Bouře mečů

Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a rušena stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě sílí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce. Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi nabývají na síle Jiní. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys a její draci nebezpečně rostou.Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou ve srovnání s válkou mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/90_/90847/boure-mecu-90847.jpg 4.82530

Píseň ledu a ohně (3.)

A Storm of Swords (2000)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Michal156

Doposud nejlepší díl Písně ledu a ohně, který je plný zvratů od začátku až do konce

kytarka

Třetí díl cyklu písně ohně a ledu. Uspěšné pokračování knihy Hra o trůny. Nevím proč, ale u této knihy jsem se tak nezačetla jako u prvních dvou dílů. Ano, kniha mě bavila. Můj problém byl, že jsem četla s odstupem času, asi bude lepší číst za sebou, protože se jedná o dosti obsáhlé knihy. Jako vždy spousty postav, kde jsem se, přiznávám, ztrácela. Jak jsem jednou někde četla, že si u tohoto nemá člověk oblíbit žádnou postavu, protože mu umře. Je to tak, v knize najdete spousty smrti. Nicméně me u přesto kniha bavila.

Jančislava

Tento díl mi dal trochu zabrat. Začátek mě moc nechytnul a četla jsem ho delší dobu než ty předešlé. Je pravda, že jsem v průběhu stihla porodit a tak na ni jednu dobu nebyl čas. Ale pak mě to opět chytlo a s chutí jsem ji dočetla. Těším se už na další díl.

Princezna22

Mám pocit,že na tehle serii se stávám závislá.. Knihy mě baví a hltám je ,když můžu stránku po stránce.. Závislost tohle ...:) a naprostá láska na první přečtení :D .. nechápu,proč jsem tu serii tak dlouho odkládala

Nočnípták

Pořád mě to baví!!!

Therezz

Báječný svět, úžasný příběh, napsáno téměř dokonale. Není divu, že této knize a celé sérii- jak knižní, tak filmové- propadlo tolik lidí. Patřím mezi ně a již netrpělivě očekávám Vichry zimy...

mitsucz

Nemá cenu se nějak zvlášť rozepisovat, tohle je jedna z nejlepších knižních fantasy sérií, za mě opět plný počet :-)

Morgana

Hodně zvratů a situací, které bych rozhodně nečekala a ne všechny se mi líbily. Pořád mě ale nepřestává fascinovat rozsah a propletenost děje ačkoli někdy je autor na můj vkus až moc rozvleklý a podrobný v popisování.

Set123

Absolutně geniální pokračování neuvěřitelné rozsáhle fantasy ságy, svou velikostí dokonalostí a kultem srovnatelnou s takovými velikány jako je svět Středozemě, nebo Zaklínač.
Kniha postupuje se svým specificky Martinovským stylem psaní dál v příběhu krajně nemilosrdně a krutě. No zkrátka pokračování je přesně takové, jaké jsme očekávali a po jakém jsme toužily, ne-li ještě lepší.
Martin pokračuje se svým nemilosrdným zabíjením hlavních postav, milovaných i nenáviděných, boj pokračuje a zima se blíží s každým dnem války v tomto velkolepém světě plném utrpení a bolesti.
V tomto díle se vlastně nic nemění od předešlých dvou knih a Píseň ledu a ohně je pěna dál.
Tuto knihu jsem zhltnul s nadšením a touhou po pokračování, díky čemuž nemohu jinak, nežli Bouři mečů hodnotit 5 hvězdami.

B-artX

Skvělé, dokonalé, výborné. Lepší než Střet králů a Hra o trůny. První kniha je velmi dobrá, druhá je geniální. Co kapitola to zvrat, bitva, zajímavý monolog nebo krásný dialog. Nejvíce mě bavili Sama, poté Jona, Tyriona a Catelyn. Ačkoliv mě to překvapuje, od té doby, co Arya zabila toho strážného v Harrenově, jí doopravdy nemusím, což je docela zajímavé, když to je moje nejoblíbenější postava seriálu.

