Bouře mečů

Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a rušena stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě sílí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce. Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi nabývají na síle Jiní. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys a její draci nebezpečně rostou.Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou ve srovnání s válkou mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/90_/90847/boure-mecu-90847.jpg 4.82348

Píseň ledu a ohně (3.)

A Storm of Swords (2000)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Gustik5
10. listopadu

Jak už někde někdo psal, je otázkou, zda milovat pana Martina za krutý, a až na malá zakolísání (Dany a otroci; přeci jen je ta proměna příliš uspěchaná) realistický a uvěřitelný středověký svět s bohatou fiktivní historií, či jej nenávidět za to, že jej tak rychle vylidňuje. U příležitosti svatby Edmura Tullyho málem kniha prolétla sklem, avšak potom, co jsem si uvědomil, že při její tloušťce (mám vázanou :)) by jím nejspíš prošla, jsem si to rychle rozmyslel. Mé nejoblíbenější postavy zatím zůstávají, a to je dobře. Chvíli jsem byl na rozpacích, zda nesrazit hvězdičku, ale nepamatuji si, kdy naposledy se mi četlo téměř 1200 stran tak rychle (bohužel), a tak příjemně. A to je dle mého při čtení nejpodstatnější, takže plná palba pěti, a těším se na další knihu s napětím, kam se děj vrtne, právě tak jako na třetí sérii výborného seriálu...

Emetiore
08. listopadu

Nad veškeré pochybnosti nejlepší díl Písně ledu a ohně, a to je co říct. Přijde mi hloupé pět chválu nad každým dílem série zvlášť, a tak to stručně shrnu u Bouře.
Martin je dle mého naprostý velmistr výrazové symboliky. Všimněte si, jak šikovně se svým světem už od prvního dílu pracuje: jednotlivým postavám, vedlejším i hlavním hrdinům, místům, myšlenkám a vzpomínkám vždy přiřkne jeden nebo více zapamatovatelných atributů, často i jednoduchých. Ať už se jedná o frázi, která je opakována, dokud se nestane emotivní součástí charakteru, o dojem, který hrdina dokola popisuje, o skutečně hmatatelný symbol, nebo dokonce o kombinaci (modré okvětní plátky růže a "Slib mi to, Nede..."), autor je vždy schopen nám zajistit autentické propojení s jeho světem. A pak to přijde, protože způsob, jakým dokáže se čtenářem, který si na jeho symboliku zvykne, pracovat, je nevídaný.
Česky řečeno, je to nářez jako prase. Když se člověk dočká jeho přes tisíc náznaků připravovaných point, vždycky to stojí za to a v Bouři mečů je takových situací opravdu mnoho a každá je skvělá a zapamatovatelná.
V mých očích je George R. R. Martin tím, kdo v současnosti sedí na Železném trůně fantastiky. Erikson je možná inteligentnější, ale jeho svět je pro nás smrtelníky zmatený a nečitelný. Sanderson je skvělý, ale je to skvělost šprta, vypilovaného řemesla. Rothfuss má ohromný talent a geniální cit pro detail, ale jeho čtivost se bohužel nesetkává se smysluplným, do závěru dotaženým a promyšleným dějem. Martin umí všechno, jeho knihy mají hutnou atmosféru, živé postavy, ďábelské detaily, příběh, který hltáte pro jeho plynulost i pro hlad po zvratech, a pak především ty vykrystalizované, vypiplané závěry jednotlivých dějových linií.
Pevně doufám, že mohutná rozbíhavost, která se projevila v posledních dvou knihách, se nakonec ukáže být jenom bombastickou přípravou k perfektnímu vyvrcholení, protože by byla věčná škoda, kdyby se něco tak slibného jako Píseň v závěru Georgovi rozkutálelo mezi prsty. Každopádně mu přeju to nejpevnější zdraví, protože jestli to ten člověk nestihne dopsat...

jaroiva

Nejlepší část série, podle mého, další dva díly mě už nebavily. Tak uvidíme, co šestý díl...

