Pod kupolí

Pod kupolí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-65a91d1d4e189.jpg 4 2300 465

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

Lejčís
03.01.2021 5 z 5

Jedno uzavřené město, jeden týden, jedna továrna na drogy, jedna náboženská rádiová stanice, jeden zvrhlý manipulátor, příběh a úhel pohledu zhruba šedesáti postav z cca dvou tisíc obyvatel městečka nacházejících se „pod kupolí“ – tohle najdete v Kingově „mistrné psychologické studii lidské bezmoci, arogance a násilí" .

Poklidné a vcelku obyčejné městečko Chester’s Mill je jednoho podzimního dne zničehonic odříznuto od okolního světa – a to doslova! Neviditelná kupole při dopadu na město rozřízne svými hranami vše, co se pod nimi zrovna v onu chvíli nachází – zvířata, rostliny, lidské končetiny… a jelikož je průhledná, v rychlém sledu umírá také vše, co do ní narazí – ptáci, auta, letadla… Americká vláda nemá nejmenší tušení, co se děje, a všechny pokusy o proražení kupole jsou marné. Kdo mohl takovou odpornou věc provést nevinným lidem? A proč? Vojenský experiment? Boží trest, apokalypsa? Mimozemšťané? Teorií je spousta… Postupně se zhoršuje kvalita ovzduší, dochází zásoby a v takových chvílích se ukazuje pravá tvář všech obyvatel. Situace využívá druhý radní „Velký“ Jim Rennie a nastoluje v městečku svou vládu založenou na bezpáteřní manipulaci. Hraje si na Pastýře-Spasitele a ze svých voličů si dělá slepé stádečko ovcí. Jsou tu ale také lidé, kteří s Rennieho nadvládou nesouhlasí. Podaří se jim Velkého Jima svrhnout? Nebo se jich Rennie nenápadně zbaví stejně jako každého, kdo se mu postaví do cesty?

Stephen King je prostě mistr svého řemesla – kniha má přes tisíc stran, přesto Vám ani na chvíli nedovolí se nudit. Postavy jsou tak dokonale vykreslené, že tisíc stran je málo – chtěla jsem víc. Mnohem víc. Málokterý spisovatel Vám nabídne tolik emocí. A hlavně začnete přemýšlet sami nad sebou. Nad tím, co byste dělali Vy, kdybyste se ocitli „pod kupolí“ jako mravenci pod lupou. Protože každý má jiný pohled na to, co je správné.

King mě opět nadchnul svým smyslem pro detail – místa i charaktery postav má tak propracované,až Vás mrazí a máte pocit, že je to reálné... a Rennie je bezesporu největší záporák, s jakým jsem se doposud setkala.

Hakate
01.01.2021 4 z 5

kniha, která zanechá velmi dlouho silný dojem a které se ráda vracím

capricorn__
21.12.2020 5 z 5

Tohle byla opravdu nechutná, příšerně nechutná knížka, kterou už nikdy v životě nechci otevřít znovu. Od té doby, co jsem přečetl "1989" od George Orwella, mi do přečtení "Pod kupolí" nebylo z žádné knížky tak úzko. Mnohdy jsem měl strach číst jednotlivé kapitoly z toho, co mě zase vyděsí a znechutí a o čem budu dalších několik dní přemýšlet. Kniha není přitom typický příklad hororu (jako třeba "To" či "Řbitov zviřátek"), ale je děsivá právě v tom, že by se její děj mohl klidně někdy naplnit (a jak víme z historie, to není tak zcestná myšlenka). Knihu tedy právě proto hodnotím pěti hvězdičkami, i když je "tak příšerná". Beletrie jako "Pod kupolí" by měly být příšerné - měly by čtenáře znechutit a vystrašit, protože kdyby se tak nestalo, jaký by byl jejich smysl? I když má knížka skoro 1.000 stránek, dostat se na konec není vůbec žádný problém, proto "Pod kupolí" doporučuju - ale tedy s opatrností (a s nějakou oddychovou literaturou, po které byste mohli sáhnout v případě nouze).

misantroop
25.11.2020 5 z 5

V krizové situaci vyplouvají na povrch nejen skutečné charaktery lidí ale i to co bylo skryto pod povrchem zdánlivě obyčejného amerického městečka.
Pod kupolí je pro mě jedna z nejčtivějších Kingových knih a i přez poměrně velký rozsah jí čtenář přečte velmi rychle. Od první stránky se rozjede v akčním tempu a brzy vykreslí charaktery postav. King se zde překonal a tuhle knihu nejde nepřidat mezi to nejlepší co můžeme mít v knihovně.

suiteki
29.10.2020 4 z 5

Trochu jsem se bála, že to bude nuda, přeci jen jedno město pod kupolí na 1000 stran. Kniha me mile prekvapila, nuda to určiTe nebyla. Autor si skvěle pohrál s charaktery postav a jejich změnou v krizové situaci. Byla to moje první Kingovka a určíte né poslední.

