Podbrdské ženy

Podbrdské ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391187/bmid_podbrdske-zeny-8MR-391187.png 4 1156 349

Příběh o nelehkých lidských osudech v podhůří Brd na pozadí událostí minulého století. Emílie zažije bolesti války i nástup komunismu – ale možná ještě horší jsou pro ni samota a odcizení, které pociťuje v manželském životě. Také její dcera Jana se cítí zavržená, rodičovské lásky zažila málo a sama ji neumí předat dál. Dokáže poslední z podbrdských žen Johanka zlomit rodinnou kletbu a zbavit se tíže samoty?... celý text

otesánek
08.08.2021 2 z 5

Četlo se moc hezky.Styl psaní se mi líbíl ,ale....
Příběh depresivní ,smutný a plný prázdnoty,samoty a nenaplnění. Z pohledu dnešní ženy pro mě nepochopitelné snášení všeho toho co nechtěla ani jedna z nich... Asi jsem se s knihou nesešla v tom spravném rozpoložení.... ?ale určitě mi zajímají i jiné knihy od autorky

pocketka
07.08.2021 1 z 5

Nevěřím, že napíšu takovou recenzi, protože na knihu jsem se velice těšila a byla jsem si stoprocentně jistá, že se zařadí mezi mé top, ale tohle je obrovské, obrovské zklamání. Knihy zaměřené na těžký život během válečného či poválečného období miluji a mám jich pár přečteno. A toto byl asi ten kámen úrazu. Nedá se, než srovnávat s např Körnerovou či Mornštajnovou. To jsou paní vypravěčky, které vás vtáhnou do příběhu, jste jednou z postav. Tohle bylo pozorování z letadla - vidíte, co se děje, ale jste příliš daleko a vysoko, abyste byli součástí. A silně pochybuju, že ve dvacátých či třicátých letech chudé ženy ze stavení odebíraly časopisy, měly namalované nehty na rudo či muž, který z domu nevystrčil nos a byl to neskutečně zapšklý buran, znal a používal slovo emancipace. Odkládám a zklamaně knihu opouštím.

Aranel15
29.07.2021 5 z 5

Perfektní kniha o těžkém životě generace žen, jejichž životy byly zatěžkány stíny minulosti. Špatné i dobré rodinné vazby a vzory nás ovlivňují více než jsme si ochotni připustit. Nejvíce se mi asi líbila část o Emilce, která byla asi nejdelší a nejlépe propracovaná. Mnohokrát jsem ji litovala a zároveň obdivovala za její sílu a nezdolnost.

Belanna
27.07.2021 4 z 5

Kniha, která je smutná a drsná. Kniha, která skrývá velký kus pravdy.
Kniha, ve které je naděje ....

Anie.M
27.07.2021 5 z 5

krásná, smutná kniha, kolikrát jsem chtěla zasáhnout a jakkoliv Milce, Janě i Mírkově mamince pomoct. Bohužel, byla taková doba a na vesnici to tak bývalo. cítím vděk za to, jak se dnes máme a jaké jsou možnosti. nejvíc se mi líbil příběh Emilky, protože ona si myslím měla na to být někým i v takové době, chytrá, laskavá, učenlivá a oni jí udusali ve staré chalupě s dvěma morousama. s Janou jsem ze začátku také hodně soucítila, byla ztracená a nikdo jí nebyl schopný správně pomoci, když pak měla dům, manžela, děti začala mi být protivná, byla až příliš poznamenaná otcovou výchovou.

HanulkaK.
22.07.2021 5 z 5

Opravdu krásná kniha, všem doporučuji.

LéňaM
06.07.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila i když byla strašně smutná

keselylenka
06.07.2021 3 z 5

Bohužel vystoupím z proudu, protože mě kniha nechytla. Stejně jako u Eugenie jsem si k postavám nenašla vztah, celá kniha mi přišla taková bez emocí. Přitom stylem vyprávění mi velmi připomínala Šikmý kostel od Karin Lednické, to byla ale za mě úplně jiná liga. Emilie mi přišla taková nemastná neslaná s životem příliš nebojovala, tak nějak se jím spíše vlekla.

1casper
04.07.2021 4 z 5

Knihu jsem měla rozečtenou skoro rok, vracela jsem se k ní, nechtěla jsem ji odložit. Je zde popisován prostý, syrový život tří generací žen a děj trvá po téměř celé 20.století. Kniha začíná po první světové válce.
Je zde popisován tvrdý život na vesnici kdesi v Brdech a i to, jak se chlapi chovali k ženám, - tedy spíš nechovali, no.
Nejsyrovější je příběh Milky. Zoufalé je to, že to se takových životů odehrávalo spoustu. Spoustu žen takhle živořilo, nechalo si všechno líbit.....čekala jsem, že dcera Jana bude žít lépe, ale jela ve stejných kolejích, k Johance se bohužel chovala stejně chladně jako matka k ní.
A příběh Johanky mi přišel hodně uspěchaný.
Opět mě to utvrzuje v tom, že se máme hodně dobře, hodně. Nemusíme se bát, že nebude co jíst, je všeho a všechno.....

Mimochodem v téhle době asi lego nebylo, to byl autorčin úlet.....

