Dve veže

Dve veže https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138506/bmid_dve-veze-a4j-138506.jpg 5 7355 369

Pán prstenů série

Pán prsteňov je dielo, ktoré sa v uplynulých desaťročiach dočkalo desiatok vydaní na celom svete. Dramatický a spletitý príbeh o čarovnom Prsteni si získal milióny čitateľov a popredné miesto v klasickom fonde svetovej fantastickej literatúry. Tolkienov rozprávačský talent a záujem o mytológiu vytvoril neuveriteľný svet fantázie, schopný vtiahnuť do svojho deja mladých i dospelých milovníkov čarovných príbehov o rozprávkových bytostiach z tajomných končín krajiny Stredozeme, ktorej existencia je ohrozená rozpínajúcim sa zlom. Dve veže sú pokračovaním príbehu po rozpade Spoločenstva Prsteňa.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Slovart (SK)

The Two Towers , 1954

Šárkys
19.05.2014

Ze všech tří dílu mám tento nejradši. Stromovous jedee!!! :D

matesatan
14.05.2014

pána prstenů prostě miluju ale ještě sem nečetl knihu co se tak lišila od filmu nebo spíš na opak ten film je uplně jinak než to mám bejt je to ho tam moc vynechaný ale i tak mě to bavilo hrozně moc dobrý tolkiena mám moc rád

Ardein
18.04.2014 5 z 5

Nemám, co bych vytknul. Bitvu o Helmův Žleb jsem si užil stejně, jako putování Froda se Samem. Dvě věže jsem přečetl, stejně jako první díl, již několikrát a pořád se rád do Středozemě vracím. Je to nejlepší fantasy dílo, jaké jsem zatím četl a opravdu pochybuju, že se mu něco dokáže vyrovnat.

Povinnost pro fandy žánru! :)

Edona
12.04.2014 5 z 5

Tolkien je právem označován za otce fantasy, klaním se jeho představivosti.

Orisstan
09.04.2014 5 z 5

Druhá část trilogie je nejlepší ze všech tří.

Lodja
03.03.2014 2 z 5

Mám vážně tak špatnou paměť, nebo celou čtyřsetstránkovou knížku prostě jdou, aby zničili prsten?

moonchild
27.02.2014 5 z 5

Nádherná kniha.Líbí se mi více než Společenstvo prstenu,ale jen o trochu.Děj je geniální ve všech třech knihách.

Majdule
26.02.2014 5 z 5

Druhý díl mého milovaného Pána prstenů Dvě věže mě ani po letech nezklamal. Stále má moc vehnat slzy do očí: návrat Gandalfa, rozhovor Faramira s Frodem, když byly záměry odhaleny, i ten mezi Frodem a Samem o příbězích. Kromě dojetí ale příběh stále sleduji i s napětím. Slova se vrší v nádherné obrazy a ty čtenáře přenášejí do Tolkienova světa. Světa, který se někdy dokonce zdá živější než reálný svět. Nedá mi to, abych se krátce nezastavila u filmu, který taky miluji, i když spíš jako nádhernou ilustraci. Jackson musel kvůli zákonům filmového vnímání některé scény zdramatizovat, aby udržel diváky v napětí. Typicky spor Frodo, Sam a Glum na schodech, který v knize není. Bála jsem, že bude chybět, že kniha nebude tak atraktivní po shlédnutí filmu. A je to samozřejmě naopak. Hluboké pozadí příběhu v knize nepotřebuje podobné zkratky. A krize, kterou Sam projde v samém závěru, je dostatečnou katarzí, kterou ovšem film nemůže postihnout. Nezbývá než poděkovat autorovi a těšit se na poslední návrat.

Kmotr99
04.02.2014 5 z 5

Opět se jedná o nádhernou knihu. Možná jsou Dvě věže nejslabší, to nevím. Každopádně jsou rozdíly mezi jednotlivými díly minimální a nemůžu hodnotit jinak.

Jossie
29.01.2014 5 z 5

Dvě věže jsou pro mne nejslabší díl z celé trilogie, ale stejně nemohu jinak než dát plný počet.

mechulka
11.01.2014 5 z 5

Super čtení.

