Osvícení

Osvícení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264/bmid_osviceni-lld-264.jpg 5 4176 649

Osvícení série

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi....

Literatura světová Horory
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Shining , 1977

mauglie
23.10.2016 5 z 5

Brrrr....Stephene! Dlužíte mi pár nocí spánku!

Darknessfriend
16.10.2016 5 z 5

depresivni vylet do horskeho hotelu

Nikolas0311
03.10.2016 5 z 5

Od ted moje nejlepší Kingovka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

panCHLEBA
02.10.2016 5 z 5

Nejstrašidelnější kniha od Mistra, jakou jsem kdy četl...každý rok od přečtení knihy s podzimem přichází strach z nastávající zimy a SNĚHU...

Krokíš
19.09.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih od Kinga.

venacava
15.09.2016 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla v 15 a absolutní masakr...chvílema jsem děsem nedýchala. Musím říct, že jsem absolutně chápala Joeyho v Přátelích proč tu knihu zavíral do mrazáku :). Pro mě jedna s nejlepších knih S. Kinga.

Arven2001
09.08.2016 5 z 5

Velmi napínavá knížka. Perfektní děj. Styl psaní nemá chybu.

MonnieSPO
18.07.2016 5 z 5

Do Osvícení jsem se začetla s nadšením, neboť starší knihy z Kingovy dílny jsou většinou famózní. Nebylo tomu jinak ani zde. Já jako strašpytel jsem se u knihy docela bála a když jsem ji četla před spaním, usínalo se mi nelehko. Příběh je poutavý a nese skvělý námět. V zime opuštěný a izolovaný slavný hotel Overlook s bohatou historii je skvělé místo pro dějiště nějakého hororového příběhu. Atmosféry místa využil i King a četlo se to jedna radost. Už se těsím, až se pustím do knihy Doktor Spánek, která je pokračováním příběhu hlavního hrdiny. Za mě tentorkát pět hvězdiček ***** :) !

Svatoslav
15.07.2016 4 z 5

Problémem Osvícení je jeho rozsáhlost. Téměř archetypální příběh o strašidelném hotelu, jež by vydal na delší novelu, je až neúnosně natažen. Nebyl by to ale King, aby i nutné (čti nudnější) pasáže dokázal hutnými flashbacky a sebereflexí postav, která je pro jeho romány tolik vlastní - zpestřit. Celý román je koncipován jako jedna velká pocta dámě, která dala duchařskému knižnímu subžánru tvář takovou, jakou známe dodnes. Shirley Jackson. Autor se nikdy netajil jejím vlivem na svou tvorbu. V tomto případě je to cítit opravdu hodně. Pouze do poloviny. Ve chvíli kdy se začne zápletka rozplétat a mytologie hotelu pookrývat své tajné kostlivce, vyprávění nabere spád a posledních 70 stran se čte jako na horské dráze. Dravé, intenzivní a neustále gradující. V ten moment se mé zklamané čtení změnilo v nadšené. Nebýt nutného dovětku "po čase" mohla se dostavit nefalšovaná katarze. Leč bohužel.
Osvícení rozhodně není Kingovým nejlepším románem nebo jedním z jeho nejlepších, ale rozhodně památným. Ať už díky ikonické adaptaci od Kubricka, parodické epizodě ze sitcomu Přátel nebo sporu mezi Kingem (puntičkářsky lpícím na detailech) a perfekcionalistou Stanleym Kubrickem. Pro fanoušky povinnost.
P.S. Na zadní straně přebalu se píše "rozhodně nečtěte večer sami". Mohu vás ujistit, že nehty strachy si rozhodně neukousáte.
P.P.S. Hlavní záporná postava má až podezřele podobné rysy jako legendární Pennywise. Náhoda?