Rudla333

Bezkonkurenčně nejlepší kniha série.
Děj jede celou dobu na 110%. Člověk má až pocit, že v poslední třetině se toho stane víc než ve zbytku série dohromady.
A z epilogu naskakuje husina!

milos3533

Povedená kniha

papajapa

Boze, tahle mela jeste vic stranek nez predchozi. Nicmene byla zajimavejsi, plna necekanych zvratu, zrad, snatku a umrti. Nektere casti potesily, jine nikoli, ale tak uz to chodi podle toho komu fandite.

miloslava1386

Skvělá jako předešlé knihy.

Atom128

Co na to říct? Z mého pohledu mistrovské dílo - sám píši knihu a můžu potvrdit, že mi dalo zabrat napsat 40 stran, tenhle chlapík dokázal napsat přibližně 1150 stran plných děje! Z toho mám respekt! Ale upřímně: Pokud nejste příliš velký fanda GoT, nečtěte to. Pokud jste a chcete se dozvědět co a jak, jestli je tam něco jinak než v seriálu (například ten konec, ten v seriálu ROZHODNĚ nebyl...) pak to doporučuji. Jenomže když nemáte čas na 1150 stran, nevadí - seriál je stejně lepší, a to ze dvou důvodů: 1) děj je zkrácený a srozumitelnější, 2) nemusíte číst 1150 stran a dozvíte se stejné věci jako v knize (až na konec, jak jsem již řekl). Takže za mě pro ty, co se neodváží, doporučuji jen seriál a vůbec si nelamte hlavu s tím, že jste nečetli knihy - ono je to spíš takový bonus. Jinak kvalitní dílo, postavy k vám mluví a vyvíjejí se neuvěřitelným způsobem. Ale jak sám řekl G.R.R.Martin - v detailech je ďábel a tahle kniha je od hlavy k patě plná malých a velkých ďáblíků, tak pozor na ně. Čeká vás popis prostředí, který jinde nenajdete a historie, která, dovolím si říct, se blíží hustotě Silmarillionu (avšak srovnávat to takřka nelze, co si budeme vykládat, Tolkien je Tolkien a na něj nemá ani tenhle génius...).

KatChiss

Možná bych tuto knihu rozdělila na dvě. Co si budeme povídat, 1198 stránek je docela dost. Alespoň jsem si při čtení trochu zaposilovala.
Děj byl místy trochu zdlouhavý a někdy až příliš detailní.
Jinak jsem se utvrdila v tom, že Tyriona prostě žeru!
Mrzí mě, že jsem nejdříve viděla seriál a až potom si knihy přečetla, protože se teď už nemám na co těšit a vím předem, co se stane. Ale snad v těch dalších dílech se nějakého toho napětí dočkám.

HermionaKnihom

Tak tohle byl teda masakr. Oproti Střetu králů, kde jsem zoufale čekala na nějakou akci a ke čtení jsem se někdy i nutila, Bouře mečů mě chytla a nadchla už v prologu.

