Návrat krále

Návrat krále https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260/bmid_navrat-krale-A2D-260.png 5 7136 408

Pán prstenů série

< 3. díl

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a osudech hobita Froda. Síly dobra se spojují a vítězí po mnoha bitvách nad zlem. Hobit Frodo plní své poslání za pomoci svého sluhy a přítele Sama. Ale i mezi hobity se vloudilo zlo a stateční malí hrdinové se s ním nakonec přes všechna úskalí dokážou vypořádat. Tento díl je doplněn letopisy, rodokmeny, a rejstříkem ke všem částem. Navazuje na titul Dvě věže.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Return of the King , 1955

Majdule
03.09.2014 5 z 5

Opětovně jsem přečetla závěrečný díl Pána prstenů. A dovolím si nehodnotit celek, protože co dodat než další a další superlativy. Zaměřím se na detaily, které mě při tomto čtení napadaly. Tak třeba je neuvěřitelné, že mě tento příběh znovu a znovu dojímá. Vím, co bude následovat, někdy slovo za slovem, a přesto mě u některých štípou slzy. Taky jsem si znovu a znovu opakovala, jak byl Tolkien geniální při gradování děje. Po řadě skvělých happy endů (které má čtenář za odměnu) přichází Frodova neschopnost užívat si své vítězství, odchod elfů i důsledky Arweniny volby. A přesně to dodává příběhu věrohodnost, sílu, hloubku i moudrost. Neznám lepší sérii než je Pán prstenů a velkolepější vyvrcholení než nabízí Návrat krále.

Atrament
01.09.2014 5 z 5

Strhující závěrečná část nejlepší knižní trilogie, a nejlepšího knižního příběhu vůbec. Tolkien je nejen mistr jazyka, ale i mistr vyprávění, takže od samotného začátku dokáže vzbudit čtenářovu zvědavost a udržet si ji po celou dobu. Navzdory obecnému přesvědčení, nejsou v knize prakticky žádné nudné dlouhé popisné pasáže, Tolkien dokáže popsat krajinu a situaci stručně a přitom dostatečně výstižně, tak aby čtenářova fantasie jednak měla nějaké vodítko a jednak dostatek prostoru pro vlastní invenci.

Příběh sám mistrně střídá pasáže kdy čtenář spolu s postavami zažívá dočasné pocity hřejivého bezpečí a pasáže krajního nebezpečí, kdy čtenář ani nedýchá a hltá text jen aby se dozvěděl jak to dopadlo. Tolkien začal psát Pána prstenů nedlouho poté co Hobit zaznamenal úspěch a čtenáři se dožadovali dalších příběhů ze Středozemě. Je zajímavé sledovat, jak to co započal jako pokračování Hobita, které se mělo nést ve stejném žertovně dobrodružném duchu, postupem času nabralo úplně jiný směr, než sám autor zamýšlel, mnohem temnější a vážnější.

Jednu výtku tomuto jinak takřka dokonalému dílu bych ale přece jenom měl - na můj vkus příliš moc poezie.

Kyta
26.08.2014 5 z 5

Tohle bylo geniální a nezapomenutelné zakončení příběhu, kterému bych vůbec nic nevytkla.
Ani se mi nechce věřit, že jsem to doopravdy dočetla. Myslím, že nejen pro mě bylo hodně těžké rozloučit se s Frodem a Samem, jejich putováním k Hoře osudu, se všemi ze Společenstva, všelijakými výpravami... Vlastně vůbec s celou tou dokonalou Středozemí tohohle výjimečného spisovatele.
Tolkien vytvořil nádherný příběh, na který nikdy nezapomenu a ke kterému se budu vždycky ráda vracet. Od začátku série bylo všechno dokonale promyšlené, propojené a já celý příběh můžu obdivovat stejně jako samotného autora. Téhle neobyčejné trilogii se nemůže nic vyrovnat a já se vůbec nedivím, že se vryl do srdcí tisíců čtenářů! Je to nejlepší fantasy dílo, jaké jsem kdy přečetla.

