Bouře mečů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a rušena stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě sílí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce. Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi nabývají na síle Jiní. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys a její draci nebezpečně rostou.Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou ve srovnání s válkou mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90847/boure-mecu-WJg-90847.jpeg 4.82948
Série

Píseň ledu a ohně / Pieseň ľadu a ohňa 3.

Žánr
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Talpress
Orig. název

A Storm of Swords, 2000

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (7)

Bouře mečů byla rovněž jako první kniha ze série nominována na cenu Hugo, což je jedno z nejprestižnějších ocenění ve světě sci-fi a fantasy literatury. Tuto cenu ale nakonec vyhrál Harry Potter a Ohnivý pohár. (Markysek45)


Kniha poprvé vyšla 8. srpna 2000 ve Velké Británii, americké vydání následovalo v listopadu 2000. V roce 2001 vyhrála kniha cenu Locus (stejně jako předchozí díly ságy) a byla nominována na cenu Nebula. (Markysek45)


SPOILER: Martin přiznal že pro sepsání "Rudé svatby" ho inspirovali dvě skutečné historické události skotských dějin. První z nich je takzvaná "Černá večeře", událost k níž došlo roku 1440 na hradě v Edinburghu. Skotský král Jakub II, bojující tehdy proti rodu Black Douglas, pozval tehdy teprve !šestnáctiletého hraběte a jeho bratra na večeři do svého sídla, pod záminkou ujednání míru. Na konci hostiny dal král předem domluvený signál: Jeho muži začali bubnovat na veliký buben a služebnictvo přineslo tác s hlavou divočáka. Hlava kance byl ve středověké Anglii symbol který okamžitě pochopil každý šlechtic - smrt. Hostům byly následně sťaty hlavy na nádvoří hradu. Druhou inspirací pro Martina byl masakr na hradě Glencore z roku 1692. Konflikt mezi rody MacDonaldů a Campbellů byl ukončen prakticky úplným vyvražděním prvního z nich. Campbellové navštívili MacDonaldy v jejich sídle. Večer proběhla hostina v duchu dobových zásad, které nedovolovaly aby se hostiteli, nebo hostu cokoli stalo. Ale poté, co hostitelé usnuli, Campbellové vtrhli do jejich komnat a 38 členů rodu MacDonaldů zavraždili. Dalších 40 obyvatel hradu (většinou ženy a děti) uprchlo do hor, kde většina kvůli sněhu a vichřici, ještě té noci umrzla. Martin dodává že jeho, nebo seriálové ztvárnění vlastně není až tak krvavé. “Nezáleží na tom, co všechno si vymyslím. Vždy jsou tu události z historie, které jsou stejně hrozné – anebo ještě mnohem horší...“ (Metal Messiah)


Vypráví deset hlavních postav plus po jedné pro prolog a epilog. POV: Prolog: Chett - bratr Noční hlídky; Lady Catelyn Stark z rodu Tully; Ser Davos Mořský; Sansa Stark; Arya Stark; Bran Stark; Jon Sníh; Tyrion Lannister; Ser Jaime Lannister; Daenerys Targaryen; Samwell Tarly; Epilog: Merrett Frey z rodu Freyů. (Metal Messiah)


SPOILER: Martin nenapsal kapitoly Rudé svatby, dokud neměl hotové všechny ostatní. Byl to pro něj prý velice bolestivý spisovatelský zážitek. (paulhunter)


K dnešnímu dni je kniha Bouře mečů nejrozsáhlejším románem série Píseň ledu a ohně. Ve více zemích byl rozdělen na dvě části. (paulhunter)


Ocenění

2001 - Locus Awards (Best Fantasy Novel)