Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2536 585

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

antuka
25.05.2016 4 z 5

Uff! Trpíte-li depresemi, tak se do téhle knihy nepouštějte. Detektivní linka je zde pojatá jenom jako osa, kolem níž se příběh otáčí, Ve skutečnosti je o lidech, kteří mají posraný životy, hnípají se v nich, i když tuší, že by radši neměli a chovají se jako idioti, ALE to, že se tak chovají je zároveň nanejvýš pochopitelné. Hodně jsem ocenila střídání ich a er formy, která rozlišuje současné lineární vyprávění a retrospekci a zároveň autorovi umožnila využít figuru nespolehlivého vypravěče, což se v detektivkách příliš nenosí, protože je to ke čtenáři trochu nefér. Za mě ale dobrý!

furunkl
25.05.2016 5 z 5

Kniha je přesně to pravé právě pro čtenáře, kteří si chtějí vychutnat skvěle napsaný román o životě lidí na Vnějších Hebridách. Autor postupně odhaluje jejich strasti a ... ještě horší strasti.
Naproti tomu ortodoxní detektivkáři by se mohli spíše nudit. Vyšetřování vraždy slouží jenom
jako opěrná konstrukce spletitého příběhu. Nevím co si mám myslet o závěru. Možná by se k němu
mohl vyjádřit nějaký psycholog. Prostě se mi nezdá, že by to mohlo být možné. Ale i přesto je
Skála nádherně odvyprávěný příběh o dětství a mládí v nehostiné, ale bohem rozhodně nezapomenuté krajině.

konicekbily
19.05.2016 5 z 5

Je to hodně dobrý příběh úvodní trilogie. Nádherný román s detektivní zápletkou. Nutící k přemýšlení, připomínající mi, že podobně "komplikovaný" život jsem prožil i já. "Nenápadným vyprávěním" mne autor pozval k dalším jeho knihám.

Johncze
19.05.2016 4 z 5

Kvalitní četba, u které se hodně staví na popisu místa a přenášení bezútěšné atmosféry a situace na čtenáře. Není to nakonec tak úplně detektivka, jelikož vyšetřování je vlastně taková druhotná linka. Líbil se mi způsob vyprávění.

aronoele
16.05.2016 5 z 5

May prostě umí navodit tu atmosféru. Ať už ve své čínské trilogie nebo u téhle ponuřejší "skotské".
Postavy jsou sympatické, mají své slabosti i charakter. Líbí se mi dvě dějové linky, autor vás nutí číst dál a napíná stupňující se děj. Doporučuji nezůstat jen u tohoto dílu, protože další díl "Muž z ostrova Lewis" se mi líbil víc. Je tam víc historie a je to opět silný příběh o lásce, přátelství, o smrti...
Díky takovýmto knihám si řeknete, že se vlastně máte docela dobře. Spousta lidí má těžší život. Kéž by takových knih bylo víc.

LenkaWal
11.05.2016 4 z 5

Tak příběh to byl zajímavý. Na začátku, mě to opravdu bavilo, ke konci už mi čtení dělalo trochu problémy. Dvě časové linky mi nevadily, to se mi poslední dobou líbí. Děj byl dost temný a ponurý. Myslím, že další díl vyhledávat nebudu. Ale jinak si myslím, že kniha je napsaná dobře. Jen to není můj šálek čaje.

pafčaodřeky
02.05.2016 4 z 5

Uff. Neudělejte tu chybu, co já a nečtěte si tuto knihu při snídani. Plesknutí mozku na pitevním stole ( a vytahování dalších orgánů při několikastránkovém detailním líčení pitvy zavražděného) vás odsoudí k tomu dát si panáka na vzpamatování už po ránu. Celkově tohle není žádná sranda detektivka, spíš pořádný psycho- alkoholici, násilníci a ztrozkotanci si tu podávají kliku a do toho všeho morbidní tradice s mordováním mladých hnízdících ptáků. Díky, bylo to dobrý, ale tuhle tísnivou úzkost již více nemusím.

amenta
28.04.2016 5 z 5

Temný příběh, ale nemohla jsem se odtrhnout. Těším se na pokračování.

Zrzavá_Tereza
27.04.2016 3 z 5

Prostředí nádherné, postavy sympatické. Ale stejně jsem se přistihla, že chvílemi nevnímám, co čtu... Tak nevím jestli se pouštět do dalšího dílu, uvidím.

nemeckovatereza
25.04.2016 5 z 5

Super triologie ;)

DriftBooks
15.04.2016 5 z 5

Jako kluk jsem miloval „májovky“ – knihy Karla Maye. Vinnetou, Old Shatterhand, Kara-ben Nemsí – to byli mí klukovští superhrdinové. Ne, Peter May nebude miláčkem dětských čtenářů, takže ta paralela trochu kulhá, ale nedalo mi to, abych to nezkusil… :-)

Novodobé „májovky“ jsou sice temné a studené, ale trochu toho chlapeckého dobrodružství přesto přinášejí. Právě prolínání minulosti a přítomnosti – správně načasované a vystavěné – je pro Petera Maye typické. Příběh se pomalu skládá z mozaiky vzpomínek a právě probíhajícího děje, aby se na konci knihy vše potkalo a dramaticky střetlo. A ony vhledy do minulosti dávají jeho knihám potřebný náboj, sílu a napětí. Zároveň se mi líbí, jak nenásilně mi je předkládána historie místních ostrovů, a jak se jakoby mimochodem dozvídám to, co bych si jinak musel hledat v nějakých národopisných a sociologických pramenech a to bych – ruku na srdce – stejně nikdy nedělal.