veronika4001
19.10.2020 5 z 5

Dílo Stephena Kinga Pod kupolí bych srovnala s Kingovým dílem To, ovšem zde za absence prvků hororu. Nevím, proč je kniha Pod kupolí řazena mezi hororové žánry, když se o horor ani na chvíli nejedná. Jde spíše o sci-fi příběh s prvky špionáže, ale horor bych v tom nehledala jednoduše proto, že chybí psychologicky podprahové vybízení ke strachu, strach, mrazení v zádech, očekávání tajemna, stupňování vzrušení a jeho eskalace do tajemné hrozby něčeho, co spíše neexistuje, co je strašidelné, co má moc. Pro mě to bylo prozatím nejpropracovanější dílo, jaké jsem kdy u Kinga četla. Kniha To byla také velmi podrobná a rozsáhlá svým detailním postupem, ale Pod kupolí bylo skutečně až nad míru detailistické, takže čtenář se dostává hlouběji a hlouběji do zákoutí spisovatelova vyjadřování, myšlení a vůbec děje, neboť tady se opravdu jedná o příběh se všemi sepětími, stromy, větvemi, květy a plody, které si lze vůbec představit. Jsem ohromena, jaké miniaturistické pojetí dokáže King obsáhnout, do jakých až ambivalencí musí jít, aby je podrobně vysvětlil a došlo tak k parádnímu rozuzlení. Za mě jedna z výborných knih S. Kinga, které ovšem nelze podřadit pod jeho oblíbený hororový a detektivní žánr.

LuciJa
23.09.2020 5 z 5

Prostě wow. “Chvíli “ trvalo přečíst tolik stran, ale klidně mohla mít i o 200 navíc.

Romilo
12.09.2020 5 z 5

Další fantastické čtění od Mistra. Strhující sonda do života nuceně uzavřené komunity. Projeví se charakter každého z nás? Nebo se změní dle okolností? Doporučuji i přes velký počet stran.

dpxcz
02.09.2020 4 z 5

Dlouho jsem se odhodlával tuhle bichli přečíst, až mi prostě zbyla jako poslední z hromádky ke čtení.
Bavila mě ta apokalyptická atmosféra od začátku do konce. I přes mnoho postav jsem se v pohodě orientoval. Ale prostředek bych možná trochu zkrátil. Určitě nelituju, že jsem knihu přečetl a je o čem přemýšlet.

Nikkiproch
28.08.2020 5 z 5

Strhující psychologický scifi román, který donutí čtenáře k zamyšlení, jak by se asi on sám zachoval, kdyby se ocitl pod Kupolí. V době krize se na povrch dostává opravdová lidská podstata, někdo je hrdina, někdo je zbabělec, někdo krize využije ve svůj prospěch, někdo chce jen přežít, někdo to vzdá. Když se z mučitelů stávají mučení, může se stát cokoli.

n.ezn.amy
05.08.2020 5 z 5

Když se znenadání objeví kolem města neproniknutelná kopule, ze které se nedá dostat ven, tak se začnou projevovat skutečné charaktery lidí, kdy skrývaná psychopatie či diktátorství vyjde plně najevo. Pokud přestává fungovat základ lidského společenství, lidé se vracejí ke zvířecímu chování, kdy jen silnější může přežít a ten nejsilnější velet lidské smečce. King je dle mého názoru velký mistr lidských duší, dokáže výborně vystihnout chování v kritických situací. A tohle se mu v tomto díle velice podařilo. Trochu mi to připomíná v nadsázce dnešní dobu, kdy určití politici mají patent na rozum a vše chtějí řídit sami, protože jen oni sami vědí, co je pro nás dobré.

Mars333
02.08.2020 5 z 5

Tahle bichle s její tloušťkou je jako stvořená při časech Covidu, pro karanténu. Objevují se tu aktuální témata platíc i pro současný reálný svět. Dusná apokalyptická atmosféra s hororovým nádechem. Mnoho různých lidiček ať už kladných nebo záporných, nebo něco mezi tím. Hlavně dobře napsaných. Hodně svižně ubíhající změť se zažírá hluboko pod kůži.
900 stran jsem zažíval čtenářskou orgii. Mistrovské dílo - to zařadím bok po boku nesmrtelných autorových majstrštyků - Řbitovu zvířátek, Osvícení či Misery. Valí se to jako láva, ale potom tomu dojde šťáva a teče na místě. 140 zbývajích stran a já vím že se to tentokrát nestane. Chybělo mi že jsem nedostal uspokojivé odpovědi ohledně kupole. Kdo, proč a jak. (málo informací) To konečné vyústění je nijaké, nepřitažlivé přišlo mi zkrátka jako podvod. Taky vím že je to i můj problém, kdy jsem si v očekávání představoval bůhvíco. Když tohle zapomenu, tak těch 900 stran je neuvěřitelných...

