Skála

Skála https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/bmid_skala-pgt-155926.jpg 4 2540 586

Ostrov Lewis série

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

The Blackhouse , 2011

lucie.kapal
09.10.2016 4 z 5

Naprosto mě uhranul popis tamní přírody. Doporučila bych i všem, kteří nejsou milovníky detektivek, protože toto není typická detektivka.

STARKAN
09.10.2016 5 z 5

Neskutečně silný příběh o životech lidí žijících na ostrově Lewis ve Skotsku, jejich současných osudech, o událostech během jejich dětství a dospívání, o tom jak těžký život někdy dokáže být a také o tom, že ne vždy dokážeme úteci před duchy naší vlastní minulosti. To vše je podepřeno detektivní zápletkou, jejíž překvapivý závěr dokonale uzavírá tuto skvělou záležitost, jež sem měl tu čest si přečíst. Kapitola popisující výpravu a události dvou týdnů na An Sgeir je pak pro mne zlatým hřebem knihy.

99jaja99
05.10.2016 5 z 5

Knihu jsem právě dočetla, úplně mě pohltila, není to "jen" detektivka, je to úžasná sonda do dramatických životů "obyčejných" lidí. Jdu na druhý díl a nemůžu se dočkat.

lalikpepa
29.09.2016

Knihu jsem četla na doporučení. Očekávala jsem detektivní román, ale nakonec se mi kniha jevila spíše jako sociální drama z prostředí malé skotské vesnice. Má to takový depresivní nádech zpackaných životů a nenaplněných tužeb. Je napínavá, místy děsivá, autor umí skvěle vykreslit přírodu severního Skotska, které je mou srdcovou záležitostí a také vztahy mezi jednotlivými postavami. Děj se odvíjí (pro mne) pomalu, ze začátku jsem některé odstavce přeskakovala, ale závěr mě dokázal úplně strhnout. Až tak, že jsem si běžela koupit druhý díl:)

Bettyx
28.09.2016 5 z 5

Celá série Ostrov Lewis na mě zanechala velký dojem. Velkou zásluhu na tom má tedy fakt, že se momentálně nacházím pracovně ve Skotsku. Popisy přírody, která je k obyvatelům/návštěvníkům této země většinou velmi nehostinná, jsou brilantní. V každém dílu autor čtenáři také přinese spoustu faktů a informací o Skotsku a jeho obyvatelích.

Díl Černý dům hodnotím jako nejlepší. Druhá kniha, Muž z ostrova Lewis, měla trochu sklony k dlouhým a nezajímavým pasážím, ale Šachové figurky mě opět donutily knihu doslova zhltnout :)

Pokud máte chuť, vypravit se alespoň ve svých myslích do Skotska - Peter May je skvělá volba. Zanese vás na větrem ošlehaná pobřeží, kde můžou být strmé, životu nebezpečné skály či písečné pláže s průzračnou vodou lemované nespočtem zelených kopců a hor. Slàn leat air an àm ! ;)

Efča59
20.09.2016 3 z 5

Kniha mi byla doporučená kolegou. Na základě jeho vyprávění bych bohužel čekala více. Námět byl velmi zajímavý, vyprávění se však bohužel často vleklo, občas jsem se pristihla, že některé pasáže preskakuji.

Bar16
17.09.2016 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Poprvé jsem se setkala s tímto autorem a byla jsem hodně překvapená - mile. Moc se mi líbil styl psaní i vložení vzpomínek mezi jednotlivé kapitoly - hodně to ucelovalo knihu a poslední otázka (otázek jsem měla za celou knihu snad milion) byla zodpovězena v poslední větě. Osud Fina ukazuje, jak krutý může život být... Nádherná kniha. Těším se na další dílo tohoto autora.

trudoš
31.08.2016 3 z 5

I když je atmosféra skotských vřesovišť, kde pod pozlátkem venkovské idyly bují obyčejná nenávist chudých k bohatým, naprosto parádní, detektivní linie mi chutnala po třikrát vařené nudli. Peter May sice vytáhne mrtvolu hned zkraje, ale jakmile se hrdina navrátí do rodného údolí, vyšetřování sklouzne k sérii vzpomínkových flasbacků, proč tam odtud odešel. Což jsou vlastně nakonec ty nejlepší momenty celé knihy, protože samotné pátrání po příčinách a motivech vraždy je pořádně vachrlaté. Lépe řečeno spočívá v trudomyslném mudrování nad krutostí života, potkávání starých známých a opatrném oťukávání, jestli náhodou nejsou vrazi. Přestože tak autor občas připomene úvodní zločin, hrdinova role zůstává v tomhle ohledu prakticky nulová. Navíc nemám rád, když už při prvním seznamování s aktéry vím, kdopak nám to zabíjel, čistě jen proto, že to hraje do karet nejotřepanějšímu dramatu pod sluncem. A přiznám se, že při závěrečném odhalování kdo je čí otec, už jsem maličko drtil zubní sklovinu.

mira.k
20.08.2016 2 z 5

Zklamání. Spíš sociálně psychologický román s detektivní zápletkou, který nijak nevybočuje z průměru. Ani formou ani obsahem. Místy zbytečně utahaný. Těží z atmosféry a zajímavých reálií, které jsou dnes v kurzu, ale za pár let asi bude ležet zaprášený v knihovně. Já si ho znovu určitě nepřečtu a ani do knihovny si ho nepořídím.

ttommikk
17.08.2016 4 z 5

Detektivka, kde namísto rozumu vládne srdce, které však ke konci trochu ztrácí tep.