Knihu hned zařazuji, jako svojí druhou nejoblíbenější knihu, co jsem kdy četl. Bohužel, Farmu zvířat Bouře prostě neporazí, musela by mít trošku svižnější začátek a více napětí. Jinak jsem ale zcela spokojen, četl jsem snad každou hodinu dějepisu, výtvarného umění, fyziky a češtiny, někdy i chemie a matiky, když se poštěstilo. 100%

Morgaine07

Můj nejoblíbenější díl vůbec.
+spoiler+
Brienne a Jaime jsou úplně úžasný. Sansa dostane místo Willase Tyriona Lannistera. Krvavá svatba je něco velkolepého, Robba a Catelyn jsem stejně nemusela, ale brečela jsem i tak. Zato linka Daenerys spíš nic než moc.

avi8

úžasné čtení :-)

KAREL6725

To nejlepší co kdy Martin napsal .

Pichoval

Stale napinavy pribeh, sice to vypadá, ze se vsichni vyvrazdi. :-) nicmene se těším na další pokracovani jak se bude vse vyvíjet.

Malýmedvěd
10.12.2017

Další povedený díl. Řemeslně je to bezvadně zpracované, postavy se mění a balancují mezi dobrem a zlem. Všude je mnoho násilí a lží a čtenář nemůže knihu odložit. Na jednu stranu, bych po třech dílech v kuse, už chtěl číst něco jiného, ale nedá mi to a jdu do 4. dílu.

Gustik5
10.11.2017

Jak už někde někdo psal, je otázkou, zda milovat pana Martina za krutý, a až na malá zakolísání (Dany a otroci; přeci jen je ta proměna příliš uspěchaná) realistický a uvěřitelný středověký svět s bohatou fiktivní historií, či jej nenávidět za to, že jej tak rychle vylidňuje. U příležitosti svatby Edmura Tullyho málem kniha prolétla sklem, avšak potom, co jsem si uvědomil, že při její tloušťce (mám vázanou :)) by jím nejspíš prošla, jsem si to rychle rozmyslel. Mé nejoblíbenější postavy zatím zůstávají, a to je dobře. Chvíli jsem byl na rozpacích, zda nesrazit hvězdičku, ale nepamatuji si, kdy naposledy se mi četlo téměř 1200 stran tak rychle (bohužel), a tak příjemně. A to je dle mého při čtení nejpodstatnější, takže plná palba pěti, a těším se na další knihu s napětím, kam se děj vrtne, právě tak jako na třetí sérii výborného seriálu...

Emetiore
08.11.2017

Nad veškeré pochybnosti nejlepší díl Písně ledu a ohně, a to je co říct. Přijde mi hloupé pět chválu nad každým dílem série zvlášť, a tak to stručně shrnu u Bouře.
Martin je dle mého naprostý velmistr výrazové symboliky. Všimněte si, jak šikovně se svým světem už od prvního dílu pracuje: jednotlivým postavám, vedlejším i hlavním hrdinům, místům, myšlenkám a vzpomínkám vždy přiřkne jeden nebo více zapamatovatelných atributů, často i jednoduchých. Ať už se jedná o frázi, která je opakována, dokud se nestane emotivní součástí charakteru, o dojem, který hrdina dokola popisuje, o skutečně hmatatelný symbol, nebo dokonce o kombinaci (modré okvětní plátky růže a "Slib mi to, Nede..."), autor je vždy schopen nám zajistit autentické propojení s jeho světem. A pak to přijde, protože způsob, jakým dokáže se čtenářem, který si na jeho symboliku zvykne, pracovat, je nevídaný.
Česky řečeno, je to nářez jako prase. Když se člověk dočká jeho přes tisíc náznaků připravovaných point, vždycky to stojí za to a v Bouři mečů je takových situací opravdu mnoho a každá je skvělá a zapamatovatelná.
V mých očích je George R. R. Martin tím, kdo v současnosti sedí na Železném trůně fantastiky. Erikson je možná inteligentnější, ale jeho svět je pro nás smrtelníky zmatený a nečitelný. Sanderson je skvělý, ale je to skvělost šprta, vypilovaného řemesla. Rothfuss má ohromný talent a geniální cit pro detail, ale jeho čtivost se bohužel nesetkává se smysluplným, do závěru dotaženým a promyšleným dějem. Martin umí všechno, jeho knihy mají hutnou atmosféru, živé postavy, ďábelské detaily, příběh, který hltáte pro jeho plynulost i pro hlad po zvratech, a pak především ty vykrystalizované, vypiplané závěry jednotlivých dějových linií.
Pevně doufám, že mohutná rozbíhavost, která se projevila v posledních dvou knihách, se nakonec ukáže být jenom bombastickou přípravou k perfektnímu vyvrcholení, protože by byla věčná škoda, kdyby se něco tak slibného jako Píseň v závěru Georgovi rozkutálelo mezi prsty. Každopádně mu přeju to nejpevnější zdraví, protože jestli to ten člověk nestihne dopsat...

jaroiva
31.10.2017

Nejlepší část série, podle mého, další dva díly mě už nebavily. Tak uvidíme, co šestý díl...

