Planeta idiotů

Planeta idiotů https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470100/bmid_planeta-idiotu-Y4Q-470100.jpg 5 290 121

Apokalypsa přišla s širokým úsměvem, ve kterém na nás cenila zuby. Nebyla to žádná hollywoodská kosmická šupa, žádný asteroid nebo supervulkán. Byla nenápadná a plíživá a lidstvo ji vlastně ani nepostřehlo. Nikdy nezapomenu na tu ženu v metru. Byla první a hlas měla jako zvon. Později se k ní přidali další. Stovky tisíc. Miliony. A nakonec miliardy. Byl jsem u toho. Od nesmělého začátku až po trpký konec. A tohle je záznam toho, co jsem viděl a co jsem prožil – moje osobní kronika konce světa.... celý text

maphiosso
21.12.2021 2 z 5

Jsem si vědom toho, že nejsem cílová skupina podobných žánrů, přesto dám tu a tam šanci mně neznámému českému autorovi. Ne že bych se u knihy vyloženě nudil, ale vypravěčský styl mi připadal až moc jednoduchý. Nedokázal jsem se sžít s postavami a ponořit se do děje. Námět přitom není vůbec špatný a závěr byl, alespoň pro mě, dost překvapivý. Chápu ale, že fanoušci postapo sci-fi tento žánr nevyhledávají primárně kvůli bohatosti jazyka, ale oceňují na něm jiné aspekty.

roso.mak
09.12.2021 5 z 5

Velmi čtivé postapo s dobrým koncem.

Geramon
05.12.2021 5 z 5

Je to první kniha kterou jsem Romana Bureše četl.
A rozhodně není poslední, neboť dle mého je skvělý spisovatel.
Kniha je skvělá a konec parádní.
Velice odporučuji, VELICE.!!!

Taurian
15.11.2021 5 z 5

Musím uznat, že i přes veškeré komentáře, jsem měl trošku obavy, ale knížka předčila všechna očekávání. Naprostá bomba!! Těžká oddechovka a místy jsem se smál až mně slzy tekly. Byl jsem zvědavej na zakončení příběhu a ten mi přišel ve svý podstatě "nádhernej". Ta aktuálnost příběhu a toho, co člověk vidí a cejtí kolem sebe trošku mrazí.
Výborný čtivo.

genie
14.11.2021 5 z 5

Knížka měla spád, dobře se četla ... ostatně jako další autorovy knihy. Tahle ve mně ale bude ještě chvíli rezonovat - spojením se současnou realitou, ale hlavně tím "humánním" přístupem Matky. Těším se na další "Burešovinu".

Kexina
02.11.2021 5 z 5

Čistá fantasmagorie, od které jsem ale nemohla odejít. Říše byla trochu zklamáním, tahle knížka můj zájem o autora zase zvýšila.

markus223
01.11.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Román hraje zpočátku na lehce humornou notu, ale to se celkem rychle změní a postupně se dostáváme až do žánru "postapo". Že se jedná o narážku na současnou situaci ve společnosti je z knihy jasně patrné. Jinak mě kniha neuvěřitelně chytla a po jejím přečtení jsem si dokonce některé pasáže musel přečíst znovu (to se mi moc nestává). Ze všech tří knih, které jsem od Romana Bureše zatím četl (Říše, Inferium, Planeta idiotů) právě tuto hodnotím nejvýše a autor se rychle zařadil mezi mé oblíbené spisovatele.

Johny_H.
31.10.2021 5 z 5

Nezvyklí námět a jen velmi těžko se k němu něco píše, aby to dávalo smysl. Čtivost perfektní a budete otáčet jak zběsilý. A konec je i na zamyšlení. Za mně je to knížka 5/5 a můžu jen doporučit.

sioux
28.10.2021 4 z 5

Čtivé. Normálně tenhle žánr nečtu, takže nejsem kdovíjaký expert, ale tohle se dalo. Vadily mi tam jména současných vládních představitelů, rušilo mě to, ale to je víceméně maličkost.
Píšu to asi týden poté, co jsem to četl a už vůbec nevím o čem to bylo, takže čtivá kniha, kterou člověk jako já rychle zapomene.
Howgh!

