Panda v nesnázích

Panda v nesnázích https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388685/bmid_panda-v-nesnazich-kmF-388685.jpg 4 1194 286

Dvě mladé ženy, každá v jiných nesnázích, v jiné době, a přesto mají tolik společného. Tereza, přezdívaná Panda, prožívá v současnosti rozchod a vrací se do svého starého dětského pokojíčku. Kromě složitého vztahu s mámou, psychických potíží a mindráků z vlastního vzhledu má těžkou hlavu z diplomové práce. Píše o neznámé hrdince Marii, člence třetího odboje, která si na začátku padesátých let minulého století vedla podrobné deníky a přechovávala u sebe jejího pradědečka Jaroslava. Tereza tak zjišťuje, že jeho útěk přes hranice byl mnohem dramatičtější než v jejích nejdivočejších představách…... celý text

tezzpoletsar
04.01.2019 5 z 5

naprosto geniální! Markéta to prostě umí! vážně skvělá knížka, pohltila mě. Doporučuji!

rottovat
04.01.2019 2 z 5

Mé hodnocení nebude objektivní, neb to vypadá, že knihu v půlce odložím a nevrátím se k ní. Není špatná, ale autorka mi prostě nějak nesedla. Už s předchozím Lososem v kaluži jsem měla problém, v něm mě iritovala jak hlavní hrdinka, tak až urputná snaha o neustálý "humor". Hrdinka v pandě mi přijde stejná, tudíž mé sympatie nemá, druhá rovina z 50. let je možná zajímavá, ale celkově mi celý příběh přijde takový unylý, bez šťávy, prostě není to ono. Takže bohužel, tentokrát odkládám.

hs777
02.01.2019 4 z 5

Knihu jsem brala do ruky bez velkých očekávání a o to víc mě překvapila. Oba příběhy byly naprosto rovnocenné (možná i tři - stereotypní vyhasínající manželství Tereziných rodičů bylo docela trefné). Autorce se podařilo naprosto přesně zprostředkovat pocity člověka trpícího úzkostnými stavy, které i nejbližší okolí zlehčuje a nechápe. A příběh Marie z poválečných padesátých let skvěle doplňoval současnou linku. Určitě doporučím.

magnolia
30.12.2018 5 z 5

Dala bych 5 už jen za hlavní příběh, vyprávěný Terezou, to bylo perfektní počtení jaké mám ráda. Uvěřitelná hrdinka s pocity a projevy, které jsou tak živé a uvěřitelné... zajímalo mne, jak si poradí, prožívala jsem si její trápení i odhodlání, bavila jsem se, protože byla často vtipná. Další prolínající se příběhy - jejích rodičů a ten historický - byly také velmi dobré. Knížka pro mladé i starší, doporučuji. (A pěkná úprava knížky - palec navíc pro Motto).

m_pastorka
28.12.2018 4 z 5

Chvíli mi trvalo se srovnat s tím, že to není vedeno ve stejné linii ironického humoru, ale jde již o osobnější a úzkostnější téma. Některé z postav budete jistě již nesnášet od samého počátku, jako já. Kniha je velmi čtivě napsaná, nicméně samotný konec mě trošku zarazil a přiznám se, že jsem si musela nalistovat určité pasáže, odkud je to tak, jak je na konci řečeno. Těším se na další knihu autorky.

petrucha86
26.12.2018 5 z 5

Přečteno na jeden zátah, o hodně lepší, než autorčina prvotina. Ač se v knize prolínalo několik dějových linek, přechody byly nenásilné a srozumitelné, téma současné linky velmi aktuální, doporučuji!