Pána prstenů by si měli přečíst všichni milovníci fantasy, protože je to prostě dokonalé!! Nemám co dodat!

Katy007
18.08.2014 5 z 5

Velkolepý závěr jednoho z nejslavnějších a bezpochyby nejkrásnějších příběhů. Všechno do sebe zapadlo a já měla pocit, že musím hned začít číst znovu, abych nemusela opustit Froda a jeho přátele a jejich dobrodružství...

Lucy2211
08.08.2014 5 z 5

Brilantní závěr celé "nepřekonatelné" trilogie. Úchvatná a dech beroucí závěrečná bitva a rozhodnutí o osudu dobra. Tolkienovy knihy jsou moje srdcová záležitost. Co dodat... No, prostě skvělá kniha, kterou všem doporučuji přečíst!

fiona007
08.08.2014 5 z 5

Skvělý závěr skvělé triologie, to překvapení když se dostanou zpátky do Kraje.

adelv
16.07.2014 5 z 5

Nejlepší z nejlepších. Kdo by po dočtení nechtěl do Středozemě..!

minirock
14.07.2014 5 z 5

Dá se vůbec o téhle notoricky známé trilogii napsat ještě něco nového? Těžko. Úžasné vyvrcholení celé ságy mě dostalo, je skutečně velkolepé. Opravdu mistrovské dílo, užil jsem si je vrchovatě.

hanjana
10.07.2014 5 z 5

Tohle je prostě unikátní čtení. Ale Hobit je stále můj favorit.

Edona
08.07.2014 5 z 5

Pán prstenů je jedna z nejlepších fantasy trilogií s fantastickým závěrečným dílem.
Co říct o tomhle geniálním díle, které předčilo, předstihuje a bude předstihovat fantasy díla do daleké budoucnosti? Genialita tohoto díla sahá daleko a dodatky v knize to jenom dokazují!

Šárkys
19.05.2014 4 z 5

Jedna z nejlepších fantasy knih vůbec!!

wiix
11.05.2014 5 z 5

Jednoducho a pravdivo: milujem Tolkiena. To ako má vo svojej hlave už niekoľko dekád rokov príbehy Stredozemia (a iné) a ako je všetko prepojené, logické a dokonalé, to si zaslúži obdiv. Nejde o to, že dáky pánko si vymyslí príšery, novú krajinu a neľudské bytosti ako hrdinov. Toto tu nečakajte (ani v jednej z jeho kníh). Okrem toho, že v jeho príbehoch nájdete niekoľko skrytých významov, dostanú vás aj tým, ako má každá "príšera" svoju histótiu vzniku a nie je voľne pohodená do deja, ako súvisí s iným ríšami a druhmi, a taktiež s inými jeho príbehmi, a ako je to celé pútavo napísané a spracované.

Ardein
18.04.2014 5 z 5

Fantastický závěr ještě fantastičtější trilogie. Já fakt nemám, co bych tomuto příběhu vytknul. Pán prstenů je pro mě srdcová záležitost a navždy bude! :) Četl jsem to tolikrát, že si to snad pamatuji zpaměti a přesto se k této trilogii stále rád vracím. K této knížce navíc patří i dodatky, které rozšiřují čtenářovi znalosti o Středozemi a jejich hrdinech. Dozvíte se tak takřka vše. :)

Výborné čtení, výborný závěr trilogie. Povinnost pro každého správného fandu kvalitního fantasy! :)

Orisstan
09.04.2014 5 z 5

Návrat je podle mě lepší kniha než Společenstvo, ale mě uhranuly věže:)

Plusem jsou Dodatky. Ty bych klidně koupil jako samostatnou knihu:)

moonchild
27.02.2014 5 z 5

Bombovní kniha.Konec jsem hltala jedním dechem.Froda i Sama jsem popoháněla a držela jim palce.Celá trilogie i s Hobitem patří mezi mé nejoblíbenější ze všech knih.

