Osm hor

Osm hor https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349488/bmid_osm-hor-ihJ-349488.jpg 4 620 160

Ať už je osud cokoli, přebývá v horách, které máme nad hlavou – pro protagonisty románu Osm hor platí tohle tvrzení beze zbytku. V horách se do sebe zamilovali rodiče Pietra, jednoho ze dvou hlavních mužských hrdinů, v horách se Pietro seznámí s Brunem, svým nejlepším kamarádem. Výšlapy do hor se stanou výchovnou metodou Pietrova otce, samotářského chemika střádajícího v šedi Milána svůj vztek na celý svět i svůj stesk po horských vrcholech. Také Pietrův i Brunův dospělý život bude pevně svázán s horami…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Le otto montagne , 2016

Evaho73
01.05.2022 4 z 5

Kniha Osem hôr bola pre mňa príjemným spestrením, lebo sa svojim literárnym stvárnením trochu odlišuje od žánrov, ktoré bežne čítam.
Celkom jednoducho napísaný príbeh o rodinných vzťahoch, sile priateľstva a hlavne vášni k horám, ktorá núti človeka rozmýšľať a prehodnocovať svoje priority.
Veľmi sa mi páčili opisy malebnej alpskej dedinky a majestátnych hôr so všetkou svojou fascinujúcou krásou, tajomnosťou, ale rovnako aj krutosťou.
Trochu mi však prekážalo, že charakter postáv akoby splynul s prostredím. Žiadalo sa mi o niečo hlbšie preniknúť do psychológie postáv, viac priblížiť ich pohnútky alebo konanie. Veľa toho autor opisuje iba okrajovo alebo v náznakoch, približuje iba určité aspekty ich života a ja osobne som sa tak s postavami nedokázala úplne stotožniť.

juliesze
17.04.2022 4 z 5

Pohlazení pro duši

iška
20.03.2022 5 z 5

Krásná knížka nejen o lásce k horám, ale především o přátelství a pochopení sebe sama. Já hory miluji, ale stejně jako maminka Pietra jsem spokojená v těch kolem tisícovky a v mandale osmi hor zůstávám jako Bruno u hory Sumeru. Užila jsem si to.

Borek9
07.03.2022 5 z 5

Äudiokniha.Velmi dobrá, jen jsem senedokázal nikomu nějak zvlášť fandit. Vypravěčova postava byla dost plytká a jeho osudy jen naznačeny, hlavně později, Ale asi to s příběhem hor a jejich milovníky a tudíž někdy i otroky nesouviselo. Kromě matek obou hrdinů byly postavy neukotveny a tápaly, Takže reálný život. Pan spisovatel umí a vzhledem k jeho věku mu dávám velkou budoucnost.

Metla
17.01.2022 4 z 5

Vyloženě komorní příběh, ve kterém hrají nejdůležitější roli hory, především oblast Grana v italské části Alp, následuje síla přátelství a rodinné vztahy. Děj plyne zvolna, od dětství až do středního věku hlavních postav, drží se mírně melancholické nálady, nepřináší dramatičtější výkyvy. První polovina románu se nesla ve znamení prázdnin mimo město, poznávání drsného kraje a jeho obyvatel (i sezónních náplav). Zrodí se nejen pevné pouto mezi dvojicí povahově odlišných kluků z rozdílných poměrů, ale také láska k horám.
S dospíváním vypravěče Pietra přišel útlum, celou dobu se jako by hledal a nenacházel, nebo možná ani nehledal, nedokázala jsem v sobě zkrátka probudit sympatie k tomuto citově uzavřenému, neukotvenému charakteru. Horal tělem i duší Bruno v tomto ohledu převzal otěže; ač na stejném místě, posouval se... a zároveň neměnil. Snad mu autor mohl dopřát o něco více prostoru.
Příliš mi nevyhovovalo tempo knihy, přeskakující celé roky - leccos by zasloužilo rozvést podrobněji, místo pouhých náznaků a stručných epizodek jít do hloubky (Brunova rodina, Pietrovy pobyty v Tibetu atd.).
Jedna věc je jistá: od prvních stránek až do (předvídatelného) finále rozdmýchávalo „Osm hor“ mou touhu obout trekové boty a vyrazit kamsi vzhůru, k mrakům, do vůně borovic, rozvážně stoupat do ticha, rušeného jen přírodními zvuky - šuměním stromů, bubláním potoků, cvrlikáním ptactva… ach ano, a mým sípavým dechem. Žádná auta ani jiná technika, žádné davy, žádný stres. Tahle potřeba chůze přírodou, kdy cesta je cíl, zemřela nedávno s mým psem, věřím však, že na jaře znovu vykvete. 75%