SPOILERY!!!
- Catelyn - nikdy jsem ji neměla ráda, ale jen tak propustit Jaimeho? Aniž by to předem věděl Robb? A její konec. Mrzelo mě to, ale spíš kvůli Robbovi, kterého mám fakt ráda. A její oživení jedině plus. Těším se, jakou to bude v budoucnu hrát roli.
- Sansa - čekám, jestli se konečně nějak vzchopí. Vím, že to měla těžké, ale to zbytečné gesto odporu na její a Tyrionově svatbě mě fakt naštvalo. Doufám, že si uvědomí o koho přišla a vezme Tyriona na milost.
- Arya - úžasná postava. Každá její kapitola mě bavila. A teď pluje do Braavosu s Jehlou v ruce. Na ní se asi v Hostině těším nejvíc.
- Bran - jsem ráda, že se ubral počet jeho kapitol, protože mi přijdou prostě trochu nezáživné. Ale až se snad dostane za Zeď, bude to mnohem lepší.
- Jon - prostě hrdina. Nejlepší kapitoly z celé knížky.
- Sam - ze začátku jsem ho nemusela. Prostě takový ufňukaný zbabělec, ale potom mi přirostl k srdci. Fialka ho udělala statečnějším. :-)
- Daenerys - taková nemastná, neslaná. Ne že by mě úplně nudila, ale asi se bez ní díl obejdu.
- Tyrion - vzhledem k tomu, že je to jedna z mých nejoblíbenějších postav, tak mi zoufale chybělo větší množství jeho kapitol. Ve Střetu snad byla každá druhá jeho, což o bouři říct nedalo.
- Jaime - hodně mi povahově připomíná Theona. Takový arogantní hajzlík, který je ale zároveň kladný a mám ho ráda. Docela mě teda štvala Brienne, ale snad jí v Hostině nějak přežiju.
- Davos - velká změna oproti Střetu. Myslím tím, co a kolik se toho v kapitolách dělo. Další velice dobrá postava.

Sisssi

Bouře mečů na mne rozhodně nečiní dojem nejlepšího dílu z celé série, jak někteří tvrdí. Oproti předchozím dílům mi dokonce bylo za autora i trapně. Nemám nic proti syrovým popisům sexu (Lolita, Obratník Raka, Portnoyův komplex, Bukowského povídky - Martin se má v tomto směru ještě hodně co učit), ale incest v septu a Malíčkova svatební noc zdatně konkurovaly pokleslým pornopovídkám, jakých najdete na netu 13 do tuctu.
Překlad je stále stejně špatný, perly jako "abys ses", "Petyr poklekl, abych jí políbil prsty" mě děsí, když pomyslím, že tohle čte hlavně spousta mladých, kteří tak přivykají takovému pravopisu (bohužel chybnému). Překladatel asi není vždy úplně soustředěn na dění v textu, protože si plete u zájmen ženský a mužský rod. Z překladu by rovněž neměl na sto honů zavánět jazyk originálu (mám na mysli příšernou inverzi ve větě "Tyrion si říkal, zda měla Cersei vůbec ponětí, jakého druhu hada dala lady Tandě, aby si ho hřála na hrudi").
Sám Martin však také pobavil - útlocitnost hostinské, která se zdráhá nalít dětem pivo je v pseudostředověkém kontextu opravdu komická. Mínění, že děti by neměly pít alkohol je novinkou posledních pár desetiletí, předtím se vždy dětem alkohol běžně podával, byť třeba zředěný, aby jeho účinky nebyly tak velké (na druhou stranu - otrlé chůvy někdy neváhaly omámit své zlobivé svěřence ani tvrdým alkoholem). Ještě za první republiky si školáci brali na pochoďák lahvové pivo úplně běžně a po celá staletí dávali ti, kteří si to mohli dovolit, přednost pití alkoholu před konzumací vody, jejíž kvalita nebyla mnohdy nejlepší (např. ve městech, kde odpad znečišťoval vodní zdroje). Podobně nestředověce působí tvrzení, že Cersei je starší z dvojčat, a proto by v případě (v Dorne uznávaného) ženského nástupnictví byla dědičkou Casterlyovy skály. V dřívějších dobách však lidé věřili, že starší z dvojčat je to, které se narodí jako druhé, protože bylo v břiše matky dál, hloub a muselo být tedy dříve zplozeno.
Některé zápletky jsou opět předvídatelné, například pseudosmrt Aryi u Dvojčat. Závěr kapitoly přímo vybízí k myšlence, že tohle nebude dívčin konec, když na ni Sandor nejprve řve, ať si dělá co chce, ale vzápětí ji srazí sekyrou. Sansa opět prokazuje svou hloupost a naivitu, když si neuvědomí, kdo jí to o králově svatbě rovnal náhrdelník, bohužel jí tentokrát zdatně sekunduje i Arya (ve chvíli, kdy se mluví o sestře Sansy a Arya se zmůže jen na myšlenku, že žádnou jinou sestru přece nemá).
Neustálé opakování některých slov bylo vskutku únavné. Schválně, kdo z Vás spočítá, kolikrát se v textu objevuje makové mléko, vařená kůže či Deště Kastameru, kolikrát se někdo pomočil (především Sam), kolikrát někdo zakroužil vínem ve svém poháru (zvláště Tyrion), kolikrát se někomu zježily vlasy vzadu na hlavě (především Brienne)? Myslím, že frekvenční slovník PLaO by byl opravdu výživným badatelským počinem. Rovněž některé popisy jsou příliš zdlouhavé, ale to by samo o sobě nevadilo, kdyby se neopakovaly a nebyly si všechny tak podobné.
Závěr dílu je plný nečekných zvratů, bohužel je jich však tolik (Tyrionova otcovražda, zvolení Jona velitelem, líbání Petyra a Sansy, Lysino přiznání k vraždě manžela, živá-neživá Catelyn), že to působí lacině a strojeně, podobně jako useknutí děje v nejnapínavějším okamžiku v céčkových (déčkových?) amerických seriálech našeho naivního dětství.
K středověkému ladění celé ságy myslím nemá smysl se vyjadřovat, protože Martin se jím pouze inspiruje (vzdáleně, nepřesně a vybírá si to, co se mu hodí), přesto se děsím toho, že spousta naivních čtenářů uvěří, ža takhle středověk vypadal. Nikoli. Chce-li někdo nahlédnout do života a především myšlení, chování a vnímání středověkého člověka, doporučuji například i laikům přístupné knihy Encyklopedie Středověk (Le Goff, Schmitt), Středověký člověk a jeho svět (ed. Le Goff), Věk katedrál (Duby).

