Panda v nesnázích

Panda v nesnázích https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388685/bmid_panda-v-nesnazich-kmF-388685.jpg 4 1194 286

Dvě mladé ženy, každá v jiných nesnázích, v jiné době, a přesto mají tolik společného. Tereza, přezdívaná Panda, prožívá v současnosti rozchod a vrací se do svého starého dětského pokojíčku. Kromě složitého vztahu s mámou, psychických potíží a mindráků z vlastního vzhledu má těžkou hlavu z diplomové práce. Píše o neznámé hrdince Marii, člence třetího odboje, která si na začátku padesátých let minulého století vedla podrobné deníky a přechovávala u sebe jejího pradědečka Jaroslava. Tereza tak zjišťuje, že jeho útěk přes hranice byl mnohem dramatičtější než v jejích nejdivočejších představách…... celý text

haha_ja
24.05.2019 5 z 5

Kniha se mi velice líbila a čím déle jsem četla, tím větší problém bylo knihu odložit. Příběh byl velice poutavý a zajímavý. Krátké kapitoly, které střídaly dvě dějové linie mě udržovaly v napětí. V Terezce jsem se občas poznávala, něco málo jsme měly i společného. Postava Lenky mi byla nesympatická. Opravdu dobře zvolené a zpracované téma zajímavým způsobem. Určitě doporučuji k přečtení.
Nejvíce se mi líbila věta: "V životě mě trápila spousta věcí, z nichž většina se nikdy nestala." (Mark Twain)
Možná mi zpočátku trochu vadil styl psaní alá čecháčství. Na druhou stranu ta nespisovnost jazyka dává knize jiný rozměr. Dá se na to zvyknout.

andream
10.05.2019 3 z 5

Čte se dobře, až na ten nesmyslně zamotaný a uspechany konec super knížka

katpe
08.05.2019 3 z 5

Ze začátku mě knížka hodně bavila, byla vtipná, výstižná, zajímalo mě, jak bude pokračovat. Bavilo mě střídání dějů (i když mi něčím Mariin příběh, resp. její pohled na svět přišel příliš moderní, nějak mi to do 50.let minulého století nesedělo), líbilo se mi i zakomponování pohledu Tereziných rodičů (ale zase jsem měla trochu pocit, že to není tak úplně pohled na svět očima padesátníků, ale nevím, nemůžu posoudit, je mi třicet :)). Ale postupně mi začaly být v podstatě všechny postavy protivné a od odjezdu matky do Itálie jsem měla chuť knihu zavřít a už neotevřít. Děj začal být strašně předvídatelný a trošku mi to připomínalo scénář k Ulici nebo něčemu podobnému...Autorka je mladá (jako já :)) a psát rozhodně umí, určitě ji nezavrhuji a určitě si počkám na další knihy. První jsem nečetla, nicméně z komentářů chápu, že druhou knihou se posunula zase o kus dál. Tak uvidím, jaká bude ta třetí...Tuhle bych za sebe asi s čistým svědomím nemohla doporučit, ale na druhou stranu jsem ji dočetla, což u mě není automatika :)

indyka
06.05.2019 3 z 5

Já vážně chtěla dát víc hvězdiček, opravdu. Styl, jakým autorka píše své postavy a ukazuje čtenáři jejich myšlení se mi líbí už od Lososa v kaluži a celá kniha byla příjemné čtení. A určitě si přečtu další knihu, bude-li. Ale ten konec, ten konec...spíše to podivným překombinováním ještě více zamotal než rozuzlil. Dojem při zavírání dočtené knihy byl...divný.

Nicméně, palec nahoru za letmé a moc hezky zakomponované setkání se "starými známými" :)

zuzana4587
28.04.2019 5 z 5

Mám radost, kolik nových českých autorů píše tak skvělé knihy. Velmi vítám krátké kapitoly a zajímavý napínavý děj. Rychle jsem se do knihy začetla a už ji nepustila. Musím přiznat, že jsem se i v pár momentech shlédla. Za mě bezpochyb 5* :-)

Peace
28.04.2019 5 z 5

"Lidskou krutost nepoznáte tak, že se budete dívat na dokumenty o druhý světový válce. Není třeba. Lidskou krutost poznáte nejlíp tak, že si zapnete internet a navštívíte jakoukoliv sociální síť."

Další skvělá kniha od autorky. Za mě i o fousek lepší, než kniha předchozí, takže určitě spokojenost!

swayno
27.04.2019 4 z 5

Vůči knize jsem neměla žádná velká očekávání, vzala jsem jí do ruky jen na základě recenzí... knížka vůbec nebyla špatná, četla se dobře. Tak za mě dobrý :)

Janka7
27.04.2019 5 z 5

Velmi čtivá kniha, líbila se mně víc než Losos v kaluži. Přiznám se, že jsem nepochopila konec. Odstavec o útěku/neútěku jsem četla několikrát...ale.... potřebovala bych ještě vysvětlení, jak to tedy dopadlo? Profesor byl nejdřív Jan a pak najednout Tomáš?
Bavila mě ironie a sarkasmus hlavní hrdinky, popis manželství jejich rodičů, jak to může takhle dobře mladá autorka vystřihnout? 50tá léta popsaná dost drsně a jednostranně... ale jinak, super kniha. Těším se na další.

Dagmar58
22.04.2019 4 z 5

Knížka je velmi čtivá, napínavá, děj má spád, jen ten konec - nejsem první, komu se zdál takový "nedotažený". Ale i tak doporučuji k přečtení, kniha za to určitě stojí.

