Večer a jitro

Večer a jitro https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435517/bmid_vecer-a-jitro-rX6-435517.jpg 5 356 103

Pilíře země, Na věky věků a Ohnivý sloup, tři monumentální historické ságy bestselleristy Kena Folletta dokázaly oslovit miliony čtenářů na celém světě. Nyní přichází autor s dalším románem Večer a jitro, který tuto kingsbridgeskou sérii dějově předchází. Píše se rok 997. Anglie čelí útokům Velšanů na západě a Vikingů na východě. Život je těžký a ti, kdo mají v rukou moc, ji tvrdě využívají a podrobují si spravedlnost, jak se jim zlíbí – často v konfliktu s králem. Králova moc je křehká, zákony se vykládají všelijak, a tak vládne v zemi chaos a krveprolití. V tomto nejistém světě vystupují do popředí tři lidé: mladý stavitel lodí, který sní o lepší budoucnosti, když zničující vpád Vikingů zcela zhatí život, v jaký on a jeho budoucí žena doufali; normanská šlechtična, která následuje milovaného manžela přes moře do nové země, kde zjistí, že tamní život se řídí otřesně odlišnými zvyklostmi; a schopný mnich, který sní o tom, že přemění své prosté opatství v centrum vzdělanosti obdivované v celé Evropě. Anglie se nachází na úsvitu středověku a tito tři lidé se ocitnou v nebezpečném konfliktu s nemilosrdným biskupem, který dělá vše pro nárůst svého bohatství a moci. Epický příběh ctižádosti a rivality, smrti a narození, lásky a nenávisti začíná… V sérii označené 0.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kalibr

The Armour of Light , 2023

zuzad
10.03.2022 4 z 5

Co dodat? Velmi čtivé, i když místy velmi kruté, tak jako byl jistě středověk. Velmi se těším na další díly série.

burilltomas
09.03.2022

Uzasne cteni! Zatim nejlepsi ze serie:)

Kerberos
23.02.2022 5 z 5

Skvělý historický román odehrávající se v Anglii kolem roku 1000 se ságou Pilíře země má společné prostředí ve kterém se odehrává.

helenkan
21.02.2022 5 z 5

Ještě jsem nečetla od Folletta něco, co by se mi nelíbilo. Opět to bylo suprový čtení. Vždy mám pocit,že jsem zas o něco bohatší. A jsem ráda za dobu ve které žiju.

Meri47
15.02.2022 5 z 5

Opět skvělé. Ken Follett je pro mě jeden z nejlepších spisovatelů. Už se těším na vydání jeho nejnovější knihy NIKDY.

netopýrek1985
30.01.2022 5 z 5

Moc krásně napsané. Můj první historický román. Edgar a Radna mě silně zasáhl a hlavně ta doba super.

oasismanik
26.01.2022 4 z 5

Klasický Follet skrz na skrz. Postavy striktne kladné a striktne záporné, ich zaradenie spoľahlivo uhádnete už po pár prvých vetách. Ken sa klasicky drží svojích osvedčených šablon hlavných postáv, len im dal iné mená a trošičku upustil od tej permanentnej hrôzy /ktorá nás sprevádzala hlavne celými Piliermi/ napriek tomu, že sa náchadzame v ešte temnejšom stredoveku. Večer a ráno sa číta dobre a ľahko, nenudíte sa, oproti takým Pilierom je to mierne komornejšie, dej je rozdelený podľa kľúčových udalostí Svadba, súd, vražda a mesto a ku koncu sa to veľmi slušne rozbehne, až mi bolo ľúto, keď to už skončilo. Dávam 4 s odretými ušami, ale napriek tomu si myslím, že Follet už má najlepšie časy za sebou a jeho trilogia "Storočie" už zostane neprekonaná.

alexis818
05.01.2022 5 z 5

Krásné čtení, tak jako autorova další díla.

Vojslava
02.01.2022 4 z 5

Jednoduchý příběh do jednoduchého rámce; nečetla jsem ho skoro jinak než jako vysvětlivku toho, co známe z pozdějších dílů, kdy už je King`s Bridge něčím zcela jiným. Je pravda, že mi chyběly propracovanější charaktery - kdo je kladná postava, není ani v náznaku jiný, a na opačném pólu je to totéž. Nicméně stále velmi přitažlivé čtení do volných vánočních dnů, rozhodně tedy času nelituji!

LilyGorch
26.12.2021 4 z 5

Z hlediska časové posloupnosti jde o první díl historické ságy vynikajícího vypravěče Kena Folletta. Tento díl však vyšel teprve letos, jako poslední z celé série.
Děj se odehrává na úsvitu středověku, kdy se Anglie potýká s nájezdy Vikingů, v církevních kruzích bují mnoho neřestí, zatímco ti nejchudší se snaží zajistit alespoň svoje základní potřeby, aby dokázali přečkat tvrdou zimu.
Od začátku není pochyb o tom, která postava je kladná a která záporná. Bohatý chce být ještě bohatší a v zajetí touhy po moci se nezastaví téměř před ničím. Na druhou stranu v tomto příběhu vystupují také “dobráčtí snílci”, kteří si svůj cíl tvrdě vydřou a dobudou - ať už jde o srdce krásné a chytré normanské šlechtičny, která je však zaslíbena jinému; nebo o vybudování rozsáhlé klášterní knihovny a skriptoria.
Autor vykresluje charaktery svých postav do nejmenších detailů a rozhodně svoje hrdiny ani trochu nešetří. Čtenář tak se zaujetím sleduje nejen jejich vývoj, ale také neustálý souboj dobra se zlem, který nemusí vždy dopadnout spravedlivě. Ať tak či onak, najednou si stejně uvědomí, že těch 750 stránek uteklo poměrně rychle a že už je najednou na konci knihy.