Mandrejka
10.07.2016 5 z 5

Četla jsem až do 1:40 ráno, což se mi u knížky ještě nikdy nestalo. Nemohla jsem se odtrhnout. Strhující přítěh, který vás vzáhne do sebe, čte se jedním dechem. Nádherný horor, u kterého jsem se solidně bála. Dávám pět hvězdiček z pěti a těším se na další!

mourek-veronika
02.07.2016 1 z 5

Většina lidí je z knížky i autora nadšená, ale já nějak nemůžu najít důvod. Nevím, čím to je, ale kniha mě vůbec nezaujala. Do čtení jsem se musela nutit a zhruba v polovině jsem to vzdala. Bylo to spíš uspávající, než abych se začala bát, postavy byly příliš depresivní a nezajímavé.

kristyna2513
23.06.2016 5 z 5

První kniha, kterou jsem přečetla od začátku do konce a nemusela jsem vynechávat žádné pasáže. Příběh baví, velmi čtivé.

Bara Zelenkova
13.06.2016 5 z 5

Můj oblíbený horor - kniha i film

smoldo56
09.06.2016 4 z 5

Tak neviem. Možno to bude tým, že mám doposiaľ od Kinga prečítané len dve knihy (Zelená míla a Dlhý pochod), no po dočítaní OSVÍCENÍ musím, žiaľ, skonštatovať, že som čakal niečo trošku lepšie. Áno, je to napínavé, nervy drásajúce a sem tam (hoci len minimálne) aj hororové, no od kráľa hororov som si svoj prvý horor predstavoval minimálne tak, že sa po nočnom čítaní budem báť zhasnúť svetlo, a to sa nestalo. Vlastne pri pár úsekoch mi to ani ako horor neprišlo, skôr ako nejaká paródia ( interaktívne zvieracie kríky -WTF?). Sám píšem horory (hoci len amatérske na wattpade), ale pod pojmom horor si predstavujem niečo, čo sa zaryje hlboko pod kožu. Niečo, čo znepokojí. U tejto knihy k tomu prišlo až na samotnom konci. Každopádne je to super kniha. Kingovka ako vyšitá. S postavami tak sugestívne vykreslenými, že vám z toho bude pri čítaní buď veľmi zle, alebo veľmi dobre (hororoví maniaci pochopia :). Odporúčam.
Napriek tomu si však budem stáť za tým, že som čítal aj lepšie KINGOVKY a myslím, že ešte sa ich zopár lepších nájde.

vyvodka
06.06.2016 4 z 5

Nejsem příznivec hororů. Vysoké hodnocení tady na DK a skutečnost, že mě zatím žádná Kingova knížka zatím vysloveně nezklamala, mě přiměla Osvícení přečíst. Četlo se to dobře, sugestivní popis atmosféry, napětí, strašidelné místo Overlook...první část knížky byla více jako detektivka, to bylo super. Ale čím více konec, tím více horor a tím pro mě méně zajímavé. Dávám čtyři hvězdičky za nápad, za bravurní popis tísnivé atmosféry. Jednu hvězdu dolů za ta zvířata z keřů....to snad už bylo v ději zbytečné.

Hanzz
05.06.2016 4 z 5

Tak přečteno opět skvěle popsana psychologie postav. Pomalu postupující šílenství, kniha končí jinak než film a to je dobře, protože je lepší samozřejmě. Sem rad ze sem s hotelu Overlook už pryč, protože poslední sen sem mel právě o něm ;) a to nebylo nic hezkeho. Takže knihu doporucuji na 5 hvězd to dnes nebude ale na 4z5 určitě. Už se tesim na další Dannyho pokračování v knize Doktor spánek.

Anet1994
18.05.2016 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší kniha od Kinga ;-)

katerina5544
16.04.2016 5 z 5

Výborná kniha!

Skripi
25.03.2016 2 z 5

Ľudia sú z knihy unesení a pritom to je takmer 700 strán o ničom. Neviem, ale Kingove knihy ma jednoducho nebavia. Možno má dar vykresliť situáciu, pocity postáv a prostredie ale pre mňa je najdôležitejší v knihe dej a ten je slabý... :(

marek6463
23.03.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih od Kinga.