Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2540 586

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

Jančislava
17.12.2015 3 z 5

Kniha nebyla špatná, četla se vcelku dobře, jen místy mi přišla rozvláčná a zmatená. Střídá se přítomnost se vzpomínkama na minulost, na životna ostrově. Jen to přeskakování, bylo občas zmatené a některé věci by stálo za to více rozvést. Konec se mi líbil.

kachnch
01.12.2015 3 z 5

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila, po dočtení jsou mé pocity poněkud smíšené.
Nejedná se o klasickou detektivku, původně hlavní zápletka postupně ustupuje do pozadí a hlavním dějištěm je spíš životní příběh. To by mi ani nevadilo. Řekla bych ale, že poměrně hodně otázek zůstalo díky rozuzlení nezodpovězených a na můj vkus je ke konci příběhu až moc klišé. Co se rozuzlení týče, úplně nadšená nejsem, působí to na mě trochu jako úniková cesta, jak uzavřít příběh bez odpovědí na otázky. Hodně se mi ale líbí autorův styl psaní, takže k dalším dílům se určitě dostanu.

svatas007
28.11.2015

Kniha je dobře vystavěna jak příběhově tak i dějově. Je jasné, že osudy lidí z malé komunity dokáže zločin značně ovlivnit. Ale kniha je o tom, jak vás může historie dohnat aniž byste to původně zamýšleli.
Opět se tu dostávám do křížku s autorem, který svou detektivní zápletku před čtenářem vystaví a nechá ho jí na pospas, aby nakonec ústy jednoho z účastníků odkryl docela podstatná fakta. Jakkoliv se vám zdá případ nevyřešitelný a nelogický, naráz se objeví někdo, kdo řekne něco ve stylu, to nemůžeš vědět, protože si to nepamatuješ. Já to považuji za podraz na čtenáře.
I přes tuto výhradu knihu můžu doporučit.Styl psaní je hodně poutavý. A těším se na další díly...

Burák
24.11.2015 4 z 5

Není to úplně kniha, od které se nemůžete odtrhnout, ani klasická detektivka čit thriller. Ale i tak to bylo dobrý. A rozhodně si troufám knihu doporučit. May úchvatně popisuje život na ostrově a jeho popisy drsného Skotska jsem si vyloženě užívala. A dějová linie z dětství hlavní postavy mě bavila stejně tak jako linie ze současnosti.

Rade
16.11.2015 5 z 5

Neřekla bych, že jde o detektivku nebo thriller, proto asi u někoho zklamání.
Pro mě velmi silná kniha o mezilidských vztazích, vině, trestu, odpovědnosti k druhým. O tom, že před minulostí nelze utéct a dostane nás ve chvíli, kdy to nečekáme.
A to sepjetí příběhu s konkrétním místem větrného nehostinného ostrova… Málokdy je krajina, v níž se kniha odehrává, tak spojená s příběhem, jako tady (napadá mě odlišná, ale v tomto podobná kniha Živá voda M. Pagnola).

DejnaDee
12.11.2015 2 z 5

Chvílemi jsem přemýšlela zdali je tato kniha vůbec detektivka. Rozvláčné a mnohdy i zbytečné a hlavně zdlouhavé a nezajímavé popisování dětství hlavního hrdiny - policejního detektiva Fina Macleoda mě přišlo nudné a vytrhující z hlavního záměru detektivky a tím mělo jednoznačně být sledování a vyřešení zločinu.

iva.mikova
12.11.2015 4 z 5

Kniha super, doporučuji si poslechnout i audioknihu. Já si to tak prostřídávám... Když nemám čas číst, mám čas u jiné práce poslouchat.

Slávka 1970
06.10.2015 4 z 5

Konec knihy naprosto úžasný, příběh a napětí graduje až do poslední stránky a možná i za ní?? Zalíbil se mi styl psaní pana Maye, střídání dvou časových rovin mne přinutilo vždy k většímu soustředění a udělalo knihu zajímavější. Poslední třetinu jsem četla jedním dechem! Avšak nemohu zapomenout na tak nějak prázdný začátek knihy, dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Možná vina na mé straně, to poznám jedině, až si knihu jednou zopáknu... Dnes za ten těžkopádný rozjezd příběhu ubírám hvězdičku.
Ilustraci na obálce vidím po přečtení jako dost pěknou :-) !
Žánr bych nazvala více psycho-románem, než detektivkou a se stejným očekáváním půjdu i do druhého dílu.

aralka
23.09.2015 5 z 5

Naproto skvělá knížka!!! Bomba! Úžasná atmosféra, strhující děj... líbilo se mi, že to není prvoplánovitě jen detektivka, člověk se tam dozví spoustu nových věcí, např. o lovu ptáků guga.. taky se mi líbilo, jak všechno do sebe postupně zapadá... v neposlední řadě mě fascinují ty výtvarně zpracované obálky... někde jsem tu četla, že se nepovedly, já bych řekla pravý opak, jsou skvělé! Holt co člověk to názor... i když se nedivím, že tady u té knihy se hodně lidí shodne, že je hoooodně povedená!!! Dávám plný počet hvězdiček :-)