Tyrionek
04.01.2014 4 z 5

Druhý díl je něco jako černá ovce v rodině. Ale přesto nezapomenutelný zážitek.

zoka
01.01.2014 2 z 5

Komentář společný pro celou trilogii:
Myslím, že jsem přišel na to, kde je problém s Tolkienovými knihami. Nejspíše to bude tím, že autor důkladně nepopsal vysokou rozvinutost dopravní infrastruktury Středozemě, zejména pak množství obchvatů kolem vesniček a městeček. Přeloženo do ne-cynické češtiny: knihy Tolkiena se odehrávají v zemi, která je mrtvá, kde žijí jen hlavní hrdinové, kteří bojují za dobro pro imaginární obyvatelstvo středozemě.
Nevím totiž jak jinak si vysvětlit, že v knize se setkáte pouze hobitínem, hůrkou, elfími a entími lesy, Mordorem, Gondorem a Rohanem. Mezi těmito místy hrdinové cestují nejspíše vzduchoprázdnem, protože se s nikým nesetkávají (mimo skřetů), nejsou zde jiná města, ani vesnice. Armády Rohanu a Gondoru jsou nejspíš také sebrané kdoví odkud, protože např. Rohan je sice obrovský, ale lidé nejspíš žijí jen ve městě.
Další věcí také je značná černobílost postav; snad jedině Boromir je vyjímkou, ostatní jsou buď dobří nebo špatní. Jenže svět není černobílý a proto mi přijdou Tolkienovy knihy velmi iritující - hlavní hrdinové konají jen dobro a skřeti jsou prostě jen zlí. Ale přece i skřeti musí mít city - jak by se mohli jinak tolik rozmnožit?
Dále mi v knihách vadí zdlouhavé pasáže popisů a strašně mě iritují básničky a písničky - to je prostě opruz, který jsem přeskakoval.
Závěrem: pro mě fantasy = Feist, Eddings, ... ale v žádném případě Tolkien. Ten je pouze druhořadý pohádkář pro děti, které ještě černobílý svět přivítají. Knihy jmenovaných fantasy autorů přetékají životem a člověk se tak lépe vžije do děje a postav, které se také nechovají jen černobíle. Ač to není zvykem, tak filmové zpracování se povedlo (tedy až na roztahaného hobita), ale číst knihy pro mě bylo utrpení - přečetl jsem poctivě všechny v očekávání toho, že se to rozjede... a bohužel. Pokud byl Tolkien zakladatel fantasy, pak jsem rád, že po něm přišli daleko lepší autoři než byl on, protože jinak bych musel číst snad jen detektivky a řůžovou knihovnu :-)

Komentář "Dvě věže": bohužel toto je nejlepší kniha z trilogie. Tedy "nejakčnější". Téměř polovinu knihy se člověk skutečně začte do děje, bohužel ta půlka je roztahaná po celé knize, takže stejně dost nudné číst omáčku mezi zajímavými částmi.

Muzz
09.12.2013 5 z 5

Úžasná kniha z mnoha důvodů. Beru je jako celek, dávám 5 hvězd každé knize této trilogie. Samotné by přece byly nesmyslné, je to jedna kniha, rozdělená na tři díly. Koneckonců v anglickém originále leckdy vycházela jako jediná kniha.

Kapis
07.11.2013 5 z 5

Výborná záležitost, co psát k tak slavné knize než jen, že se těším, až to budu číst znova s děckama;)

makulka22
03.11.2013 5 z 5

Ačkoli byla dějová linie rozdělená, nijak jí to neubralo na čtivosti. Naopak, měla jsem spoustu času vychutnat si každý okamžik, kdy spolu cestoval zbytek Společenstva a nijak mi to nenarušovalo putování Sama a Froda. Sice je pro mě, jakožto čtenáře, hrozné, že děj je v obou případech ukončen v té nejzajímavější chvíli, ale to už se dá od knihy tohoto formátu čekat. Zkrátka naprosto hodnotné pokračování prvního dílu, do kterého se člověk začte s chutí.

Jen menší rada: nejdřív si to přečtěte a až poté si pusťte film. Nepřijdete o překvapení.

aluskacz
21.10.2013 5 z 5

Hvězdičku neuberu, ale vadilo mě na knize rozdělení dějů Froda se Samem a zbytku společenstva Aragorna, Gimliho, Smíška, Pipina, Legolase a Gandalfa. Lépe by se mi kniha četla, kdyby se děle prolínaly.

Hrozně mě vadilo na filmech, jakým způsobem uvedly postavy Faramira a Boromira. V knihách jsou jedni z mých nejoblíbenějších postav, kdežto ve filmu jsem je měla opravdu nerada..

Poutnice
30.09.2013 5 z 5

Řekla bych, že je to rozhodně nejnapínavější díl trilogie. Do bitev jsem se natolik ponořila, že jsem vůbec nevnímala, co se kolem mě děje. Tolkien umí člověka přitáhnout, pevně spoutat a nepustit, dokud si to sám nepřeje - budete zatajovat dech, celý napjatí čekat, kam se štěstí přikloní a budete držet pěsti, aby zvítězilo dobro a zlo šlo k šípku.

malazluta
17.09.2013 5 z 5

Tolkien je moje srdcová záležitost... co dodat:-)

puplik
29.08.2013 5 z 5

Asi nejlepší díl z trilogie