Podivný případ se psem

Podivný případ se psem https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2699/bmid_podivny-pripad-se-psem-z07-2699.jpg 4 1303 262

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time , 2003

bookcase
24.08.2016 5 z 5

Skvělé!!! Výborně napsaná sonda do hlubiny duše autistického kluka v pubertě. Jen tu matiku jsem nepobrala :-)

Zorka
23.08.2016 5 z 5

Knihu jsem si vypůjčila poté, co na ni odkazovala odborná literatura. Jen zřídka se stává, že má beletrie čest být citována. Nyní už to ale chápu. Kniha je naprosto úžasná hned od prvních stran a na příběhu patnáctiletého Christophera přibližuje zcela věrohodně chování a myšlení člověka s poruchou autistického spektra, tzv. Aspergerovým syndromem, se všemi symptomy, které k poruše patří. Měla by být povinnou četbou nejen pro pedagogy a žáky, protože děti s Aspergerovým sydromem navštěvují velice často běžné školy, ale také pro veřejnost, neboť ne každé "divné" a zdánlivě neposlušné dítě je dílem výchovy svých rodičů. Knihu vřele doporučuji!

rabor
22.08.2016 4 z 5

Obvykle se podobným knihám vyhýbám z obavy, že budou příliš útlocitné. Nechci, aby to dopadlo jako posledně, kdy jsem při čtení knížky “Našlo se koťátko“ musel deset minut předstírat, že mi spadlo smítko do oka, tedy do obou. Mé obavy ale byly liché, jde o dobrou a nápaditou knihu, která vás seznámí s autismem, respektive s jeho "klasickou formou“, která si jako obvykle zachovává klišé ohledně toho, že každý autista musí být geniálně nadaný na matematiku a fyziku, což je, jak by řekl sám Christopher, jen dobře míněná lež. Proto bych přátelúm, kteří se musí starat o mentálně retardovaného autistu, dal pod stromeček radši jinou knihu.

lencin
14.08.2016 5 z 5

Krásná sonda do života autistického chlapce. Náš svět je pro něho nepochopitelný a my zase jen stěží pochopíme ten jeho. Pozoruhodné.

Agatha84
12.08.2016 5 z 5

Úsměvné,milé,dojemné,skvěle napsané! Pro mě pohlazením na duši.

katerina0321
07.08.2016 4 z 5

Dávám ****

Podivný případ se psem jsem začala číst ve chvíli, kdy jsem dočetla Chboského Ten, kdo stojí v koutě, a tak mám relativně jednoznačné srovnání. Christopher i Chboského Charlie jsou vyloženě antihrdinové. Oba jsem je měla od začátku moc ráda. Jenže mezitímco do Charlieho jsem se na konci knihy vyloženě zamilovala, Christopher mi byl čím dál více nesympatičtější. Na konci knihy už jsem na něj měla vyloženě vztek.

Už od začátku nám autor říká, že toto nebude klasická kniha rozdělená na dobro X zlo. Christopher má v sobě obě tyto stránky, což musím vyzdvihnout. Je nesmírně inteligentní, rozumí věcem mezi nebem a zemí, kterým my - obyčejní osadníci Zeměkoule - prostě nerozumíme. Vypočítá každý příklad na světě. Ale obyčejné sociální vazby mu dělají ohromný problém. Svépomocí se rozhodně vyřešit případ mrtvého psa sousedky a vlastně tak otevře Pandořinu skříňku, díky čemuž bude nejvíce trpět právě on sám.

Hadoon nám dává nahlédnout do duše klučinovi, který je jiný. Jeho vyprávění je zajímavé, krásně napsané, poučené, ale mému srdci blíže zůstává přece jen Chboského Charlie.

sporran
23.07.2016 4 z 5

Kniha se mi moc líbila i přesto, že byla trochu obtížnější na čtení především kvůli střídání kapitol, kde vypráví Christopher o životě s kapitolami, kde rozebírá různé věci kolem sebe. Je to poměrně zásadní příběh. Přemýšlím, jestli by se takto mohl stát. Zajímavě pojatá sonda do života a myšlení dětského autisty přesně s prvky, které s sebou nese toto onemocnění. Zajímalo by mě, zda autor vycházel z pouhé teorie nebo jestli má svoji osobní zkušenost s autismem. Za mě pěkná kniha.

