Šachové figurky

Šachové figurky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206918/bmid_sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4 1585 327

Ostrov Lewis série

< 3. díl

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

The Chessmen , 2012

Lenka.Vílka
18.09.2015 5 z 5

Prostě nej nej knižní série. .. :)))))))))) čtení posledního dílu jsem si uzivala jako blázen. ..

akdar72
17.09.2015 5 z 5

Opět dokonalá. Krásné zakončení trilogie.

Joges
28.08.2015 4 z 5

Styl psaní Petera Maye mám velmi rád, vyhovuje mi. U trilogie „Ostrov Lewis“ jsem si zvykl také na román spojený s detektivkou, bylo to něco nového. Druhý díl jsem si dokonce vychutnal a oblíbil, ale Šachové figurky? Bohužel, ty mně teda nenadchly. V Mayově knize je jako vždy povedený popis reálií, zajímavý příběh, detektivní pátrání a dobře vykreslené postavy. Závěr mi ale nesedl – ani detektivní, ani ten románový, Po Muži z ostrova Lewis jsem čekal opravdu něco víc.

Verrrunka
10.08.2015 5 z 5

Ono se to snad jen zlepšuje! V prvním díle mi trochu trvalo, než jsem se začetla do děje a vstřebala atmosféru, ale v tomhle díle už to jede od začátku na plno. Jedno napětí střídá druhé, spousta zvratů a spousta překvapení. Když se nad tím zamyslím trochu logicky, tak počet vražd a problémů kolem hlavního hrdiny je až trochu moc.... ale takhle já prostě přemýšlet nechci :) takže trochu zamačkávám slzu v oku, že tohle je už poslední díl že série.... ale Petra Maye si ještě najdu!

Alma-Nacida
04.08.2015 5 z 5

Zajímavá kniha napsaná krásným jazykem, která také osvětluje mnohé dosud nevyřčené z předchozího Finova života - a že už bylo na čase. ;-)

Kent2004
31.07.2015 5 z 5

Šachové figurky jsou opět výborně napsaná kniha, i když já ji poslouchal. P. May znovu dokázal čtenáře, či posluchače naplno vtáhnout do děje a znovu pozoruhodným způsobem dokázal navodit atmosféru zločinu, ale ani tentokrát nebyl zločin, tím hlavnm tématem. Jako by se jednalo
jen o "doprovodný efekt", tak aby se mohl čtenář posunout v ději dál. Přesto všechno musím však konstatovat, že šachové figurky nebyly autorem plánovány a tak se zde objeví zcela nový pohled do Finovi minulosti, který v prvním dílu nebyl vůbec popsán, což mě na knize docela dost vadilo. Najednou se zde dozvídáme o jeho nejlepším příteli z dětství, jako by jich neměl Fin z prvního dílu dost, objevují se úplně nové skutečnosti z jeho studentského života, o kterých opět nebylo ve Skále nic uvedeno. A to co mi vadilo nevjíce byl fakt, že to jako celek nezapadlo do sebe od začátku do konce. Opět se zde setkáváme s drsnou severskou krajinou a ostrovním životem, zvyklostmi i historií.
Co mě také při poslechu mátlo, bylo přeskakování děje, kdy hned v úvodu se ocitneme v přítomnosti, abychom záhy poskočili do nedávné minulosti a pak už to jde jako v předchozích dvou dílech - chvíli něco z Finova mládí a pak nedávná minulost a postupem času nám autor odkrývá strašné tajemství, až děj graduje.
Samotný závěr už mě připadne, jako by to chtěl mít autor za sebou, jelikož je hodně zestručněn anebo si to také vysvětlit tím, že si zde nechal zadní vrátka pro případný čtvrý díl. Určitě by měl být o čem. Mile mne také překvapilo, že se podařilo autorovi "uklidnit" Fina tím, že uzavřel jedno jeho životní trauma. Celkově bych hodnotil 4,5 hvězdami, ale nakonec jsem dal plný počet i přes určité výhrady se jedná o výbornou knihu, ovšech Skála mne uchvátila ze všeho nejvíce.