Marčullkas
21.12.2018 4 z 5

Prolínání příběhů jsem neskutečně hltala a občas i přeskakovala :)

hanciis
17.12.2018 5 z 5

Pro me, jakožto člověka trpícího uzkostma, super čtení! Jsem rada, za to, že i ostatní uvidí, jak probíhají i úplně banální situace u panikářů :) ...Obě dějové linky zajímavé. Knížku jsem přečetla téměř na jeden zátah.

noretakla
10.12.2018 5 z 5

Při přeskakování mezi roky jsem se vždy nemohla odtrhnout od určitého roku a měla chuť se začít dále. Střídání příběhů bylo nenásilné, autorčin styl mi naprosto sedí, a hezky popisuje problémy dnešní doby.

Pistácie
09.12.2018 5 z 5

Tenhle příběh byl opravdu obohacující. Jakmile jsem postoupila ve čtení a pochopila souvislosti mezi dvěma hlavními hrdinkami, které žily každá v jiné době, a přesto mají cosi společného, nemohla jsem se odtrhnout od jediného slova. Bavila mě linka z přítomnosti, ale ta historická přeci jen o něco víc. Obojí bylo napínavé, plné zvratů ale i osudových chvilek. Skvělý příběh, úžasně napsáno. Mám ráda autorčin styl, a je vidět, že má bohatou slovní zásobu.

hana1070
03.12.2018 3 z 5

Musím, říct, že jsem si tu knihu docela užila. Oceňuji návrat do padesátých let, to není často otevíraná kapitola dějin. Z té současné polohy příběhu je vcelku zajímavý popis Tereziných psychických stavů, který je vlastně poměrně osvětový. Ne každý člověk s psychickými problémy je blázen, ne každý člověk, který normálně vypadá, také opravdu normální je.... Bavily mě tedy jak Marie, tak Tereza, které se ve vyprávění po kapitolách střídaly (krom reálií to bylo poznat i na použitém spisovném/hovorovém jazyce), zajímavé byly ale také vsuvky a kursívou psané komentáře jejích rodičů. Možná proto, že tahle dějová linie nakonec měla docela závažný dopad na celý příběh?

Panda v nesnázích je takové trochu lepší čtení pro ženy, což nemyslím nijak pejorativně. Je tomu přizpůsobená i grafická podoba knihy, přiznávám, že kdyby mi tuhle knížku v Albatrosu nevychválili, asi by mě ani nenapadlo vzít ji do ruky. Pokud si chcete užít lehké a příjemné čtení s překvapením na konci, zkuste Pandu v nesnázích. Možná to bude lepší nápad, než podlehnout vánočnímu shonu:-)

Měňavka
02.12.2018 5 z 5

Koukám na rozhovor s paní spisovatelkou a zjišťuji, že se potvrzuje moje domněnka - v knize jsou autobiografické prvky, které si mne okamžitě získaly na svou stranu. Četla jsem Lososa v kaluži a už tenkrát jsem četla mezi řádky něco víc. V další knize je vidět, že se autorka posunuje dál a krásně rozvíjí svůj talent do příběhu, který se mne hluboce dotýká. Sama mám úzkosti, řeším je a bojuji s tím tak, že píšu a vymýšlím si vlastní příběhy. Spisovatel se asi nikdy nevyhne tomu, že do knihy dává kus sebe. Markétka to v té knize má. Doufám, že se nedomýšlím správně, že má nedoceněný vztah s mámou a smutné vzpomínky z dětství - to už jsem tak nějak tušila i v předchozí knize. Je to trochu bolavé, ale zároveň i povzbuzující v tom, že existuje cesta ven. Záleží jen na nás, jakou si vybereme. Moc se mi líbí, že se v příběhu promítají tři dějové linie, které se vzájemně ovlivňují. Pointa je překvapivá, s koncem jsem spokojená a knihu rozhodně doporučuji.Jen tak dál!

LucinQa77
02.12.2018 4 z 5

Kniha se dobře čte, nemohla jsem knihu odložit, hlavně od poloviny knihy. Těšila jsem se, jak to celé dopadne.. v knize se mi nelíbilo příliš té negativity. Chvílema jsem z toho sama pomalu měla úzkosti. ????

marca_m
30.11.2018 3 z 5

Už jsem si během čtení říkala, že autorka udělala oproti Lososovi pokrok a zaslouží si hvězdu navíc, styl je rozhodně méně urputný a sevřenější. Ale překotný a telenovelový závěr to pěkně pokazil.