Jeanie
26.06.2016 5 z 5

Jak svět vidí autistický kluk Chris? Příběh začne momentem, kdy Christopher nalezne sousedčina zabitého psa. Pouští se do vyšetřování a hledání 'vraha'. Postupně (svým spůsobem) zjišťuje, že v jeho životě není vše, jak se zdá.....

qwill
22.02.2016 5 z 5

Pohled zvenčí - v knize a filmu Rain Man.
V této knize je pohled zevnitř, stejně důležitý.
Rád bych si Christopherem zahrál šachy.... a napadá mě, jak by vypadala jeho partie s průměrným počítačem.
Zajímavý by mohl být i druhý díl - jak se protagonista vyrovnává s vyšším věděním. Třeba by přehodnotil po posledních vědeckých objevech a zvláště po těch, co budou ještě následovat, svůj náhled na svět, samozřejmě v rámci možností svého uzavřeného světa.
My vlastně všichni žijeme každý ve svém vlastním uzavřeném vesmíru, který ten druhý nemůže ani při nejlepší vůli pochopit. Naštěstí existují konvence a tichá dohoda o hledání společných průnikových plošek.

yenda1
08.02.2016 5 z 5

Tohle je román o záhadné vraždě.

Kdo je náš vypravěč?
"Jmenuji se Christopher John Francis Boone. Znám všechny země na světě i jejich hlavní města a všechna prvočísla až do 7507."

Kniha je plná zajímavých informací,které se budou hodit. Christopher Vám bez zbytečných řečí vysvětlí původ svého jména, proč je v noci tma, co jsou prvočísla, proč nesnáší žlutou a hnědou, jak napsat knihu, že A. C. Doyle byl pošuk, proč je Marilyn vos Savantová génius.....atd.

Prý to nebude zábavná knížka. Možná, ale Christopher hláškuje, i když to neví.

PIVO
už 2000 let
pomáhá ošklivým lidem
se sexem

Podivný případ se psem je detektivní příběh, který neřeší Holmes, ale jeho velký ctitel. Těšte se na přísnou logiku, bystré glosy, na příběh o rodičích a jejich milostných problémech, příběh jedné velké lži, na nečekaná setkání, velký výlet a pudla Wellingtona probodnutého vidlemi.

JanaT.
05.02.2016 5 z 5

Taková malá exkurze do jiného,paralelního světa autistů. Jakoby se míjel s tím naším, těžko hledat průnik. O autistech dnes už něco málo tušíme,kniha nám poodhalí,jak vnímají oni nás. Christopherův příběh je zajímavě šílený ...a šíleně zajímavý zároveň.

stehlicek
04.02.2016 5 z 5

Na tuhle knihu jsem narazila v jednom antikvariátu v zahraničí, stála 1 euro :-) Nu což, říkala jsem si, vypadá to na jednoduchou angličtinu, zkusím to. Hmmmm. Už v polovině jsem pochopila, že čtu jednu z nejlepších knih svého života. Představte si, že žijete ve světě, kterému nerozumíte, a který nerozumí vám. Když jste ve stresu, uklidňujete se počítáním těch nejsložitějších matematických příkladů. Přitom se ve vašem životě odehrává neskutečné rodinné drama, které jde mimo vás, protože vy přece musíte vyřešit, kdo zabil sousedovic psa... Geniální kniha, ke které se určitě ještě vrátím. 10 hvězdiček :-)

Alexka
21.01.2016 5 z 5

Zajímavý pohled do autisticke mysli. Některé myšlenkové pochody mi přišly známé a logické, některé povědomé. Každá mysl má tendenci vytvářet postupy a hledat vzory, autistická mysl to jenom trochu přehání s rituály, ale jinak je většinou logická.
Každý potřebuje definovat co má a nemá rád, aby zúžil možnosti výběru, jinak by celý život strávil zvažováním dostupných možností.