jefff
29.07.2015 3 z 5

Skála byla pro mě nepopsatelným literárním zážitkem, který bude jen těžko překonán. Stále ji považuji za dost možná nejlepší knihu, kterou jsem kdy četl. Druhý díl už se trochu opakoval a i když atmosféra byla opět výtečná, děj už byl o poznání unylejší. Třetí díl bohužel potvrdil sestupnou tendenci a nenabídl nic nového. Příběh spíše rutinní, zápletka trochu fádní, snad jen vykreslení postav a působivé popisy země jsou i nyní uchvacující. Trilogie byla ukončena včas, další díly by možná jen degradovali jedinečnost původní myšlenky.

Ondra148
27.07.2015 3 z 5

V porovnání s předchozími díly slabota. Příběh by měl doplňovat první díl ale ve skutečnosti na něj vůbec nepasuje. Snaha vyčerpat téma, které už nemělo co dát ... takový Kmotr 3 v knižním vydání. Velké zklamání. Pořád dobré čtení, ale prvním dvěma dílům nesahá ani po kolena.

MKrat
26.07.2015 4 z 5

Kniha je poutavá tak jako tak nezapře dobré dílo autora, není na mistě hledat chyby, autor je báječný, zaručuje vždy působivé zážitky při čtení, či audio poslechu ...

TereziaH
03.07.2015 4 z 5

Celkově mě tato série nějak neuchvátila. Nejvíc se mi líbil 2 díl i tak si ale knihy doporučuji přečíst:)

Vilas1979
29.06.2015 4 z 5

Závěr trilogie, z knihy čiší snaha vykřesat z ostrova Lewis ještě nějaký příběh, který mi tak uplně nezapadal do celkového dojmu, který jsem si o ostrově a hlavním hrdinovi Finovi vytvořil v předchozích dvou dílech. Kniha tak trošku působí jako nastavovaná kaše, bylo třeba vytvořit nové postavy, takže tu najednou máme nového nejlepšího kamaráda Piskoře, o kterém v předchozích dílech nepadlo ani slovo, novou nastavenou minulost v podobě folk-rockové kapely a tak dále. Jak tu kdosi trefně poznamenal Finova minulost začíná být poněkud „přecpaná“. Tím nechci říct, že je kniha špatná, naopak, pořád se jedná o výborné čtení a důstojný závěr série.

tlllk
22.06.2015 4 z 5

škoda že týmto to končí, pre mňa jednoznačne detektív s najväčším charizma poslednej doby. Aj to audio spracovanie bolo excelentné.

Vikina333
21.06.2015 3 z 5

Narozdíl od předchozích knížek se mi nepodařilo vtáhnout do děje. Nebyla pro mě tolik přitažlivá ani uvěřitelná. Možná jsem se až moc těšila.. :(

amysa
19.06.2015 5 z 5

Další povedená knížka, která si zaslouží čtenářskou pozornost a hlavně - můj oblíbenec Fin opět nezklamal! Moc ráda jsem se znovu vrátila mezi své známé i neznámé ostrovany a rozkrývala další skrývačky a tajnosti z minulosti Finova života. Na jednu stranu je mi smutno, že už to nepokračuje, ale jak se říká "v nejlepším přestat" tak u této série to platí asi dvojnásob...
Ani já se nevyhnu porovnávání, který díl byl pro mě nejlepší a pro mě to byla jednoznačně jednička. Skála byla pro mě zcela nečekaná, překvapivá, doslova ohromující jízda:-) Ostatní díly jsou také velmi zdařilé, ale tam už jsem tu kostru příběhu prostě znala a mnohem dříve jsem odhadla, co a jak bude nebo může být a byla svým odhalením spíš trošku zklamaná, čekala jsem že mi autor zase zcela nečekaně vytře zrak a ono se tak nestalo... Každopádně tato celá série zůstává na mém top žebříčku hodně vysoko a doporučuji ji dál a dál, protože si to prostě zaslouží a budu určitě moc ráda, když mě nasměrujete na další takové "pecky":-)
Léto a dovolená se nezadržitelně blíží a já hledám inspiraci a plánuji, co budu číst a kdybych narazila na další Skálu, vůbec bych se nezlobila:-) Berte toto moje doporučení zcela vážně a věřte, že tohle je přesně to pravé a ideální čtení na léto... Můžete číst bez omezení, nikdo vás nebude rušit a rozhodně se nezpotíte, protože vás bude mrazit a naskakovat vám husí kůže... A nebude to jen z drsného počasí, které na ostrově Lewis po většinu roku panuje, ale i z celého příběhu...
Nalákala jsem vás? To je dobře, nebudete litovat a upřímně vám trošku i závidím, že vás tento skvělý příběh teprve čeká... Mně se po něm už teď stýská...

