Smrt na Nilu

Smrt na Nilu https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/9745/bmid_smrt-na-nilu-AWk-9745.jpg 5 1569 210

Plukovník Race série

Hercule Poirot série

15. díl

Mladou krásnou milionářku Linnet Doylovou čekala růžová budoucnost. Ale na svatební cestě lodí za exotikou Horního Egypta došlo k pokusu o vraždu. Ještě že je náhodou mezi cestujícími i Hercule Poirot... V jedné z nejznámějších detektivek A. Christie, která se dočkala neméně slavné filmové adaptace s Peterem Ustinovem v hlavní roli, mají Poirot a jeho přítel plukovník Race plné ruce práce, aby přišli věci na kloub. Cestujících s možným motivem je na palubě lodi více než dost!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Death on the Nile , 1937

Miliarda
25.04.2023 5 z 5

Agatha Christie znovu ukázala, že je naprostou literární špičkou v žánru detektivek a u jednoho z nejznámějších případů Hercula Poirota nasadila laťku opět nesmírně vysoko. Od začátku do konce mě kniha uchvátila a odhalení pachatele bylo jen onou pověstnou třešničkou na dortu. Jasných 5 hvězd.

zuzule787
24.04.2023 5 z 5

Zatím asi nejlepší Agatha Christie, z těch tří, které jsem četla. Mám moc ráda televizní zpracování s Davidem Suchetem a tak jsem byla zvědavá na knihu - a skvělé. Každá z velkého množství postav zde měla své místo a opodstatnění a bavilo mě ty propletence sledovat. Zápletka hodna Shakespeara - nešťastná láska, úkladná vražda, skoro všichni mající motiv a to vše na parníku plujícím po Nilu. Ještě víc než obvykle mě zde bavil Poirot a jeho skoro věštecké schopnosti..

zuzza985
21.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Jedna z mých oblíbených knih spisovatelky Agathy Christie. I přesto že začátek byl zdlouhavý a ztrácela jsem se v postavách tak kniha je sama o sobě vskutku úžasná. Snoubenci Jackie a Simon byli mladý zamilovaný pár. Tato idylka jim moc dlouho nevydržela, jelikož se Jackie rozhodla představit Simona její přítelkyni Linnet Ridgewayové. Simon se do Linnet zamiloval na první pohled a představy Jacquellin byly zničeny. Simon zrušil svatbu a zasnoubil se s slečnou Ridgewayovou. Jakmile jsem se dostala dál,vše šlo ráz naráz. Najednou se Linnet a Simon Doylovi plavili po Nilu a užívali si své líbánky. Ovšem že na lodi se objevil i geniální Hercule Poirot, který se těšil na klidnou dovolenou na vodě. Přišel první velký problém. Jackie je zpět. V této pasáži je spousta malých detailů, že to ani nejde popsat. A z ničeho nic následovně přišla první vražda. Ubohá Linnet byla zastřelena ve spánku. Vše se začalo hroutit a Poirot přišel na scénu. Kdo mohl být podezřelý víc než ublížená Jacquellin. Zde příběh začal být napínavý. Již zmíněný Poirot vyšetřoval i přesto že očekával odpočinek. Další vraždy se skládaly na sebe a vypadalo to že není z této situace východisko. Plukovník Race nebo-li přítel Poirota byl v koncích ale Hercule byl přesvědčen že to vyřeší. A tak se i stalo. Pachatelem byl nepodezřívaný Simon a dokonce měl komplice. Jackie. Pomohla mu s jeho plánem.
Tuto knížku můžu jen doporučit. Úžasná zápletka i rozuzlení.

marekB78
20.04.2023 5 z 5

Agatha nezklame...jako vždy :) Zajímavá zápletka i rozuzlení. Tohle prostě baví a čte se to skoro samo :)

Vrbická1999
19.04.2023 5 z 5

Jeden z nejlepších příběhů od Agathy Christie. Toto čtení pro mě bylo nezapomenutelný, protože jsem Smrt na Nilu četla, když jsme se opravdu plavili po Nilu z Asuánu do Luxoru a navštívili jsme stejná místa jako Agatha.

drakamena
15.04.2023 4 z 5

Trochu pomalejší rozjezd a obrovské množství postav, ve kterých jsem se, aspoň zpočátku, jenom těžko vyznala. Jakmile ale došlo k samotné vraždě, kniha nabrala spád. Fascinovala mě hlavně psychologie jednotlivých postav.