ElizabethK
27.11.2018 2 z 5

Nejprve ke kladům knihy. Kniha se čte poměrně dobře. Není problém zorientovat se ve střídaní časových rovin (ačkoliv mám pocit, že skákání mezi dvěma příběhy se poslední dobou objevuje v až znepokojivém množství nových knih) a to hlavně díky střídání spisovného a nespisovného jazyka.
Dále bych ráda vyzdvihla námět z doby komunismu, velmi zajímavé téma. Možná jen pro mě málo rozpracované.

Rovina z roku 2017 mě však celkem brzo začala nudit. Hrdinka Tereza mi nebyla moc sympatická. Ano, viděla jsem v tom zajímavý popis jejího duševního onemocnění, ale ona sama pro mě byla neživotná. Možná, kdyby mi sedl typ havní hrdinky, dokázala bych lépe ocenit popis jejích úzkostných stavů. Brzy mě začala nudit a stejně tak příběh jejích rodičů.

Před polovinou knihy se kvalita zvyšuje a pak prudce klesá - tentokrát i část z doby komunismu (Marie mi trochu začala připomínat Terezu a navíc jsem začala mít pocit, že je v knize pořád to samé - nevěra, nenaplněná láska, nejsem s člověkem, se kterým chci být... do toho Tereziny úzkosti).

A po polovině knihy jsem začala správně předvídat děj, příběh mě přestal překvapovat a hlavně bavit.
Pak se děj zase rozproudil a zase zpomalil...

Kladně hodnotím konec, ten pro mě předvídatelný nebyl, ačkoliv možná byl trochu moc uspěchaný. Ve výsledku bych tedy hodnocení o půl * zvedla právě za ten konec - takže 2,5 *.
Jsem ráda, že jsem se dostala na konec, který trochu pozvedl mé mínění, ale po další knize od autorky už asi nesáhnu.
Kniha určitě najde své čtenáře, spoustě lidí se bude líbit, ale já osobně se mezi ně nezařadím.

aja0661
25.11.2018 5 z 5

O Lososovi jsem napsala, ze byl skvely, ctivy, paradnictenarsky zazitek! Ale Panda, Panda je o chlup lepsi!!!!!!

mynonka
20.11.2018 4 z 5

Markétiny knihy se mi hrozně dobře čtou. Nejen, že vždy vymyslí pěkný příběh, ale umí si udržet napětí a opravdu vystihnout dnešní dobu a s tím spojená sociální média a problémy, nejen partnerské, s nimi a dobou spojené. Nebojí se toho a píše z čistý přirozenosti a není tam cítit žádný rádoby umělecký tlak. Opravdu velké plus má u mě za nečekaný zvrat, i když by si někdo mohl říct, že to je klišé, tak v jejím podání ani náhodou. Piš dál, Markéto, bavíš mě i dojímáš.

Domusina
19.11.2018 4 z 5

Vtipné a zároveň vážné vyprávění. Ve dvou příběhových linkách kniha opravdu utekla a chytla za srdce.

Kaca24
16.11.2018 5 z 5

Skvělé! Soucit, mrazení, zvědavost, lítost i radost-to všechno ve mně kniha vyvolala. Krásné popsání postav. Jednoduchý, vtipný styl psaní. Jen konec mi přišel takový dost strohý, alespoň co se týče Mariiné části. A i takový nešťastný..

If_odkolka
15.11.2018 5 z 5

Mě teda dostala jako dlouho nic... skoro se mi zastavilo srdce, jak jsem cítila na konci knihy s Marií! Po delší době něco jiného než thriller nebo krimi, které obvykle louskám, ale tohle bylo mnohem silnější... úžasná kniha, lidská, ze života. Doporučuji!!