Heisenberg

Tak tímhle dílem definitivně končím. Kniha mě tak nudila, že jsem některé nudné scény přeskakoval, ba dokonce když jsem už viděl kapitolu nějaké nezajímavé postavy, ihned jsem ji ignoroval, a nakonec jsem zjistil, že vynechaná kapitola nezasahovala do příběhu. I když je série hodně oblíbená, mě vůbec nenadchla, a z toho důvodu valím bulvy, že první tři knihy jsou v TOP 10. Fakt nechápu...

PeťkaW.

U předchozích dílů jsem nerozlišovala první a druhé díly, protože jsem vždy četla vázanou edici, ve které byly spojené dohromady. Tentokrát ale byl rozdíl mezi první a druhou polovinou knihy tak výrazný, že by si každá zasloužila komentář zvlášť.
První díl byl totiž opravdu neskutečně vleklý. Žádná akce, žádný zvrat a skoro ani žádný příběh. Všechno se táhlo a ubíralo pod popisem krajinek a okolního prostředí, což celý děj zbytečně zbrzdilo a knihu natáhlo možná o dobrých sto stránek. Mám ráda detaily a propracovanost, ale tady bylo všeho až moc a kniha místy vážně nudila...
Naopak u druhé poloviny Martin upustil od popisů krajin, líčení historie i heraldiky a konečně se zaměřil na děj, což se ihned podepsalo na čtivosti, zajímavosti a poutavosti. Prokousat se první polovinou knihy byl boj... číst druhou polovinu byla radost. Parádní vývoj postav, překvapivé momenty, napínavé chvíle, masakr většiny hlavních postav a konečně nějaký posun v ději. Rozhodně jde zatím o nejlepší díl/část, která mě opravdu bavila a četla jsem ji s chutí. Krom toho jsem konečně dohnala seriál, takže se těším na další díly dvojnásobně.