1.ještěrka
17.08.2016 5 z 5

Úplně náhodou jsem si s sebou knihu přibalila na dovolenou na Island. O to víc, mě bavila, protože jsem si připadala uprostřed drsného severského příběhu. Je pravda, že to není klasická detektivka, ale právě proto se mi tolik líbila. Už mám nachystaný další příběh.

Guepp
13.08.2016 4 z 5

Kniha nejprve vypadá jako klasická detektivka, ale postupně se z toho rozvine poměrně šikovně zamotaný příběh. Velmi pomalý spád, ale příjemně napsaný s nečekaným koncem. I když se mi kniha líbila - celkově i její nápad až po krásnou psychologii postav a popis tradic, míst nebo rodin, které je velmi ovlivňují - na další díly mne nenalákala.

rengers
09.08.2016 4 z 5

Příběh se rozjížděl trochu pomalu, je smutný a ponurý, jak to na severu bývá, ale celkově musím uznat, že je příjemně čtivý. Rád si přečtu pokračování.

Schonecke69
07.08.2016 5 z 5

S chutí si přečtu i další autorovu knihu.

deanmo
25.07.2016 5 z 5

Oceňujem hlavne autorovu zručnosť opisu prostredia a miestnej mentality. To sa týka v podstate celej trilógie.
Častokrát som mal pocit, že stojím priamo na opisovanom pobreží, do tváre mi silný vietor vráža kvapky dažďa zabodávajúce sa ako ihly a ruky mám skrehnuté až na kosť ... Proste super.

Keď som túto knihu čítal, úplne som cítil úľavu od severských krimi. Prišlo mi, že v tomto príbehu sa celý dej netočí len okolo hľadania najnepredvídateľnejšieho možného vraha. Dokonca to čitateľ uhádne oveľa skôr, ale o to viac som si ju potom užíval.

tomai
24.07.2016 4 z 5

Vynikající

Tatrman
05.07.2016 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě zaujala a vtáhla do děje. Detektivní zápletka až v druhém plánu, skvěle vykreslené vztahy mezi lidmi a krutý osud hlavního hrdiny. Tento autor nám toho předkládá mnohem více, než známe z dnešní severské krimi. Jdu do dalšího díla Petera Maye!

vyvodka
03.07.2016 4 z 5

Nejprve jsem četla druhý díl a pak až Skálu. A jsem nakonec ráda, že to tak bylo, protože Skála mě trošku zklamala a možná už bych další díly z ostrova Lewis nečetla. Zklamání přišlo asi díky očekávání něčeho jiného než knížka nakonec nabídla. Takže zklamání ve smyslu obsahu, ne kvality. Čekala jsem, že to bude více detektivní než psychologické, více triller než sonda do drsného života ostrovanů. Čtyři hvězdičky si knížka určitě zaslouží, stojí za přečtení. Určitě si ještě "dopřeji" Šachové figurky.

Rozinkazvanocky
14.06.2016 3 z 5

Kniha dobrá, ale ne výborná. Až moc zbytečné sáhodlouhé popisování činů. Že hezky popisuje krajinu kolem a tak - ok. Ale místo, aby napsal "zapálil si cigaretu", nemusí sáhodlouze popisovat, že otevřel zapalovač, škrtnul s ním, přiložil ho k cigaretě, potáhl z cigarety, chvíli převaloval kouř v ústech, pak kouř vyfouknul a cigaretu odložil od úst (pozn. není to přímo ukázka z knihy).Často jsem musela i přeskakovat odstavce, abych se tím popisováním neunudila.

Námět příběhu zajímavý, hlavní linií není vyšetřování vraždy, ale spíš vzpomínky vyšetřovatele z dětství. První dvě třetiny mě moc nebavily, poslední třetina a hlavně konec dost dobré. Líbí se mi, že se na konci čtenář dozví něco, co v průběhu knihy vůbec netuší. Celé je to ale psané takovým strašně ponurým a depresivním způsobem.
Sama žiju na jednom z těch skotských hebridských ostrovů a rozhodně ten život tady není až tak strašně tragický. Počasí v zimě je hrozné, tak jak to autor popisuje (i horší), ale lidé jsou veselí. Tak nevím. Další knížku číst nebudu.

Jordyz
14.06.2016 4 z 5

Některé knihy jsou tak jakoby ploché - mají hlavní linku a nic moc kolem se neděje. Z této knihy jsem měla úplně jiný pocit - dokázala jsem si představit celou tu dobu, život lidí na ostrově a vtáhla mě i složitost a reálnost postav. Perfektní kniha a jdu na další díl :-)