Hra o trůny

Hra o trůny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356617/bmid_hra-o-truny-U29-356617.jpg 5 5861 5861

Zima se blíží. Dnes již klasická slova, která nejlépe vystihují epickou ságu George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Království Západozemí zažívají dlouhé léto, po němž musí následovat krutá zima. Ale ještě před ní a předtím, než se vrátí Jiní, se rozehrává hra o trůny, kterých je daleko méně než uchazečů. Snad jediný, kdo o Železný trůn nestojí, je lord Eddard Stark, strážce severu. Proto se právě on musí stát hybatelem událostí, které všechno změní. Epické vyprávění s desítkami postav se díky seriálu HBO stalo nejúspěšnější fantasy ságou od dob Pána prstenů. Na celém světě má miliony nadšených fanoušků, kteří netrpělivě čekají na každé pokračování. Hra o trůny vychází česky v novém překladu a úpravě.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Game of Thrones , 1996

hankapimi
28.02.2013 5 z 5

Dočetla jsem Hru o trůny na svém novém vánočním Kindlovi a měla jsem obavy, že mi bude chybět papírová kniha a ten "chytrý strojek" mě nevtáhne do děje...Zbytečně jsem se strachovala ! Je to tak perfektně napsané, že mě velmi baví tato moderní pohádka pro dospělé se všemi těmi čarostromy, draky ,zlovlky a čarodějnicemi v dobách dávného středověku .A také si přímo "rochním" nad úžasnými popisy autora, když přivřu oči, tak to všecko vídím kolem sebe, jsem tam prostě s nimi !! Jediný problém jsem měla s představou širšího popisu místa a cestování po celé zemi, s čímž mi velmi pomohl komentář Kingmakera, za což mu velmi děkuji ! Dejte mi koně a už tam trefím sama !!
A myslím si, že zfilmovaný seriál byl povedený, napínavý a celkem věrně se držel předlohy. A také mi pomohl vyznat se v postavách, protože jsem ho viděla před četbou - a jen tak mezi námi: velice obdivuji G.R.R.Martina, že se v tom vyzná...
Je to úžasný literární počin, jdu číst Střet králů !

Tom Riddle
27.02.2013 5 z 5

Se ságou Písně ledu a ohně jsem začal seriálem neposkvrněný. Někdy snad znalost zfilmované podoby nezaškodí, Martin ale do nejmenších detailů popisuje všechny postavy i každou krajinu, kterou postavy procházejí. Z toho důvodu jsem radši, že jsem nechal hrát svojí fantazii a pustil se prvně do knižní podoby.

Martin rozehrává obrovskou ságu, kde prostřednictvím několika postav mapuje dění zasahující přes celý vysněný svět. Děj, který by se při troše fantazie a předstírání, že tam nejsou drakové a magie, dal považovat takřka za alternativní středověk, a právě ve chvíli, kdy Martin zapomene na kouzla a nemrtvé a draky, Hra o trůny funguje ze všeho nejlíp.

O čem že je onen příběh? Na trůně Západozemě sedí král Robert Baratheon, který trůn uzmul šílenému králi Aerysu Targaryenovi. Zdánivě je sice Robert lepší král, je ale naprosto slepý k aktuálnímu dění v zemi, protože se topí v moři chlastu a sexu s děvkami. Jeho manželka, nádherná královna Cersei z rodu bohatých Lannisterů by ráda tahala za nitky, oficiálně jsou ale ženy takřka bezmocné, v jejím případě tím spíš, že Robert je k jejím touhám a požadavkům naprosto netečný, proto se musí uchýlit k pokoutným praktikám. A když pak po záhadné smrti Jona Arryna, králova pobočníka, povolá král Robert do služby na jeho místo svého dobrého přítele Eddarda Starka (který je, byť neoficiálně, očividně ústřední postavou knihy), pána Zimohradu, začíná ona Hra o trůny, kde nikdo není v bezpečí a nikdo nemůže nikomu důvěřovat.

Drama, vztahy a politika mezi jednotlivými vznešenými rody (právě tedy ta "hra o trůny") jsou nejsilnější stránkou díla, a právě tato kniha ze série se jim věnuje zdaleka nejvíc (s postupem času jsou prvky fantasy stále výraznější). Rody jsou propracované do nejmenších detailů, ty jsou pak rozepsané v rodokmenech na konci knihy, kde si člověk může vždycky i předem nebo v průběhu připomenout, kdo je kdo, protože ony rodokmeny nikdy neobsahují spoilery z oné knihy, vždycky jedině z předchozích.