Belanna
16.01.2022 4 z 5

Jednoduchý a zároveň hluboký příběh o síle přátelství, lásce k horám, o hledání svého místa v životě. Dobře vykreslené povahy a pocity jednotlivých postav, ale také krásy hor a přírody. Osm hor je kniha, která zaujme.

Lexand
28.12.2021 2 z 5

Divné. Málokterý hrdina/vypravěč je tak nesympatický...

Jessica007
16.12.2021 5 z 5

Krásná kniha. Mám ráda hory. Tato kniha se mi trefila do vkusu a nějak jsem se do toho prostředí ráda přenesla.

J0hn
04.11.2021 5 z 5

Pro mne naprosto atypická kniha. Kdybych ji četl v papírové podobě tak bych ji asi brzo odložil jako melancholickou slátaninu bez děje a vyvrcholení. Ale jako audioknihu, čtenou uklidňujícím hlasem Pavla Baťka, jsem si ji užíval. Byl to skvělý relax u kterého jsem si zavzpomínal na vlastní mládí a vlastní touhu se občas schovat do samoty.

gretl74
25.10.2021 4 z 5

Trochu smutná melancholická knížka, na kterou musíte mít náladu a možná se i nacházet v té správné životní etapě. Příběh o nespoutané kráse a síle hor a o několika lidech, kteří se snaží najít svou cestu. Pocit, že běžné "pozemské" starosti mizí s nastoupanou nadmořskou výškou, ten moc dobře znám. I když se do pořádných hor dostanu málokdy, obcházím v okolí alespoň všechny výškové body a vyhlídky, abych se na všechno dívala pěkně z výšky. A musím konstatovat, že to pomáhá ...
Z anotace mi nebylo úplně jasné, co mám od knížky očekávat, ale bylo to moc příjemné čtení. Opravdové, bez příkras, které možná i vyléčí pár snílků, snících o idylickém životě v horách.
4,5*

jana0338
13.09.2021 5 z 5

Nádherná kniha pro všechny , kteří milují hory .

ajaworld
29.07.2021 5 z 5

Naprostá pecka. Tuhle knihu nikdy neprodám.

meluzena
22.05.2021 5 z 5

Překrásná kniha o jednom dlouhém přátelství dvou kluků/mužů. Bruno je prostý kluk z vesnice vysoko v Alpách, který odtud snad za celý život nevytáhl paty. Pietro je naopak kluk z města, „lufťák“, cestovatel, kterému v Nepálu jeden nosič řekne o hoře Sumeru ležící uprostřed světa a okruhu osmi hor.
Není to kniha o horolezcích, ale o horalech. Není o hrdinství a rekordech, je o lidské opravdovosti, o samotné podstatě života, žití.
Už dlouho jsem nečetla něco tak ryzího. Až z toho naskakuje husí kůže. Vřele doporučuju.
---
„Naučil se víc ten, kdo udělal okruh osmi hor, nebo ten, co vylezl na horu Sumeru?“

