Podivný případ se psem

Podivný případ se psem https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2699/bmid_podivny-pripad-se-psem-z07-2699.jpg 4 1303 262

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele. Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time , 2003

Mraibo
03.07.2013 5 z 5

kniha, která je zajímavá a baví na každém řádku...

markuc
03.07.2013 4 z 5

Mila knizka, pobavil jsem se - cloveka to donuti se zamyslet nad nelehkym udelem nekterych lidi s autismem, zaroven ale neni ani lehke s takovymi lidmi vychazet (je nutne se obrnit velkou trpelivosti) - zajimave a poucne a ve vysledku rozhodne ctive dilo.

Atheal
26.06.2013 5 z 5

Začíná to celkem banálně a úsměvně. Mark s Aspergerovým syndromem přibližuje čtenářům své vidění světa a zároveň "vyšetřuje" vraždu psa. Při svém hraní si na detektiva však odhalí věci, které by možná bylo lepší nevědět. Příběh má sám o sobě obrovskou sílu, ale to, že je vyprávěn chlapcem, který nechápe a ani nemůže chápat hloubku emocí, které kolem sebe vyvolává, který je strašně vyděšený a svým strachem nevědomě ubližuje těm, kteří ho nejvíc milují, to z něj dělá knihu, na kterou jen tak nezapomenete.

makn
28.05.2013 5 z 5

Velmi krásný a přitom svým způsobem velmi smutný příběh o autistickém chlapci v pubertě. Moc se mi líbil styl, jakým je kniha napsána - ať už to bylo číslování kapitol, vložené obrázky, rovnice, příklady a mapy. Krásná oddychovka s podnětem k zamyšlení.

exitus
21.04.2013 4 z 5

Souhlasím, že je napsána jednoduchou angličtinou, což je bonus, ale nevím, jestli v češtině by mi právě ta jednoduchost nevadila. Nicméně velmi zajímavý a dojemný příběh.

v-andrea
30.03.2013 5 z 5

Knihu jsem četla v angličtině a je opravdu jednoduchá, takže mohu jen doporučit. Mimo to je i moc zajímavá.

luccil
23.02.2013 5 z 5

Kniha se dobře četla a bylo hodně zajímavé koukat na svět okem autisty. Nikdy jsem takový styl knihy nečetla a určo bych jí doporučila i známým.

Yalka
04.01.2013 5 z 5

Nádherný příběh, který mě naprosto dostal. Velmi přesvěčivý vhled do myšlenkových pochodů mladého muže s autismem.
Kniha je celá psána jako deník.

Jde vlastně o docela banální příběh jedné rodiny, která se i přes postižení dítěte snaží žít normální život. Ne vždy se to daří, ale co jiného zbývá, než se oklepat a jít dál?
Pro mě nádherné a nezapomenutelné. Škoda, že nejde dát víc hvězdiček než pět. Okupuje čelní příčky v mé TOP 10.

Velmi se mi líbí, jakou formou jsou vykresleny charaktery postav a vůbec celý děj. Christopher svým dokumentaristickým způsobem zachycuje jednání a výroky svého okolí (vč. např. způsobu mluvy), a na čtenáři je, aby si informace sám zpracoval (protože právě toho Christopher i přes svou genialitu schopný není, nebo spíš není schopný zpracovat data způsobem, který je považován za "normální" a vyvodit z nich závěry, které "neurotypickým" lidem připadají logické, viz např. jeho vztah k otci na konci knihy, to je krystalicky čistý příklad tohoto jevu).
Zvolená deníková forma je, dle mě, geniální způsob, jak odlišný způsob, kterým autisté zpracovávají informace, přiblížit (a pomáhá objasnit nakolik jim právě toto komplikuje život).

Kniha má velmi poutavou hlavní dějovou linku, ale Christopher píše také o škole, příhodách doma, dovolených, hodně o sobě a svých problémech a dává tak čtenáři náhled všech možných (mnohdy nečekaných) komplikací, které s sebou autismus přináší (a který bývají způsobeny např. dotykovou a pachovou hypersezitivitou, doslovným chápáním výroků, zachycené jsou časté problémy s jídlem a zejména všeprostupující problémy s úzkostností). Zde je vidět, že si autor dělal důkladné rešerše. A vše krásně organicky začlenil do děje.

Nesouhlasím s komentářem Jíti, že pokud se chcete dozvědět něco o autismu, je lepší je obstarat si "Nikdo nikde". Donnu Williams bych na rozdíl od Haddona pro tento účel nedoporučovala. Ta chce přeci jen čtenáře poučenějšího.

Evelína Š
28.12.2012 4 z 5

Příběh se dobře četl, tohle byla zatím moje první knížka s podobným tématem.

EllieGriffin5
23.12.2012

Oddechové čtení, díky němuž jsem měla možnost nahlédnout do myšlenkových operací takto postiženého dítěte. Zajímavé zpracování - zejména číslování kapitol, kresby, přílohy (dopisy, matematické příklady..).

Natalis
28.08.2012 3 z 5

Knížka je moc pěkná, měla jsem ji přečtenou za chvíli, ale že by to byla moje nejoblíbenější to říct nemůžu.

Issiriana
31.07.2012 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Nádherný příběh.

Calwen306
09.03.2012 3 z 5

Netradičný príbeh, ktorý sa veľmi ľahko čítal. Bohužiaľ, celkovo na mňa veľmi nezapôsobil.

Ikkju
06.03.2012 5 z 5

Tuhle knihu jsem měl moc rád, strefila se mi do období kdy jsem byl docela uzavřený, a pořád jsem si něco pro radost počítal... Ale hrdinovi nezávidím, mě to přešlo, a jeho čeká tenhle boj celý život (tedy pokud to neberu tak, že jeho literární život končí na poslední straně knihy).

dearkiki
29.01.2012 4 z 5

Docela příjemné čtení, ale čekala jsem od toho možná trochu víc.

brabofka
31.12.2011 2 z 5

netradičně milý příběh autistického chlapce. i když pasáže, kdy se autor odklonil od tématu a začal něco vysvětlovat nebyly až tak čtivé.

mjmoonwalker
25.03.2011 5 z 5

Skvělé, jen máme na rozdíl od britské verze strašný přebal...

Pernak
17.02.2011 5 z 5

Jednoduchý, ale krásně napsaný příběh.

triatlet
27.01.2011 5 z 5

1. Originální nápad s kompozicí. 3. Jednoduchý nápad. 5. Neotřelé téma. 7. Věrohodně vykreslená charakteristika hlavního hrdiny. 11. A trocha matematiky na závěr neuškodí.

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Pohled do světa autistů, je pro nás, neautisty, hodně zvláštní. A naopak.