Večer a jitro

Večer a jitro https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435517/bmid_vecer-a-jitro-rX6-435517.jpg 5 356 103

Pilíře země, Na věky věků a Ohnivý sloup, tři monumentální historické ságy bestselleristy Kena Folletta dokázaly oslovit miliony čtenářů na celém světě. Nyní přichází autor s dalším románem Večer a jitro, který tuto kingsbridgeskou sérii dějově předchází. Píše se rok 997. Anglie čelí útokům Velšanů na západě a Vikingů na východě. Život je těžký a ti, kdo mají v rukou moc, ji tvrdě využívají a podrobují si spravedlnost, jak se jim zlíbí – často v konfliktu s králem. Králova moc je křehká, zákony se vykládají všelijak, a tak vládne v zemi chaos a krveprolití. V tomto nejistém světě vystupují do popředí tři lidé: mladý stavitel lodí, který sní o lepší budoucnosti, když zničující vpád Vikingů zcela zhatí život, v jaký on a jeho budoucí žena doufali; normanská šlechtična, která následuje milovaného manžela přes moře do nové země, kde zjistí, že tamní život se řídí otřesně odlišnými zvyklostmi; a schopný mnich, který sní o tom, že přemění své prosté opatství v centrum vzdělanosti obdivované v celé Evropě. Anglie se nachází na úsvitu středověku a tito tři lidé se ocitnou v nebezpečném konfliktu s nemilosrdným biskupem, který dělá vše pro nárůst svého bohatství a moci. Epický příběh ctižádosti a rivality, smrti a narození, lásky a nenávisti začíná… V sérii označené 0.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kalibr

The Armour of Light , 2023

Lena78537
02.02.2023 5 z 5

Folet je skvělý vypravěč a románopisec. Nádherný příběh. Ragnu a Edgara jsem si doslova zamilovala.

PájaHája
30.01.2023 5 z 5

Skvělé napsaný příběh!

DreamR
26.01.2023 5 z 5

Super, mega, giga. Stejně jako celá série. The best of.

Andrea864
22.01.2023 5 z 5

Skvělý a čtivý příběh o počátcích řemesel, životě chudých i bohatých, chodu církve, právu i bezpráví, ale i o lásce a přátelství. Výborný vypravěč Follett opět nezklamal. Vřele doporučuji.

LucieT
20.12.2022 5 z 5

Parádní oddechovka - nic moc velkého se narozdíl od předchozích dílů neděje, přesto děj příjemně plyne a odsejpá. Na Pilíře země tento díl asi nemá, přesto mě ale bavil víc, než Ohnivý sloup. PS: někdo tu psal, že je to červená knihovna, tak s tím za sebe úplně nesouhlasím, rozhodně mě ta červená linka nijak nerušila.

fénix56
18.12.2022 2 z 5

Tak za mne nejslabší z knih od Kena Folletta, kterou jsem četla. Možná jsem od ní moc očekávala. Objemná knížka, ale větší polovina obsahovala dost nezáživné rozhovory celkem o ničem. Děj občas okořeněný násilím, občas sexem. Přitom ta doba a prostředí se dala určitě využít lépe.

Jarka88
16.10.2022 5 z 5

Dalšį skvělá knížka od Folletta
Zařadila bych ji k sérii pilíře země,na věky věků a ohnivý sloup

madja
27.09.2022 3 z 5

Když už jsem přehlcená detektivkami a potřebuji změnu, tak je to docela dobré čtení na večer. Jiná doba, jiné zvyky... tak trochu červená knihovna... Předchozí knihy mě oslovily víc.

Kutcho
18.09.2022 5 z 5

Ďalšia skvelá kniha z pera Kena Folletta. Podobne ako v prípade Ohnivého sloupa ide na pomery Pilierov zeme o útlejšiu knižku, no v tomto prípade sa dej štruktúrou aj kvalitou viac približoval prvým dvom dielom. Nič viac netreba dodať.

klempy2
31.08.2022 5 z 5

Zase neskutečná lahůdka v podání mistra Kena Folletta. Je to téměř kopie Pilířů země. Máme tady mladou šlechtičnu v nesnázích, mladého stavitele, převora, zlého biskupa atd. pokud jste četli pilíře země, tak jistě poznáváte tuto šablonu.

Vadilo mi to? Ani trochu. Stránky se otáčely samy, nedalo se přestat číst. Ken Follett prostě umí vtáhnout a nepustit. S přehledem 5 hvězd. Pořád toho nemám dost a už jsem si koupil další díl Na věky věků.