Libris_Na_Ex
18.05.2021 3 z 5

3,5/5
Osm hor pro mě bylo dost velké vystoupení z mé čtenářské komfortní zóny, světovku nečtu a proto je pro mě těžké knihu hodnotit, protože nemám srovnání.
Kniha mě zaujala svým tématem. Hory miluju a jejich popisy mě vážně neskutečně bavili a celou dobu jsem měla chuť se do hor hned vydat.
Bohužel příběh a postavy se mě nijak zvlášť nedotkly. Ano, napsané to bylo dobře. Postavy byly komplexní, děj smutný, ale celkově byl pro mě příběh vyprávěn strašně odměřeně a nedokozála jsem se do postav vcítit. Může to být tím, že jsem do světovky ještě nedorostla, může to být problém můj, problém konkrétní knihy, nebo problém celého žánru. Nevím.
Ale vím, že touto knihou mě provedly hory.

bookemma
26.02.2021 5 z 5

"...než se tam člověk vydá, je potřeba, aby je uměl rozeznat, a aby po nich dlouho toužil..."
Kniha, kterou jsem přečetla za pár hodin, neskutečně silný příběh, který mě chytil za srdce.
I proto, že sama hory miluji a navázala jsem v nich nejeden silný vztah...

"Ať už je osud cokoli, přebývá v horách, které máme nad hlavou."
Neskutečně pravdivá věta...Hory jsou mocné, dávají sílu, dávají svobodu, ale stejně tak mohou snadno vzít to, na čem vám záleží, něco, co v životě hor není nic než jen pomíjivý, chvilkový záblesk. Hory život berou, i ho dávají...

"...že v jistých životech jsou hory, kam se není možné vrátit..."

Zamilovala jsem se na první přečtení, na stěnu věším mapu kolem Balmenhornu...a plánujeme další italské dobrodružství.

plutoking
18.02.2021 5 z 5

Jednohubka, krásné čtení, krásná a drsná příroda, drsný život v horách :)

Horal123
24.01.2021 5 z 5

Krásný a silný příběh. Je to jedna z mála knih, ke které se budu čas od času vracet. Kdo miluje hory a ten pocit být v nich ztracený, si při čtení užije pohlazení po duši. Další slova by byla zbytečná, takže už jen moje hodnocenÍ:
PŘÍBĚH : 5/5
SDĚLENÍ: 5/5
JAZYK: 5/5

Pasadenka
31.12.2020 4 z 5

Nečekaně silná knížka!

Nemyslím si, že je to knížka pro každého. Je to silně subjektivní vyprávění/vzpomínání a zároveň jakési hledání něčeho, na co člověk musí mít v sobě cit pro přírodu a kousek duchovna. Myslím, že hodně záleží i na rozpoložení. Není snadné se naladit na Paolovu vlnu, když na to člověk prostě nemá chuť. Pak knížka působí hloupě.

Ale jinak, jinak to stojí za to. Knížka mě přenesla k horalům. A doba tam byla skvělá.

Katela
02.11.2020 5 z 5

(...) a není to třicet let, co se mě odsud pokoušíš dostat dolů? Nedělej si o mě starosti. Tyhle hory mi nikdy neublížily.(...)

Krásný příběh zanechávající po sobě pocit nedefinované tesknoty. Cognetti dokáže čtenáře lehce přenést stovky kilometrů do kamenných moří Alp a bez zbytečných slov vykresluje postavy se všemi jejich nedostatky i ideály.

Anna27
01.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Na příběhu mi trošku vadilo, a to je samozřejmě jen můj osobní pocit, že si neumím představit život, jaký měl Bruno. Žít jen v horách, obětovat tomu lásku, peníze a nakonec umřít sám. Cítila jsem z toho takovou bezútěšnost. Navíc Cognetti umí výborně popsat vztahy rodičů a dětí, jak vlastně si z dětství neseme určité "traumata" a ovlivňují nás i v dospělosti a je jen na nás, jestli se budeme litovat nebo se tomu postavíme čelem. Tato kniha se mi líbila a opět mě dokonale přesunula do míst, o kterých se v příběhu psalo. :)