Večer a jitro

Večer a jitro https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435517/bmid_vecer-a-jitro-rX6-435517.jpg 5 356 103

Pilíře země, Na věky věků a Ohnivý sloup, tři monumentální historické ságy bestselleristy Kena Folletta dokázaly oslovit miliony čtenářů na celém světě. Nyní přichází autor s dalším románem Večer a jitro, který tuto kingsbridgeskou sérii dějově předchází. Píše se rok 997. Anglie čelí útokům Velšanů na západě a Vikingů na východě. Život je těžký a ti, kdo mají v rukou moc, ji tvrdě využívají a podrobují si spravedlnost, jak se jim zlíbí – často v konfliktu s králem. Králova moc je křehká, zákony se vykládají všelijak, a tak vládne v zemi chaos a krveprolití. V tomto nejistém světě vystupují do popředí tři lidé: mladý stavitel lodí, který sní o lepší budoucnosti, když zničující vpád Vikingů zcela zhatí život, v jaký on a jeho budoucí žena doufali; normanská šlechtična, která následuje milovaného manžela přes moře do nové země, kde zjistí, že tamní život se řídí otřesně odlišnými zvyklostmi; a schopný mnich, který sní o tom, že přemění své prosté opatství v centrum vzdělanosti obdivované v celé Evropě. Anglie se nachází na úsvitu středověku a tito tři lidé se ocitnou v nebezpečném konfliktu s nemilosrdným biskupem, který dělá vše pro nárůst svého bohatství a moci. Epický příběh ctižádosti a rivality, smrti a narození, lásky a nenávisti začíná… V sérii označené 0.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kalibr

The Armour of Light , 2023

Elapheg
03.06.2021 5 z 5

Moje první setkání s Kenem Follettem a dopadlo to na jedničku. Follett na začátku čtenáře navnadí důležitou událostí, vpádem Vikingů, což ovlivní životy všech. Edgar stavitel je nucen odstěhovat se s rodinou do Drengova Přívozu, chudé vesnice, do které zavítá i mnich Aldred a nakonec i šlechtična Ragna. Prvních 250 stran, je takový rozjdezd. Folett nás seznamuje s každou z postav a velmi umně splétá osudy všech tři jmenovaných postupně dohromady. Oproti Rebecce Gablé, jsou zde boje popisovány vlažně. Vystupují zde taky jiné postavy Biskup Wynstan, jeho bratr Wigelm a nevlastní bratr Wilwulf, kteří jsou mocní, ale baží po větší moci a nezastaví se před ničím a napáchají moc zla, nezastaví se ani před králem. Zvláště od druhé poloviny knihy, je zde plno intrik, což knihu činí místy neodložitelnou. Dokáže někdo biskupa a jeho spolek zastavit v jejich špatném konání, když o něm ani král, ani poddaný lid neví? Kniha mě zaujala, ale nadchla hlavně od druhé poloviny. Krom více valčení, nemám co bych knize vytknul. Je zde vše, historie, láska, přátelství, snaha o konání dobra, avšak ještě větší intriky a podvody, popisy životů mnichů a církevních mocnářů, stavitelství, ale i život šlechty té doby a hlavně život poddaných a otroků. Jestli je tohle kniha, která není podle některých uživatelů Follettovou největší perlou, pak se těším na jeho další knihy od něj bez ironie, které mám. Pro mne ale tato kniha perlou byla, dávám pět hvězd a doporučuji. :-)

irefir
31.05.2021 5 z 5

Krásné!!!

Kanylka
26.05.2021 2 z 5

Ken Follett umí. Přesvědčí Pilíře země, Na věky věků, Zima světa, Hranice věčnosti. Tenhle román byl pro mne trochu zklamáním.

zazvorka
24.05.2021 5 z 5

Poutavý historický román, slupla jsem ho jako malinu. A s velkým potěšením si v návaznosti znovu přečtu další díly. Vřele doporučuji!

