Pan Theodor Mundstock

Pan Theodor Mundstock https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1842/bmid_pan-theodor-mundstock-I6O-1842.jpg 4 793 101

Román Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock byl už na první pohled zvláštním a hned vyvolal pozoruhodný ohlas. Byl oceňován jako mimořádný literární čin. Zájem nevyvolalo samo téma - próza se přece vracela dvacet let zpátky do let války a okupace a pokračovala v řadě svědectví a dramatických vyprávění, někdy psaných i se smyslem pro komiku a ironii dějin. Ani se nevymykalo její prostředí a příběh; byly sice magické, odehrávaly se ve starobylých pražských ulicích a týkaly se tragédie Židů, jež se začínala hrůzně naplňovat. Zrovna probíhaly transporty do koncentračních táborů a šíři se strach. Co však hlavně upoutalo pozornost, to byla originalita autorova životního názoru a způsob vyprávění. Až podivně působí titulní postava nenápadného, čestného, pasivního úředníka, lpícího na lidské důstojnosti a dobrotě hledající postup, jak se ubránit a uniknout před blížícími se zlými hrozbami. Osobitá je vypravěčova perspektiva, takže četba provokuje nejistotu, nakolik je realita absurdní a temná, nebo banální a obyčejná, a zvědavost, jestli je příběh bláhový a groteskní, nebo smutný. Ani nevíme, jestli román myslí na tísnivý obraz doby, anebo na docela osobní autorovu úzkost. Právě ze sugestivní tajuplnosti se rodila autorova sláva zasahující nejenom českou kulturu. Hned následovaly překlady do mnoha jazyků a Pan Theodor Mundstock se tak obracel k těm, kdo se trápili tragédií holokaustu a existenční nejistotou soudobého člověka. Touto prózou začínala Fuksova dráha spisovatele, jež pak přinesla ještě další temné a bizarní příběhy a skládala přeludný obraz konce minulého století...... celý text

Petr.c17
14.01.2016

Pro pana Mundstocka ožívá i stín a je lítostivý: Mon. Měl jsem pocit, že čtu Kafku umocněného na druhou.Říkám si: každý čekáme na svůj transport, ovšem mnozí o tom neví a jsou tím šťastní.

Edona
25.12.2015 4 z 5

Zajímavý příběh s prvky absurdity, který vás zaujme zejména od fáze "příprav" na koncentrační tábor. Jen se divím, proč ji nemá přečteno více čtenářů!

petra6006
07.08.2015 5 z 5

zajímavá kniha

petvet
03.05.2015 4 z 5

Super kniha, kterou jsem si vybrala do ,,Seznamu knih k maturitní zkoušce z ČJ" - rychle jsem ji přečetla, byla i místy vtipná...akorát divně skončila... Ale na druhou stranu - skončila špatně pro nás a ne pro něj ;-)

smetyl
22.04.2015 4 z 5

Ladislav Fuks dokáže velmi rychle zaujmout. Tentokrát to pro mě bylo o něco složitější, protože jsem se v první čtvrtině velmi těžko orientoval. Chvíli mi trvalo, než mi došlo, kdo je Mon a než jsem si zvykl na autorův neobvyklý styl, který byl tentokráte odlišný než u Spalovače mrtvol, kterého jsem četl předtím. Právě neobvyklý jazyk díla je jedním z těch nejzajímavějších prvků, které mu dodávají to tajemné kouzlo. Pan Theodor Mundstock mi sice není svou osobností příliš blízký, ale do jeho osudu jsem se dokázal skvěle vžít. Především v druhé polovině, kdy jsem zcela chápal nadšení hlavního protagonisty, které plynuly z přípravy na téměř jistou smrt v koncentračním táboře. I toto málo, co proti tomu mohl dělat bylo více než čekání před prázdnou dopisní schránkou. Zaujal mě i neobvyklý vztah pana Mundstocka k malému Šimonovi, který byl až zvláštně láskyplný a autor do něj možná vložil kousek své náklonnosti k mužům.

Feferka
08.03.2015 3 z 5

Patřím k té menšině čtenářů, kterým čtení Mundstocka činilo potíže. Nevím, zda je to závažností tématu nebo složitým jazykem, některé pasáže jsem musela číst opakovaně a přesto jsem knihu "přelouskala" jen stěží. Napříč tomu nemůžu Fuksovi upřít pisatelský um.

SuperFrankie
07.09.2014 4 z 5

''Ten pan Mundstock, který tu sedí na pohovce, má rozvázané boty a počítá, kdo už ano a kdo ještě ne, který má šedou tvář, krk mu propadá, v noci nespí, zestárl o věk za 3 roky, když přišli nacisté a všechno pokryli svým hnědým šerem.''

Hrozně mi to připomíná Spalovače Mrtvol, jen pozorujeme příběh obyčejného člověka na druhé straně barikády. Nebohý Theodor Mundstock už nemá sílu, ani věk na to ustát dobový tlak a tak se z toho zblázní.
Fuksova psychologie postav je mistrná, až mi z toho občas běhá mráz po zádech. Nejhorší je kapitola, kdy Mundstock navštíví Žida, který má mít zprávy z obce, ale prostě něco tomu celkově chybí.
Nejspíše moment překvapení, protože knížka směřuje k jasně danému konci a nic se na tom nedá změnit. Tak jako osudy většiny Židů za války.

