Panský dům a jeho dědictví

Panský dům a jeho dědictví https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372309/bmid_pansky-dum-a-jeho-dedictvi-vzG-372309.jpg 4 535 126

Panský dům série

Augsburg 1920 Panský dům hledí optimisticky vstříc budoucnosti. Paul Melzer se po návratu z ruského zajetí ujal vedení továrny a dopomohl rodinné firmě získat zpět starou slávu. Jeho sestra Elisabeth se se svou novou láskou nastěhuje zpátky do rodného domu. Paulova žena Marie si splní svůj dávný sen: otevře si módní ateliér. Její modely slaví úspěchy, ale stále častěji dochází ke sporům s Paulem. Marie nakonec jednoho dne sebere děti a z panského domu se odstěhuje a kola osudu nabírají rychlost…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Knižní klub

Das Erbe der Tuchvilla , 2016

koki.veru
03.01.2020 5 z 5

Krásný závěrečný díl této série (škoda, že poslední, tyto knížky mě moc bavily). Velice příjemné počtení, na dlouhé zimní večery jak stvořené.

Barbara182
23.12.2019 3 z 5

Nečetlo se to špatně, ale na první díl to pořád nemá. Přece jen je trochu depresivnější číst o tom, jak mají Marie a Paul problémy a jak se Paul čím dál víc podobá svému otci a nechce pochopit nadání a zájmy svých dětí :-( Jinak ale pěkná série, jsem ráda, že jsem na ni narazila.

helenkan
05.12.2019 5 z 5

Poslední díl jsem si zase pěkně vychutnala. I když mi Paulíček chvílema vytáčel,mamá byla jak loutka v rukách Serafíny. Nakonec přeci jen dostali rozum a všechno dopadlo k naší spokojenosti. :-) Celá série se mi líbila.

alexis818
29.11.2019 3 z 5

Závěr celé série a celkem vydařený.Nejvíc se mi líbil díl druhý,jak už jsem zde psala.Celou sérii hodnotím jako příjemné,velmi oddechové čtení,kde se dá většina děje předpokládat.

oolinkaa
11.11.2019 3 z 5

Konec série , dalo se očekávat jak to vše dopadne. Happyend jak trám. Vše se dalo predvidat. Nicméně dobře a čtivě napsané , jako celek to hodnotím velmi pozitivně

adelkas
16.10.2019 4 z 5

Konec sady. Bude se mi stýskat po kuchařce ta se mi líbila nejvíce. Marie mi bylo líto a Paul lezl na nervy se svou mama, ale byla to jiná doba, tak rozumím tomu . Sada je pro mně příjemný zážitek ke čtení v létě.

haski
15.10.2019 5 z 5

Poslední díl trilogie - asi nejlepší, protože se stále něco dělo. Barvitě vykreslené postavy, doplnily pěkně pokračováním předchozí díly.

Ivanule
09.10.2019 4 z 5

Pěkný závěr trilogie,jen mě přišlo,že už se děj docela táhnul a nebyl tam jen příběh rodiny Melzerových

klarka61
01.10.2019 5 z 5

Byla to krásná kniha, četlo se to jedním dechem, pořád se tam něco dělo. Podle mně, je to nejlepší díl z celé trilogie. Škoda, že ta tím končí. A třeba ne... Můžeme jen doufat.

ikul
25.09.2019 5 z 5

Vydržela jsem u celé trilogie, protože mám ráda rodinné ságy. Třetí díl hodnotím jako nejlepší. Vztahy se vyřešily a život rodiny Melzerů bude pokračovat v jejich potomcích. Ale to už jsou jiné příběhy.

hapac
10.09.2019 4 z 5

Oddechové čtení, které jsem si užila. Celá série splnila, co jsem očekávala - hezký příběh, trocha historie i romantiky, děj pěkně plynul, tak co víc si přát.

aliisalounu
29.08.2019 4 z 5

Poslední díl se mi líbil asi nejvíce z celé trilogie. Knihu jsem přečetla prakticky jedním dechem, chtěla jsem vědět, jestli se Marie k Paulovi vrátí.
Celkově hodnotím celou sérii velice kladně, byla to taková odpočinková četba.