Zmitko.m
15.05.2021 4 z 5

Příběh se mi celkem líbil, hodně jsem si oblíbil Ragnu a Edgara, ale spíš mi to přišla jako takový chuťovka a romance. Během celého příběhu jsem se ale o Ragnu ani trochu nebál a o Edgara už vůbec ne. Bylo to spíš takové pohlazení duše, oddechová kniha. Těšil jsem se na střety s vikingy a jejich zapojení a ovlivnění děje, ale to vůbec nenastalo a krom několika zmínek se v knize prakticky nevyskytovali. Je to škoda, myslím, že tento příběh měl mnohem slibnější potenciál. Nejsem zklamán, ale kvalitě Pilířů země nebo Ohnivého sloupu se tato kniha rovnat rozhodně nemůže. Škoda :-(

Karcoolka2210
12.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Oceňujem, že sa autor vrátil do King's Bridge, respektíve, že nám predložil celý príbeh o zrode tohto mesta, ktoré nám predostrel v Pilieroch zeme. Je síce pravda, ako to tu už bolo spomenuté, že Ken Follett má svoj štýl písania postáv a je dosť predvídateľné ich konanie a dej ako taký, ale ani to neuberá na kvalite jeho kníh. Príbeh Edgara a Ragny vo mne vyvolal mnohé emócie a to mám na Follettových knihách rada. Takže odporúčam :) AJ

bublinka725505
07.05.2021

Za mě naprosto hloupá a naivní kniha.K Pilířům země se nemůže ani přiblížit. Psáno jen za účelem zisku.

iva2423
04.05.2021 5 z 5

Dávám 200%. Je to fakt dobré.

Audrina
01.05.2021 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jak knihu ohodnotím. Objektivně vzato je kniha pětihvězdičková, Follett psát umí a i poměrně rozsáhlý příběh vám rychle uteče a jeho čtení si budete užívat.

Vím jistě, že pokud by to byla moje první Follettova kniha, byla bych nadšená. Jelikož ale jeho příběhy hltám už nějakou dobu, nemůžu se ubránit dojmu, že jeho středověké romány jsou psány poměrně šablonovitě. V každém příběhu se vyskytují podobné archetypy postav a tím pádem od třetiny knihy dokážete snadno odhadnout, jak to celé dopadne.

Čtení jsem si ale i tak užila, oceňuju především zasazení do desátého století, které je pro spoustu z nás poměrně neznámé.

Mája777
29.04.2021 5 z 5

Jsem nadšená. Do dnešní doby je romantika a dobrý konec to nejlepší. Pan Follet mě ještě nezklamal. Jeho knihy mají vše, co potřebuji - dobrodružství, lásku i trochu dějin.
A i když jsem už před lety četla Pilíře země, tak si je asi přečtu znovu.
(29. 4. 21 - 11 109 - 29)

pidalka777
28.04.2021 5 z 5

Wau....ta byla tak krásná :). Úplně jsem si vzpomněla na dojmy z knížek když jsem začínala Pilířema země. Líbila se mi i proto že na rozdíl od Ohnivého sloupu tam nebylo tolik politiky. Kdyby to šlo dala bych jí víc hvězdiček

delfin69
19.04.2021 5 z 5

Mohl bych se rozepisovat o ději, ale stačí naspat jen prostě Kenn Follet a ten kdo četl jeho trilogii pilíře země vím o čem mluvím. Dokonce jsem se přistihl, že těch 750 stránek mi přišlo málo. Vynikající doporučuji všem se začíst do historického příběhu

Aykiru
18.04.2021 3 z 5

Nejprve bych chtěla uvést na pravou míru jednu věc: Reklamy Euromedie praví, že Follettova nejnovější kniha Večer a Jitro je příběhem jedné katedrály, po jejím dočtení, bych ráda tuto informaci uvedla na pravou míru: Večer a Jitro není příběhem jedné katedrály, nýbrž příběhem o tom, jak došlo postavení jedné katedrály. Což mi vzhledem k tomu, že k popisu stavby katedrály je využito posledních tak dvacet stran a celá kniha je vlastně úplně o ničem jiném, přijde jako opravdu nepřesná informace, zvlášť pro Follettova začínajícího čtenáře.
Na druhou stranu dokážu pochopit snahu marketingového oddělení upozornit na spojení s velmi oblíbenou Follettovou sérií Pilíře země, jejímž je kniha prequelem.
Moc bych si přála říct, že jsem svým prvním Follettem nadšená, zvlášť po tom, co jsem o jeho knihách četla a slyšela. Bohužel, se zdá, že právě prvky, které činí Folletta tak oblíbeným a přístupným masám, mi nesedí. Moje asi největší výtka se týká jazyka a jeho nedostatku "dobovosti".
Kniha je spíše beletrií, než pravdivou výpovědí o věcech minulých, přesto bych od autora historické literatury, čekala trošku více snahy osvojit si tehdejší jazyk, nebo alespoň některé z jeho výrazů.
Prožitek, který by se s takovou snahou pojil by byl asi daleko silnější, takhle jsem měla pocit, že místo historického románu čtu moderní fantasy ( a s nesmírnou lítostí musím konstatovat, že i některé fantasy využívající stejných historických prvků mají lepší úroveň).
Dalším problém vězí v příběhu a jeho neuvěřitelné klišovitosti. Samotný děj knihy je předvídatelný od začátku do konce, a ani ty méně bystré nenechá na pochybách, jak celý příběh skončí. Postavy jsou buď úplně dobré, či zcela špatné, a pokud se snad některá z nich nachází na pomezí, Follett nenechá nikoho na pochybách, že ke špatnostem byla svedena.
Rozsah 750 stran a nějaké drobné, mi rovněž připadá zbytečný, na druhou stranu se kniha díky jednoduchosti čte tak lehce, že se nikde na delší dobu nezaseknete, a ani pasáže, které jsou v podstatě "hluché" vám nijak vadit nebudou.
Snad i kvůli vysokému očekávání, jsem nesmírně zklamaná. Samozřejmě přečtu i navazující díly, které, jak pevně doufám budou lepší než tato.