Nejvíce mě však zasáhl úplný, úplný konec, posledních pár vět o tom, jak snadno všichni na oběť zapomněli a pokračovali ve svých životech, jako by se vůbec nic nestalo.

milary
14.04.2023 5 z 5

Tak to jsem zvědavá, jak dlouho mě Agatha Christie ještě bude překvapovat. Lépe řečeno, vyrážet mi dech. Doufám, že dlouho, jakkoliv už mám něco načteno... :)
Smrt na Nilu miluju zfilmovanou. Četla jsem ale snad poprvé! Tedy - poslouchala jsem knížku jako audioknihu, klasicky s Lukášem Hlavicou.

Atraktivní scéna, přebohaté obsazení. Není ale třeba obávat se, že se budou početní zúčastnění plést. Každá z postav je s postupujícím dějem nezaměnitelně charakterizována, i když se její rysy pozměňují nastalými situacemi.
Název je trochu matoucí; komplikace jsou jako padající kostky domina, a nakonec má plné ruce práce s vyšetřováním nejen Hercule Poirot.
Předivo příběhu je neuvěřitelně důmyslné, užuž člověk očekává finále a "závěrečnou klapku", jenže královna detektivek nabízí nová a nová řešení a příběh je napínavý do samého konce.
Tak tohle byla paráda neuvěřitelná.

capricorn__
15.02.2023 5 z 5

Na začátku mi kniha připadala zdlouhavá, ale ve chvíli, kdy se všechny postavy setkají na lodi, už příběh příjemně "plyne". Sice jsem zápletku prokouknul už někdy v půlce, ale i tak jsem se moc bavil. Postavy opět velmi výrazné, zapamatovatelné, jazyk jednoduchý a dialogy skvěle napsané, takže za mě spokojenost.

PREBURDA
13.02.2023 5 z 5

Nejznámější detektivní příběh od geniální Agathy Christie. Po čase jsem knihu "oprášila" a i když vím, jak to dopadne...znovu jsem se nechala vést postavami dějem knihy a znovu to bylo napínavé a překvapivé až do konce.

MM_Master
07.02.2023 5 z 5

Geniálny detektív monsieur Hercule Poirot objasní vraždu mladej, krásnej a nesmierne bohatej Linnet Doylovej, ktorá sa stala počas výletnej plavby po rieke Níl. "Smrť na Níle" je môj najobľúbenejší román od anglickej spisovateľky Agathy Christie. Bon dieu, je to perfektné! Un peu d'amour, Un peu de haine, Et puis bonjour.

a.m.
06.02.2023 5 z 5

Smrt na Nilu bylo mé první i nejlepší setkání s Agathou Christie. Ze všech jejích postav, mi právě Hercule Poirot, který nás provází tímto případem, oslovil nejvíce. Brilantně napsaný detektiv, který vám na rozdíl od slečny Marplové dopřeje i trochu akce. Opravdu, skvělá kniha, utíkejte a čtěte!

Květi62
03.02.2023 5 z 5

Moje druhé setkání s Agáthou Christie a znovu velká spokojenost. Děj se sice "rozbíhal" pomalu, ale na seznámení se s tolika postavami to bylo třeba. Hercule Poirot opět bravurně dokázal odhalit všechny nejasnosti kolem vražd a ještě něco navíc. Když měl plukovník Race, který mu byl nápomocen při vyšetřování, pocit, že jsou stále na místě, Hercule Poirot mu řekl: "Odklízím všechny zbytečnosti, abychom uviděli pravdu-obnaženou, zářivou pravdu". A skutečně, Hercule Poirot nám odkryl nejeden motiv k nezákonnému chování postav, aby nás v závěru překvapil nečekaným rozuzlením.