Scathia
23.05.2014 3 z 5

Kvalitní četba, smutný příběh o lidském zákonu schválnosti, který platí vždy a všude... přesto nevím proč, těžko se mi to četlo, louskala jsem to pomalu násilím stránku po stránce, protože nemám ráda nedočtené knihy...

Ditules
08.12.2013 4 z 5

Ta atmosféra, ta stísněnost. Skvělé.

Marčullkas
29.09.2013 3 z 5

Povinná četba k maturitě. Knížka se četla celkem dobře. Pan Mundstock a jeho truchlivá příprava na transport.

sgjoli
02.01.2013 5 z 5

Fuksovu tvorbu miluju a ani tato kniha není výjimkou! Fuksův styl psaní je naprosto úchvatný. Čtenář se ponoří do děje ani neví jak a než se naděje, je konec. Z příběhu mě mrazilo a na konci mi bylo smutno, nicméně Pan Theodor Mundstock je jedna z knih, na kterou se po přečtení nezapomíná!

vhojta
11.10.2012 5 z 5

Fuks mne strašně baví.

Pan Theodor Mundstock je příběh muže, který jedno konkrétní období života věnuje přípravě na transport do koncentračního tábora. To pro mne nebylo zdaleka tolik důležitý, jako skvělá Fuksova schopnost dostat se do nitra člověka. Mundstock je konfrontován s tehdejší dobou a společností s notnou dávkou ironie a grotesknosti. Závěr knihy je absurdní, ale Mundstock rozhodně neodejde poražen.

Neuvěřitelně po všech stránkách vyzrálej debut.

Luccy113
11.07.2012 5 z 5

Tato kniha dokáže tak skvěle a snadno vtáhnout čtenáře do děje, že se od ní nedá odtrhnout. Zejména v druhé polovině, kdy pan Mundstock sebere veškerou svou odvahu a odhodlání připravit se na život v koncentračním táboře. Děj se od tohoto momentu začíná plně rozvíjet a čtenáře tímto nutí číst dál a dál.
Můžu vděčit svému panu profesorovi na češtinu, že jsem si tuto knihu přečetla, pravděpodobně bych se k ní bez něj nedostala a to by byla ohromná škoda!

Verousek
27.06.2012 5 z 5

Knihu jsem přečetla celkem rychle a líbila se mi (tedy jak to správě říct líbila...copak se někomu může líbit téma druhé světové války - koncentrační tábory?). Trochu mi připomínala knihu Život s hvězdou, ale to jen ze začátku (myšlenky pana Mundstocka...). Jinak celkově to bylo celkem zajímavě pojato...rozhodně je zajímavé přemýšlet o různých věcech, když si třeba zrovna tuhle knihu přečetete. Rozhodně je zajímavý třeba fakt, že někteří lidé v zahraničí si nepřipouští, že koncentrační tábory vůbec byli...a pak si přečíst třeba zrovna tuhle knihu a vidět hrůzu, jakou lidé prožívali...

oolinkaa
15.06.2012 5 z 5

hezky napsané!! popsané události a věci za protektorátu. moc se mi to líbilo

Augi
08.04.2012

Osamělý Pan Mundstock, který se připravuje na transport, ale zbytečně. Kniha je dobře propracovaná a čtivá, zvláštně napsaná a nenudila mě.

verulaj
18.01.2012 4 z 5

Z té knihy sálala taková zvláštní atmosféra. Neumím to popsat. Knihu jsem přečetla jedním dechem a věřím, že to není poslední kniha od Ladislava Fukse, kterou čtu.

swamp
25.07.2011 5 z 5

Dechberoucí příprava pana Theodora Mundstocka na transport..

charlosina
04.04.2011 5 z 5

A kdyby se nenarodil v Evropě? V Americe je nikdo nepronásledoval. Do Austrálie a Afriky divoké drápy rovněž nepronikly. Ale on žil tady a s tím bylo třeba se smířit.
Smířit? Ovšemže. Otázky, jako mohl-li něco dělat, byly v jeho případě nesmyslné. Byl starý a ubitý člověk. Nemělo ani cenu říkat, že neměl revolver, aby mohl do ulic. Nepotřeboval se před nikým omlouvat a hájit, nai před Steinerem a Kanppem, dvěma mladými Židy, kteří prchli na Slovensko k povstalcům; byl vskutku starý ubitý člověk.
Vznikla otázka, zda ke smíření s židovským osudem takového ubitého člověka, jakým byl donedávna on, nebylo třeba více odvahy než k útěku z nacistického Micrajimu.

WEIL
20.12.2010 5 z 5

První beletristická kniha L.Fukse, díky níž sekl s prací, a věnoval se pak jen literární tvorbě. Vyšla v roce 1963, jeho poslední kniha - Vévodkyně a kuchařka, která tvorbu L. Fukse uzavírá, tak vyšla v roce 1983. A pro připomenutí, autor se narodil v roce 1923.