VladimírB
16.04.2021 5 z 5

Nerad bych se dotknul některých komentátorů s rádoby literárně kritickými floskulemi o autorově pochybeních, hluchých místech apod. S pokorou respektuji jejich názory a hodnocení, byť s nimi nesouhlasím. Samozřejmě, každý lidský výtvor je nedokonalý, ale právě v tom je jeho výjimečnost a krása. Přečetl jsem snad všechny Follettovy historické romány a jsem přesvědčen, že autor se řadí k velikánům světové literatury všech dob. Román Večer a jitro je strhujícím příběhem, který se čte takříkajíc jedním dechem. Dává nahlédnout do poměrů ranně středověké Anglie romantickým příběhem bez toho, aniž by si vyhrazoval právo na jeho autentičnost. Dává zapomenout na každodenní strasti a poskytuje prostor ke srovnávání s dnešní společností. A to je, myslím, úkolem krásné literatury.

Paulika
16.04.2021 4 z 5

Pohadka zasazena do skutecnych historickych udalosti. Pribeh mi chvilemi prisel dost naivni az neskutecny (obzvlaste ten konec). Jinak ok. Sem tam popsane krute az obsceni sceny ze zivota stredoveke Anglie, ale vesmes takova soap-opera. Hlavni postavy jasne oddelne na kladne a zaporne, vse pekne cernobile. Dobre se cetlo a dej pekne ubihal, ale vesmes vse predvidatelne a predem jasne. Moc necekanych zvratu tam nebylo. Nedavno jsem cetl knihu "The Time Traveler's Guide to Medieval England" od Iana Mortimera - historika, kde popisuje, jak to pravdepodobne ve skutecnosti ve stredoveke Anglii spolecensky fungovalo. Tady jsem videl obrovsky kontrast toho, co tu pise Follett, ale tato kniha mela pobavit a prenest ctenare do romaticke stredoveke Anglie a to se povedlo. Urcite doporucuji, ale berte, ze je to historicka fikce pro pobaveni.

astroweb
13.04.2021 5 z 5

Výjimečný historický román, který se čte jedním dechem, ostatně, jak jsem u tohoto autora zvyklý.

AlenaF
13.04.2021

Příjemná pohádka pro dlouhé večery.

Beriynka
13.04.2021 5 z 5

Další skvělá kniha tohoto úžasného spisovatele! Už se těším, jak si po letech opět přečtu i ostatní díly.
Historicky roman + Follett = zaručený úspěch

lenka31
12.04.2021 5 z 5

Moje vůbec první kniha spisovatele Kena Folletta a jistě ne poslední. Večer a jitro je příběhem celkem 3 hlavních hrdinů, v jejichž okolí se samozřejmě pohybují další postavy, ať už "škůdci či pomocníci". Pokud máte rádi historické romány, jistě nebudete zklamáni.

Petrrr
05.04.2021 5 z 5

Krásná kniha pana Folletta, je to výborný vypravěč. Knihu jsem přečetl za víkend, nemohl jsem se od ní odtrhnout. Večer a jitro je prequel celé série (i když napsaný jako poslední), odehrává se v 10. století, další knihy série ve 12., 14. a 16. století. Pevně doufám, že napíše další knihy z 18. a 20. století. Kdo má rád historické romány, bude se mu to líbit. Myslel jsem, že po Undsetové, Waltarim a Merlem už nic podobného nenajdu, ale mýlil jsem se. Ještě pro milovníky historických detektivek můžu doporučit C. J. Sansoma.