Další silnou stránkou je potom rozdělení na úhly pohledu. Příběh je samozřejmě dělený na kapitoly, kapitoly jsou ovšem tentokrát (víceméně) rovnoměrně rozdělené mezi vypravěče, a spolu s každým z nich se mění atmosféra, což je vůbec nejzábavnější a nejvynalézavější ve chvíli, kdy dvě postavy podávají určitý náhled (respektive zprostředkují určité informace) na stejnou situaci. Většina vypravěčů sice pochází z linie rodu Starků (Eddard, jeho manželka Catelyn z rodu Tullyů, dcery Sansa a Arya, syn Bran a Nedův nemanželský syn Jon Sníh), čtenář se však dočká i pohledů ostatních rodin, dalším z vypravěčů je kupříkladu Tyrion zvaný "skřet", mladší bratr královny Cersei, nebo křehká Daenerys z rodu Targaryenů, která je spolu se svým bratrem Viserysem poslední přeživší rodu.

Přes pro někoho možná poměrně odstrašující délku se kniha čte sama velice rychle a nestane se, že by nebavila. Nejpřekvapivější ovšem je, že teprve její konec je tím velkým impuzlem, který rozpoutá opravdové dění.

Vyhnul bych se určitě kvalitativnímu srovnávání s ostatními velkými fantasy tituly typu Harry Potter a Pán prstenů, všechny jsou o jiných tématech, s jinými myšlenkami, a všechny patří ke špičce očividně velice rozmanitého žánru.

Ačánek
25.02.2013 3 z 5

Kniha sama o sobě je skvělá, lepší než seriál to každopádně. Ale musím jí dát menší hodnoceni z jednoho prostého důvodu. Autor ji psal tím způsobem, že každá kapitola má název různé osoby a hlavní děj v té kapitole se zaměřuje na ni. Mě osobně so to čte špatně jsem zvyklí na to že děj v kapitolách je různorodý a není zaměřen převážně na jednu osobu která je středem dějství. Jinak kniha dobrá.

OT-PI
20.02.2013 5 z 5

Kniha je výborná hned mě chytla po přečtení mě bylo jasné že budu číst všechny díly ságy.

siska88
17.02.2013 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla lepší knihu. Seriál je skvělý, ale kniha přestihla očekávání. Strhující děj, vynikající dialogy, napětí. Dokonalý skvost. Těším se na další díly.

Madluska
12.02.2013 5 z 5

Není pochyb o tom, že Martin je mistrem barvitých popisů a že dovedl stvořit svůj svět podobně jako Tolkien, snad jen s tím rozdílem, že tam kde Tolkien sklouzává k pohádkovosti, tam Martin přichází s brutální realističností a jazýčky vah mezi dobrem a zlem u něj kmitají ze strany na stranu.

miasa01
12.02.2013 4 z 5

Jako mnoho lidí tady jsem si tuto knihu pořídila na základě natočeného seriálu, který jsem si zamilovala. A bohužel z knížky nijak nadšená nejsem. Ano, je výpravná, krásně napsaná a děj je napínavý. Ale nedokázala k žádné z hlavních postav najít cestu a některé pasáže byly pro mne strašně zdlouhavé. Zatímco některé kapitoly letěly a knížka mě bavila, osudy jiných postav jsem měla chuť jen tak prolistovat. Ale jedno výjimečné plus - můj partner si až díky tomuto příběhu našel cestu ke knížkám, takže zaslouženě čtyři hvězdy.

Audrina
11.02.2013 5 z 5

Okamžitě po propuknutí horečky seriálu jsem sáhla po knížce, abych se přesvědřila, jestli je opravdu tak dobrá. Kniha mě nezklamala, je úžasná. Jedna z mála knih, kde umřou mnohé hlavní postavy, přesto ale víte, že to tam zapadá a nemáte dojem, že tam byla smrt násilím daná jako u spoustu jiných knih.... "V knížce vždycky musí někdo umřít, tak zabiju tohohle".....
Obduvuju Martina za jeho vykreslení charakterů postav. Nikdo tam není vyloženě dobrý, ani vyloženě špatný. Zkrátka i ten největší zloduch dokáže nastavit vlídnou tvář a i největší hrdina se občas ukáže jako pořádnej zmetek

papayka
10.02.2013 4 z 5

Příběh strhující, fakt nejde přestat číst. Zvláštní je, že autor nechá čtenáře ztotožnit se s postavou...kterou pak klidně nechá zemřít. To není úplně tradiční. Ke konci (zatím vydaných dílů) už mi to přišlo dost depresivní. Myslím, že je to možná příliš natažené a z toho cítím trochu komerční zájmy - ale tak funguje mu to, takže proč vlastně ne. Jen doufám, že se G. R. nebude "flákat" a trochu s tím slibovaným pokračováním pohne :D

Dymond
10.02.2013 5 z 5

Musím říct, že tento příběh je naprosto úchvatný...

