Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2540 586

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

SovaPálená
25.02.2016 2 z 5

Moc táhlý děj nevedoucí k vyřešení. Reklama na knihu byla silnější, než skutečný obsah.

boxas
24.02.2016 5 z 5

Skoky z minulosti do přítomnosti mi vůbec nevadily a nuda to rozhodně nebyla, naopak tato kniha mě dostala k přečtení celé "lewiské trilogie". A musím říct, že jsem ani jedinkrát nelitovala.

Skripi
23.02.2016 2 z 5

Chápem čo sa väčšine na tom páči, ale až tak ??? To sa Vám naozaj páči keď autor chaoticky skáče do minulosti a naspäť a niekedy človek ani nevie ktorý čas práve číta. Ešteže som to počúval ako audioknihu, pretože klasická papierová kniha by ma nudila ešte viac. Naozaj sa Vám páčia tie obsiahle opisy ? To nikomu nechýba dej ? Neviem, asi som príliš náročný keď chcem po knihe aby sa v nej aj niečo sem tam udialo... Slabota.

Janek
22.02.2016 5 z 5

Silný, nádherně budovaný příběh o síle slov, o tíži vzpomínek, o lásce a přátelství, o vině a odpovědnosti.

maxihrosik
21.02.2016 5 z 5

První díl z krimi série Ostrov Lewis. Podle mě to není detektivka. Na začátku je sice mrtvej chlap a na konci odhalený vrah, ale vlastně se téměř nevyšetřuje. Hlavní hrdina přijíždí na svůj rodný ostrov, setkává se po mnoha letech s bývalými kamarády a známými, ve vzpomínkách se vrací do dětství, a tak nějak nenápadně do sebe všechno zapadne.

Peter May je skvělý spisovatel. Dokáže úžasně popsat místní prostředí, zvyky, atmosféru a lidské charaktery, ale jeho pohled je dost pochmurný. Skoro všichni obyvatelé jsou hrubí, předčasně zestárlí, rezignovaní, poznamenaní prostředím drsného ostrova i nepříznivými životními událostmi a zkušenostmi. Knížka je neuvěřitelně čtivá, než se nadějete, jste na konci, ale pobavený úsměv na tváři přitom asi mít nebudete.

debe
21.02.2016 5 z 5

Trochu jsem se obávala toho označení krimi, ale řekla bych, že to tam bylo jenom tak mimochodem. Skvěle napsaná kniha, pomalu do sebe zapadající příběh, ještě teď mě z něho mrazí a ten všudypřítomný vítr, déšť a moře, uf, asi stejně nevyzpytatelné živly jako lidské osudy samy. Nedá mi to hned nezačít další díl trilogie.

Eremites
07.02.2016 5 z 5

Mimořádně silná záležitost. Zpočátku jsem se chytala s obtížemi (ale to přičítám spíše svému zkouškami unavenému mozku), nicméně pak se "zasekla" a četla - v kuse a pořád - dokud jsem nedočetla.
Velice silný psychologický příběh (nějak mi nesedí zařazení mezi detektivky) plný zvratů, psaný tak poutavě, že vás prostě nepustí. Autor se velmi odvážně pustil do hodně bolestného a ožehavého tématu a dle mého názoru se s ním popasoval naprosto výborně. Neuvěřitelně empaticky a rozhodně ne černobíle, jak se občas u těchto témat stává (oběť = takřka svatá utrápená osobnost, které se vše promíjí). Zcela v souladu s mým přesvědčením, že násilník je často zase jen obětí oběti (zlo a násilí páchané stále dál a dál v jakémsi začarovaném kruhu) a hlavně veskrze nešťastný člověk.
Velmi se mi líbilo, že zde nejsou jednoznačně kladné a záporné postavy, čtenář se sám musí popasovat s tím, do jaké míry je ochoten ten který čin (na pozadí znalosti předchozích událostí a souvislostí) omluvit, přijmout, pochopit, odsoudit či zavrhnout. A pro ty, kteří si kladou otázku, zda opravdu dokáže lidská mysl "vytěsnit" určité vzpomínky na traumatické a bolestné události (jako je třeba týrání v dětství) odpovídám z vlastní zkušenosti - ano, je to možné a docela hodně časté.

Tato kniha se mi dostala pod kůži jako málokterá. Zapomenout se asi nedá.

Jarisko2
04.02.2016 5 z 5

První a vcelku náhodné setkání s Peterem Mayem a "láska na první..."
Velice krásně napsaná kniha, ve které se prolínají prvky detektivky a románu. Napínavé a občas velmi úsměvné příhody z dětství hlavního hrdiny se střídají s kapitolami bolestného i romantického dospívání a současnosti. Jazyk autora, jeho popis prostředí ostrovů severního Skotska, nesmírně tvrdé a také překrásné země a místy až lyrické popisy pocitů a vnímání lidí, jež tam prožívají své nelehké životy, to vše mne velmi hluboce oslovilo a dojalo. A samotné rozuzlení detektivní "zápletky" a především motivy jednaní zúčastněných, to je a ještě nějaký čas bude pro mne námět k přemýšlení.
Knížku jsem nečetl, ale poslouchal v audioverzi při dlouhých pracovních cestách autem a herec Pavel Rímský, jež ji velmi hezky načetl, mi byl dlouhé hodiny skvělým společníkem. Těžko se mi v případech nutnosti z vozu vystupovalo :)

Ignis
04.02.2016 2 z 5

Pro mě zklamání, nebylo to vysloveně špatně napsané, ale nesnáším, když mi někdo slibuje detektivku a napětí a místo toho je tu životní příběh průměrného týpka odněkud z Horní Dolní. Ano, život v takovém zapadákově je zajímavě popsaný, ale fakt mě nezajímal celý životopis, sem tam nějaká ta vzpomínka by byla fajn, ale tady se z toho stával živitopis a vraždu pomalu odsouvá autor na druhou (ne-li třetí) kolej. Překvapivý konec to trochu vylepšil, ale úplně nezachránil.

