Dve veže

Pán prsteňov je dielo, ktoré sa v uplynulých desaťročiach dočkalo desiatok vydaní na celom svete. Dramatický a spletitý príbeh o čarovnom Prsteni si získal milióny čitateľov a popredné miesto v klasickom fonde svetovej fantastickej literatúry. Tolkienov rozprávačský talent a záujem o mytológiu vytvoril neuveriteľný svet fantázie, schopný vtiahnuť do svojho deja mladých i dospelých milovníkov čarovných príbehov o rozprávkových bytostiach z tajomných končín krajiny Stredozeme, ktorej existencia je ohrozená rozpínajúcim sa zlom. Dve veže sú pokračovaním príbehu po rozpade Spoločenstva Prsteňa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138506/big_dve-veze-a4j-138506.jpg 4.76403

Pán prstenů 2.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Slovart (SK)

The Two Towers, 1954

Kniha Dve veže

Potolu

Tady jel děj víc než v jedničce. A... ach Bože, tohle je prostě čtení, na který nikdy nezapomenu. Těším se na trojku!

HollyUndead

Tolkien nám naservíroval druhý díl plný cestování, ovšem cestování po Středozemi ve druhém díle, názvaným Dvě věže, je mnohem poutavější, naplněn větší akcí, elánem a odvážou energií hlavních postav. První díl byl zajímavý na myšlenky a popis hlavních postav (popřípadě Kraje a jeho historie a kultury), nicméně dějově zajímavější pak byl rozhodně druhý díl. Opět jsem se nevyvaroval srovávání filmové verze s knižní, obě verze mají co nabídnout, v obou nalezneme rozdíly, nicméně filmová verze z té knižní vycházela poměrně hojně, ovšem ne ve všem, což ale není ke škodě. Knihu vřele doporučuji, moc dobře se četla!

Pog

Pan Tolkien nám i ve druhém dílu Pána prstenů připravil spoustu okamžiků plných napětí (i když pochybuji že vůbec existuje někdo, kdo neví, jak to skončí :D) a nádherně vykresluje atmosféru daného okamžiku. Postavy jsou naprosto úžasně zpracovány - mají charakter, jsou od sebe odlišitelné, každá má své chyby a působí díky tomu uvěřitelněji. Už ve filmech jsem si oblíbila Faramira, ale ten knižní je úplně boží.
Taky jsem uvítala více informací o entech. Kapitoly s nimi mě sice moc nebavily, byly takové zdlouhavé, ale našla se místa, která byla moc zajímavá. Řeřábek mi byl asi nejmilejší :D
Co mi vadilo, byly popisy. V prvním díle jsem je skoro nezaregistrovala, ale tady mě fakt fakt nudily :D a moc mi nevyhovovalo to, že první polovina knihy byla jenom o Aragornovi a spol., zatímco druhá o Frodovi a Samovi. Podle mého názoru by bylo mnohem lepší, kdyby se to střídalo, protože pak bylo těžko přehledné, které situace se vlastně děly zároveň.
A co musím vypíchnout (ale s autorem to nemá co dělat, proto to do celkového hodnocení nezahrnuji), je, že všechny díly Pána prstenů očividně prošly korekturou a text se dá číst. To v dnešní době vidím málokdy :D
Na rozdíl od prvního dílu se tentokrát filmová verze držela předlohy mnohem víc.

kristleko

Ve druhé části trilogie už se „velké“ dějiny dávají do pohybu a je to strhující jízda Rohanem, který málem rozložily síly zlovolného Sarumana. „Málo jsme dbali na to, co leží za hranicemi naší země. Máme písně, jež o těch věcech vyprávějí, zapomínáme je však a učíme jim jenom děti, lehkovážně, jen ze zvyku. A teď mezi nás ty písně sestoupily z podivných míst a viditelně chodí pod sluncem,“ říká král Théoden. Gandalf mu odpovídá: „Není teď ohrožen jen život lidí, ale i život tvorů, které jsi považoval za pověst. Nejsi bez spojenců, i když je možná neznáš.“ O tom je tato kniha. A také o tom, že se nevyplatí kácet stromy, protože v tajemných lesích Středozemě žijí prastaří entové, kteří se dají na svůj poslední pochod a pomohou na okamžik zastavit postup temných sil. Přes poněkud zběsilé tempo vyprávění si i zde Tolkien našel čas na obrazy jako „paběrkování“ dvou hobitů uprostřed zkázy Železného pasu, nadšených z objevu nejlepšího dýmkového koření, nebo dušení králíka na bylinkách v temnotou zahaleném jižním Ithilienu. Tolik nezapomenutelných momentů jako pronásledování skřetů, sraz entů ve Fangornu a jejich tesknění po entkách, sebevražedná cesta Froda se Samem (a Glumem) do Mordoru s napínavými momenty v Mrtvých močálech nebo nebo doupěti Oduly… (10/10)

Vílazlouky

Poslouchala jsem audioknihu namluvenou Alešem Procházkou a bylo to skvělé :)

EnaryFeniel

Tento díl mě bavil více než ten první. I když jsem neustále měla tendenci srovnávat s filmem, který jsem viděla o mnoho let dříve. S bitvou si více pohráli filmaři. Ale třeba Enti dostali v knize mnohem více prostoru. :)

Peťulka3

Jak jsem očekávala, bylo to super. Něco navíc oproti filmu, něco ve filmu jinak než v knize, ale krása.

marketa9252

Prostě Tolkiena miluju.