Miisha
02.02.2013 4 z 5

Knížka mě uchvátila, už jsem stihla shlédnout i seriál. Prostě pecka!

Doli
23.01.2013 5 z 5

Moji obrovskou chybou bylo nejdříve se podívat na seriál a potom si přečíst tuto skvělou knihu. Miluji příběhy jednotlivých postav a miluji i postavy samotné. Každá z nich má svoje kouzlo, které mi v některých knihách u postav chybí. Už se nemohu dočkat až se dostanu na konec celého tohoto eposu...

Mitsuko
23.01.2013 5 z 5

Ke knize snad ani není co dodat. Už první kapitoly nás přenášejí do fantastického světa bojů o moc, o život. Knihu jsem měla poměrně rychle přečtenou a občas váhám zdali ji nemám otevřít znovu. Ale toto potěšení si nechám až na později, protože tato kniha mi dala za všechny ty roky něco speciálního a stále ještě z toho žiji.

Barbiti
21.01.2013 5 z 5

Užasný zážitek přečíst si tuhle knihu. Děsila mě sice svým vzhledem, jak byla hrubá, ale jakmile jsem se do ní pustila, nešlo přestat. Doporučuji. Přečtu si hned ostatní díly. Viděla jsem i pár dílu seriálu, ale nebylo to zdaleka tak dobré jako kniha. I když mě dostalo jak spisovatel bezostyšně vraždil jednu postavu po druhé. Až zbyla polovina :D To možná trochu přeháním :) Zase na druhou stranu to relativně slušně kopíruje život za středověku, když pominu tu fantasmagorii (Jiné a podobně). Není to kniha, u které by si člověk řekl že to zkončí tak a tak a ti dobří přežijí, protože to musí mít americký happyend. Není tomu tak. U téhle knihy nelze předvídat, co bude následovat a to se mi líbí. Není to typická fantasy, protože ta magie tam nehraje až takovou významnou roli, jde spíše o intrik, boje apod. Překvapuje mě dokonalé propracování románu. Všechno souvisí se vším a nic není jen tak náhodou. Musím říct, že jsem byla více než spokojená.

Mialll
17.01.2013 5 z 5

Strhující kniha s detailně propracovaným dějem a postavami. Ocenila jsem i přidané mapy Severu a Jihu a popis rodů Sedmi království pro snadnější orientaci ve jménech. Moc se těším na další díly.

makke
16.01.2013 5 z 5

Nechápu proč jsem se dlouhá léta vyhýbala žánru fantasy a jsem opravdu velmi ráda, že jsem překonala zcela zbytečné předsudky a začala číst tuto knihu. Je skvělá.

KellyH
11.01.2013 5 z 5

Prvně jsem viděla seriál - musím přiznat, že mě při prvních pár dílech zrovna moc nezaujal, ale pak jsem mu propadla jako mnoho jiných, a proto jsem se rozhodla pustit i do knižní předlohy. Nemůžu si to vynachválit, poměrně mě překvapilo, že se seriál od knihy zase až tolik neliší, rozhodně ne v ničem významném (nebo jsem to alespoň nezaregistrovala). Jen jsem si nějakou chvíli nemohla zvyknout na překlady jmen a míst, seriál jsem totiž sledovala s anglickými titulky. Ale což, po chvíli jsem se zorientovala a rozhodně nelituji toho času stráveného nad knihou :) Už se těším, až se pustím do dalších dílů.

ivorey
08.01.2013 4 z 5

Myslím, že celý první díl slouží jako seznámení s postavami (a že jich je) a okolnostmi, které tyto postavy provázejí a propojují. Autor mě tímto svým úvodem zaujal a zřejmě mě zvědavost přinutí nakouknout do dalších dílů. Některé postavy mají zajímavější příběh, jiné už méně. Některé kapitoly se čtou svižně, jiné jsou zbytečně protahované. Když to shrnu... kniha není špatná, ale četla jsem už lepší.

laydee
05.01.2013 4 z 5

Na to, že jsem si ze začátku říkala, že mě to asi moc nechytne, jsem tu knihu zhltla teda opravdu rychle. Pořád jsem byla napnutá jak se co vyvrbí a kd\yž už jsem si myslela, že vím jak to skončí tak jsem jen zjistila, že se mýlím. Je to velkolepá kniha. Už mám skoro dočtený druhý díl :)

Vendiii1
18.12.2012 4 z 5

PECKA! :) Ale kdybych neznala seriál, užila bych si čtení víc! :) Těším se na druhý díl.