Malarkey
29.01.2016 5 z 5

První setkání s Peterem Mayem na mně zanechalo obrovský dojem. Spisovatel příběh zahrnul na ostrov Lewis, který je pro mě obrovská exotika, ale zároveň mě silně přitahuje stejně tak, jako například celá Skandinávie nebo Island. Tudíž v tomto ohledu to s lokací vysloveně vyhrál. A i proto mimochodem čtenář musí počítat s atmosférou, která je hodně chladná až štiplavá. Postava Finna je ale naprosto perfektní a každá další postava, která se v příběhu objeví, má své opodstatnění a smysl, což je vysloveně super. Nejsou to ploché postavy, ale vysloveně lidé z masa a kostí, které mají svoje názory, pocity a emoce. Do toho spisovatel rozložil celý ten příběh na dvě linie – současnost a minulost, kde každá stojí za čtení. Minulost totiž ukáže, život na ostrovech z pohledu dítěte a současnost pro změnu představí aktuální problémy lidí v těchto oblastech. No a do toho celého světa se mimoděk hodí vražda, kterou se hlavní postava rozhodne vyšetřovat. Opravdu perfektní čtení a jsem rád, že mě knihy stále dokáží něčím překvapit a donutí mě se na něco neustále těšit. V tomto případě na další dva díly z celkové trilogie.

petunkav
26.01.2016 5 z 5

Po knize jsem sáhla po spoustě doporučení. A opravdu nezklamala.
Krásně se prolíná děj ve dvou obdobích, všechno do sebe zapadá. Žádná hluchá místa, skvělé a napínavé čtení. Určitě se pustím do dalších autorových knih.

kadgam
26.01.2016

Veľmi dobre napísané. Najviac ma zaujali opisy prírody pochmúrneho, studeného a upršaného ostrova. Lewis som kedysi navštívila a život ľudí tam, životné podmienky aj povaha obyvateľov je v knihe dobre zachytená. Toto podľa mňa prevažovalo nad detektívnym príbehom, ktorý bol okrajový, s o to zaujímavejším rozuzlením.

lazarus
17.01.2016 5 z 5

Výborně napsaný příběh s trochu překombinovaným finále.
Snad jen ta "mateřská deska" mě rozesmála. Okamžitě jsem se z dramatického příběhu vrátil do reality a uvědomil si, že čtu knížku. Na chvilku bylo po atmosféře.

Exit-50
16.01.2016 4 z 5

Hezká kriminálka propletená i city a zklamáním osudů lidí.

morava
14.01.2016 5 z 5

Hned na prvni pohled mne zaujala tajemna obalka a pote hned anotace. Tesila jsem se na detektivni pribeh, ktery jsem nakonec i dostala po malych davkach , nenucene. Je to ma prvni kniha od tohoto spisovatele, ale urcite ne posledni. Dve casove linie do sebe zapadaly tak, ze jsem si uzivala napeti, pri reseni pripadu a zaroven jsem se postupne dozvidala pribeh Fina od jeho detstvi prozitem na ostrove Lewis. V neposledni rade mne uchvatila atmosfera ostrova a urcite se brzy vydam zpet, formou knihy po te , co se zactu do dalsiho dilu teto serie.

šipek
14.01.2016 5 z 5

Za mě kniha dost dobrá. Krásně se četla , dvě dějové linie se dobře prolínaly. Vše do sebe postupně zapadá. I já jsem koukl do Google Maps.

lencin
10.01.2016 5 z 5

Úžasné popisy krajiny Hebrid. Tak silný dojem,že bych se tam hned rozjela. Jako turista tedy. Kniha,od které jde se těžko odtrhávala a už se těším na další příběhy z ostrova Lewis.

ArnyK0
07.01.2016 4 z 5

Až na stěží uvěřitelné rozuzlení jak zápletky, tak i amnézii hlavního hrdiny jsem si titul vychutnal do sytosti. Popis prostředí, studená atmosféra ostrova a napínavý děj je to, co mě na knize bavilo, a kvůli čemu právě teď otevírám Muže z ostrova Lewis.

kokosek
30.12.2015 4 z 5

Tak jsem doposlouchal další detektivku. I takhle to jde napsat, i když ona to vlastně ani není detektivka, vždyť většina knihy je věnována dětství jednoho z hrdinů. Jenže ono to nakonec vše se vším souvisí. A tak se tahle pomalu klidně se odvíjející děj nakonec dost zrychlí a nedovolí vám přestat číst (poslouchat). Takže už se těším na další knihu z ostrova Lewis.

mi-380
27.12.2015 5 z 5

Kvalitní kriminální zápletka, ano. Co mi ale vyneslo tuhle knihu mezi nejlepší v posledních několika letech, je úžasný popis prostředí. Drsný, studený, větrný ostrov Lewis se svými rašeliništi, jezery, starými kamennými domy, náboženstvím a hlavně svéráznými obyvateli - gaelsky mluvícími potomky Keltů, s nimiž prožíváme ve vzpomínkách hlavního hrdiny i během pátrání dramata, která by vydala na několik románů. Skála je jedna z těch knih, která mě současně se čtením přinutila pátrat na internetu - počínaje googlem earth a konče wikipedií - a už mi vrtá hlavou, jak a kdy a zda se na Hebridy podívám: 95 %