A to tak nějak bylo stejné i v knihách Karla Maye – vždyť dodnes si pamatuji co je to baštonáda a jak to chodilo na divokém Západě a… co říkáte? Že si to Karl všechno vycucal z prstu? A že vše bylo jinak? No ju… tak já toho srovnávání raději nechám… Ale nabízí se otázka: je všechno, co Peter May o ostrovech a jejich obyvatelích píše skutečně autentické? Nejsou to prostě a jen novodobé „májovky“ pro dospělé? Ne… on skutečně ostrovy několik let navštěvoval a řekl bych, že jeho příprava je svědomitá a téměř puntičkářská. Inu – nakonec je to ale jedno, pokud se kniha dobře čte a pokud vás děj baví, pak pan spisovatel odvedl dobrou práci a kniha dostála svého účelu. A to bych řekl, že v tomto případě platí.

peedbook
30.03.2016 5 z 5

Nádhera ... dokonalý popis krajiny a spomienok na minulosť.

vineka
23.03.2016 5 z 5

Spisovatel má dar od Boha - dokázat napsat něco tak krásného.

Paja85
09.03.2016 4 z 5

Musím říct, že s knihou jsem se prvních 150 stran nesmírne trápila. Přišla mi nudna a snad jen díky recenzím zde a tomu, že kniha byla dárek vydržela. Druha polovina knihy nabrala spád, rozpletala se Finova historie i příběh vraždy. Ubírám hvězdu za nezáživny rozjezd. Jinak super! Doporučuji

drbohlav
09.03.2016 5 z 5

Prvním slovem pecka, druhým paráda!!! Za mě naprostý skvost. Retrospektivní vyprávění miluju a autor se toho zhostil dokonale. Stejně tak May krásně dokázal, že jsou "popisy" a "popisy". Zatímco někteří autoři se rozvláčně rozepisují o něčem, co je čtenáři důvěrně známé, tady jsem si zase početla o místě, které neznám. A to tak, že člověk měl sto chutí sbalit si kufry a vyrazit. Užívala jsem si každou informaci, i když se třeba jednalo jen o zpracování mrtvého tereje. Minulost hl. hrdiny mě naprosto vtáhla. Co se týče zápletky jako takové, tak ta tam opravdu byla tak trochu potlačena na úkor vzpomínek, takže kdo očekával klasickou detektivku, na své si nepřišel. Ale v tomto případě se obávám, že by ta zápletka překážela a již tak bohatý příběh udupala. Pak by to asi byl tak trochu maglajs. Nicméně jdu na druhý díl.

Awele
05.03.2016 5 z 5

Moje krevní skupina. "literary crime" vůbec nevadí víc dějových linií, mám pocit, jako by se vše odhalovalo postupně zvenku i zevnitř. Teď čtu druhý díl trilogie a zase - často odbíhám od knihy k internetu, heldám, kde ten ostrov vlastně je, koukám na fotky... prostě paráda. Za mě plný počet. Drobné nedostatky jsou u mě vyváženy netradičním pojetím, prostředím a způsobem vyprávění.

Špínobubla
29.02.2016 4 z 5

Ta knížka se dobře čte, je ze zajímavého prostředí a líbila se mi, nehodnotím ji ale jako detektivku, protože to je v této knížce spíš boční linie, to bych musela být mnohem tvrdší.

Makii
29.02.2016 4 z 5

Zase něco trochu jiného. Kniha mě pohltila, i když o vyšetřování vraždy šlo tak trochu až na posledním místě. Ale sledovat osudy hlavního hrdiny bylo naprosto skvělé, od dětství až po současnost. Rozuzlení bylo překvapivé. Nejvíce mě asi bavily reálie o ostrovu, o tradicích, historii apod. Dozvěděla jsem se mnoho nového. Je to výborně napsané, určitě mohu doporučit.

Ciarra
26.02.2016 5 z 5

Výborná kniha jak psaná, tak ve formě audioknihy (namluvená Jiřím Dvořákem). Vůbec mi nevadily dvě dějové linky. Líbilo se mi, jak autor dokázal popsat lidi i krajinu tak, že vám přímo vyvstala před očima.
Kdybych měla srovnat Skálu a Pána ohně, na celé čáře vyhrává Skála.

SovaPálená
25.02.2016 2 z 5

Moc táhlý děj nevedoucí k vyřešení. Reklama na knihu byla silnější, než skutečný obsah.