Kmotr99
04.02.2014 5 z 5

Nádherná kniha a důstojné zakončení celé trilogie. Možná trochu škoda toho konce, který, co si budeme povídat, byl trochu zbytečně natahovaný. Jinak vykreslení světa Středozemě a jeho obyvatel je opět úchvatný a vůbec neztrácí svoje kouzlo.

Jossie
29.01.2014 5 z 5

Maličko rozvleklý a zbytečný konec, ale jinak překrásné zakončení trilogie. Pokaždé, když to znovu čtu, mám slzy v očích, když Frodo stojí s prstenem nad propastí Hory osudu a ví, že je to konec. Jak mám ráda i film, tak tohle se Jacksonovi převést na plátno nepodařilo, udělal tu scénu zbytečně akční.

mechulka
11.01.2014 5 z 5

Super čtení.

Tyrionek
04.01.2014 5 z 5

Zakončení zcela legendární trilogie, která se všem zapsala do srdce a to doslova !

zoka
01.01.2014 1 z 5

Komentář společný pro celou trilogii:
Myslím, že jsem přišel na to, kde je problém s Tolkienovými knihami. Nejspíše to bude tím, že autor důkladně nepopsal vysokou rozvinutost dopravní infrastruktury Středozemě, zejména pak množství obchvatů kolem vesniček a městeček. Přeloženo do ne-cynické češtiny: knihy Tolkiena se odehrávají v zemi, která je mrtvá, kde žijí jen hlavní hrdinové, kteří bojují za dobro pro imaginární obyvatelstvo středozemě.
Nevím totiž jak jinak si vysvětlit, že v knize se setkáte pouze hobitínem, hůrkou, elfími a entími lesy, Mordorem, Gondorem a Rohanem. Mezi těmito místy hrdinové cestují nejspíše vzduchoprázdnem, protože se s nikým nesetkávají (mimo skřetů), nejsou zde jiná města, ani vesnice. Armády Rohanu a Gondoru jsou nejspíš také sebrané kdoví odkud, protože např. Rohan je sice obrovský, ale lidé nejspíš žijí jen ve městě.
Další věcí také je značná černobílost postav; snad jedině Boromir je vyjímkou, ostatní jsou buď dobří nebo špatní. Jenže svět není černobílý a proto mi přijdou Tolkienovy knihy velmi iritující - hlavní hrdinové konají jen dobro a skřeti jsou prostě jen zlí. Ale přece i skřeti musí mít city - jak by se mohli jinak tolik rozmnožit?
Dále mi v knihách vadí zdlouhavé pasáže popisů a strašně mě iritují básničky a písničky - to je prostě opruz, který jsem přeskakoval.
Závěrem: pro mě fantasy = Feist, Eddings, ... ale v žádném případě Tolkien. Ten je pouze druhořadý pohádkář pro děti, které ještě černobílý svět přivítají. Knihy jmenovaných fantasy autorů přetékají životem a člověk se tak lépe vžije do děje a postav, které se také nechovají jen černobíle. Ač to není zvykem, tak filmové zpracování se povedlo (tedy až na roztahaného hobita), ale číst knihy pro mě bylo utrpení - přečetl jsem poctivě všechny v očekávání toho, že se to rozjede... a bohužel. Pokud byl Tolkien zakladatel fantasy, pak jsem rád, že po něm přišli daleko lepší autoři než byl on, protože jinak bych musel číst snad jen detektivky a řůžovou knihovnu :-)

Komentář "Návrat krále": Fakt jsem byl rád, že jsem to dočetl a mohl si tak odškrtnout Tolkiena z toho co bych si chtěl přečíst. Vám doporučím, ani s tím nezačínejte - raději se podívejte na film. Zejména konec celé trilogie v hobitíně je neskutečně stupidní. Ač popisy cesty Froda k hoře osudu byly vcelku čtivé, Gondor a zejména ten konec knihu zabily :-(.