a355o
16.08.2019

Doslova přečteno jedním dechem. O to větší je pak překvapení, že poslední kniha nedosahuje takových kvalit jako předchozí. Během čtení kniha vzbuzuje ve čtenáři návaly silných pocitů. Celou dobu zažíváme spolu s hlavními hrdiny nespravedlnost, bezmocnost, slepé uličky a nepochopení ze strany okolí. Jako bychom se ocitli ve světě nebo spíš životě, v němž je najednou všechno špatně. Kniha poskytne čtenáři jakési uzavření předchozích příběhů, avšak dalo by se bez ní obejít. Ukazuje jak osoby stárnou, stávají se z nich jejich horší já, jejich rodiče a zapomínají na věci minulé jakoby už nezáleželo na tom, co bylo a na jakém základu jsou založené předchozí vztahy. Za přesvědčivou považuji vývojovou linku Alicie, její reakce na ztrátu manžela působí skutečně a opravdově. Dokonce už i chápeme, kde se vzaly neduhy jejich dcer. Na druhou stranu dějová linie hlavní dvojice je vágně pojatá. Vývoj je až moc všední a neopravdový vzhledem k vykreslení postav v předchozích dílech. Naprosto absurdně působí také rozmluvy a vnitřní řeč jejich děti vzhledem k věku. Určitá vyspělost lze tolerovat, ostatně v jiných dílech tomu tak často bývá, ale zde má čtenář pocit, že autorka nedokázala dostatečně procitnout do světa takto malých dětí a ukázat jej světu. Oceňuji však autorský styl, kdy se dostáváme v každé kapitole k různým dějovým liniím z pohledu jiné osoby. Takový styl budí dojem měnících se filmových scén.
Osobně bych konec trilogie uvítala trochu širší, jasnější, dramatičtější a dotažený dokonce. Co se stalo Humbertovi v Berlíně, jak to bylo s Kitty dál, jaká tajemství skrývala Maria Jordanová, co zahradnictví Augusty a Gustava? Série knih tohoto rázu by si jistě zasloužila závěr se vším všudy. Ve čtenáři tak zůstává dojem, že první pracovní verze konce zůstala v původní nedopracované formě.
Se všemi klady i zápory by si zrovna tato trilogie zasloužila filmovou adaptaci jako mnohá podobná německá díla dříve.

Jonna
09.08.2019 3 z 5

Kniha je dobrá na zpomalení, uklidnění se (i když někdy děj plynul pomalu až moc). Oceňuji, že ženy už přestaly být pasivními trpitelkami, ale zase se pro změnu zasekla hlavní mužská postava. Odpočinkové čtení, ale ve srovnání s např. Panstvím Downton, jen slabý odvar.

Karoli123
08.08.2019 5 z 5

Moc se mi celá trilogie líbila. Všechno dopadlo podle mých představ. V knize mě akorát neskutečne vytáčela paní von Dobern, jinak se všemi postavami jsem si sedla! Kniha ale celou dobu je víceméně ve stejné rovině, nejsou tam žadné extra zvraty a je jasné jak vše dopadne. Ale přesto se mi četla dobře, oddechové čtení:-)

baty
06.08.2019 5 z 5

Mě se poslední díl trilogie líbil. Marii a Paulovi jsem přála, aby se k sobě vrátili, Lise, aby měla vytoužené mimiko a Kitty, aby našla spřízněnou duši. A opravdu jsem nenáviděla chůvu. Takže já jsem spokojená :-)

Šárinka102
25.07.2019

krásné zakončení této trilogie :)

barca9312
24.07.2019 5 z 5

Krásné dokončení série, jednoduché čtení na leto

Viviana-Mori
11.07.2019 4 z 5

Stále ve stejném příjemném duchu, jen mi vadilo, že se z hlavních postav stali takoví suchaři. O Paulovi radši ani nemluvit, ten mě tak štval, že já být Marií, tak se na něj snad vykašlu. Vůbec ta jejich famílie měla nosánek poněkud nahoru, ale holt to tak bývá. Vedlejší postavy měly alespoň nějakou osobnost. Děj skoro v ničem nepřekvapí, to jsem usoudila ve všech třech dílech, prostě se jen nesete příběhem a čekáte, co bude, kdo se s kým pohádá, kdo lká nad tím, koho miluje, nebo jak je kdo pro něj stvořen. Myslím, že spoustu věcí šlo popsat lépe a některé postavy mohly mít větší sílu charakteru, ale... Fajn. Jsem přece jen ráda, že jsem se ke knihám dostala, dobrý oddech.

Davidsonová
24.06.2019 5 z 5

Třetí kniha, nebo spíše třetí příběh Panského domu se mi zdál nejlepší. Člověk už tak nějak ví, co bylo a je dobré, když ví, jak jeho oblíbené postavy dále žijí. Trochu se mi zdálo, že paní spisovatelka nevěděla, kterou z postav si pořádně vybrat a tak zatím co o některých postavách dostanene přehršel informací, najdou se i postavy o kterých moc nepíše. Nevím, zda to byl záměr nebo ne, ale je mi to jedno. Mě to bavilo.