Dela111
30.07.2022 5 z 5

Období raného středověku není pro mne tím nejpřitažlivějším, cíleně ho v knihách nevyhledávám, ale samozřejmě jsem nemohla vynechat díl, který předchází vynikající sérii Pilíře země.
Román nás zavede do Anglie zmítané boji na konci 10. století. Obyvatelé jsou nuceni čelit nájezdům Velšanů a především agresivním Vikingům, kteří za sebou zanechávají mrtvé a spoušť...
Ken Follett je mistr historických románů, takže dějově je příběh bohatý, má dostatečné množství postav, z nichž nejdůležitější jsou normanská šlechtična Ragna a šikovný mladý řemeslník Edgar. Děj se točí kolem politického intrikaření, touze po moci a majetku, dění v církvi, ale je i o obyčejné snaze slušně žít nebo vůbec aspoň přežít. Byla to totiž doba, kdy dovolat se spravedlnosti, bylo téměř nemožné.
V tomto románu je silná romantická linka, tady bych trochu ubrala na plynu ;-), ale zkušený autor to samozřejmě do vyložené červené knihovny spadnout nenechal.

Psát historický román z období, o kterém je známo mnohem méně faktů než o následujících, je těžší, ale Ken Follett nám přesto předkládá příběh, který vykresluje tvrdou dobu raného středověku věrohodně a poutavě. Jako vždy skvělé a zaslouženě nejvyšší hodnocení.

Iva066
21.07.2022 5 z 5

Sice trochu červená knihovna, osudy žen jak asi opravdu mohly být, ale velmi čtivé

hankapimi
27.05.2022 5 z 5

Knížky Kena Folletta já miluju !! Napínavé, propracované, čtivé, uvěřitelné a nezřídka mne zastihne při četbě i svítání... Kdo může říci, že to tak tenkrát nemohlo být ? Vřele doporučuji a smekám pomyslný klobouk před Panem Spisovatelem !

Dorotka2011
17.05.2022 5 z 5

Vynikající čtení!

Lavender756
04.05.2022 2 z 5

Omlouvám se, ale já absolutně nerozumím tomu, v čem je autor a jeho knihy, zejména tato, tak protěžované. Obyčejná červená knihovna s typicky kladnými či zápornými postavami a nic mezi tím. Ploché, místy až úsměvně jednoduchoucke vyprávění, zamíchané s trochou historie, dobrodružství
a sexu. Jsou místa, která jsou poměrně čtivá, ale konec natažený....

Bedřich63
10.04.2022 5 z 5

Autor umí psát krásné příběhy, podložené historickými událostmi, v tomto případě je to hodně romantické a také vlastně realistické.
Doba nebyla jednoduchá, život byl každodenním bojem o přežití. Bohatí a mocní využívali svého vlivu. Mnohdy to byli hloupí nebo vypočítaví a bezcitní lidé a bojovat proti nim znamenalo mnohá rizika.
Je tomu dneska jinak? Každý si na to asi odpoví sám.
I v dnešní době vládnou slabí vládcové, kteří nechtějí žádné komplikace v říši. Panovníci malých území si uzurpují neomezenou moc a vydávají zákony ke svému prospěchu. A spousta lidí věří v nadpozemskou moc a schopnosti hlav pomazaných.
Život dnes ale zatím není tak komplikovaný, jako v době kolem roku 1000 n.l., kterou kniha popisuje.
Autor je jedním z mých velmi oblíbených spisovatelů.

Shardlake
06.04.2022

Kéž by šlo dát deset hvězdiček! Opět úchvatné, čtivé a propracované. Celou knihu jsem si velmi užívala a stála jsem na straně Edgara, Ragny, Aldreda a dalších postav, které bojovaly za to, aby bezpráví bylo potrestáno.

Jajina564
22.03.2022 5 z 5

Skvělé počtení, stejně jako všechny předchozí díly této série

PetaZ
20.03.2022 5 z 5

Moje prvni autorova kniha a urcite ne posledni, skvele, dechberouci cteni.. Tesim se "oficialni" serii..

veverka@ořech
18.03.2022 5 z 5

Vynikající čtenářský zážitek!! Ken Follet má skvěle zpracované reálie dané doby a prostředí a kromě toho dovede sepsat čtivý a mnohovrstevný příběh.
Skláním se rovněž překladatelům za jejich velmi pěkně odvedenou práci.