Tabby
25.12.2021 5 z 5

Pilíře země zatím přečtené nemám, naštěstí kniha, Večer a Jitro, na ostatní dějově nijak nenavazuje. A odehrává se v době ještě před celou ságou.
Ken Follett ukázal jak mistrně umí popisovat dobu a rozvíjet osudy postav.
Popis Středověké Anglie, plné násilí, boje o moc, intrikaření se střídají s romantickou linkou. Dokonale popsal i oblast křesťanske víry a intriky v ní.
Hlavní postavy si museli projít všemi nástrahami a chybami v životě, aby nakonec našli svůj osud a poučily se.
Kniha na mě hodně zapůsobila a já jsem si užila každou stránku. :)

Sandor
24.12.2021 5 z 5

Naprosto stejné jako předchozí 3 díly, jen v jiném období, ale nemůžu jinak. Follett mě prostě strašně baví, baví mě jeho styl vyprávění, ale nedoporučuju číst jeho knížky rychle za sebou, přijde vám pak, že čtete jeden příběh pořád dokola.

Rozmarýna Rozm
30.11.2021 2 z 5

Dobrodružná červená knihovna pro ženy. V knize se pořád něco děje, je tam hodně přímé řeči, dobře se to čte. Bohužel to je tak všechno. Kniha nemá uměleckou hodnotu, trpí schématickými osobami bez jakékoliv jejich psychologie. Kdo je zlý je jenom zlý a kdo je dobrý je jenom dobrý. Mnohokrát jsem si při čtení po 46 letech vzpomněla na to, jak jsem četla v 15 letech Libušku z myslivny - literární brak, kterou jsem našla vystříhanou z novin u babičky na půdě a považovala jsem ji za vrchol literatury. Večer a jitro je napsáno úplně stejným způsobem jak podle šablony. Nikdy bych nečekala, že Ken Follet napíše knihu, která mi nic nedá (žádné nové vědomosti) a je to literární brak. Překladatelé nemuseli používat pražštinu "snědenej, dobrej, ..."

5holek
17.11.2021 5 z 5

Skvělé jako vždy. Bavily mě všechny hlavní postavy. Trochu moc násilných scén, ale je pravděpodobné, že taková asi tehdejší společnost byla. Skoro mě láká si znovu přečíst dříve vydanou trilogii, protože si ji už moc nepamatuji.

Schamila
11.11.2021 5 z 5

Krásné dílo, bylo zde napětí, romantika, historie, četlo se to zkrátka samo. Snad bude nějaké pokračování ve stejném duchu, ostatním mohu jen doporučit.

Macek1978
09.11.2021 4 z 5

Řekl bych, že tentokrát to bylo mírně utahané a dějové zvraty se daly očekávat, ale i tak to bylo dobré čtení.

Dajine
30.10.2021 5 z 5

Krásná pohádka.

Эva
29.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Miluji celou ságu z Kingsbridge, za nejlepší samozřejmě považuji Pilíře země, které představily pro mě nejzajímavější postavy a celkově udaly šablonu všem ostatním dílům. Večer a jitro mělo pro mě pár chyb - zloduši nebyli potrestáni tak, jak by si zasloužili a opět jim všechno procházelo moc dlouho. Ragně jsem úplně nevěřila tak najednou vzplanulou lásku k Edgarovi a celkově moc nevěřím, že po tom všem, co prožila (co jí udělali) by se dala tak rychle a zcela dohromady... Ale budiž :) Follettovi stejně nemůžu nedat plný počet, už jen proto, že to byla po dlouhé době kniha, kterou jsem dočetla ve dvě v noci, protože jsem ji nedokázala odložit...

Alizon
25.10.2021 5 z 5

Follet jede v osvědčených kolejích: na straně jedné chudý, ale schopný mladík, krásná šlechtična v nesnázích a k tomu čestný kněz. Na straně druhé pár zákeřných šlechticů a vyšších duchovních. Role jsou jasně rozděleny, prakticky nikdo není černobílý. A ono to funguje! Ohnivý sloup se mi z celé Kingsbridge líbil nejméně (moc roztahaný po celém světě a hlavní hrdinové celkem nesympatičtí). Tady se vracíme k osvědčenému schématu a funguje to skvěle. Navíc jsem si v poslední době oblíbila romány z 10 století a potěšila mě tu (i když jen letmá) zmínka o historických postavách, které znám odjinud. A jak vlastně Kingsbridge přišlo ke svému jménu? I to jsem se dozvěděla.

helena842
25.10.2021 5 z 5

Ani poslední díl mě nezklamal, po Na věky věků se mi z celé série líbil nejvíce.