BloodyO
21.07.2020 5 z 5

Moje první Kingovina a hned je mi jasné že tenhle autor exceluje v postavách. Je tu opravdu pestrá paleta charakterů s různými cíli, od totálního psychopata po pořádného klaďase. Na tisíci stránkách dostanou všechny postavy dostatek prostoru a já se za celou dobu s žádnou z nich nenudil. Hodně se tu hraje s davovou psychologií, vystrašení lidé jsou ovlivnitelní a pro příklady z reálného světa nemusíme chodit daleko - u nás v politice se strach využívá úplně stejně jako v knize - to celé dodává věrohodnosti i když situace pod kupolí je o dost extrémnější a následky špatných rozhodnutí fatální..

feex8
16.07.2020 5 z 5

Výborná. Aj keď zopár múch by sa našlo - napríklad mierne nelogické, až naivné správanie sa niektorých postáv, absencia základnej predvídavosti a pod. Ale charaktery ako aj celková atmosféra boli popísané výborne. Taktiež to stupňujúce sa napätie. Miestami som bola skutočne nahnevaná, čo ma, paradoxne, tešilo, nakoľko len máloktorej knihe sa podarí vzbudiť vo mne nejaké silnejšie emócie. Taktiež postavy mi neboli ľahostajné, ako to pri niektorých knihách býva.

Čakala by som viac popisov (a spôsobov) prebíjania sa cez kupolu a hlavne viac pokusov o jej zničenia zo strany obyvateľov mestečka. Naopak, spôsob prevzatia moci bol popísaný parádne, všetká česť autorovi. Záver mne osobne nevadil, nebola to moja prvá Kingovka, a teda niečo podobné som čakala.

Anette99
16.06.2020 5 z 5

Zajímavá knížka, četla se dobře, akorát ten konec byl takovej trochu zvláštní.

Tesset
01.06.2020 3 z 5

Druhá kniha od Kinga, ale nějak nechápu, co na něm ostatní vidí. Nebylo to nejhorší čtení, ale zbytečně dlouhé, na tu dobu, kterou se to odehrávalo. Myslím, že by to bylo daleko zajímavější, kdyby se příběh odehrával v delším časovém období. Navíc to vysvětlení kupole mi přišlo celkem přitažené za vlasy, ten konec tak celkově mi nesedl ke zbytku příběhu. No, určitě ještě zkusím jiné knihy od Kinga, ale zatím mi moc neučaroval.

PT_
26.05.2020 5 z 5

Teď už si při pohledu na mraveniště pravděpodobně vždy vybavím Mistrovo dílo Pod Kupolí. Bohužel jsem už před lety viděl seriálovou verzi tohoto příběhu a musím říct, že to byla chyba. King opět nezklamal propracovaností postav, jakou do seriálu nejde dostat.

Werisek93
16.05.2020 5 z 5

Má úplně první kniha od Stephena Kinga. První čtení dopadlo tím, že jsem ji po pár desítkách stran odložila, protože jsem se v dlouhém úvodu plném postav ztrácela. A přece mi to nedalo a po nějaké době jsem se do ní pustila znova a jakmile jsem se prokousala úvodem, dýchlo na mě kouzlo Kingových děl a už mě nikdy neopustilo.
V tomhle románu se najde všechno, co král hororů ovládá naprosto mistrně. Vykreslit všechny postavy tak, že je buď milujeme nebo nenávidíme. Jsou živé, jsou nedokonale dokonalé a postupně se tvarují a vyvíjejí. A hlavně přiblížit nám totální rozklad společnosti, od prvních drobných záchvěvů, až po totální šílenství.
Pro Kingovy fanoušky povinnost a pro ostatní, jeho díly zatím nepolíbené, vynikající sonda do mistrovy kuchyně. Děkuji pane Kingu!

LucySmile
14.05.2020 5 z 5

Horory nejsou úplně můj šálek kávy, ale tato kniha mě mile překvapila. Úvod by se dal asi napsat na méně stran ale jinak tam nebyla ani jedna zbytečná pasáž. Konec jsem čekala trochu jiný, ale zklamáním rozhodně nebyl. Na to velké množství stran se kniha četla velmi dobře a myslím, že se ke Kingovi ještě někdy vrátím.

Lana33
11.05.2020 5 z 5

Tak tuhle knihu bych přečetla na jeden zátah, kdyby mi to nepřekazil počet jejích stran. V poslední době jsem nečetla lepší knížku. Kniha, ve které velká část postav věří v Boha a zároveň si dokáže ospravedlnit svoje skutky. Nejlepší mi na knize příjde to, že ten "největší" muž městečka, s vírou v Boha, nedokáže použít sprosté slovo.
To, co bych chtěla na knize ale hlavně pochválit, je to, že i přesto, že se v knize vyskytuje opravdu velké množství postav, tak se v příběhu neztrácíte. Dalším plusem je perfektně vykreslený charakter postav. Někdy jsem zažívala opravdu až vztek, co některým (nebudu jmenovat, ale asi víme) postavám v knize prošlo.
Děkuji pane Kingu, že jste přece jen nakonec toto dílo dokončil!!