Rudla333
07.07.2017

Bezkonkurenčně nejlepší kniha série.
Děj jede celou dobu na 110%. Člověk má až pocit, že v poslední třetině se toho stane víc než ve zbytku série dohromady.
A z epilogu naskakuje husina!

milos3533
12.06.2017

Povedená kniha

papajapa
03.06.2017

Boze, tahle mela jeste vic stranek nez predchozi. Nicmene byla zajimavejsi, plna necekanych zvratu, zrad, snatku a umrti. Nektere casti potesily, jine nikoli, ale tak uz to chodi podle toho komu fandite.

miloslava1386
31.05.2017

Skvělá jako předešlé knihy.

Atom128
17.05.2017

Co na to říct? Z mého pohledu mistrovské dílo - sám píši knihu a můžu potvrdit, že mi dalo zabrat napsat 40 stran, tenhle chlapík dokázal napsat přibližně 1150 stran plných děje! Z toho mám respekt! Ale upřímně: Pokud nejste příliš velký fanda GoT, nečtěte to. Pokud jste a chcete se dozvědět co a jak, jestli je tam něco jinak než v seriálu (například ten konec, ten v seriálu ROZHODNĚ nebyl...) pak to doporučuji. Jenomže když nemáte čas na 1150 stran, nevadí - seriál je stejně lepší, a to ze dvou důvodů: 1) děj je zkrácený a srozumitelnější, 2) nemusíte číst 1150 stran a dozvíte se stejné věci jako v knize (až na konec, jak jsem již řekl). Takže za mě pro ty, co se neodváží, doporučuji jen seriál a vůbec si nelamte hlavu s tím, že jste nečetli knihy - ono je to spíš takový bonus. Jinak kvalitní dílo, postavy k vám mluví a vyvíjejí se neuvěřitelným způsobem. Ale jak sám řekl G.R.R.Martin - v detailech je ďábel a tahle kniha je od hlavy k patě plná malých a velkých ďáblíků, tak pozor na ně. Čeká vás popis prostředí, který jinde nenajdete a historie, která, dovolím si říct, se blíží hustotě Silmarillionu (avšak srovnávat to takřka nelze, co si budeme vykládat, Tolkien je Tolkien a na něj nemá ani tenhle génius...).

KatChiss
20.04.2017

Možná bych tuto knihu rozdělila na dvě. Co si budeme povídat, 1198 stránek je docela dost. Alespoň jsem si při čtení trochu zaposilovala.
Děj byl místy trochu zdlouhavý a někdy až příliš detailní.
Jinak jsem se utvrdila v tom, že Tyriona prostě žeru!
Mrzí mě, že jsem nejdříve viděla seriál a až potom si knihy přečetla, protože se teď už nemám na co těšit a vím předem, co se stane. Ale snad v těch dalších dílech se nějakého toho napětí dočkám.

HermionaKnihom
18.04.2017

Tak tohle byl teda masakr. Oproti Střetu králů, kde jsem zoufale čekala na nějakou akci a ke čtení jsem se někdy i nutila, Bouře mečů mě chytla a nadchla už v prologu.

