Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10357 1014

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

dobroslav9182
10.01.2015 5 z 5

Jak jinak, než plným počtem hodnotit jednu z nejlepších pohádkových knih všech dob? Své kouzlo příběh neztrácí ani po 78-mi letech od prvního vydání a neztratí snad nikdy. dobrodružství malého Bilba Pytlíka, jeho třinácti druhů a čaroděje Gandalfa by mělo být součástí snad každé pořádné knihovny :-)

Kismar
06.01.2015 5 z 5

První fantasy kniha co jsem kdy četl a v mém soukromém žebříčku je stále na prvním místě. Dle mého ji nic nepřekoná.

imarvin
06.01.2015 5 z 5

Krásná pohádka, kterou můžu číst pořád dokola. Nostalgická vzpomínka na mládí. Ačkoliv jde vlastně o jednoduchý příběh, je plný zvratů, překvapení a nečekaných dějových linek. Přesto to dává dohromady smysl a ještě nejde tušit, jaká velkolepá sága se ve Středozemi ještě odehraje.

Ronnie68
30.12.2014 5 z 5

Kniha se mi četla opravdu dobře. Autor člověka přímo vtáhne do děje, tak že s Bilbem a 13 trpaslíky jsem prožívala všechny jejich trable, vtipné momenty (například na začátku knihy u Bilba.....) ale i dech beroucí konec.
Myslím si, že by si tuto knihu mohl oblíbit každý...

teran
30.12.2014 5 z 5

tato kniha mě velmi bavila a taky oslovila

Burakove maslo
28.12.2014 5 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem, autor mě dokázál vtáhnout do krás a nástrah Středozemě. Lituji,že jsem ji nepřečetla už dříve. Musím se Tolkienovi omluvit, že jsem ho tak dlouho zanedbávala!

Pe3ček
21.12.2014 4 z 5

Tento žánr opravdu vůbec nemusím. Přesto musím dát dobré hodnocení. Jde o opravdu skvěle napsaný příběh, velkolepé dobrodružství, které se podle mě pro každé malé dítě stane tím nejbáječnějším zážitkem. Mrzí mě, že já knihu četl až nyní.
PS: V kontrastu s knihou už jsem si tím naprosto jistý - z filmových adaptací Tolkiena se mi chce zvracet.

-edie
19.12.2014 5 z 5

V řadě knih se člověk dokáže ztotožnit s hrdiny, fandit jim, přát jim štěstí, ale popis reálií i příběhu samotného je v podání pana Tolkiena tak čistý, že má člověk pocit, jako by tam byl.
A to je na této knize to nejkrásnější, že může člověk opravdu opustit reálný svět a žít svůj příběh ve Středozemi.

Elen telemna
15.12.2014 5 z 5

Krásná a napínavá knížka. Moje nejoblíbenější část je ta v Mlžných horách s Glumem. Můj Milášek byl prostě dokonalý.
Líbí se mi, že i malý a tlustý hobit Bilbo se může vydat na dobrodružnou cestu, i když je malý a vypadal jako strašpytel. Nakonec se ale ukáže, že bylo dobře, když ho trpaslíci vzali s sebou. Vážně pěkný příběh.

LukinIV
05.12.2014 5 z 5

Naprosto úžasná, pohodová a velmi čtivá kniha.

aalexiis
05.12.2014 5 z 5

Nevím, proč jsem si Hobita nepřečtela už dávno, ale třeba bych si ho dříve tolik neužila, takže toho nelituju... Je to úžasné dílo. Plné legend a příběhů, na které se už dávno práší, ale stále jsou zajímavé a čtivé. Ten motiv cesty je tu vážně vydařený, banda trpaslíků a jednoho maličkého hobita se stala skvělými průvodci :) No a Gandalf! Líbilo se mi, že tam byl i humor, ale jen takový méně patrný... krásné nádechy ironična a tajemna

Jacob123
30.11.2014 5 z 5

Krása, awesome, prostě nádhera. Na to, že sem čekal jak se to nebude moct dát číst tak mě Tolkien nezklamal, rozhodně 5 hvězdiček :D.

MorbidCuriosity
30.11.2014 5 z 5

Přestože mě za začátku trochu odrazoval styl, jakým je kniha psaná, ve finále jsem si zvykla a knihu jsem si zamilovala. Bohužel jsem ji měla jenom půjčenou, ale rozhodně si jí hodlám vybavit knihovnu. A s trochou štěstí se dokopu i k Pánovi prstenů :)

Příběh o tom, jak jeden potrhlý čaroděj a banda trpaslíků vytáhnout pohodlného Hobita, který se vyhýbá nebezpečí a dobrodružství jak jen to jde, je úžasně vtipný. Obzvlášť na začátku, když se Bilbovi do domu začnou courat trpaslíci a vyjídat mu pečlivě střežené zásoby lahůdek. Nevzpomínám si na jedinou nudnou nebo nezajímavou pasáž a zároveň mi to ale nepřišlo přehnaně nabité akcí. Ačkoliv jde o fantasy, nebylo v knize nic, co by mi připadlo i z pohled fantasy absolutně "nereálně", zkrátka a dobře jde o knihu, ke které se určitě budu velmi ráda vracet. :)

knihomolka01
30.11.2014 5 z 5

Poté, co jsem viděla první díl hobita filmově, rozhodla jsem se, že zkusím i knihu. Opravdu nelituji, kniha mě chytla tolik, že jsem jí za jeden večer přečetla. Měla jsem ale půjčenou knihu i s ilustracemi a musím říct, že když si čtete hobita o půlnoci a najednou se zjeví obrázek Gluma. Dost vás to vyděsí, nebo aspoň já jsem málem vyletěla z kůže. :D

Lenka.Vílka
29.11.2014 5 z 5

Muj prvni Tolkien! Konecne! Nechapu, co mi tak dlouho trvalo! Dokonala kniha, dokonaly pribeh, miluju to! Prijde mi zbytecne se tady rozepisovat, protoze si pripadam jako posledni clovek na svete, ktery knihu jeste necetl! A rozhodne si prectu jeho dalsi knihy (uz jsem velka holka, je na case)...navic se mi moc libi verze, kterou jsem cetla (to je taky cast hodnoceni, no)...v knihovne jsem si pripadal jako v cukrarne, protoze jsem si mohla vybrat z peti verzi a vybrala si tu nejlepsi :) , ale kazda by se z nich cetla stejne krasne a byla by perfektni...

Tarrei
26.11.2014 5 z 5

Hobite, jsi jako nejpodivnější nejfantastičtější sen!

Annie G.
24.11.2014

Naprosto nejlepší knížka, i když dost pohádková. I přes výborná hodnocení jsem nečekala takhle dobrý příběh (upřímně, myslela sem si že mě to nebude bavit). Nakonec sem kvůli tomu byla vzhůru až do tří a četla si :-D

Ladys
22.11.2014 1 z 5

Tohle mě úplně minulo. Vůbec nechápu to všeobecně kladné hodnocení. Asi je to nějakej virus. Po Pánovi prstenu to považuji za omyl a zbytečně strávený čas a to mi pohádky nevadí. Omlouvám se, ale 1/5 jsem dal, jen abych nedal odpad.

schizmo
19.11.2014 5 z 5

Jedna z nejzásadnějších knih mého života!

Natique
13.11.2014 5 z 5

Nádherný příběh (až na ten konec) doplněný nádhernou poezií, z které čiší to všudypřítomné propojení s přírodou.