Filomena1961
26.01.2023 5 z 5

Další z velice čtivých detektivek Agathy Christie tentokráte vyšetřuje slavný detektiv Hercule Poirot . Exotické prostředí, kde se odehrává děj, napětí od začátku do konce, vykreslení psychologie postav, jejich motivy a nečekané rozuzlení příběhu bravurním detektivem Poirotem. Skvělá, doporučuji.

sweeney
19.01.2023 5 z 5

Sáhnout po některé z knih Agathy Christie znamená vždy sáhnout po jistotě :) Pravda, v každém z příběhů má velké množství postav, v jejichž jménech je občas složitější se vyznat/vzpomenout si, kdo že to vlastně je :) Ale přesto nedám na tyto detektivky dopustit, ať už v podobě knižní, nebo filmové. Za mě skvělá zápletka, překvapivý konec. Tak jak to má být :)

nicolettkaa
07.01.2023 4 z 5

"Teda vy tam máte postav jako na orloji!"
Prvních asi sto stran, než se představily všechny postavy, bylo dost náročných. Chvíli mi pak trvalo zorientovat se, kdo je kdo. Pak se ještě nějakou desítku stránek čeká na hlavní zápletku. Kvůli tomuto ubírám jednu hvězdičku. Samotné vyšetřování mě už bavilo, vraha jsem opět neodhalila. Měla jsem jiného adepta.

Apo73
25.12.2022 3 z 5

Přiznám se, že je to moje první detektivka od Agathy Christie. A trochu se bojím, že i poslední. Abychom si rozuměli - rozumím jejímu čtenářskému úspěchu, je skutečně mistryně v zaplétání motivů a jejich postupném rozplétání, její Hercule Poirot je prostě figura na úrovni Sherlocka Holmese. Ale mám-li o textu mluvit jako o literatuře, zdráhám se. Jazyk je jednoduchoučký až banálňoučký, je to lehoučké čtení (nic proti tomu), přičemž během prvních 5 kapitol přivede na scénu tolik postav, že se v tom člověk téměř neorientuje. Bylo to pro mne vlastně z hlediska úrovně vyprávění trochu zklamání. (Filmové ztvárnění s P. Ustinovem si pamatuji a asi se mi líbilo, to nové od K. Branagha jsem ještě neviděl.) Nicméně uznávám, že je to vrchol odpočinkové literatury, pro všechny, co mají rádi detektivky to musí být majstrštyk. Jsem asi na jiný typ literatury, což jsem si právě potvrdil. Díky, Agatho!

Kiu
06.12.2022 4 z 5

Opět neočekávané a tajemné. Velmi se mi líbí styl psaní, určitě doplním další knihy do mé knihovny.

Cassidy.L
06.12.2022 5 z 5

Skvělá detektivka s nečekaným koncem :) Knihu jsem si přečetla, než jsem se podívala na nové filmové zpracování a byla jsem nadšená z obojího :)

Anavi8912
04.12.2022

Skvělá klasická detektivka z pera skvělé spisovatelky Agathy Christie. Tentokrát v podobě rozhlasové hry, ale viděla jsem kdysi i filmové zpracování a četla coby studentka i vlastní knihu. Super.

TeriLoch
11.10.2022 4 z 5

Moje první přečtená kniha od této autorky, na kterou jsem se velmi těšila. Chtěla jsem nejdřív přečíst knihu, než se podívám na film. Kniha mě velmi bavila, dobře se četla. Občas možná lehce zdlouhavé a radši bych trochu akce, ale jinak napínavé a super konec. Kniha je také samozřejmě napsána slušně a spisovně, což je také rozdíl, když čtu některé knihy z aktuální doby, kde se mluví přirozeně a často nespisovně, ale příjemná změna :)
Knihu doporučuji a těším se na filmovou verzi a na další příběhy od autorky.