Šachové figurky

Šachové figurky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206918/bmid_sachove-figurky-NGy-206918.jpg 4 1585 327

Ostrov Lewis série

< 3. díl

Fin Macleod se znovu usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků jako šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol. Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s nepolapitelným místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Ale když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé zabahněné letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo jejich kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne i něco jiného než šok z pohledu na Roddyho ostatky, zmocní se ho mrazivá předtucha. Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

The Chessmen , 2012

gallovl
11.05.2015 4 z 5

Asi nejslabší kousek z trilogie, úroveň/napětí/spád šli postupně dolů.
Na konci se Figurky celkem zdařile rozběhly, ale celkově mi to nezapadalo díky novému nejlepšímu kámošovi, kapele atd.

grafika
07.05.2015 5 z 5

Peter May je mistr nad mistry. Ve všech dílech trilogie mně tak dokázal vtáhnout do děje, že jsem osoby , vystupující v jeho trilogii viděla úplně naživo a chodila jsem po vřesovištích a útesech s nimi. Dokonce jsem si během čtení našla ostrov Lewis na Google Earth a na něm města a vesnice o kterých píše. Dokonalé vykreslení charakterů lidí a divoké krásy severské přírody....Už se těším na další knihy, teď se vrhnu na Pána ohně.... Nevím, jak dostat do komentáře hvězdičky, ale kdyby to šlo, dala bych jich deset.

rubit
26.04.2015 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, ale trošku zklamala, hlavně zrychlený závěr, konec mě přišel nedotažený. Je to spíš román, než detektivka, ale to mě nevadilo, naopak popisy života jednotlivých postav mě bavily. Ale už jsem četla lepší a zajímavější knížky.

maruschka
21.04.2015 4 z 5

Šachové figurky by byly skvělé, kdyby tak zásadně neignorovaly důležité události předchozích dílů. Myslela jsem si, že máme téměř celistvý obraz Finova mládí, ale najednou to vypadá, jako by Fin žil dvojí život - v jednom je nejlepší přítel Artair, ve druhém Piskoř. A ještě ke všemu jako by se ti dva snad ani neznali (což je zřejmě nesmysl). Chápu autorovu potřebu vytvořit nové silné postavy pro další knihu, ale Finova minulost už začíná být poněkud "přecpaná", a i když ho zbožňuju, doufám, že už nebude další díl (a další nejlepší přítel z minulosti). Prostě toho patosu bylo už tak nějak dost. Na druhou stranu mě zklamalo, že Marsaili a Fionnlagh nedostali skoro žádný prostor - nevadí mi otevřené konce, ale tohle byl nakousnutý a nedopovězený příběh. Jako by už na ně tak nějak nezbylo místo. Taky musím říct, že ty tři časové linie, které se až někde ve dvou třetinách vrátily k obvyklým dvěma, byly na mě trochu moc (a to nepočítám samostatnou linku, která byla otevřena Prologem). Jinak ale opět dobrý příběh. Ta hromada stížností je v porovnání s víc než třemi stovkami kvalitního textu vlastně nepodstatná :).

Sorrow
18.04.2015 4 z 5

Přestože se stále jedná o skvělou knihu, jednu hvězdu jí už musím ve srovnání s předchozími dvěma (ač nerada) ubrat. Důvodem je především výskyt nových postav, které jsou sice super, ale... Také děj už se mi zdál oproti Skále a Muži trochu víc předvídatelnější. Nicméně i přesto se stále jedná o výjimečné dílo a celá trilogie rozhodně stojí za přečtení (za mě nejlepší Skála)!