DriftBooks
18.09.2015 5 z 5

Přistupoval jsem ke knize trochu se skepsí. Přeci jen „Kniha Zlín“ umí udělat z komára velblouda – tedy jinak řečeno umí skvěle marketing a své knihy tlačí do světa na všech frontách a s velkou pompou, ač se kolikráte jedná o tituly, které by díru do světa zrovna neudělaly. Ale Skála si nakonec našla cestu do mého Kindla a já se jal jí ztéci…

A nelituji. Opravdu skvělé. Máte pocit, že tohle musel spisovatel zcela jednoznačně prožít na vlastní kůži. Tohle si přeci nevycucal z prstu… Ten pocit autentičnosti dodává knize sílu. Ovšem v závěrečném poděkování se dozvíte, že Peter May na ostrov „jen pět let“ dojížděl. Obdivuhodné. Navíc o lovu mladých terejů jsem viděl kdysi (nelichotivý) dokument a to onen pocit reálného ještě posílilo.

Detektivní motiv je víceméně nedůležitý a pouze rozehrává celkové drama (kritika si pro tento žánr vytvořila škatulku tzv. literary crime, tedy krimi s přesahem do „krásné“ literatury). Více nemá cenu prozrazovat. Přečtěte si to – a to rychle - než to zase „zprzní „ filmaři :-)

Mil@n
29.08.2015 2 z 5

Rozvláčné a to přeskakování mezi minulostí a současností zdlouhavé. V detektivce popisovat zabíjení, škubání a kuchání ptáků, na mnoha stranách, je opravdu o ničem. Mě zajímá kdo je vrah, že by některý pták guga. Nevím jestli to vůbec dočtu.

exitus
28.08.2015 3 z 5

3 a půl. Kniha má nádhernou atmosféru, zejména části na Skále a popis lovu ptáků mne skutečně fascinoval. Nejprve mi trochu vadilo, že jedna kapitola je vyprávěna v er formě a druhá v ich formě, pořád vlastně úplně nevím, proč tomu taky bylo, nicméně jsem si na to zvykla. Vykreslení postav docela dobré, ačkoliv až na hlavní postavu mi všichni přišli trošku černobílí. Vyústění mě moc neuspokojilo, bylo to napínavé, ale konec dost melodramatický. Chvílemi mě rušil i ne příliš dobrý překlad.

Ječmínek
22.08.2015 3 z 5

Po létech přijíždí na rodný ostrov, aby vyšetřil vraždu. A musí vzpomínat na minulost, protože se stále víc ukazuje, že tam je klíč k případu. Čtyři pětiny knihy sice trochu utahané, ale dobře napsané. Béčková poslední pětina srazila moje hodnocení o jednu hvězdičku dolů.

Greene
22.08.2015 5 z 5

Droga.

lucifuk
18.08.2015 5 z 5

Táto kniha sa nedá k ničomu prirovnať. Prostredie ostrova je tak originálne a živé až s toho mrazí. Skutočne skvelý kúsok.

Anidlo
13.08.2015 3 z 5

Po tom, co jsem si tu přečetla tolik spoustu výborných hodnocení, jsem asi očekávala něco jiného. První polovina až 3/4 knihy utahaných, ten zbytek začínal mít nějaký spád, ale to bylo tak všechno.

Mia77
11.08.2015 4 z 5

Z počátku jsem si říkala, že je to spíš takový román, který popisuje život vyšetřovatele a první stránky jsem úplně nehltala, ale pak se to rozjelo a nemohla jsem se odtrhnout. Napínavý a zajímavý konec ... to se vážně povedlo ... a to ponuré prostředí tomu dodalo pomyslnou třešničku na dortu :-) doporučuji ....

rubit
26.07.2015 4 z 5

Velmi dobré, neobvyklé, temné, nemohla jsem se odtrhnout, konec strhující. Jak se tu již psalo, spíše psychologicko-detektivní román, než klasický thriller, což knize přidává na zajímavosti. Líbilo se moc.

VeronikaZ
25.07.2015 5 z 5

Je to dobré, dobré, stále dobré... A pak přijde závěr a je to skvělé!

pocketka
20.07.2015 4 z 5

Začnu číst a říkám si - proboha, proč všechny ty nadšené komentáře?! Rozčiluje mě, jak se Fin pořád vrací do minulosti, jedna kapitola přítomnost, jedna minulost atd. Asi knihu odložím a budu holt první nespokojený čtenář. Tak jo, ještě jednu kapitolu, třeba se něco stane. Najednou ale zjistím, že nemůžu přestat číst, že opakovaný návrat do minulosti dává smysl a že to tak mělo být. Na konci knihy žasnu, jak se mi jen ta kniha nemohla líbit. Je úžasná!!! Skvělá. Nevšední.
Čtyři hvězdičky dávám jen za velmi zdlouhavý popis úplně všeho. K příběhu to samozřejmě patří, ale na každé straně by to být nemuselo.