VitezslavJareš
21.04.2019 5 z 5

Perfektní!

KattyV.
24.03.2019 5 z 5

Čekala jsem, že to bude dobrá kniha. Ale že bude takhle čtivá a krásná, to jsem nečekala.
Markétu sleduji na Insta, je to taková správně trhlá holka. Sympatická a cílevědomá.
Teď si ji řadím i mezi své oblíbené autory.

michaela1992
20.03.2019 4 z 5

Na Pandě můžeme pozorovat určitý posun v autorčině tvorbě. Jako ve většině případů i tato kniha předčila, co stylem psaní, co hloubkou témat a slovotvorbou prvotinu - Lososa. Stejně kvalitní jako u první knihy této autorky však bylo propojení dějových linií a volba na českou literární tvorbu dosti neobvyklých témat. Zařadit do jedné knihy a 3 dějových linií 3 témata na sobě okrajově nezávislá a přitom tak propojená, to chce odvahu a talent, každá z linií se zabývá jinou tématikou - Terezou a jejím životem, úzkostmi a problémy. Jejími rodiči - jejich životy, problémy, které provází páry v tomto věku a přitom životy zvlášť psychologií každého z nich. A Marií, ženou tak statečnou a při tom tak křehkou. Hlavně ale hrdinkou žijící v 50. letech minulého století. Autorka nás dokáže přivézt do této doby a ukázat nám její temnou tvář. Markéta je za mě autorkou s velkým potenciálem do budoucna. Její romány mají téměř vše, humor, sarkasmus, spád, gradující zápletky, tajemno, mohla bych takhle pokračovat dál, ale to už je na čtenáři, co si v textu najde. Navíc nás donutí přemýšlet. Psychologie postav je tak propracovaná, že si dokážeme hlavní protagonisty živě představit před očima a nahlídnout jim takřka až do hlavy. Jediná hvězdička dolů přišla za pro mě až příliš uspěchaný konec, který se dal rozpracovat a rozvést na další strany. Nicméně vím, že toto není autorčina poslední kniha a tak si prostor pro 5 hvězd ještě nechám.

Monises14
16.03.2019 4 z 5

Líbilo se mi propojení dějů, napínavě psané, čtivé, velká spokojenost. Za mě o hvězdu lepší než losos v kaluži.

ilonakosickova
12.03.2019 5 z 5

Přečteno doslva jedním dechem. Kniha je napínavá, při dočtení jednotlivých kapitol člověk musí číst dál a dál.

rebellda
07.03.2019 4 z 5

Panda je mnohem lepší, než Markétina prvotina Losos v kaluži. Už se mnohem více vypsala, příběh má spád a zajímavé zápletky, jednu hvězdičku dolů ale dávám za takový všelijaký konec (i když oceňuji, že je značně originální a rozhodně nečekaný) a občasné příliš klišé situace s milenci a setkáními po x letech. Moc se mi líbil popis Tereziny psychiky a jejích problémů, které na konci dostanou své pojmenování a vysvětlení. Nevím, jestli to je tím, že jsem věková vrstevnice, nebo autorkou, ale dokázala jsem se do ní vcítit a zžít s jejími problémy.

cori
05.03.2019 3 z 5

Kniha přináší propojení osudů mladé vdovy Marie, která v roce 1952 schovává lidi chystající se emigrovat, studentky historie Terezy s psychickými problémy a jejich vzájemně si odcizených rodičů. Příběh se docela zajímavě odvíjel (profesor, italské tajemství), ale konec byl takový useknutý.

SleepyAllDay
05.03.2019 5 z 5

Od půlky knížky jsem měla chuť přestat přeskakovat dějové linky jak jdou v knize, ale chtěla jsem jednu dotáhnout do konce. Vždy to bylo useknuto v tak blbou chvíli :-) No. Ještě, že jsem to neudělala. V Tereze jsem se občas viděla, z linky Marie mi bylo místy hrozně úzko. Za mě super čtení.

Jen ten konec... no nevim.

Vendulis
03.03.2019 4 z 5

Příjemné, oddechove čtení. Konec mi prisel useknutý, autorka se mohla vic rozepsat. Ale jinak se mi kniha libila.

Aknel26
27.02.2019 4 z 5

Co se týká stylu psaní a osobnosti hlavní hrdinky, moc se od sebe autorčina první a druhá knížka neliší. Doufám, že se to s další knihou změní. Tentokrát byl příběh vícevrstevnatý, vedle Terezy jsme sledovali i další postavy, jedna linie byla dokonce z 50. let. Kvůli drobné zmínce Milady z Lososa v kaluži jsem pořád čekala, co se s Marií stane špatného, dočkala jsem se na konci, ale nějak mě to neuspokojilo - stejně jako celé zakončení příběhu, takové useknuté, jak už psali mnozí přede mnou. Přeměna Jana na Tomáše mě tedy překvapila a pořád si říkám, jestli v tom nebyl nějaký skrytý význam; nikdo by přece nebyl tak blbej, aby tohle přehlídl! Naopak musím pochválit grafickou úpravu i ilustrace.

Lenny33
23.02.2019 5 z 5

Krásná kniha. Napínavé a vskutku zajímavé části z dob komunistického režimu a další, velmi čtivé, z dnešní doby, kde lidé řeší sic úplně jiné problémy, ovšem rozhodně ne nějak méněcenné oproti minulosti. Konec.... zvláštní a takový hořko-sladký. 4,5*