Návrat krále

Návrat krále https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260/bmid_navrat-krale-A2D-260.png 5 7148 408

Pán prstenů série

< 3. díl

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a osudech hobita Froda. Síly dobra se spojují a vítězí po mnoha bitvách nad zlem. Hobit Frodo plní své poslání za pomoci svého sluhy a přítele Sama. Ale i mezi hobity se vloudilo zlo a stateční malí hrdinové se s ním nakonec přes všechna úskalí dokážou vypořádat. Tento díl je doplněn letopisy, rodokmeny, a rejstříkem ke všem částem. Navazuje na titul Dvě věže.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Return of the King , 1955

matesatan
28.12.2013 5 z 5

super kniha doporučují přečíst

megi
25.12.2013 5 z 5

Co k tomu říct. Tohle musíte milovat, nebo nesnášet, není nic mezi tím =) A kdo to miluje, nenajde na tom absolutně nic špatně, ale prožívá to, a velice ochotně se do Středozemě skrz stránky vrátí rád několikrát za život. Já jsem ten případ.

Muzz
09.12.2013 5 z 5

Úžasná kniha z mnoha důvodů. Beru je jako celek, dávám 5 hvězd každé knize této trilogie. Samotné by přece byly nesmyslné, je to jedna kniha, rozdělená na tři díly. Koneckonců v anglickém originále leckdy vycházela jako jediná kniha.

Kapis
07.11.2013 5 z 5

Výborná záležitost, co psát k tak slavné knize než jen, že se těším, až to budu číst znova s děckama;)

aluskacz
22.10.2013 5 z 5

A zase se mi potvrdilo to, že kniha je lepší než film. Ikdyž filmové bitvy byly opravdu pecka :-) Líbil se mi konec v Kraji. Škoda že to nezakomponovali i do filmu :-)

Určitě se k celé trilogii jednou vrátím :-)

Poutnice
30.09.2013 5 z 5

Po přečtení posledního dílu jsem definitivně zanevřela na filmové zpracování. Zatímco před přečtením knih jsem ty filmy hltala a mohla je sledovat pořád dokola, jakmile jsem odložila Návrat krále, řekla jsem si "a dost". Tak jak je to napsaný, je to dokonalý. Chápu, že se do filmu nedá vtěsnat všechno, to by bylo tak na filmový maratón, ale proč to mění? Skláním se před dílem Tolkiena, který chtěl vytvořit mytologii pro Anglii, která žádnou vlastní nemá, a taky ji jednoduše darovat...své zemi.

Lejdy
22.09.2013 5 z 5

Já tuhle trilogii hodnotit nemohu. Je to příběh příběhů. Kdybych v životě nepřečetla nic jiného, tady najdu všechno. Je to prostě Příběh s velkým P. Stojí nad vším, co jsem kdy četla.

malazluta
17.09.2013 5 z 5

Tolkien je moje srdcová záležitost... co dodat:-)

puplik
29.08.2013 5 z 5

Nejslabší díl z trilogie

Lady_Ef
23.08.2013 4 z 5

Přestože jsem měla ve druhém díle sto chutí přeskočit všechny nudné části s Frodem a Samem (a naštěstí to neudělala), tady to bylo úplně jiné. Měla jsem slzy na krajíčku, když Sam, Samíček, vzal Froda na záda a pokračoval...

Atheal
16.08.2013 5 z 5

Nikdy nezapomenu, jak jsem ve svých dvanácti letech celá ubrečená zaklapla tu modrou knížku s blýskátky na obálce a sama sobě tiše oznámila: "Tak jsem to dočetla." A pak mi bylo hrozně smutno... Od té doby jsem přečetla spoustu knih. Některé hrozné, jiné dobré a další naprosto vynikající. Mnohé z nich by kritikové označili za hodnotnější a přínosnější než Tolkienovo dílo. Ale koho zajímají kritikové, že? Protože my, kteří jsme srdcem i duší propadli Středozemi, my víme...

makovec.h
15.08.2013 3 z 5

Po shlédnutí filmové verze Pána prstenů jsem si řekla, že si přečtu poslední díl. Velká chyba. Celou dobu jsem byla ztracená a jen díky filmu jsem se dokázala najít, ale vždy když už se mi to povedlo, tak přeskočil děj jinam a já byla opět ztracená. Přesto si myslím, že to nemusí být tak hrozné, ale to jen v případě, že si nejprve přečtete předchozí dva díly.

