Panda v nesnázích

Panda v nesnázích https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388685/bmid_panda-v-nesnazich-kmF-388685.jpg 4 1194 286

Dvě mladé ženy, každá v jiných nesnázích, v jiné době, a přesto mají tolik společného. Tereza, přezdívaná Panda, prožívá v současnosti rozchod a vrací se do svého starého dětského pokojíčku. Kromě složitého vztahu s mámou, psychických potíží a mindráků z vlastního vzhledu má těžkou hlavu z diplomové práce. Píše o neznámé hrdince Marii, člence třetího odboje, která si na začátku padesátých let minulého století vedla podrobné deníky a přechovávala u sebe jejího pradědečka Jaroslava. Tereza tak zjišťuje, že jeho útěk přes hranice byl mnohem dramatičtější než v jejích nejdivočejších představách…... celý text

orson
24.08.2019 4 z 5

Zajímavé čtení, kde se proplétají dvě dějové linie a ještě navíc je to vyprávěno z pohledu několika postav. Přičemž většina z nich není zrovna moc sympatická. Ale celkově to je zajímavé a čtivé, závěr mě trochu zklamal.

Olafa
20.08.2019 3 z 5

Já nějak nevím. Myšlenka dobrá, provedení už horší. Některé situace (v současnosti) se mi zdály vysoce nepravděpodobné, konec neskutečně zkratkovitě odbytý. Na druhou stranu se mi líbilo vykreslení psychických potíží Terezy, jelikož jsem si podobnými stavy kdysi procházela.

Pechule
12.08.2019 4 z 5

Další z čtivých českých knih.

vivalamuff
11.08.2019 5 z 5

Pandu jsem si neskutečně užila. Četla jsem ji asi týden a těšila se na každou stránku, kterou si budu moct přečíst. Je teda pravda, že jsem zpočátku byla šokována nespisovnou češtinou, ale dalo se na to zvyknout. Patrně mi to vadilo proto, že já takhle nemluvím, nesnáším slova zakončená na -ej, apod. Ale to je tak asi jediné mínus. Příběh má dvě časové linky: 1952 a 2017. Jsou to ale tři příběhy v jednom, což se mi strašně líbilo. Nejzajímavější je ten o Marii. Pak se mi líbil děj týkající se Pandiných rodičů, bylo tam několik zvratů, které mě hodně překvapily. No a pak tu máme samotnou Pandu a její příběh. Bylo mi jí líto - kvůli těm pigmentovým skvrnám a tak. Přesto si myslím, že jsou lidé s horšími úkazy na obličeji - kožní vyrážky, jizvy po nich nebo takový oheň přes půl tváře. S tím se asi žije mnohem hůř. Jenže Tereza alias Panda trpí taky úzkostnou poruchou, proto to holt prožívá "jinak". Paní autorka mě však přesvědčila, že psát umí, navíc velmi poutavě. Takže, si hned půjdu koupit Lososa v kaluži. Jsem fakt ráda, že se v poslední době objevuje stále více a více nových českých autorů. Slečna/paní Lukášková je navíc mladá, snad se od ní dočkáme mnoho dalších hezkých knižních počinů.

Padfoot
08.08.2019 5 z 5

Po Lososu v kaluži je laťka hodně vysoko. Nejsem ale zklamaná. Opět se střídají dvě linie, tentokrát časové. Dva příběhy, které se prolínají, někdy tak úzce, že je těžké je rozeznat. Je tu o něco míň zábavných frků, ale nedivím se, že má autorka po Lososu tak trochu vystříleno. Pořád je to ale psané s nadhledem, humorem, který mi je dost sympatický. Názorově a myšlenkově není co vytknout. Až Lukášková napíše (a já doufám, že napíše) další knihu, naprosto beze strachu a bez přemýšlení si ji pořídím.

Hypnos77
28.07.2019 3 z 5

Knihu jsem začal číst z nedostatku jiného čtiva na dovolené. Z počátku mne bavila víc část z let 1952 ( částečně zachycena nálada, myšlení a atmosféra té doby). Ke konci se dají číst obě linie příběhu, ale zdá se mi vše rychle ukončené - tak jako nedodělané.