SumýšIrena
21.06.2021 2 z 5

Kniha mě zklamala. Že to nebude legrace, s tím jsem počítala, ale že se deprese potáhne celou knihou, to jsem nečekala. Po přečtení mám jedinou myšlenku, jít ke svému muži a pořádně ho obejmout za to, jak je skvělý.

janka2000
16.06.2021 4 z 5

Těžké téma. Podle mě kniha sedne málokomu, protože je tam vše psané bez obalu a střídá se ich a er-forma. Popis života 4 generací, přičemž ženy se nidky neměly moc dobře. Mně se líbilo, jak je to takové, jaké to je. Bez velkých přikrášlení, romantických ideálů. Vlastně je kniha dost pragmatická. Začíná životem rodiny v podbrdí za 1. světové války a končí po revoluci.

Leny68
11.06.2021 5 z 5

Strašně smutná knížka.

Adris
01.06.2021 5 z 5

Kniha, která by se měla směle zařazovat mezi knihy paní Mornštajnové, Körnerové nebo Karin Lednickou.

Podbrdské ženy je příběhem tří generací žen z jednoho rodu. Od konce první světové války po konec socialismu, sledujeme osudy obyčejných žen z malé vísky u Žďáru. Společně je propojují těžké životní úděly, jak tehdejší doby, tak genderové.

Jen nerada čtu o ženě coby levné pracovní síle. Osud Emilky jsem probrečela. Je v knize nejmarkantnější, oproti dalším dvěma, ke kterým jsem si vztah nevytvořila, bohužel nedostaly moc prostoru, hodně už se přeskakovalo v čase dopředu, jinak by kniha měla asi 800 stran. Což by mně nevadilo. Je to vlastně moje jediná výtka k této knize, že byla posledních 150 stran urychlená.

Pokud jste si zamilovali Heřmánkové údolí, je kniha určitě pro vás. Pokud máte rádi životní osudy žen na pozadí válečném, tak také. Vypravěčský styl je úžasný.

evask
26.05.2021 4 z 5

Kniha se dobře čte, děj má spád. Zpočátku mně připadalo, že autorka je spisovatelský tovaryš, prostě do spisovatele mistra tomu dost chybí. Taky mně vadí, když píše, že ve třicátých letech se nosily sukně nad kolena nebo punčochy nylonky. U Emilie jsem si už asi na ten styl zvykla, prostě začetla jsem se. Ale konec mně přišel zas nějaký podivný, zase jak od tovaryše. A navíc, kdy se v běžných domácnostech objevilo lego a barbína? To mně taky nějak nepasuje.

IreneP
22.05.2021 4 z 5

Jak mi bylo z těch podbrdských žen smutno! A to ze všech, nejen z hlavních hrdinek spjatých s muži a hospodářstvím a jednou starou, vlhkou chalupou. Cítila jsem s Mírkovou mámou, s Milkou nejvíc, Jana mi trochu lezla krkem, i když tam její podřízené chování chápu. Mojí hrdinkou byla Milka. Projela sice svůj život jako ostatní, ale u ní byla určitá snaha se své špatné volbě vzepřít. Ale úplně mě fascinovalo, že si všechny nechaly tak moc kálet od chlapů na hlavu (od tchánů, manželů, synů, spolužáků....).

knihomolka1197
21.05.2021 2 z 5

Knihu jsem bohužel nedočetla, bylo to smutné, depresivní a nebavilo mně to...

hrosik3
15.05.2021 5 z 5

Velmi smutné čtení plné beznaděje.

petrucha86
06.05.2021 5 z 5

Při čtení na mě dýchala beznaděj, rezignace, nesplněné sny a snad jsem i vnímala ten chlad a vlhko starého stavení. Ani nevím, jestli mě víc rozčilovali podbrdští muži, kteří své ženy brali jak součást vybavení chalupy, nebo ty ženy, které se nedokázaly svému osudu vzepřít...Není to veselé čtení, ale je to velmi čtivé a když začnete, nebudete chtít přestat.

Allla9
05.05.2021 5 z 5

Smutná, ale krásně napsaná kniha.

petrarka72
02.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Dvacáté století a jeho převratné změny doléhají jaksi utlumeně do Svojkovic, kde je život těžký jako kamení na zanedbaném poli a kde lidé mohou potkat brdskou vlčici. Terapeutická cesta nejmladší ženy z rodu Kucmanů vede do minulosti - a zároveň do hlubin trápení čtyř generací žen, které se hromadí, přechází v zatrpklost a letargii. Čím blíže současnosti, tím méně mě to baví - a myslím, že je to autorčin záměr: navzdory vší dřině, bídě, nulové péči, ponížení a zbytečnosti smrti v příbězích Marie, co zemřela u porodu, a Emílie, která uvízla v životě, který nechtěla, ale musela žít jako daň za první okouzlení mužem z rodu hezkých, drsných a neempatických neurvalců, působí nejvíce beznadějně Janin příběh (zahrnující osmašedesátý a normalizaci - a také obraz ženy, jež to vzdala) a příběh Johančin, která osvobození dosahuje za cenu ztráty domova a kořenů. Jako bych Marii a Emilce přes desetiletí lépe rozuměla - ale možná je to jen okouzlení "starými dobrými časy", které minuly, jsou uzavřené, a tak do životů v nich probíhajících lze dosadit zdání alespoň jakési smysluplnosti, smíření a naplnění... A bohužel ano - někdy je útěk jediné možné řešení.