Adell-ka
19.01.2016 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, popisující svět očima autistického chlapce. Některé pasáže sice byly poněkud zdlouhavé a říkala jsem si, proč tam vůbec popisuje to či ono, nicméně i tyto pasáže do knihy patří, protože to je právě jedna z nedílných součástí autistického smýšlení. Po přečtení této knihy budete lépe chápat, proč autisté jednají tak jak jednají a snáze pochopíte jejich uvažování. Opravdu skvělá kniha!

Bar16
21.10.2015 5 z 5

Perfektní. Viděla jsem prvně divadelní představení, které mě opravdu nadchlo. Christopher byl zahrán úžasně a proto jsem byla ráda, že se mi naskytla možnost si přečíst i knihu - opravdu výtečně napsané! Doporučuji :-)

Rade
24.09.2015 4 z 5

Četla jsem Nikdo nikde od D. Wiliams (autobiografie dívky trpící autismem), Nejsem jako vy od Jodi Picoult; příběh Christophera je napsán tak, že můžeme krok za krokem sledovat myšlení autistického chlapce (Aspergerův syndrom? hodně podobné myšlení Jacoba v Nejsem jako vy).
Zatímco Nejsem jako vy byla docela strhující kniha s napínavou zápletkou, která ale zahrnovala i pohledy lidí okolo, tady se jedná o celkem „obyčejný“, ale o to podrobnější deník autistického chlapce, který popisuje svůj každodenní život, pocity, střety s jinými lidmi, rodinou… Pohled jen z jedné strany. Působilo na mě nesmírně depresivně, jak neuvěřitelně se míjí myšlení Christophera a jeho okolí, jak nelze najít porozumění, souznění, jak se lze pouze naučit mechanismům soužití bez možnosti vzájemného sdílení. Vztahy přes tlusté, neprůchodné sklo… Hodně těžké tohle zvládnout, zvlášť jedná-li se o blízkého člověka.
V deníku Christopher podrobně, logicky popisuje jednání okolí, svých rodičů, aniž by se však dostavilo porozumění … to mě hodně bralo. Snad nejvíc mi bylo nakonec líto toho nešťastného táty, který se tak moc snažil … a narážel na sklo autistického myšlení, aniž by ze strany syna šlo o nějakou zlobu, pomstu, ne, jen prostě Christopher nezaujatě a logicky – podle svých vlastních pravidel vyhodnotil situaci a řídil se podle toho.

Randyz1986
20.09.2015 4 z 5

Tuhle knížku mi půjčila učitelka angličtiny. Nejprve jsem si myslel, že se jedná o dětskou knížku, ale posléze jsem zjistil, že jde o velmi chytře psanou knížku z pohledu kluka autisty. Knížka mě bavila zejména v tom, že mi rozšířila obzory v tom, jak autisté přemýšlí (tedy asi alespoň nějaká část) a pohlíží na svět. Zároveň mi sedla anglická obtížnost, kdy jsem textu celkem pěkně rozuměl a slovíčka jsem si dohledával jen občas. Takže jsem spokojen a obohacen po všech stránkách :)

iluliacross
03.09.2015 5 z 5

Velice působivá knížka. Obecně mám ráda toto téma a tak mě čtení velice bavilo. Je to velmi čtivě napsaná knížka a hlavně jde o svět, který je nám, ne-autistickým lidem zcela schován. Autisté žijí v neustálém strachu. Neustále se musí uklidňovat pravidelnými rituály jako je počítání prvočísel, počítání matematických rovnic a podobné zvláštní věci. Budete kroutit hlavou nad jeho strachem ze žluté a hnědé barvy. Ale stejně oceníte tu strohost a přímočarost hlavního hrdiny, zasmějete se nad detailními popisy a zjistíte, co se vlastně takovým lidem odehrává v hlavě. Menší knížka, ale působivá.