Katschka
27.03.2015 5 z 5

Krásná trilogie, víc takových knih!!!

rose
22.03.2015 4 z 5

Třetí díl fascinujícího příběhu s úžasnou atmosférou ostrova bičovaného ledovým větrem a bouřlivým mořem. Drsné lidské charaktery, dávná tajemství a překvapivá odhalení, finálová scéna v mořské jeskyni úžasně malebná a uvěřitelná. Krásné i když občas mrazivé čtení.

adorjas
22.03.2015 2 z 5

Opäť musím zdôrazniť, že skôr sa jedná o psychologický román ako o detektívku. V tejto časti mi už udalosti pripadali trošku nadnesené a bizarné- nechcem hovoriť prípadným budúcim čitateľom dej knihy dopredu, ale tí, čo ste to čítali, mi snáď dáte za pravdu.
Hodnotím tretiu časť ako najslabšiu z celej trilógie.

hanap
15.03.2015 5 z 5

Celá trilogie je krásné čtení ," Šachové figurky" jsou napínavé a záhadné od začátku do konce knihy ,stejně jako předchozí díly . Moc jsem si čtení užila . Díky pane May.

jaroslav63
06.03.2015 5 z 5

Líbila se mi celá trilogie, nejvíc asi Skála. V tomto třetím díle už prakticky ani nejde o detektivku. Detektivní zápletka tvoří jen pozadí příběhu z historie ostrova Lewis a života hlavních hrdinů. May je skvělý vypravěč a je cítit, že na ostrově Lewis dlouho pracoval a zná to tam. Například detektivka jiného autora Vraždy na Hebridách, která se tam taky odehrává, mi proti Mayovi přišla neuvěřitelně plochá. Máme tu zločin, vyšetříme ho, konec knihy. May popisuje lidi, přírodu, konflikt gaelštiny a angličtiny a ekonomickou bezvýchodnost života na Hebridách. Jak sám řekl na besedě v Brně, u každého románu chce, aby jeho čtenář poznal nějaké zajímavé místo. Proto má také sérii knih z Číny, z Francie a jeho předposlední kniha pojednává o skotské emigraci do Kanady.

Eidalon
22.02.2015 4 z 5

Třetí díl trilogie pana Petera Maye – Šachové figurky, kde děj spojuje společné prostředí i hlavní hrdinové (Skála – I. díl, Muž z ostrova Lewis – II. díl a Šachové figurky – III. díl) časově navazuje na knihu první a druhou a to jak v čase, tak v charakteru svých hlavních hrdinů.

Autor se zde však vrací k schematu knihy první a tak děj opět ztrácí trochu švih a tempo. Tak mne to připadá, že třetí díl nebyl plánován a byl vytvořen až po úspěchu prvních dvou knih. Místo aby trilogie vyvrcholila a vytěžila z předchozích dvou knih maximum, vzniká zde zcela nový příběh, celá řada postav z prvních dvou knih ustupuje do pozadí a objevují se postavy nové. K těm ale musí pan May vytvořit opět legendy z minulosti a tak se příběh posouvá jen pomalu vpřed.

Začátek je svižný a akční, ale pak se vše „ zasekne“ a jde jen pomalými krůčky, kdy za každým novým poznatkem a situací ze současnosti následuje sonda do minulosti, která dovysvětluje vazby a vztahy mezi jednotlivými postavami. To vše velmi připomíná modelové schéma knihy první a tak i když se to čte opět skvěle, přeci jen kniha zůstala trochu za mým očekáváním. Když se ale oprostím od skutečnosti, že se děj z předchozích knih již nerozvíjí, je to opět super čtení.

Z původních postav zůstává jen Fin Macleod, ostatní známí předchozích knih vytvářejí jen drobný kompars. Příběh Vás posune o další necelý rok od knihy druhé a o celé dva roky od knihy první a trochu do jiných míst ostrova Lewis.

Fin se definitivně vrací na ostrovy a přijímá místo šéfa ostrahy nad rozsáhlými pozemky sira Johna Wooldridge, nad kterými teď vládne jeho syn Jamie. Ten chce nekompromisně zatočit s pytláky, jenž cíleně plení vody a jezera řek, jenž táhnou bohatou klientelu na lov divokých lososů a pstruhů a tak se Fin jako zkušený bývalý kriminalista dostává do hledáčku jeho zájmu.

