Planeta idiotů

Planeta idiotů https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470100/bmid_planeta-idiotu-Y4Q-470100.jpg 5 290 121

Apokalypsa přišla s širokým úsměvem, ve kterém na nás cenila zuby. Nebyla to žádná hollywoodská kosmická šupa, žádný asteroid nebo supervulkán. Byla nenápadná a plíživá a lidstvo ji vlastně ani nepostřehlo. Nikdy nezapomenu na tu ženu v metru. Byla první a hlas měla jako zvon. Později se k ní přidali další. Stovky tisíc. Miliony. A nakonec miliardy. Byl jsem u toho. Od nesmělého začátku až po trpký konec. A tohle je záznam toho, co jsem viděl a co jsem prožil – moje osobní kronika konce světa.... celý text

kikies
16.01.2023 5 z 5

Vtipné, zarážející, mrazivé, děsivé.... asi tak se dá popsat průběh čtení Planety idiotů. Dost mě to bavilo, věřím, že to osloví i netypické čtenáře tohoto žánru. Plné narážek na současnost, s jasným poselstvím na pozadí. Čte se moc dobře - tak nějak toho Bureše asi začínám mít ráda! :)

maximus13
09.01.2023 5 z 5

Borec Roman Bureš. Velice doporučuji rychle koupit a přečíst tuto knihu, neboť v ní je dost odkazů na dnešní situaci ve společnosti. Čtení je to pochopitelně oddychové u kterého si krásně odpočinete a dobře pobavíte. Čte se to jedna báseň.
Opravdu kniha pro čtenáře všech věkových kategorií. Jsem přesvědčen, že nad touto knihou stráví zábavné chvíle i čtenář, který nečte postapokalyptické téma. Manželka tento typ knih zásadně nečte, ale už je v polovině knihy a vypadá to, že si příběh užívá.

panPatejl
04.01.2023 4 z 5

Kvalitní burákovka, která má však možná až moc vážné mravokárné rozuzlení. Pro jednou to ale Romanovi odpustím.

Schary
14.12.2022 5 z 5

Tak opět skvělá kniha od pana Bureše. Knížka je o apokalypse trochu jinak, v podstatě se lidstvo vyvíjí od zhuleného chování, přes smrtelnou nenávist k lidem, které posedlost Matkou a všeláskou nepostihla, pak dojde k mírně fašistické etapě, kdy normální lidé jsou pronásledování a uvrhnutí do pracovních táborů atd... Závěr je opravdu zajímavý, překvapivý a bohužel ukazuje na to temno, které stojí za naší civilizací a všem je nám to jedno, proto autorovi tleskám.

niknikita
12.11.2022 4 z 5

Prosmála jsem se prvními stránkami a pak mi začal postupně tuhnout úsměv na rtech. Trochu černého humoru na pozadí apokalyptického příběhu, který se opírá o podobnost čistě náhodnou, tak na mne působila moje první kniha od autora.
Roman Bureš se mi asi dostal pod kůži, přestože Sci-fi mne doposud trošku míjela.

r0st4
03.11.2022 3 z 5

3.5/5
*Čteno ušima v perfektním podání Romana Říčaře* Teda musím říct, že čím víc se mi toho poslední cca rok až dva dostává do rukou, tím víc přicházím na chuť českým autorům. A Planeta idiotů v tomhle není výjimkou; byť z ní zdaleka nejsem tak nadšený jako třeba z Maříkovy Salamis či Fritzovy antologie.

Tenhle popis tak trochu jiné apokalypsy je obzvlášť v první cca polovině naprosto dechberoucí. Burešovi se daří formou de facto deníku budovat neuvěřitelně hutnou atmosféru plnou beznaděje, z níž je člověku nejednou velmi těžko. Bohužel to ale funguje vlastně jen do chvíle, dokud hlavní hrdina (a s ním i čtenář) tápe. Jakmile se děj přehoupne přes tuhle tíživou etapu, kouzlo, alespoň pro mě, tak nějak vyprchá a z knížky se stává veskrze průměrný survival, v němž se ale vlastně už nic moc neděje.

P.S.: A rozhodně souhlasím s ostatními tady, že byl epilog až moc doslovný a vlastně i zbytečný. Na jednu stranu mám vysvětlení rád, ale tady působilo příliš polopaticky a tak nějak vynuceně. Bez něj knížka vyznívá přeci jen o něco lépe.

PosPol
31.10.2022 5 z 5

(SPOILER) Nechala jsem si číst od pana Říčaře jako audioknihu a naprosto TOP! Mám za sebou od Bureše Říši, tato kniha směle sekunduje, co se týče kvality. Hlavní hrdina je svědkem toho, jak lidem jednoduše řečeno jebne. Přestanou se starat o sebe, přestanou jíst zvířata, všechno je jim jedno, ale především milují Matku. Koho nemilují jsou ale ti, co nadšení pro Matku nesdílí a koho nezavraždí, ten jde do lágru. Dystopie, která ale dává smysl. Nějak podobně to totiž cítím i já - pokud se nezačneme o planetu lépe starat, ta nám to vrátí. Protože hostitel se vždy snaží zbavit parazita. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, zajímalo mě, jak lidstvo dopadne. S koncem jsem byla spokojena, stejně jako s Epilogem, díky kterému mohu usnout, aniž bych hodiny bádala, jak by to vlastně dopadlo. Jsem vždy nadšena, když zjistím, že i u nás máme naprosto skvělé spisovatele :)

harena
30.10.2022 5 z 5

Skvělé, děsivé, vtipné, výborně psané, kniha se těžko odkládá. Moje dcera by řekla "boží !!". Jen bych nechala čtenáře přemýšlet a také vynechala epilog. I když........ať žije MATKA !! Moje první setkání se spisovatelem a už si objednávám první díl jeho trilogie, protože pan Bureš prostě umí psát.

stanislava7096
29.09.2022 5 z 5

Velmi čtivé. Autor mě bavil českými reáliemi, smyslem pro humor, uvažováním hlavního hrdiny. Takhle si vlastně představuji dokonalou apokalypsu a hrdinství bez tréningu v tělocvičně. Kam se na to hrabe asteroid a atomovka.

jan7940
26.09.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem.