SPOILERY!!!
- Catelyn - nikdy jsem ji neměla ráda, ale jen tak propustit Jaimeho? Aniž by to předem věděl Robb? A její konec. Mrzelo mě to, ale spíš kvůli Robbovi, kterého mám fakt ráda. A její oživení jedině plus. Těším se, jakou to bude v budoucnu hrát roli.
- Sansa - čekám, jestli se konečně nějak vzchopí. Vím, že to měla těžké, ale to zbytečné gesto odporu na její a Tyrionově svatbě mě fakt naštvalo. Doufám, že si uvědomí o koho přišla a vezme Tyriona na milost.
- Arya - úžasná postava. Každá její kapitola mě bavila. A teď pluje do Braavosu s Jehlou v ruce. Na ní se asi v Hostině těším nejvíc.
- Bran - jsem ráda, že se ubral počet jeho kapitol, protože mi přijdou prostě trochu nezáživné. Ale až se snad dostane za Zeď, bude to mnohem lepší.
- Jon - prostě hrdina. Nejlepší kapitoly z celé knížky.
- Sam - ze začátku jsem ho nemusela. Prostě takový ufňukaný zbabělec, ale potom mi přirostl k srdci. Fialka ho udělala statečnějším. :-)
- Daenerys - kapitoly takové nemastné, neslané. Ne že by mě úplně nudila, ale asi se bez ní díl obejdu.
- Tyrion - vzhledem k tomu, že je to jedna z mých nejoblíbenějších postav, tak mi zoufale chybělo větší množství jeho kapitol. Ve Střetu snad byla každá druhá jeho, což se o Bouři říct nedalo.
- Jaime - hodně mi povahově připomíná Theona. Takový arogantní hajzlík, který je ale zároveň kladný a mám ho ráda. Docela mě teda štvala Brienne, ale snad jí v Hostině nějak přežiju.
- Davos - velká změna oproti Střetu. Myslím tím, co a kolik se toho v kapitolách dělo. Další velice dobrá postava.

Sisssi
09.04.2017

Bouře mečů na mne rozhodně nečiní dojem nejlepšího dílu z celé série, jak někteří tvrdí. Oproti předchozím dílům mi dokonce bylo za autora i trapně. Nemám nic proti syrovým popisům sexu (Lolita, Obratník Raka, Portnoyův komplex, Bukowského povídky - Martin se má v tomto směru ještě hodně co učit), ale incest v septu a Malíčkova svatební noc zdatně konkurovaly pokleslým pornopovídkám, jakých najdete na netu 13 do tuctu.
Překlad je stále stejně špatný, perly jako "abys ses", "Petyr poklekl, abych jí políbil prsty" mě děsí, když pomyslím, že tohle čte hlavně spousta mladých, kteří tak přivykají takovému pravopisu (bohužel chybnému). Překladatel asi není vždy úplně soustředěn na dění v textu, protože si plete u zájmen ženský a mužský rod. Z překladu by rovněž neměl na sto honů zavánět jazyk originálu (mám na mysli příšernou inverzi ve větě "Tyrion si říkal, zda měla Cersei vůbec ponětí, jakého druhu hada dala lady Tandě, aby si ho hřála na hrudi").
Sám Martin však také pobavil - útlocitnost hostinské, která se zdráhá nalít dětem pivo je v pseudostředověkém kontextu opravdu komická. Mínění, že děti by neměly pít alkohol je novinkou posledních pár desetiletí, předtím se vždy dětem alkohol běžně podával, byť třeba zředěný, aby jeho účinky nebyly tak velké (na druhou stranu - otrlé chůvy někdy neváhaly omámit své zlobivé svěřence ani tvrdým alkoholem). Ještě za první republiky si školáci brali na pochoďák lahvové pivo úplně běžně a po celá staletí dávali ti, kteří si to mohli dovolit, přednost pití alkoholu před konzumací vody, jejíž kvalita nebyla mnohdy nejlepší (např. ve městech, kde odpad znečišťoval vodní zdroje). Podobně nestředověce působí tvrzení, že Cersei je starší z dvojčat, a proto by v případě (v Dorne uznávaného) ženského nástupnictví byla dědičkou Casterlyovy skály. V dřívějších dobách však lidé věřili, že starší z dvojčat je to, které se narodí jako druhé, protože bylo v břiše matky dál, hloub a muselo být tedy dříve zplozeno.
Některé zápletky jsou opět předvídatelné, například pseudosmrt Aryi u Dvojčat. Závěr kapitoly přímo vybízí k myšlence, že tohle nebude dívčin konec, když na ni Sandor nejprve řve, ať si dělá co chce, ale vzápětí ji srazí sekyrou. Sansa opět prokazuje svou hloupost a naivitu, když si neuvědomí, kdo jí to o králově svatbě rovnal náhrdelník, bohužel jí tentokrát zdatně sekunduje i Arya (ve chvíli, kdy se mluví o sestře Sansy a Arya se zmůže jen na myšlenku, že žádnou jinou sestru přece nemá).
Neustálé opakování některých slov bylo vskutku únavné. Schválně, kdo z Vás spočítá, kolikrát se v textu objevuje makové mléko, vařená kůže či Deště Kastameru, kolikrát se někdo pomočil (především Sam), kolikrát někdo zakroužil vínem ve svém poháru (zvláště Tyrion), kolikrát se někomu zježily vlasy vzadu na hlavě (především Brienne)? Myslím, že frekvenční slovník PLaO by byl opravdu výživným badatelským počinem. Rovněž některé popisy jsou příliš zdlouhavé, ale to by samo o sobě nevadilo, kdyby se neopakovaly a nebyly si všechny tak podobné.
Závěr dílu je plný nečekných zvratů, bohužel je jich však tolik (Tyrionova otcovražda, zvolení Jona velitelem, líbání Petyra a Sansy, Lysino přiznání k vraždě manžela, živá-neživá Catelyn), že to působí lacině a strojeně, podobně jako useknutí děje v nejnapínavějším okamžiku v céčkových (déčkových?) amerických seriálech našeho naivního dětství.
K středověkému ladění celé ságy myslím nemá smysl se vyjadřovat, protože Martin se jím pouze inspiruje (vzdáleně, nepřesně a vybírá si to, co se mu hodí), přesto se děsím toho, že spousta naivních čtenářů uvěří, ža takhle středověk vypadal. Nikoli. Chce-li někdo nahlédnout do života a především myšlení, chování a vnímání středověkého člověka, doporučuji například i laikům přístupné knihy Encyklopedie Středověk (Le Goff, Schmitt), Středověký člověk a jeho svět (ed. Le Goff), Věk katedrál (Duby).