Richelle

Z této serie mi Bouře mečů přijde nejlepší. Líbí se mi všechna díla, ale tady to má speciální místo v mém srdci. Čte se dobře, je to zajímavé, napínavé...no prostě šílený!

versusKnihy

První polovina knihy plyne celkem pozvolna, občas někdo zemře, ale nic výjimečného. Ovšem zhruba tak od 600 stránky se George R. R. Martin naprosto zbláznil, a rozpoutal neskutečnou jízdu, která trvá až do úplného konce. Nebudete se nudit ani vteřinu, a každou stránku budete vyhlížet s obavami, jestli se náhodou autor špatně nevyspal, a rozhodl se zabít vaši oblíbenou postavu. Trochu více o knížce jsem se rozepsal na www.mojeknizky.estranky.cz

fvalek

Říkám si, díl od dílu lepší a lepší. Tahle sága stoupá ke hvězdám :D
Asi nejvíc sado maso díl, ale proto jsem to tak baštil. Každý kapitola byla skvělá, moc se mi líbil Oberyn a dokonce i to jak dopadl. A prostě draci, draci, draci!!! :3 Parádní popisy lokací, postav, charakterů, já prostě žasnu, jednou bych chtěl napsat alespoň malou ubohou povídku tak skvěle, jako Martin. Tahle série knih má budoucnost a potenciál (i mimo seriál). Je to prostě úžasné :)

Alaglesia
14.12.2016

Zatím nejlepší díl ze série, kde dostaly prostor do té doby postavy vedlejší. Uchvátil mě příběh Jona a docela jsem si oblíbila Jamieho. Už se nemůžu dočkat, co bude následovat.

cvaldik
13.12.2016

Skvělá kniha plná zvratů a napětí. Doporučuji.

haki34
12.12.2016

ufff.....jaa to zeru !!! dil od dilu vic :)
ani nevim, cim bych zacla....snad jen - Tyrion, tleskam !!! ty hlasky nemaji chybu..zustava jeden z mych nejoblibenejsich...hned za nim Arya Lasička :) spravna holka...jsem zvedava, kam ji vitr jeste zavane...
Tak nejak jsem celou dobu uvazovala, kam se asi podel Barristan Selmy -- a aha ho...jak se vynoril, tak jsem se musela smat, jak to Martin vymyslel :)
Myslim ze Sandor Clegane taky jeste nerekl posledni slovo (podobne jako Theon)- navzdory vsemu ma moje sympatie..
Sansa se nam taky pomalu zacina vybarvovat, coz se mi libi...A tak nejak svoji reputaci napravuje Jaime...a zacinam mu fandit...
Jon, Jon, Jon....toto bude jeste zajimaveeee !!!! podobne jako Bran...
Dalsi vyborna postava je Samwell Tarly...lepsi, nez se na prvni pohled zda byt...ale uprimne, kdo by mu od zacatku nefandil ??? vzdty tady se zadna postava neobjevi jen tak ;)
Cat a Robb Starkovi...co dodat...necekala jsem to takhle, takhle tedy ne...ale zas mi az tak nestihli prirust k srdci...

Proste..spousta postav, ktere se objevuji a mizi...spousta, ktera si najde k vam cestu...a ma vam co rict (treba Brienne z Tarthu...myslim ze taky pohla miskami vah)...svet se toci..zacina jit do tuheho, a misto horke pudy pod nohami jde mraz od severu....
Autor to snad ani nemohl napsat lepe :D jsem zvedavaa co nas jeste ceka !!! a chci to vedet :D uz aby tady byly ty dalsiiiii knizky !!!!
p.s. nepamatuju, kdyy jssem se naposledy takhle namotala....:D presne jak pise whiolet - nejim, nespim a ctu (jelikoz maroduju, tak mam cas a prostor, jinak nevim nevim :D)....ale...ted uz fakt musim jit dat deckam obed :D

whiolet
29.11.2016

Výborné fantasy, na které musíte mít trochu více času a nebo začnete zanedbávat školu, práci, koníčky či rodinu :D

markulka
26.11.2016

Úžasná kniha! Určitě patří mezi ty náročnější na čtení, ale vážně to stojí za to. Trošku mi vadily zdlouhavé popisné pasáže, ale dalo se to překousnout. Autor se nebojí odstraňovat jednu kladnou postavu za druhou a úplně hatí moje předpoklady pro další vývoj situace :D Musím souhlasit s některými předchozími komentáři, že série je díl od dílu lepší. Jsem zvědavá, jestli toto pravidlo bude platit i o dalších dílech :-)