Chajda69
24.09.2022 5 z 5

Velmi zábavné, velmi čtivé, těžko odložitelné, s českými reáliemi, osobnostmi a narážkami na aktuální události. Jako braková zábava naprosto perfektní kniha snažící se přece jen trochu přimět čtenáře k zamyšlení, a to hlavně epilogem. Od tohoto typu literatury to úplně neočekávám, ale budiž. Přesto bych ale řekl, že není třeba být úplně doslovným a já osobně mám radši, když autor od čtenáře očekává nějakou součinnost, třeba že si něco domyslí, dá dvě a dvě dohromady nebo se třeba i opravdu zamyslí. Proto nebýt epilogu, nemám vlastně co vytknout, ten mi ale dojem z knihy trochu zkazil. I tak ale hodnotím pěti hvězdičkami, protože za ty dva dny skvělé zábavy si to Bureš i Planeta idiotů zaslouží.

Kami33
24.09.2022 5 z 5

Za mě skvělé. Od první stránky čtivé, vtipné a přitom i uvěřitelné. Jen ten konec mě trošku zklamal.

trudoš
19.09.2022 3 z 5

Neobvyklá kronika konce světa, v níž se nepáchají genocidy na nevinných, ani nepadají meteority z nebe. Lidé na sebe prostě z ničeho nic začnou být hodní, vstřícní a… veselí. Že by na tom mohlo být něco špatně, se zpočátku nezdá, to ovšem platí jen do okamžiku, než první nadšenci oběsí souseda na kandelábru, jen proto že nezapadal do kolektivu. Málo se smál. Přitom světové dění kolem nemůže být úžasnější – nepřátelské státy uzavírají spojenectví, ropné rafinérie končí s těžbou a pobožní celého světa najednou bratry jsou. Prostě ideální svět. Pokud tedy máte zdvižené koutky úst.
Roman Bureš hezky obrátil pravidla postkatastrofických románů, aby mohl vyprávět příběh obyčejného člověka, proplouvajícího zcela nepochopitelnou proměnou společnosti. Gradace je přitom perfektně vyměřena, aby vás neustále motivovala k rozečtení další a další kapitoly. Jediným a zároveň největším zklamáním pro mě byl závěr, který se až moc nese v duchu přímočaré ekologické agitky, apelující na čtenářovo svědomí.

jankor
15.09.2022 5 z 5

Bylo to opět tak čtivé, že jsem četla v noci do padnutí, nešlo odložit. Jak snadno to může nastat....je to vysoce aktuální, jsou tam vtipné narážky na současnou politickou situaci. Za pár let už to tak nebude, bude se porovnávat s vývojem. Zdá se to ze začátku "jen "jako prostě nějaká fikce, ale je čím dál tím vážnějši a vrcholí to zamyšlení epilogem. Tak jsem si při tom říkala, kde se vyloupnul ten Roman Bureš, vyhazovač a zápasník, který TAK skvěle čtivě píše. Po Říši a Planetě idiotů jsem začala číst Leona, sice je to jiný žánr, ale taky dobrý.
Už dlooouho jsem neměla v ruce něco tak čtivého jako jsou knihy Romana Bureše.

kristyna.havlov
08.09.2022 5 z 5

Totálně čtecí kniha, která mě chytla hned ze zacatku. Je opravdu zajímavé, co člověk dokáže vymyslet za příběh :) místy to bylo až strašidelné, že lidé lyncovali ostatní za to, že neděli to, co po nich matka chtěla, že ji nechránili.

RafaelOrtega
03.09.2022 5 z 5

Vtipné a děsivé a neodložitelné.

katallinka
03.08.2022 4 z 5

Velmi zvláštní a zároveň zajímavé pojetí apokalypsy. Autor mě umí vždy zaujmout a jeho knihy čtu na jeden zátah. Velmi mě bavily humorné narážky na aktuální dění a české politiky. Zároveň jsem se při čtení často musela zamýšlet nad tím, jak se k sobě a přírodě chováme. Nicméně jsem čekala trošku jiný závěr.

digdag
02.08.2022 5 z 5

To byl takovej úlet, že jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Dva večery a bylo po ní stejně jako po celém lidstvu. Jediné, co bych asi oželel, byl ten Epilog. Nějak by mi k celkovému vyznění knihy víc seděla ta "nedomyšlená" neukončenost.

toni-az
16.07.2022 4 z 5

První a rozhodně ne poslední kniha tohoto autora. Čtivě napsané, nechybí prvek napětí, i když některé části mu trochu padá řemen, takže na plný počet to dnes není.

Co se mi asi líbilo nejvíc je, že moc nepřipomíná nic, co bych zatím četl a že tam naštěstí je ten epilog.

Co se týče humoru, tak ten mi tam přišel tak okrajový, že bcyh snad ani neklasifikoval jako humorné scifi. Spíše environmentální, ale to je za mě ok.

Posloucháno jako audiobook, který skvěle namluvil další Roman, a to Roman Říčař. Popravdě jeden z nejlépe namluvených audiobooků co jsem četl. Tento styl mi více než sedí.

lassse
04.07.2022 5 z 5

Vtipné a děsivé zároveň. A bohužel asi i pravda o naší společnosti...

humorné sci-fi

Roman Bureš