TheSarcasm
23.10.2021 5 z 5

Roman Bureš je prostě moje srdcovka. Planetu idiotů sice neřadím k jeho top knihám (tam mám trilogii Propast času), ale rozhodně byla dost dobrá abych si jí užil. Ze začátku to celé působilo trochu jako sranda, ale postupně se příběh stával temnějším a ani závěrečná pointa mi nepřišla úplně ujetá. K úplnému štěstí mi tam asi prostě chyběli ti esesáci a Římané :-)

ŽralokPeet
15.10.2021 5 z 5

Dobrý, bavilo mě to.

canis3217
14.10.2021 5 z 5

Je to moje první kniha od Romana Bureše, tak je možné, že bych jinak byl připravený na takový nátřesk čtivosti. Po Nadaci (Asimov) jsem měl zase dobrou ruku a Idioty jsem slupnul jako malinu stylem ještě jedu kapitolu.
Planeta idiotů je tada úplně něco jinýho než jsem čekal, trocha humoru se sice najde, ale stísněnost a skvěle popsaná akce všechnu srandu zašlapávají okovanou botou zpátky do všech šílených úsměvů, co se v knize objeví.
Příběh je necitlivý, hrubý a nedával bych ho do rukou slabým povahám. Není to sice Cesta ale i tak jsem příjemné pocity po dočtení neměl. Autor se pouští do kritiky společnosti s novými nápady a určitě jsem Idioty nečetl naposledy.

annaliesen
08.10.2021 4 z 5

Moc se my to líbilo

Dragell
05.10.2021 4 z 5

Někdy si ani nevšimnete, že se tak nějak plíží konec světa kolem vás, když se zrovna dostáváte z největší bryndy svého života a můžete odstartovat nanovo díky lidem, co vám dají šanci. Jenže oprátka se pomalu utahuje nad každým.

Jaké by to bylo, kdyby lidé postupně šíleli a přes Zemi se začal valit podivný kult, který pronikal do srdcí celé společnosti? No celkem dobře, pokud takové lidi nenecháte sáhnout na stupínek moci.

Akční jízda, která se s ničím nemaže. Kolikrát budete na hlavního hrdinu křičet, ať to proboha nedělá, ačkoliv zrovna moc možností, jak vyplout ze situace a zachránit si zadek není. Na tak malém rozsahu stran se spisovatel opravdu vyřádil a připravil si pro vás spoustu atmosferických momentů.

Jestliže bych měla srovnat s předchozí Říší, tak ta na mě působila ještě mrazivěji a tísnivěji, ale s atmosférou to autor opravdu umí. Možná to bude tím, že tahle kniha byla na odlehčenou prošpikována černým humorem.

JankaV80
03.10.2021 5 z 5

Včera pozdě večer jsem knihu dočetla, ke konci už jsem se od ní nemohla odtrhnout. A po dnešní procházce centrem Prahy mám pocit, že už je to tady, Matka je tady. Nebo ne? Nebo ty lidi, co si dnes u hlavy Franze Kafky na Národní třídě udělali kolečko a vyřvávali tam prazvláštní pokřiky/hesla byli zcela normální a blázen jsem já? :-)
Za mě osobně jedna z nejlépe napsaných knih, kterou jsem v poslední době četla a jsem opravdu moc ráda, že je od českého autora.

John6900
26.09.2021 5 z 5

Topovka na jeden zátah. Neuvěřitelně čtivá kniha. Ale od Bureše to snad ani jinak nejde...

Akisi
25.09.2021 3 z 5

Tohle je moje první kniha od pana Bureše a nevěděla jsem vůbec, do čeho jdu, protože jsem vybírala hlavně podle zajímavé obálky a originální popis děje na zadní straně.

Musím tedy říct, že mi styl vyprávění moc nesedl. Četlo se to dobře, to ne že ne, jen mi přijde, že kniha nebyla psaná tak zajímavě, jak bych si představovala. Text na mě působil poněkud stroze. Například jsem si vůbec nedokázala vytvořit vztah k žádné postavě, ani k hlavnímu hrdinovi, který mě spíše otravoval. Mezi postavami neproběhlo dostatečné množství konverzací nebo jen momentů, kde by se mi ukázalo, jaký spolu vlastně mají vztah a jak se postupně vyvíjí. Bylo mi tedy často úplně jedno, co se s nimi stane.

Zároveň na mě působilo spíš rušivě neustálé komentáře o sexu. Nic to příběhu nepřidávalo, jen mi to ještě víc zprotivilo hlavního hrdinu. A to nejsem taková, že bych se sexu a sexuální tématice v knihách vyhýbala, asi to bylo spíš způsobem vyjadřování, nevím.

Hlavní myšlenka k zamyšlení byla už od počátku knihy jasná a podaná velmi polopaticky, takže jsem to ke konci nepotřebovala zopakovat ještě jednou a ještě víc jak pro blbečky. Jinak se mi konec jako takový docela zamlouval.

V knize jsem postrádala jakoukoli tenzi, prostě momenty, kdy bych byla nervózní a potřebovala číst rychle dál, abych zjistila, jak to dopadne. To je docela překvapivé, jelikož se jedná o apokalypsu a spoustu smrtí, která by měla být napětí plná.

