Ostrov Duma Key

Ostrov Duma Key https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1279/bmid_ostrov-duma-key-UIi-1279.jpg 4 1237 191

Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Během zdlouhavého léčení propadá takovým záchvatům zuřivosti a výpadkům paměti, že ho opusti manželka. V hluboké depresi a s myšlenkami na sebevraždu uposlechne rady svého terapeuta dr Kamena, aby "změnil prostředí". Odstěhuje se tedy z Minnesoty na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží. Lékař ho pobízel: "Nenajdete ve svém životě kromě stavařiny ještě něco jiného, co by ty deprese oslabilo?" A Edgar Freemantle si vzpomene, že kdysi kreslil. Zjistí, že je velmi nadaný malíř, a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to. Ostrov má podivnou moc zesilovat a umocňovat jeho talent, protože tam přebývá cosi zlého...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Duma Key , 2008

katka101
28.06.2011 5 z 5

Ostrov Duma Key.Jen ten název mě přivedl k četbě Kinga. ZATIM má první Kingovka mě neskonale překvapila,ohromila,šokovala (závěrem) a potěšila. Byl to velmi poutavý příběh,který mě nedovolil se od něj odtrhnout,zvlášť pasáže Jak namalovat obraz. Ze začátku jsem si myslela,že to k příběhu nepatří,ale mýlila jsem se.Po každé kapitole byl čtenář o kousíček blíž pochopení Elizabeth a jejího daru či zmaru? Jsem naprosto oddána četbě Kinga doufám,že další knihy bodou tak dobré.

nightlybird
26.06.2011 4 z 5

Kinga jsem už řadu let nečetl – dostavil se u mne efekt přesycení. Když jsem ale tady narazil na rozporuplné komentáře a vlastně i diskuzi k Ostrovu Duma Key, zlákalo mne to a dostal jsem chuť si udělat vlastní názor (a taky si zase Kinga počíst).
A musím konstatovat, že jsem si docela početl. King už tradičně volí námět poněkud netradiční – tentokrát je to prastará soška Persefoné, manželky Hádovy, která jako „šéfová podsvětí“ vnáší svým vlivem a působením do děje prvek hororu a napětí. Nemyslím, že je v knize této ingredience málo, je jí tam tak akorát. Nepatřím k těm, které je snadné vyděsit v reálném životě, knihou už vůbec ne (s výjimkou dávných časů, kdy jsem byl malý chlapec), takže mne spíš zaujaly popisy postav.
Nemá jich v knize nijak moc a je to znát na péči, kterou jim věnuje, zpracovává je vlastně spíš malířskou technikou – napřed hrubá skica, kterou postupně doplňuje a prokresluje – a to koresponduje i s námětem a Edgarovým koníčkem.
A nedá mi, abych se v souvislosti s malováním nezmínil o tom tuctu kapitol Jak namalovat obraz, které jednak tvoří jakousi druhou, doplňkovou linii knihy spojenou s Elizabeth a svou jakousi meditativností děj zvolňují. Mám ale pocit, že řada čtenářů zrovna tyhle zrovna moc neprožívala nebo dokonce ke své škodě přeskočila .
Za zmínku stojí kultivovaný jazyk, oživený občasnými španělskými výrazy, slovními gagy z rodu reklamních sloganů typu Psi jsou jenom lepší lidé a nebo drobných hlášek (Když v Bostonu strčíš vola do letadla, v Seattlu vystoupí zase vůl) a v neposlední řadě i hovorovými vulgarizmy. A tím se vlastně dostávám k dialogům. Ať už jde o Edgarovy s Wiremanem nebo s exmanželkou Pam – každý je jinak laděný, ale obojí jsou skvělé ne-li skvostné a kdo čte knihu jen pro pocit husí kůže, šidí se a sám se husou stává.
King se ani nevyhýbá – vlastně mimo děj – zmínkám o současné životní realitě v podobě jakýchsi sociologických poznámek či připomínek a komentování negativních jevů .
Takže když vezmu v úvahu celkový dojem, přiřadil bych Ostrov Duma Key k příjemným knihám, které čtenáři mimo pobavení i něco přinesou.

Hanyuu-hime
15.06.2011 3 z 5

Kam se toto dílo hrabe na staré známé "Kingovky", jako třeba To, nebo Osvícení, či Řbitov zviřátek...
Šlo to, ale ta pravá atmosféra se vytratila někam daleko, což mě ohromně zklamalo.

evickakyticka
23.05.2011 2 z 5

Jednoznačně veliké zklamání. Nemohla jsem se ubránit pocitu, že mi tam pořád něco chybí. A chybělo mi tam více hrůzu nahánějících věcí spojených s Edgarovými obrazy. Pořád jsem čekala, že na mě konečně padne starch Kingovi tak věrný. A teprve ve scéně s kuchyní se dostavil. Ale jak pozdě přišel, tak rychle zmizel a já čekala na závěr. Ano, knihu jsem dočetla až do konce, to bych si nedovolila, ALE!!! vůbec nic by se nestalo, kdybych na tuto knihu vůbec nenarazila, natož si ji koupila...Veliká škoda, Stephene... Nicméně jedna hvězda patří Vztekožroutce a ta druhá scéně v kuchyni, byť byla tak krátkým závanem strachu...