Fin se tak hned na úvod střetává s vyhlášeným pytlákem Piskořem, ke kterému ho váže těsné pouto minulosti. Společně se stávají svědky neobvyklého přírodního úkazu, který odhalí další jejich pomníček z let studií.

Nález letadla s jejich 17 let pohřešovaným mrtvým společným kamarádem, se kterým společně prožili krásná léta na universitě při amatérském kapelním hraní, které nakonec některé členy z kapely vyšvihlo až na samotný vrchol popularity, dává rozběhnout novému příběhu, novým osudům a novým vzpomínkám z minulosti hlavních hrdinů. A jsou to opět překvapivá odhalení, které nakonec příběh ještě víc zamotávají.

Jste v půlce knihy, ale o osudném nálezu letadla a mrtvoly - tedy krimi tématu se moc nedovíte. Zato chápete mnohé z minulosti a začínáte rozumět chování hlavních postav v současnosti. Přelévání z děje současného do minulého je navíc ještě komplikováno časovými kličkami současna, kdy jste v ději hned dneska a hned včera či předevčírem, vše propojené nenásilně a citlivě, čtenář je veden a směrován aniž by si to uvědomoval. A když je vše doodhaleno, chytne děj rychlý spád (poslední třetina knihy) kdy se vše rozjede sešupem. A jak již to bývá, nic není tak, jak se na první pohled tváří.

Pan May opět předkládá propracovanou psychologii postav a tak kniha neztrácí na zajímavosti v celém svém obsahu. Kriminální prvek zde opět slouží především k rozuzlení všech traumat minulých i těch současných. I když v závěru knihy je tentokrát těch mrtvých přeci jen více. Nad vším pak vévodí silné pouto přátelství a síla mezilidských vztahů, dneska jev pomalu mizející . . .

Dávám 4 hvězdy, čekal jsem však maličko něco jiného, ale jinak je to vysoce nadprůměrné čtení, které opět zaujme a tentokrát lze knihu číst i bez znalosti děje předchozích dvou. Vše podstatné se totiž v knize dozvíte. A návdavkem si autor uzavře hned dvě témata, z první knihy smrt Finova syna a z knihy druhé vše kolem akce referenda Donalda Murrayi Trilogie končí a uzavírá, zdá se, že nevratně.

Musím říci, že se ale pan Peter May stal mým oblíbencem a proto se vrhám na další jeho literární počiny . . . a za celou trilogii díky pane autore a díky vydavatelům, poznal jsem kout naší zeměkoule, kam se asi již osobně nepodívám, přesto mám pocit, že ji dobře znám . . . všechny ty deště, vichry, či vůni hořící rašeliny . . .

hlina
21.02.2015 4 z 5

I třetí díl jsem si užívala, ale pravda je, že o trochu méně. Měla jsem radost ze setkání se "známými", ale bylo tam méně nečekaného překvapení.
Moc se mi líbila Finova řeč. Byla v ní neskutečná síla.

Antoaneta
16.02.2015 4 z 5

Skvěle napsaná kniha klobouk dolů před autorem,čtení jsem si užila.Co víc k tomu napsat vše je již popsáno v komentářích níže.

andream
12.02.2015 5 z 5

Zase super jízda, nejlepší byl závěr - projev Fina u soudu mě rozsekal na cucky, padlo i pár slz - neskutečně silné. Člověk si uvědomí o čem by mělo být přátelství, opravdové... Trilogie měla podle mě vzestupnou tendenci, tento díl se mi líbil nejvíc a spisovatele řadím mezi mé oblíbence a těším se na další jeho knihu. Jednoznačně vřele doporučuji!!! -)