Ale abych jen nekritizovala, i tak byla kniha čtivá, nápad velice originální a zajímavý, jakožto milovník apokalyptických témat jsem věděla, že aspoň ten konec světa se mi na knize líbit bude. Dávám tři hvězdy, protože kniha je dobrá a někomu, komu sedne styl psaní a vyprávění, se určitě bude líbil i více než mně, jen si myslím, že tento nápad měl potenciál být ještě o ty dvě hvězdy lepší, kdyby se zpracoval s pár změnami.

Terva
24.09.2021 4 z 5

„...proč by se mimozemšťani
obtěžovali s invazí?
Přeci jim stačí
rozšířit ňákej virus
a počkat až vychcípáme“

Bacha má Matku!

Je to snad poprvé, co jsem dal na anotaci, která je na přebalu knihy. Vypadalo to na dobrý a vtipný apokalyptický příběh, tak proč ne. Vlastně vím, proč „skoro“ ne. Protože poslední počin pana Romana Bureše „Říše“ mě vůbec nesedl. Ale protože „Říše“ byla jakási alternativní historie, apokalyptický příběh ze současnosti, ač také alternativní (i když možná taky ne), zněl líp. Tak prostě a jistě, ...šel jsem do toho.

Citát: Jeden z nejhorších dnů mého života zatím probíhal klidně.

Perfektní rozjezd, katastrofa, smích a spousty situací ze života. Zabaleno do současné České republiky, to působilo velmi podařeně. Druhá půlka knihy, nebo spíš druhá třetina příběhu, ta mě trochu přibrzdila v nadšení. Zdálo se mi, že tady pan spisovatel trochu tápe. Ubylo napětí, humoru a všechno vzalo spíš vážnější směr. Ale poslední část, ta katastrofičtější, je opět, a teď se mi asi budete divit, srandovnější. Já vím, že bych u toho měl brečet, protože tu umírá spousta lidí, ale víte co? Dobře jim tak.

Malá ochutnávka:
Byl konec září, pátek večer, do vymření lidstva zbývaly necelé dva roky. Dopoledne mi emailem přišla výplatní páska, která tvrdila, že jsem vydělal 72 049 korun českých brutto. Insolvenční správce z toho měl nesmírnou radost....

Ano, mám rád humor, i když se umírá. A tak jsem se třeba krásně zasmál situaci pana Soukupa z TV Barrandov. Tu pasáž jsem si přečetl asi pětkrát a furt jsem se smál. Je tu víc podobných narážek, ale nepovím, přečtete si sami. To spisovatelovo tápání, o kterém jsem psal v předešlé pasáži se potvrdilo na konci příběhu. Dá se říci, že toto apokalypticky vtipné drama má dva konce. Ten první konec, a pak se asi pan spisovatel trochu zamyslel, a dopsal k příběhu „epilog“. Tam už je to trošku jiné. A protože je „Epilog“ celkem mrazivý a stojí za zamyšlení, zvyšuji své původní hodnocení na čtyři Hetešáky.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Citát: Všechny bych vás láskou SEŽRAL!

pazdy15
07.09.2021 5 z 5

TOP !!! Tedy top z české sci-fi literatury, který jsem měl tu možnost číst. Ano - přiznám se, jsem zhýčkaný Kingem, Minierem a jinými - pro mě naprosto bezvadnými - autory, tudíž není snadné ukojit mé literární libido.

Pan Bureš sepsal a předvedl něco, co jsem za celou svou čtivou kariéru hledal - a to kvalitní český knižní počin. Nenechte se zmást, určitě neřadím tuto knihu jako jedinou z TOP českých (např. Kotleta, Stehlíková aj.), nicméně mě prostě uchvátila!

Uchvátil mě nápad, naprosto originální, neotřelý a prasácky, hovorově uklohněný, prostě jak ti huba narostla tak to tam sázej - a to je pecka! :) Tímhle si mě pan Bureš získal... děj má pěkný příběh, kde Vás provází akce, humor, blivno a ponaučení na každé stránce. Velkým bonusem je znalost českého prostředí pro českého čtenáře, hned je příběh tak nějak bližší a na tělo + politika a různá známá jména (přiznám se, že mě taky dost bavily predikce a fantazie v některých situacích s výhledem do budoucna ČR :D ). Suma sumárum: DOPORUČUJI, velice povedené !

groula
06.09.2021 5 z 5

Tenhle spisovatel je neuveritelnej. Jediná kniha od něj nebyla nudná. A tohle, to je masakralni zalezitost.
Krátký kapitoly, neskutečně čtivý, paralela s dnešní dobou, včetně dobových politických figurek.
A ten konec....
Tohle jsem nečetl naposledy.....

humorné sci-fi

Roman Bureš