tyzik.cejka
11.08.2013 3 z 5

na Hobita to nemá ani za mák

Mako123123
06.08.2013 3 z 5

Toto je jeden z mála prípadov kedy sú filmy omnoho lepšie než knižné predlohy... Knižná trilógia PP je síce (možno) ,,fajn,, ale filmom sa to nevyrovná... a to z jedného prostého dôvodu:
Tam kde v knihách je putovanie, cestovanie, chodenie, kráčanie, blúdenie a znova putovanie je vo filmoch nahradené akciou. Akciou ktorá je v knihách spomínaná v zopár vetách alebo retrospektívnych spomienkach rozprávania postáv.

Teraz konkrétne ku knihám: SP- tak dobré ako i nudné. DV- jemné zlepšenie, najmä čo sa týka vývoja deja a postáv (napr: Glum) NK- spočiatku fajn, ale tá Frodovská časť je nuda (zasa takmer nekonečné blúdenie po Mordore). Kniha (dejovo) vpodstate končí na 230-tej strane. Všetko potom je síce milé a pekné ale nemuselo toho byť takmer 100 strán! - diagnóza: až príliž dlhý záver.
Aspoň že to neskončilo trapno-romanticky (ala Frodo nájde svoju celoživotnú lásku v podobe tej najkrajšej hobitky pod slnkom). :D ale dodatky už nechcite aby som čítal. ;)

Trilógii tak ako i tejto 3. knihe dávam so zaťatými zubami 3/5 (pretože chápem že v tej dobe ked toto bolo nové to bolo originálne :) )

lukazsss
05.08.2013 5 z 5

Celou trilogii nelze brát jako další moderní fantasy, které budete číst s otevřenou pusou a hltat jedno slovo za druhým, ale spíš jako historii války o prsten, kdy se ve Vás budou mísit v průběhu čtení různé pocity a myšlenky a pokud dočtete poslední díl, tak Vás kniha změní. Je to úchvatné dílo, plné životních rad a činnů.... :) Nevím co víc psát. Chvílemi Vám běhá mráz po zádech, jindy máte chuť brečet nebo se zase smát a neboť "Ne každý, kdo bloudí, je ztracen" tak i já doufám, že tohle dílo, nikdy nebude.

Ben Nevis
23.07.2013 4 z 5

Závěr Pána prstenů mi přišel odbytý. Ne na konci, ale v polovině se nachází rozuzlení celé trilogie. Bylo by zajímavé vědět, co se dělo dál, kdyby to nebylo ve stylu "a všichni žili šťastně až do konce a pokud neumřeli, odcestovali na Západ."

Chápu, proč se Pán prstenů líbí věřícím, i když se vírou ve Stvořitele vůbec nezabývá. Komu by se nelíbila představa, že veškeré zlo pochází ne z člověka, ale od Nepřítele a ten může být nadobro poražen?

Ráda si pustím poněkolikáté filmy, ale číst už to znovu zřejmě nebudu. Nesdílím Tolkienův pohled na svět, kde nejvíce obdivované rasy stagnují nebo vymírají a živé rasy jsou dehonestovány jako nízké (lidé) nebo venkovsky buranské (hobiti).

Jamal
22.07.2013 5 z 5

Velká bitva mezi dobrem a zlem, ve které dobro vítězí za cenu velkého utrpení a ztrát.Geniální.

yank3e
21.07.2013 4 z 5

Třetí díl ještě umocnil můj pocit z celé série. Pán prstenů jistě právem patří ke klasice, ale na pět hvězdiček to není ani náhodou - zdlouhavý popisný styl často opravdu nudil.

pidalka777
04.07.2013 4 z 5

Myslím, že tento díl je ze všech nejlepší.

stefi61
28.06.2013 3 z 5

Předchozí díly jsem vychválila, chválím i třetí Tolkienův díl. A chválím i pana Petera Jacksona za úchvatné zpracování filmové trilogie, protože přenést knihu na filmové plátno a ještě tak že film získá několik Oskarů, to je taky kumšt.
Takže díky za knihy i film