Návrat krále

Návrat krále https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29881/bmid_navrat-krale-UHk-29881.jpg 5 7136 408

Pán prstenů série

< 3. díl

Tato třetí a poslední část, Pána prstenů, bude vyprávět o střetnutí Gandalfovy a Sauronovy strategie až po konečnou katastrofu a konec Velké tmy. Síly dobra a zla se utkávají v rozhodující bitvě. Statečný hobit Frodo, jemuž byl svěřen kouzelný Prsten, a všichni jeho přátelé bojující na straně dobra se zúčastní obrovské Války o Prsten. Bude mít více síly Sauron, nebo Gandalf? jak skončí Velká tma? A skončí vůbec? Ocitne se překrásná Středozemě se všemi svými trpaslíky, elfy, hobity, enty a dalšími pozoruhodnými bytostmi v područí temných sil Mordoru – nebo se skutečně navrátí spravedlivý král a usedne na trůn svých předků?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Return of the King , 1955

hnatlubo
01.03.2021 5 z 5

Mistrovské dílo! Od samotného příběhu jsem se nemohl odtrhnout. Číst dodatky je však o poznání těžší.

misatrix
27.02.2021 3 z 5

Tento dil mi pripada nejnudnejsi. Pokud by to nebyl zaverecny dil, ani bych ho nedocetla.

AlexandraBane
17.02.2021 5 z 5

Samozřejmě, se mi to líbilo. Bylo to úžasné zakončení. A konec je prostě doják.

MatoPalkes
09.02.2021 5 z 5

Majstrovské dielo nielen fantasy žánru. Celú trilogiu som čítal veľakrát a určite nie naposledy.

Gural
08.02.2021 5 z 5

Prostě srdcovka. Celou trilogii jsem měl přečtenou dávno před jejím zfilmováním a mě film nijak nepohoršil, nepatřím k tvrdému jádru tolkienovců. Celá filosofie tohoto díla, že zlu se neustupuje, je nadčasová a je to poselství dalším generacím. Taktéž, že i ten nejmenší a nejslabší může všechny zachránit, že nikdo není zbytečný, to také prostupuje celým dílem. Jakožto i to, že i když se zdá být boj prohraný, tak naděje umírá poslední. Tady se nedá hodnotit jinak, než plným počtem, je to kniha, ke které se často vracím.

Vendy1993
02.02.2021 5 z 5

Poslední díl a uzavření cesty po Středozemi....myslím, že poslední díl je nejlepší, vlastně celá trilogie je psaná na velmi vysoké úrovni. Nevím o slabých pasážích a proto nechápu některé komentáře...hold fantasy asi není pro každého. Jelikož jsem četla biografii J. R. R. Tolkiena tak vím, jak vnímal celý svět, který tvořil. Jak dlouho mu trvalo každé rozhodování, každá postava, jazyk, místo...tento člověk dal Středozemi celý svůj život a proto si myslím, že každý kdo haní jeho dílo by si nejprve měl přečíst o samotném autorovi než něco takového vypustí z pusy...to, že celou trilogii proslavili spíše filmy P. Jacksona je proto, že jen málo lidí má takovou představivost aby si v mysli představili celý příběh...je to škoda. I já jsem fanda filmů, a dokonce veliká. A myslím, že by pan Tolkien byl nadšen z toho, jak je jeho dílo zpracováno a zfilmováno. Já jeho dílo miluji a budu ho bránit dokud budu žít, protože vím jak tomu podřídil celý život a jakou práci mu to vše dalo....

Jury
01.02.2021 3 z 5

Tak,posledni dil je za mnou a cet se asi nejlip i kdyz na film nema ani zdaleka...ma stejne problemy jako prvni dva dily ale co uz...vsechna cest Peteru Jacksonovi ze dokazal z tak podle me podprumerneho fantasy udelat takove mistrovske filmove dilo ;)

Usire
25.01.2021 5 z 5

Závěr trilogie je důstojný a hodný předešlých dílů. Opětovně je zde tolik detailů a propracovaný svět, že budete chtít další pokračování.

Taufa
07.01.2021 5 z 5

Děj se mi moc líbil. V knize jsou krásné myšlenky. Propracovanost map, rodokmenů, postav a světa středozemě je obdivuhodná, ale pro příběh někdy až moc detailní a zdlouhavá. Super atmosféra při čtení. Zaslouženě jedno z nejlepších fantasy příběhů vůbec. Celoživotní mistrovské dílo s mistrovsky smutným koncem. Rozhodně zasloužených 5/5 :)

Vydrik15
06.01.2021 5 z 5

super kniha

Johny_H.
06.01.2021 5 z 5

Ač se mi o něco více líbil předchozí díl musím uznat, že é srdce si tato kniha také získala a jsem rád, že ji vlastním. Přiznám se, že toto je první knížka u které jsem brečel. Ne kvůli dojemným či smutným scénám to by nebyla první, ale z důvodu mě naprosto nepochopitelného a to, že tuto knihu dočítám a je poslední s této série.

Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Jednoduše mistrovské dílo od Tolkiena.

OlafSveinsson
01.01.2021 5 z 5

Příběh Návratu krále připomíná vlnu. Od chvilkového vítězství přes porážku k většímu vítězství, skrz tmu ke světlu. Příběh o tom, že i porážka velkého zla neznamená, že všechno dobré zůstane zachováno, ale i přes to se musí proti zlu bojovat.
V dodatcích, které zabírají podstatnou část knihy se naplno ukazuje jak Tolkien nad svým světem přemýšlel a do jakých detailů měl všechno dotažené. Od historie Středozemě, přes jazyky a písma až po kalendáře.

Pasadenka
31.12.2020 4 z 5

John psal knížku jako celek, a tak ji chtěl i vydat. No nakonec rozdělení na tři části vůbec nepůsobí uměle. Nevím, zdali je možné napsat ke knížce něco objevného, nebo smysluplného. Trvalo mě léta se k ní odhodlat, a nakonec byla přesně taková, jaká měla být. Eposem o Středozemi, ve kterém se zrcadlí ušlechtilost a láska na ruinách zanikajícího světa magie a kouzel. Poslední velkolepé vzepětí proti archetypálnímu zlu. Zápas o duši světa. Přátelství, které odevzdává sílu k boji.

rosalee3974
29.12.2020 5 z 5

Naprosto nejlepší fantasy, jaké jsem kdy četla. Třetí díl je opravdu pecka!

Michal1992
29.12.2020 5 z 5

Když si uvědomíte, kdy to Mistr Tolkien psal, a přesto dokázal napsat toto mistrovské dílo, víte, že jste právě přečetli vrcholné dílo světové literatury. Píšu to s tím, že dnes by to autor napsal asi trochu jinak, je tam někdy vidět trochu těžkopádnost, ale to se znovu vracím k tomu, je to tím, že to Tolkien napsal v padesátých letech, a přesto dokázal něco neuvěřitelného.

VeruMalfoy
26.11.2020 5 z 5

Krásné zakončení dlouhého příběhu o Pánu prstenů a Společenstvu prstenu. Konec byl krásný, veselý, ale zároveň i velmi smutný. Takový je však i život.

annytheangel
24.11.2020 5 z 5

Výborná trilogie. Je to velmi dobře a poutavě napsáno. Rozhodně doporučuji.

iatros
01.11.2020 5 z 5

Trilogie završena, až mě samotnou překvapilo, jak rychle se Tolkien se závěrem vypořádal (příběh je v podstatě jen polovina z celé knihy) a jak moc se lišil od filmového zpracování, což jsem naprosto zapomněla a zvlášť ten úplný konec - ten kdyby měl Jackson ztvárnit ve filmu neměl by poslední díl čtyři a půl hodiny ale šest. =))) Každopádně stejně krásné, čtivé, ani detailní popisy přírody mi nevadí, ba naopak obdivuji (a taky trochu závidím) autorovu neuvěřitelnou slovní zásobu. Mým favoritem ovšem zůstává díl druhý. =)

Nahnilaruka
28.10.2020 4 z 5

Celá trilogie určitě stojí za přečtení a hádám, že by toto dílo, nebo nějaké jemu podobné, měly být jako povinná četba moderní literatury.

Tolkienům styl je značně popisný, především několika stránkové popisy přírody, krajiny bývají až umořující pro čtenáře, kteří mají rádi svižnější děj, ale celkově se jedná o vysoce kvalitní dílo prověřené časem. Vysoce oceňuji i vybudování celého okolního světa se všemi prvky, jako jsou historie, jazyky, zvyky, rody apod.

Všimli jste si taktéž, že celá trilogie má takový pochmourný nádech úpadku, kdy v čase příběhu (konec třetího věku) pochází všechny kvalitní věci, velké vykonané skutky, umění, řemeslné zpracování atd z pradávné minulosti a v případě řemesel je už nikdo neovládá a nedokáže tak vyrobit stejně kvalitní výrobky? Pokud chce některá hlavní postava mít tu nejlepší zbroj, musí vlastnit nějaký artefakt? Což je v kontrastu s dnešním technologickým pokrokem a i obecně s vývojem lidí ve skutečném světě. Suma sumárum mi přišlo, že bytí ve Středozemi neustále upadá a míří nezvratně k pomalému zániku. (Ano, konec příběhu nabízí velké skutky velkých lidí, které se téměř vyrovnají těm z dějin, ale je jich málo a v podstatě tak představují jen kraťoučké zdržení na dlouhé cestě).

85%