Podivný případ se psem

Podivný případ se psem https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2699/bmid_podivny-pripad-se-psem-z07-2699.jpg 4 1303 262

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time , 2003

Sigas
03.08.2014 4 z 5

Patnáctiletý Christopher vyšetřuje vraždu psa. Má to docela těžké, protože coby autista nesnáší kontakt s lidmi a sám se odváží nejdál do krámu na konci ulice. Ale ono spíše než o nějaké vyšetřování (které se stejně brzy promění v rodinné drama) jde o pohled do duše člověka, který existuje trochu jinak než většina ostatních. Když se ho někdo dotkne, tak ho uhodí. Když je zmatený, zacpe si uši a sténá. Jeho nejoblíbenější sen je, že všichni lidi umřeli. Normálně by vás to zaskočilo, ale Christopher vám to všechno tak nezáludně vysvětlí, že ho musíte mít rádi. A možná pochopíte, že mezi námi vlastně není až takový rozdíl, že mezi velmi odlišnou lidskou zkušeností je stále jistá zásadní spojitost.

witko
21.07.2014 4 z 5

Realisticky pojato, jak svět vidí autistický chlapec. Svým způsobem i smutná kniha.

lenkamw
01.07.2014 5 z 5

Krásny príbeh o autistiskom chlapcovi a jeho pohľade na vonkajší svet.

juckey
23.06.2014 5 z 5

...:')

simlenka
16.06.2014 4 z 5

líbil se mi styl vyprávění z pohledu autisty, myslím, že tak nějak by to mohl autista opravdu prožívat. Knížka měla pár slabších míst, hlavně ze začátku, ale cca od nějaký 70tý stránky se četla jedním dechem. Určitě stojí za přečtení!

Manifest blech
06.05.2014 4 z 5

Svébytný příběh psaný mluvou samotného autisty.

Yarwen
20.04.2014 2 z 5

Autor popisuje pátrání po vrahovi psa pohledem chlapce trpícího autismem. Příběh je poměrně jednoduchý, navíc každá druhá kapitola zachycuje myšlenkový pochod hlavní postavy ohledně nejrůznějších námětů - to čtenáři přibližuje pochopení toho, jak autista vnímá svět kolem sebe, jak myslí, ale na druhé straně činí příběh více nezáživným. Rovněž představa, že by někdo pobíhal po kolejišti metra v okamžiku, kdy metro přijíždí, bez toho, že by se všichni chovali, jako by se nic nestalo, je poměrně nereálná. Suma sumárum - zajímavý pohled do života postiženého člověka v průměrném příběhu - 50%.

kocour_mikeš
17.04.2014 4 z 5

Smutno veselý příběh a vhled do světa kde platí trochu jiná pravidla a je žádaný řád. Dávám 80%. (IMHO: ideální na čtení v AJ)

Verrrunka
04.04.2014 5 z 5

Velmi zajímavá exkurze do života autistického chlapce.

Olia
02.04.2014 4 z 5

přečetla jsem ji jedním dechem, moc dobře napsaná.. působila na mě trochu nervně, zvlášt v jednu chvíli, kdy se odehrává najednou tolik událostí.. :-))

magnolia
25.03.2014 5 z 5

Přečteno podruhé - a pořád je to moje velmi oblíbená kniha. A to jsem moc ráda. Tolik různých pohledů a míst k zamyšlení, to mě potěšilo a k tomu to napětí, humor a vztahy... Haddon umí a už jsem natěšená na Červený dům

Dreaming
25.02.2014 5 z 5

Knížka, která člověku může vnuknout jisté myšlenky, že všechno není tak jak se na první pohled zdá. Je pohled autisty na svět v něčem "horší", nebo "lepší", než u běžného člověka? Různé druhy myšlenkových vzorců sebou nesou i své samy sobě přidružené, z těchto vzorců vyplývající hranice, či pohled na okolní svět, ke kterému se ovšem "tvor" s jiným mentálním základem nemůže stavět nijak kriticky, stejně jako nemůžeme srovnávat pohled na svět kočky a člověka. Ve vesmíru není dobro ani zlo, ve vesmíru je jen chaos, kterému mozek člověka, nebo jiného tvora dal jistý řád a formu, která nás obklopuje všude okolo coby iluze, že "tohle" je jediný správný pohled na svět. Pohled Christophera na okolní svět ukazuje jak malá odchylka v tom jak náš mozek pojímá ten "chaos" okolo stačí k tomu, aby nekorespondoval s myšlením běžného člověka.

Všichni podléháme svazující iluzi našeho pohledu na svět, kterou tvoří vlivy z okolí, přejímání názorů, potřeba jít se stádem zažraná hluboko v každém z nás a toto náš pohled na svět často svazuje nepříjemným způsobem. Podivný případ se psem může díky autistickému chlapci Christopherovi pomoci nahlédnout do vlastní hlavy a získat potřebný a ulevující nadhled tím, že si uvědomíte jak křehká a tvárná je tahle iluze a není nic lepšího, než se v životě na chvíli zastavit, ohmatat si ty okolní vlivy, které na vás každý den působí, zhodnotit je a oprostit se od těch, které vás táhnou pryč od vašeho vlastního "já".