demlice
08.02.2015 5 z 5

Opět to bylo báječné. Asi budu souhlasit s názorem jiných čtenářů, že Skála byla lepší, ale i tohle je zážitek číst. Všeobecně se mi a autorovi líbí, jak dokáže vystihnout pocity postav. Nijak nezabředává do detailů, ale příběhy a myšlenky hrdinů jsou dokonalé. Na tomhle díle mě nadchnula zápletka. Opravdu je to nečekané do posledních chvil. Ale co na této knize miluju, je přátelství. Pravé přátelství napříč všemi obyvateli ostrova. Opět se ve mně projevila má romantická duše, protože s obrovským zájmem sleduji vztah Fina a Marsaili. Děsně jim fandím ;-). Samotný název a nápad - Šachové figurky... Dokonalé!!!

Nifredil
07.02.2015 5 z 5

Potřetí jsme se vrátila na ostrov Lewis a potřetí jsem nebyla zklamaná. Figurky jsou výborným zakončením celé série. Člověk už se vrací na známá místa, ostrov si ho podmanil a získal. I některé postavy důvěrně zná a tak se s nimi rád setká. Když se do tohohle mixu vloží nález letadla, je to dokonalá kombinace pro knížku, kterou si její čtenář užije. V tomhle případě je to ale méně napínavé, než předchozí díly. Člověku tak nějak méně běhá mráz po zádech, trošku už i předjímá jednání postav, některé reakce prostě čeká. O to více se dá ale ponořit do atmosféry a proudu příběhu a čtenář si připadá jako doma. Jediné drobné mínus je konec knihy. Nebudu prozrazovat více, ale zatím bylo vždy rozuzlení podáno daleko více akčněji a čtenář při četbě posledních stran doslova nedýchal, byl tam nečekaný prvek. Tady poprvé se mi stalo, že jsem i odhadla některé důvody a kroky postav. Na druhou stranu oproti dvojce je prostředí vykresleno opravdu barvitě a neruší střídání osob vypravěče, ani exkurzy do minulosti. Proto bych dala "figurkám" o půl hvězdičky méně, než prvnímu dílu, o půl bodu, ale více, než dílu druhému - za mě tedy 4,5 z 5 hvězd.

rottovat
04.02.2015 3 z 5

Tak nevím. První díl "Skála" byl pecka a zařadil se pro mne mezi nejlepší knihy onoho roku. Druhý díl už mne bavil o něco méně a poslední z trilogie mne bohužel nechytl skoro vůbec, a to jak atmosférou, tak samotným dějem.

petshop
01.02.2015 5 z 5

Zaslouží si pět hvězdiček, i když Skálu nepředčí. Je to nejspíš proto, že při čtení třetího dílu už trochu chybí to vzrušení z něčeho naprosto nového a neotřelého. Tady už to všechno známe. Kdybychom ale nečetli předchozí díly, určitě by se to dostavilo. A k tomu opět skvělý příběh, propletenec vztahů, který nás vede ke svým kořenům v minulosti, napětí a znovu hustá atmosféra ostrovů. Suma sumárum dávám Skálu na jednoznačné první místo, v těsném závěsu Figurky a nakonec Muže z ostrova Lewis. Přeji super počtení všem!

ponti
20.01.2015 4 z 5

Pěkné zakončení trilogie. Nejvíc se mi ale líbil Muž z ostrova Lewis. A ano: také už mě nudily nekonečné popisy meteorologických podmínek.

Rapunzel
15.01.2015 3 z 5

Posledni kniha tridilne serie, ktera mela, alespon pro me, bohuzel klesajici tendenci. To, co se mi v prvnim dile libilo, zacalo byt ve treti knize neustale opakovane a uz trochu nudne. Podobne popisy prirody a neprizniveho pocasi a z meho pohledu neprilis uveritelna zapletka, kde se autor az prilis casto odvolava na udalosti z minulosti, za me tedy docteno, ale ke knize uz se nevratim.

vraždy Skotsko tajemství puberťáci

Peter May