Charmedka
23.05.2011 2 z 5

Kde bere takový hodnocení? Jsem už za půlkou a nejsem schopná to dočíst,nudim se,dyt se tam nic neděje. Na tuhle knížku jsem se těšila,Kinga mám ráda,ale jsem zklamaná a znuděná. Snad aspon konec to zachrání.
Změna: Po nějakých 400 stránkách se začlo konečně něco dít a nebyla jsem schopná se od toho odtrhnout. :D I když stále nevim jestli dvě,nebo tři hvězdičky,takže asi takové dvě a půl. :D

maphiosso
14.04.2011 4 z 5

Pravda, King píše všechny své knihy podle stejného konceptu, ale pokud jim dodá originální příběh jako v tomto případě a napíše je svým nanahraditelným vypravěčským stylem, pak se tento koncept nikdy neomrzí. Kinga čtu po delší pauze od doby, kdy jsem hltal jednoho za druhým a po téhle knize mám zase na pár jeho kousků chuť. Vynikající čtivo :-)

Polly
26.03.2011 5 z 5

King se snad dovede vcítit do každého. Ať je to malá holka nebo chlapík co právě přišel o ruku. Líbí se mi, že neváhá nechat umírat hrdinovy blízké. Jako by ani nebyl Američan . :) Někde v koutku duše je mi líto, že ostrov Duma musel zmizet.

kearra
18.01.2011 4 z 5

Moje druhá kingovka (jako první jsem přečetla Holčičku, která měla ráda Toma Gordona) a vůbec jsem nevěděla, co mám čekat. Duma Key jsem si vybrala víceméně naslepo, popis knihy mě až tak nezaujal, ale z nějakého důvodu jsem ji nakonec koupila. A dobře jsem udělala:) Krásný jazyk, skvělé dialogy a řekla bych hodně neotřelý námět. Od začátku až do konce jsem měla pocit, že King psal ten příběh pro mě:) Miluju tu knížku.

Zlord Antiježíš
16.01.2011 5 z 5

Pláž, žár v chodidlech, svěží podvečerní vítr naráží do nechráněného těla stojícího na hranici omývané vlnami. Nemrkající pohled upřený na oranžové slunce sklánějící se k vodnímu horizontu. Svět se noří do nepřirozených barev. Ve vlnění poskakují oranžové plameny a olizují surrealistickou loď vznášející se vysoko nad hladinou, daleko, skoro až u horizontu. Stačí natáhnout ruku a může se jí dotknout. Nebe se topí v červené barvě, vodní hladina stoupá a naráží do plujících oblaků. V očích jiskry, záchvěv bělma, poskakující plamínek tají skutečnou barvu očí, modrá? Zelená? Obloha padá do vody, další záchvěv v očích. Záchvěv lodi, šířící se drobné vlnky roztančí hladinu. Přichází soumrak, zakřivený horizont, souboj živlů, oheň ustupuje. Žár se vytrácí, střídá ho chlad. Chlad šířící se z modrých očí do mozku, míchy, ramen, dlaní. Zachvění prstů, zhoupnutí lodi pod hladinou, kotníky v písku. Stříbrné střepy vypálené z hladiny, možná z lodi, míří neomylně do hnědých očí, nebo zelených? Zvuk vnímaný tělem. Černá hladina pohlcuje světlo, přichází temnota. Pod hladinou se cosi skrývá. Kolena v písku. Loď je blízko. Chaluhy, medůzy, temnící obloha, oči se zavírají, tělo se noří do písku, písek se prolíná s vodou, voda s oblohou. Vše je jedno. Postava na pláži, pohled upřený na loď. Loď mizí. Všechno není nic, jedno je vše a nic není jediné.

Surrealismus je pocit, surrealismus je fantazie, surrealismus je veselý i depresivní.

Oči...chvějící se...

pistalka
06.01.2011 5 z 5

Krásné dialogy, vytříbený jazyk, cit pro vyprávění i postupnou gradaci příběhu. Děj plyne pozvolna a pomalu, stejně jako mořské vlny okolo ostrůvku Duma Key. Avšak bouře nakonec stejně nastane - to by přece nebyl King!

Rockwood
30.11.-0001 4 z 5

Ach ty konce!
Tuto knihu jsem si velice přál na Vánoce chvilu po tom, co vyšla. Jenomže vyšla v Americe a tušil jsem, že dřív jak za rok nebude přeložená. Snad i za dva roky jsem čekal. Ale i tak jsem si ji přál, a psal jsem ježíškovi, aby mi ji donesl třeba anglicky, že si to přelouskám. A vida, ježíšek mi ji donesl a ještě ke všemu českou. Čuměl jsem jak puk a ještě toho večera jsem se do ní pustil. Musím přiznat, že tato kniha byla další velice zajímavý námět. Nechal jsem si ji na hodně dlouho a četl po kouskách, až jsem jednou musel trávit čas v nemocnici a to jsem byl rád, že jsem měl zrovna co číst. Dočetl jsem to rychle, ale opět se dostavilo zklamání z konce. Nebyl nijak špatný, ale mě osobně nešmakoval.

SPOILER
Chybějící ruka, která maluje? Podle mě parádní nápad

malířství tajemno

Stephen King