Erudite
23.08.2015 5 z 5

Kniha jako okno do světa, který jsem dosud nepoznala. Bylo neuvěřitelné nahlédnout do hlavy jinému člověku. A ano, uvědomit si, že i ostatní lidé přemýšlí, jak si musel uvědomit i Christopher. :)
Neobyčejná kniha o každodenních věcech, která i přesto člověka vtáhne a nepustí, jako opravdu dobrý hlavolam nebo záludný příklad z matematiky.

Witt
06.08.2015 5 z 5

Podivný případ neodolatelného románu
„Celá léta mi připadalo, jako když tisknu svou studenou tvářičku k okennímu sklu Domu literatury. Všichni jsou uvnitř, Julian Barnes nenuceně konverzuje s Martinem Amisem, do toho se ozve: ,Božínku, Jeanette Wintersonová tu bude co nevidět a my ještě ani nemáme umyté nádobí‘... A pak se dveře zčistajasna otevřou, já se prokutálím předsíní a skončím ve vyhřáté vířivce.“ Mark Haddon si tato slova může dovolit – z nepříliš známého autora dětských knih se po vydání jeho románové prvotiny „Podivný případ se psem“ stala literární hvězda ověnčená prestižní Whitbreadovou cenou. Knihy samotné se jen v anglosaských zemích prodalo přes půl miliónu výtisků a překlady do více než čtyřiceti jazyků na sebe nenechaly dlouho čekat (toho českého dokázalo nakladatelství Argo bez jakékoli reklamy prodat kolem pěti tisíc kusů, což je na skromné poměry tuzemského trhu slušný úspěch).
„Podivný případ se psem“ je knížka originální jak co do formy, tak obsahu – jejím vypravěčem je totiž patnáctiletý autista Christopher Boone (ač o autismu v románu nepadne ani slovo, trpí tzv. Aspergerovým syndromem). V praxi to znamená, že zná například všechna prvočísla do 7507, má rád zvířata, ale nesnáší, když se ho někdo dotýká, nemá rád žluté a hnědé věci, má výjimečné matematické nadání, ale není schopen empatie a tápe i v jazyce, jakmile sklouzne do idiomatičtější roviny. To pro vypravěče na první pohled není dobrá výchozí pozice – nerozumí metaforám, nedokáže rozšifrovat emoce jiných lidí, nedokáže si jednání cizích lidí zasadit do širšího kontextu. Záhy se však ukáže, že opak je pravdou – Christopher toho nikdy moc nevysvětluje (a ponechává tedy značný prostor čtenářově fantazii), nesnaží se čtenáře přetáhnout na svou stranu, suchý a ničím nepřikrášlený jazyk výborně poslouží při líčení Christopherových střetů se světem, který se zdaleka nechová logicky.
Detektivní zápletka je vcelku prostá – vraha pudla Wellingtona díky Christopherovi odhalíme již v polovině knihy. Mnohem důležitější je ovšem to, co se při pátrání Christopher dozví o smrti své matky, jak přijde o veškeré emocionální jistoty a jak podnikne odvážnou výpravu ze Swindonu do Londýna (odvážnou pro autistu, který má ze všeho nejradši řád a který neumí filtrovat příchozí informace, jež ho co chvíli hrozí zahltit). Nutno dodat, že děj samotný není z čtenářského hlediska zdaleka tak atraktivní jako způsob jeho popisu, jako vhled do světa, který by nám jinak zůstal utajen.
Mark Haddon naštěstí nepodlehl vábení obou svých nakladatelů („Podivný případ se psem“ vyšel v „dospělé“ i „dětské“ verzi, které se však liší pouze obálkou) a zařekl, že v žádném případě nenapíše pokračování. „Bylo by to, jako když si člověk přidá další porci čokolády – jenom by se mu z toho udělalo špatně,“ tvrdí. V současné době pracuje na románu s pracovním názvem „Krev a nůžky“ – a na nezájem nakladatelů a čtenářů si jistě nebude moci stěžovat.