Ivana11
15.06.2015 4 z 5

Výborné zakončení trilogie, i když mě asi bavila ze všech třech nejméně. Bylo tam mnohem víc návratů do minulosti, než v předchozích dílech, ale bylo je asi potřeba k pochopení závěru knihy.

arthera
15.06.2015 4 z 5

Příjemné zakončení celé série. Někdo uváděl, že nejslabší z celé trilogie, ale mě přijde prostě jen v něčem "jiná". Což neznamená nutně horší, nebo lepší. Jako by to byl víc román než detektivka. Jsem ráda, že mi May naservíroval nakonec něco trochu jiného, hodně dobře vystavěné charakteristiky postav. Myslím, že se jedná o velice povedené zakončení celé série.

Clara del Valle
07.06.2015 3 z 5

Skála byla příjemným překvapením, Muž z ostrova Levis... tam to jelo podle stejné šablony jako ve Skále, rukopis autora jasně čitelný a nijak nepřekvapující, ale celkem dobrý. A Šachové figurky byly z těchto tří knih dle mého názoru nejvíce detektivkou. Kniha se mi líbila i přes to, že se pointa dala celkem snadno odhadnout, a že autor nevyvaroval líbivých a patetických klišé, což se projevilo zejména v závěrečné pasáži před náboženskou komisí, nechyběla plamenná patetická řeč Fina k obhajobě přítele a došlo i na obligátní "jsem na tebe tak pyšná":-) úplně to vidím ve filmu... ach :-)

Anre3
03.06.2015 3 z 5

Pro mě nejslabší z této série. Kniha se rozjela v závěru. Ale pořád doporučuji si přečíst tuhle sérii.

JanaDor
25.05.2015 5 z 5

Dočteno. Nadšeno. Překvapeno. Potěšeno. Uloženo. Kde? No přeci u sebe a pro představivost vám popisuji, že si ťukám na hruď, kde mám srdce. Ano. Tato série Ostrova Lewis ve mně dlouho zůstane a řadí se mezi mé top knihy. Je to velmi trefně, procítěně, promyšleně, slovně dobře napsaná série, kde nechybí překvapení, napětí a smysl pro drama.
Ke konci se to hemžilo samým překvapením. Kdyby mě někdo pozoroval, tak by se musel smát. Měla jsem pusu do O samým údivem otevřenou. Připadala jsem si jak na horské dráze, chvíli nahoře jsem překvapena, chvíli dole jsem dojatá. Propojení současnosti s minulostí je plynulé. Vždy jsem se hned chytla a věděla, kde se nacházím. Vše se postupně rozmotávalo jako z klubíčka a závěr byl bez uzlíku, hladký a téměř dokonalý. Samotný konec byl pro mě netypický (chtěla bych, aby byl více konkrétnější), ale líbil se mi.

cameronova
21.05.2015 4 z 5

"… a kolem nich dopadaly flíčky slunečního svitu jako déšť."

vraždy Skotsko tajemství puberťáci

Peter May