Othello

Othello https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44858/bmid_othello-o8P-44858.png 4 1176 97

Jako druhý svazek souborného díla Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského vychází slavná tragédie Othello. V Poznámce překladatele Martin Hilský píše: „Děj Othella lze převyprávět s větší či menší stručností jako příběh Maura, který ze žárlivosti uškrtí svou bílou ženu Desdemonu. Děj každé Shakespearovy hry samozřejmě lze převyprávět, ale každá taková dějová parafráze zastírá prostou, ale významnou okolnost, že každá Shakespearova hra obsahuje přinejmenším děje dva: děj v tradičním slova smyslu a děj řeči. (...) Zvláštností Othella je, že moc slova má v této hře zcela výjimečnou důležitost. Othello si získá lásku Desdemony silou svého slova. Jago Othellovu lásku promění v žárlivost opět silou slova. (...) Vítězství Jaga nad Othellem spočívá mimo jiné v tom, že Jago dokáže Othellovi vnutit svou rétoriku, svůj jazyk. Othello se v druhé polovině hry nenakazí jenom žárlivostí, ale také Jagovým jazykem. Othello vypovídá o rozpadu osobnosti, který se projevuje rozpadem jazyka.“... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Atlantis

The Tragedy of Othello , 1605

Shimargh
22.01.2015 5 z 5

Dokonalost!

Vera Silent
17.01.2015 4 z 5

Ze vsech Shakespearovskych zloduchu je Jago v Othellovi asi ten nejzakernejsi a nejpodlejsi. Z toho, ze nici okolnim lidem zivot totiz nema nic nez svuj pocit zadostiucineni a pomsty. Co na tom, ze kolateralni skody jsou znacne. Co se tyka Othella, pravdepodobne to neni muj typ - prilis umineny, kdyz se nastve. Ale Jagovi se podarilo zmanipulovat i odolnejsi, takze mu je jen tezko neco zazlivat. Konecne hrdinna Emilia me na konci prekvapila. Nebyla jsem si jista, jestli je to zaporacka nebo je jen neschopna, ale jeji vystup jsem tedy necekala. Celkove tuto hru povazuji za prijemne ctivou.

Pedruska01
19.08.2014 4 z 5

Shakespeare, to už je prostě pojem! Othello je další z mnoha povedených tragédiích. Takových Othellů, Jagů a Desdemon je! Žárlivost je nesmrtelná. Skvělé dílo. :)

MonisPop
13.07.2014 5 z 5

Zatím se mi Othello líbíl nejvíce, ale jinak jsem zatím četla pouze Romea a Julii a Macbetha.

moonchild
03.03.2014 4 z 5

Othelo opět nezklamal.

koksoza
02.10.2013 5 z 5

lze to číst stále dokola a neomrzí

Odehnalka
04.08.2013 5 z 5

Další klasika od anglického velikána, tragédie, která vás chytna a kterou přečtete téměř na jeden nádech. Jeden citát za druhým! Nádhera!

MalMiki
28.06.2013 2 z 5

Shakespeara mám ráda, ale Othello mi moc nesedl, ale četla jsem to ještě na základní škole, nejspíš bych mu měla dát druhou šanci

kowalenska.m
26.02.2013 4 z 5

Ukázal, kam až může dojít žárlivost. Také je vidět, jak blázní a už nemůže rozeznat lež od pravdy. Skvělé.

letterB
04.02.2013 3 z 5

Nejsem z tohoto díla nadšená, ale ani mě neurazilo. Proto střední hodnocení.

Rozhodně bych ale ocenila postavu Jaga - měl to celé skvělé promyšlené, ale bohužel..všichni víme jak to skončí.

nyx
05.08.2012 5 z 5

Příběh o velké lásce, kterou zabila chorobná žárlivost. Skvělá tragédie, ale Romeo a Julie je myslím ještě o něco lepší.

sarekaslukova
24.06.2012 5 z 5

Tak tuhle knížku jsem si vážně vychutnávala. Moc se mi líbila zdála se mi i lepší něž Romeo a Julie. Jagoa jsem neměla jako postavu ráda ale bez ní by se tohle nestala. Doufám, že to nebude to poslední co od Shakespeara přečtu.

Amaranta
18.03.2012 5 z 5

Nejoblíbenější WS.

Bára1182
27.09.2011 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale líbil se mi víc než Romeo a Julie :)

Fidlal
07.04.2011 5 z 5

Že on miluje ji a ona jeho ještě nutně nemusí znamenat happyend, bohužel... Jago je jistě padouch a škůdce první kategorie (s kterým by měl co dělat i Sherlock Holmes nebo James Bond), avšak hlavním Othellovým nepřítelem je jeho vlastní neupřímnost, nekomunikativnost a nedůvěra vůči své družce Desdemoně.
Pět hvězd dávám především za aktuálnost a přínosnost této hry.

antragus
31.01.2011 4 z 5

Jo, jo... Tragédie a historie šla Shakespearovi podstatně lépe, než komedie.

Tuffy
29.12.2010 4 z 5

Klasika, ale kvalitní. :)
Ačkoliv mi divadelní hry nesednou, Shakespeare se mi vážně líbí. Řekla bych, že tragédie mu šly lépe než komedie. Má to něco do sebe...