015 5 z 5

Knížku jsem zhltla za dva dny. Byla napínavá, dojemná i úsměvná. Hodně mi připomínala skvělý film Temple Grandinová, koukněte na něj!

alfinha2321
06.07.2015 3 z 5

Tak jsem to tedy přečetla. Úplně mi to nesedlo, ale radno říct, že příběh je místy velice vtipný. Při čtení jsem navíc zjistila, že jsem asi autista, neboť některé situace vnímám stejně a také se setkávám s nechápajícím okolím :) ale zase tolik mi toho kniha nepřinesla, jen mě utvrdila v tom, že lidé, kteří pečují o autistické dítě, si zasluhují náš obdiv - já bych na to zřejmě trpělivost neměla. Stejně jako jsem občas ztrácela trpělivost i s touto knihou. Nejvíc tak asi dokážu pochopit roli maminky v celém příběhu.

asterixka
24.05.2015 5 z 5

Vítejte ve Christopherově světě, chlapce s Aspergerovým syndromem. Kniha je naprosto jedinečným a nepřikrášlujícím náhledem do mysli a života autisty a tím, že je vyprávěná v ich formě, ji dělá velmi zajímavou a autentickou. Úžasné čtení, jednoznačně doporučuji!

maruschka
31.03.2015 5 z 5

Chjo. Já vím, že je to celé metafora (ano, metafora je metafora) o tom, že nám "normálním" naše schopnost rozeznávat celou škálu emocí není vůbec k níčemu, ale stejně to prioritně vnímám jako strašně smutný příběh (u kterého jsem se dost nasmála) človíčka ztraceného v našem přelidněném hlučném a zmateném světě. Držím pěsti všem Christopherům světa (a možná ještě víc jejich rodičům). A autor je s největší pravděpodobností génius (a ne kvůli těm šíleným příkladům z matiky, které očividně hoví).

skableska
29.03.2015 4 z 5

Moc zajímavě napsaná kniha, kterou jsem přečetla téměř jedním dechem. Krásně vysvětlený pohled autisty na svět, pochopení jeho chování apod. Doporučuju všem přečíst!

"Prvočísla jsou jako život, jsou velmi logická, ale pravidla pro ně nevymyslíte, ani kdybyste nad nimi strávili všechen čas."

Coucouha
01.02.2015 3 z 5

Povinná četba ke zkoušce do školy, která se mi celkem líbila. Kdyby to nebyla povinná četba, líbí se mi snad ještě víc :-)) (tak už to bývá)
Každopádně napsáno zajímavým "autistickým" stylem. Určitě nutí k zamyšlení a k pochopení autistického světa. Takže koho tato problematika zajímá, doporučuji na sto procent! :-)

tweed
29.01.2015 4 z 5

Miluju zajímavé vypravěče, přesto mě nejdříve dost zarazilo, že tady jde hlavně o vypravěče.
Připravte se na klasicky stereotypního autistu, což mi nakonec vůbec nevadilo :)
Naopak mi přišlo super, že se spisovatel nesnažil nějak přikrášlovat jeho sociální vnímání, co se ostatních lidí týče.
Bylo to vtipné a smutné zároveň! Přesto knížka nepředběhla další mé "miláčky" s neobvyklým vypravěčem, a proto ubírám půl hvězdičky (což tady nejde, takže hodnotím za 4 ^_^)

225678945
13.01.2015 5 z 5

Zajímavá knížka, která přináší pohled na život autistického chlapce. Velmi se mi líbilo použití prvočísel označujících kapitoly knihy. Také se mi líbilo řešení úkolů, příkladů apod. v některých kapitolách. Oživilo to knihu.

kvenez
03.01.2015 5 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem tuto knihu nepřečetla. Samotný svět autistů je velmi zajímavý a autor ho zde naprosto dokonale popsal.

Pitbullka
19.12.2014 4 z 5

Viděla jsem divadelní zpracování v Brně a to mě přímo nadchlo! Jsem zvědavá na knihu, už se nemůžu dočkat, až ji začnu číst! :-)

Alma-Nacida
12.12.2014 4 z 5

Nad komentářem jsem dost dlouho přemýšlela. Pro mě je to bravurní snad až trochu moc a křehkost hranice mezi normálností a - čím vlastně? - mě celkem děsí i bez podobné literatury. Zváštní je, že jsem tu knihu už jednou četla a zdaleka na mě tehdy nepůsobila tak hrozivě. Asi jsem dřív vydržela víc ;-).

sioux
28.11.2014 2 z 5

Nedočteno. Nebavilo mě to. Jen jsem se zasmál, když chlapci nadával jeho otec, jinak nic.

Koho zajímá příběh autistického chlapce a rád by se o tom něco dozvěděl beletristickou formou, popřípadě se do jeho pocitů rád vžil, tak to asi má význam.

Mně to přišlo o ničem. Hledat vraha psa, navíc v každé druhé kapitole příběh přerušovaný něčím mimo dějovou linii, jakákoliv absence napětí. Nuda v Brně.

TheCiko5
24.11.2014 5 z 5

Neskutečná práce Marka Haddona ! Vím,že se tento spisovatel ve svých dalších knihách prezentuje stylem ne nepodobným jiným britským autorům. V této knize ale více než bravurně zvládá jak autistický způsob myšlení (jednoduché věty,přímé odpovědi,založené na matematice a logice,vysvětlivky,odbočky,atd.) tak zároveň drží vypravěčskou linii na hodně vysoké úrovni. V příběhu,který se soustředí na Christophera-autistu, jsou jasně vidět a především cítit emotivní zvraty a jako se v mlžném pražském ránu zjeví na obzoru Pražský hrad jako strašidelný strážce svého města,tak úplně stejně se za první linií (Christopher) zjevuje strašák v podobě rodičovského konfliktu. Představa,že pečlivě vystupňovaná vzájemná nenávist rodičů může razantním způsobem ukončit sen jejich autistického syna v podobě maturitní zkoušky z matematiky,je poměrně drsná a až žalostně reálná...
Příloha ke knize by zasloužila dalších pět hvězdiček,ale bohužel tomu vůbec nerozumím...:-)
Obrovský obdiv k panu Haddonovi. Do velmi těžké látky se ponořil hluboko a zodpovědně.

MichelleS
02.11.2014 3 z 5

V knihovně jsem knihu našla zařazenou mezi detektivkami, ale vyšetřování vraždy je tu jen pozadím pro příběh jedné rodiny. Bylo zajímavé pokusit se vcítit do kůže člověka, který svět vnímá jinak. Jen tedy slibované střídání dojemně smutných postřehů s nebezpečně humornými situacemi jsem moc nezaznamenala, spíš jsem byla zahlcena množstvím popisných odboček. Co stojí za zapamatování a je použitelné pro všechny - že důvěru je lehké ztratit a velmi těžké získat.

Witta
30.10.2014 4 z 5

Jedna z prvních knížek, které jsem přečetl v angličtině a musím přiznat, že jsem byl sám překvapen jak dobře se to dá číst v originále.

Ondry
19.09.2014 5 z 5

Přečtěte si to, každý, bez rozdílu.

kneslova
13.08.2014 5 z 5

Já nemohu jinak, pro ztvárnění vnitřního světa autistického chlapce a velkou čtivost knihy pro mně - dávám 5 hvězdiček.

Evelin
06.08.2014 4 z 5

Na tuhle knihu jsem se chystala delší dobu...a jsem ráda, že jsem na ni narazila. Četla se jedním dechem...