Miliarda
17.11.2016

Myslel jsem si, že laťku nastavenou v 2. díle již nejde překonat, avšak autor to znovu dokázal. Množství nečekaných zvratů a smrtí hlavních postav je až neuvěřitelné, což je stěžejním kladem celé knihy. Pro mě osobně asi nejlepší kniha celé série.

KateChatt
26.10.2016

Úžasná kniha, jen mi vadili některé postavy (Sansa, Daenerys, Stannis, Arya).

Eremites
24.10.2016

Tak to byl nářez....Pro mne zatím z celé série nejakčnější, nejdramatičtější s šílenými zvraty a s největší "redukcí" mých oblíbených hrdinů.

oasismanik
16.10.2016

Asi najlepšia kniha všetkých čias, čítal som to na gauči, čítal som to v posteli, v autobuse, cez prestávku v práci, ráno, večer, v noci, celé dni a noci, hodiny a hodiny som nevnímal nič iné, keby sa okolo mňa vrtí sto nahých žien, ani by som sa na ne nepozrel. Neveríte? Uveríte...

PetrzOlomouce
13.10.2016

Tahle série mě neskutečně baví. Bouře mečů zatím nejlepší. Doufal jsem, že ta kniha neskončí a dlouho se to dařilo :-D Tolik krásných, probělých nocí se s tou knihou se prostě vyplatí.

asanita
01.10.2016

Co jen dodat? Asi to že Bouře mečů je dějově mnohem, mnohem akčnější než Hra o trůny či Střet králů. Ze začátku se kniha zdá taková nemastná, neslaná, všechny postavy jsou na tom tak nějak dobře a daří se jim. Pak to ale přijde. Stane se zde spoustu klíčových událostí a nemálo postav (včetně těch důležitých) zemře. Tak to ale u George R. R. Martina bývá, že? Gradující děj ještě doplňovalo to, že si postavy opravdu neoddechly, i když bych to konečně některým přála (například Arye). Čtivost knihy podtrhuje také to, že se mi jí podařilo přečíst za pro mě neuvěřitelné dva měsíce, což se o předchozích půl roku čtených knihách opravdu říct nedá.

Ani nevím, kterou z postav bych měla nějak vyzdvihnout, protože všechny byly skvělé. Pokud bych to ale měla nějak zúžit, tak mezi mé favority budou určitě patřit: Jon (protože: "Ty nic nevíš, Jone Sněhu."), Tyrion, Arya, Sansa a Daenerys v Zálivu otrokářů se svým "drakaris". :-) Přibyly také kapitoly z pohledu Samwella Tarlyho a Jeimeho, který je spolu s Brienne úplně skvělý. Ukazuje se navíc, že některé vedlejší postavy mohou být pro děj velmi důležité třeba Barristan Selmy, Sandor Clegane, Berik Dondarrion a nebo Malíček. Pobyt Dornů a Tyrellů v Králově přístavišti také velmi zpestří situaci.

Konečná kapitola s Lysou Arryn úplně šokovala a epilog s Catelyn nakonec podtrhl celou brilantnost a promyšlenost knihy. :-D

NAMEKA
27.09.2016

Zase hukot..

kotasbk
26.09.2016

Konečně je to za mnou! Paráda, pecka, fantazie!

kotasbk
09.09.2016

Rychlým tempem se blížím ke konci a už se sakra těším na další díl! Zatím nejlepší díl z celé ságy, co kapitola to nějaký zvrat.