Olše
28.07.2019 5 z 5

Nejdříve jsem si říkala, že příběhy tolika postav bude moc, příběh Ivana a Lenky mě nezaujal a nudil, naopak Marie byla skvělá. Ani ne v polovině knihy jsem přehodnotila a Ivan s Lenkou začali být nejzajímavější a naopak Tereza nic moc. Ke konci knihy si mě, ale získali všichni. Zhltla jsem ji jak malinu a konec jsem opět nečekala. Parádní kniha!

veronika9761
27.07.2019 3 z 5

Na muj vkus tuzsi zacatek, zejmena pasaze z padesatych let. Pak uz knizka slusne rozjela. Docteno jednim dechem :)

rozalupe
18.07.2019 5 z 5

Milé překvapení, nic jsem neočekávala a doporučuji....vtipné, čtivé, obě časové roviny vtahovali do děje stejnoměrně a hlavně mi přišly uvěřitelné a živé, navíc měly spád...budu se těšit na další knihu od této autorky

DominaCZ
18.07.2019 4 z 5

Napřed mě nezaujala.
Po-válečný téma mě nebralo, bylo tam příliš mnoho kydů a rýpanců do režimu a neustálé jakože postihy a sledovačky byly přehnané.

Moderní děj té flekaté holky mě nebral už vůbec, přesně jak píšete bylo to divný a rádoby vtipný, ale jakože nebylo no.

A děj rodičů, kteří se k sobě v padesáti vášnivě tisknou na koupáku a div se neojedou, přičemž se na sebe vrhnou doma a sténají tiše do hrudi toho druhého, protože maj přece dospělou dceru doma, mě taky nebralo.

Líbila se mi poznámka o tom, že by si mamča z roku 2017 ráda koupila plavky, ale nemůže, protože nemá peníze. Ach ano, učitelky mají málo peněz a nemají proto ani plavky, že? Áchjo.

Čtivý to bylo, podruhé mě spíš zaujal ten nejstarší děj.

marili
13.07.2019 2 z 5

Knížku jsem četla celkem dlouho. Nedokázala jsem se dostat do děje.

Makii
29.06.2019 3 z 5

Nebylo to špatné. Takový okořeněný román pro ženy. Je určitě fajn čtenářům přiblížit boj s úzkostmi, ale postupem čtení se mi zdálo, že hlavní hrdinka nic jiného neřeší a přišlo mi to trochu otravné. Příběh Marie mi nepřišel tak napínavý, jak by mohl být. Milé propojení s Lososem, proč ne.

Verrrunka
21.06.2019 4 z 5

Opravdu příjemné překvapení, čekala jsem spíš nějaké lehké letní čtení, ale příběh z dob komunismu se mnou docela slušně mával. Příběh ze současnosti už mi přišel trochu víc na pubertální vlně, byť pocity úzkosti autorka popisuje naprosto sugestivně. Ale celá zápletka mi už připomínala spíš červenou knihovnu. Díky části z minulosti se ale kniha posouvá o level výš a určitě stojí za povšimnutí.

Tereza18
15.06.2019 4 z 5

Plný počet hnězdiček nedávám jen kvůli tomu už tolikrát zmiňovanému konci. Jinak mi přišlo, jako by autorka v mnoha případech popisovala mou vlastní osobnost - byť ve větší intenzitě úzkostí. Lukášková podle mého psát umí a doufám, že v tom bude pokračovat. Jan/Tomáš mi zpočátku přišel jako docela velká chyba (myslím ta záměna jména), ale jak už tady někdo psal - co když to byl záměr? Pak mě jenom štve, že jsem pořád nepřišla na to jaký. :-)

martineden
11.06.2019 2 z 5

Panda mi připadá lepší než předchozí autorčina kniha, ale porad mi tam něco chybí... Nevím, co. Možná hlavní postava...

Petratra
06.06.2019 5 z 5

Pěkná knížka, četlo se to samo.

Stani95
04.06.2019 4 z 5

Hezká knížka od české autorky. Obdivuji, že na mladý věk spisovatelky, se mi kniha líbila a četla se rychle.

KačééZ
01.06.2019 4 z 5

Kniha mě velice mile překvapila. Celou dobu jsem čekala jak se všechno vyvine a propojí. Neskutečně jsem se začetla a příběh mi přišel velice osvěžující a nápaditý. Do knihy jsem šla skoro naslepo a nečekala jsem tam například tak dobře popsány úzkostné poruchy. Vážně ji velice doporučuji, až na ten konec, který mi přišel trochu uspěchaný a zvláštně utnutý, ale jinak opravdu fajn kniha.

Glivuska
31.05.2019 5 z 5

Knížka se mi opravdu moc líbila. Spojení vyprávění dvou žen z jiné doby bylo opravdu zajímavé a rychle posouvalo děj kupředu.

certik003
28.05.2019

Na knížce se mi líbilo, jak se Tereza postupně vyvíjí, popis manželství jejích rodičů a taky líčení života Marie v 50. letech. Některé věci se daly předvídat a asi jako všem ostatním mi byla značně nesympatická Lenka.