Kmotr99
05.02.2014 5 z 5

Cesta do hlubin autistovy duše. Opravdu bylo zajímavé nahlédnout do myšlenek autisty. Psaní v ich formě dílu dodává na autentičnosti.

felia
17.01.2014 5 z 5

Haddonovy knihy se mi dobře čtou. V této obdivuhodným způsobem vytvořil svět, jak ho vnímá autista. Myslel jsem, že není možné příběh zdramatizovat, protože v divadle se nikdy nemůže podařit vystihnout, na co autista myslí. V Brně jsem se byl podívat na dramatizaci románu. Nelituji. Obojí byl pěkný zážitek. Četba i sledování divadla. Kniha mi připadla poněkud drsnější.

Renava
03.10.2013 5 z 5

Christopherov vnútorný svet je jedna veľká bublina, vymodelovaná z matematických vzorcov, logických väzieb a dennodenných rituálov. Nemá rád, keď sa ho niekto dotýka, neznáme prostredie a davy ľudí mu spôsobujú závrate, nevoľnosť, nedôveruje cudzím ľuďom, neočakávané zvraty uňho vyvolávajú agresivitu a záchvaty. Trpí jednou z foriem autistického spektra - aspergerovým syndrómom a jeho „problém“ má značný dopad na funkčnosť (nefunkčnosť) vzťahov v ich rodine.

Mark Haddon nám sprostredkováva pohľad na ľudí, ktorí sú iní ako my – nezdieľajú naše emócie, potrebujú svoje istoty - stereotypy, ktoré im prinášajú pocit bezpečia, náš svet je pre nich príliš komplikovaný na pochopenie a pokiaľ im nepodáme pomocnú ruku, stáva sa pre nich bludiskom. Christopher - a jemu podobní - sú pre svoje okolie záhadou, pochopenie a zvládnutie ich reakcií si vyžaduje obrovskú psychickú odolnosť, často je to boj s veternými mlynmi, preto má autor body za to, že neopomenul tieto fakty reálne podchytiť a zakomponoval ich do príťažlivého príbehu.

S autizmom mám osobnú blízku skúsenosť, preto som bola veľmi zvedavá, ako sa autorovi podarilo námet spracovať, do akej miery bude uveriteľný a čitateľsky atraktívny. Možno to nie je vrchol literárnej tvorby, avšak jeho emocionálny náboj je tak výrazný, že nepochybne stojí za odporúčanie. Kniha mi je navyše sympatická tým, že sa na nič nehrá, netlačí na pílu, aby dojala a predsa dojme. Pokiaľ má človek snahu o vcítenie sa do pozície takýchto ľudí fungujúcich medzi nami (nie je ich málo), prípadne im nejakým spôsobom podať pomocnú ruku, táto kniha môže byť prvým krokom.

Belatris
30.09.2013 5 z 5

Největší bomba po Objevení nebe od Mulische, která mi v poslední době vybouchla v rukou (a hlavně v hlavě). Poutavě napsaný příběh autistického Christophera psaný v ichformě, kde se míchá Christopherova oblíbená věda, úžasně neotřelé úvahy o světě a chování lidí, které působí autenticky a jímavě. Smutek i vtipnost některých situací (což Christopherovi samotnému samozřejmě uniká) se ve vyprávění střídají tak rychle, že výsledný dojem je ohromující a plný a bude mi trvat ještě dlouho, než "uklidím" po tomhle drtivém výbuchu.
Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Rozhodně v top 5.

Mikisan
28.09.2013 4 z 5

Poutavé, zajímavé a čtivé...více se mi ale na toto té líbila kniha Marcelo ve skutečném světě.

Jirkan
01.09.2013 5 z 5

Mám rád náhody, jako bylo náhodné setkání s touto knihou. Hledal jsem vhodnou knihu na cestu na dovolenou. O této knize, která už je u nás několik let, jsem se dozvěděl díky chystané české divadelní premiéře, tak jsem si k ní vyhledal více. Zaujala mne a když jsem ji začal číst... přečetl jsem ji na "jeden zátah". Pokud bych si měl v knihovně knihy srovnat podle oblíbenosti, tato hodně v popředí. Asi to nebude ten kousek, na který bude sedat prach a ještě ji vezmu do rukou... Baví, nutí k zamyšlení...

Firefox4
30.07.2013 4 z 5

Měla jsem obavy, jestli mě bude bavit popis myšlenkových pochodů autistického chlapce a byla jsem příjemně překvapená. Četlo se to výborně a ani matematické pasáže jsem nepřeskakovala. Naopak jsem byla překvapená, jak jsou mi některé myšlenkové pochody vlastní. Pokud by hrdina byl jiný chlapec, kniha by asi skončila v dětském oddělení vedle Honzíkovi cesty. Psáno z pohledu hlavního hrdiny je z ní najednou velice dospělá kniha, která místy donutí i k vážnému zamyšlení.

Panter
10.07.2013 5 z 5

Dost netradiční kniha, která mě velmi příjemně překvapila. Zajímalo by mě, jestli je popis myšlení hlavního hrdiny zcela fikce, nebo to opravdu takhle "funguje". Nicméně jsem opravdu rád, že mi zas tolik nejde matematika.