Heisenberg
02.04.2017

Tak tímhle dílem definitivně končím. Kniha mě tak nudila, že jsem některé nudné scény přeskakoval, ba dokonce když jsem už viděl kapitolu nějaké nezajímavé postavy, ihned jsem ji ignoroval, a nakonec jsem zjistil, že vynechaná kapitola nezasahovala do příběhu. I když je série hodně oblíbená, mě vůbec nenadchla, a z toho důvodu valím bulvy, že první tři knihy jsou v TOP 10. Fakt nechápu...

PeťkaW.
21.03.2017

U předchozích dílů jsem nerozlišovala první a druhé díly, protože jsem vždy četla vázanou edici, ve které byly spojené dohromady. Tentokrát ale byl rozdíl mezi první a druhou polovinou knihy tak výrazný, že by si každá zasloužila komentář zvlášť.
První díl byl totiž opravdu neskutečně vleklý. Žádná akce, žádný zvrat a skoro ani žádný příběh. Všechno se táhlo a ubíralo pod popisem krajinek a okolního prostředí, což celý děj zbytečně zbrzdilo a knihu natáhlo možná o dobrých sto stránek. Mám ráda detaily a propracovanost, ale tady bylo všeho až moc a kniha místy vážně nudila...
Naopak u druhé poloviny Martin upustil od popisů krajin, líčení historie i heraldiky a konečně se zaměřil na děj, což se ihned podepsalo na čtivosti, zajímavosti a poutavosti. Prokousat se první polovinou knihy byl boj... číst druhou polovinu byla radost. Parádní vývoj postav, překvapivé momenty, napínavé chvíle, masakr většiny hlavních postav a konečně nějaký posun v ději. Rozhodně jde zatím o nejlepší díl/část, která mě opravdu bavila a četla jsem ji s chutí. Krom toho jsem konečně dohnala seriál, takže se těším na další díly dvojnásobně.

Richelle
06.03.2017

Z této serie mi Bouře mečů přijde nejlepší. Líbí se mi všechna díla, ale tady to má speciální místo v mém srdci. Čte se dobře, je to zajímavé, napínavé...no prostě šílený!

versusKnihy
02.02.2017

První polovina knihy plyne celkem pozvolna, občas někdo zemře, ale nic výjimečného. Ovšem zhruba tak od 600 stránky se George R. R. Martin naprosto zbláznil, a rozpoutal neskutečnou jízdu, která trvá až do úplného konce. Nebudete se nudit ani vteřinu, a každou stránku budete vyhlížet s obavami, jestli se náhodou autor špatně nevyspal, a rozhodl se zabít vaši oblíbenou postavu. Trochu více o knížce jsem se rozepsal na www.mojeknizky.estranky.cz