Inheritance

Inheritance https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110686/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-inheritance-RGT-110686.jpg 4 3081 352

Inheritance je čtvrtou knihou ze série Odkaz Dračích jezdců, kterou napsal Christopher Paolini. Neuplynulo mnoho času od doby, kdy byl Eragon pouhým klukem z chudé farmy a Safira jen modrým kamenem ležícím v hlubokém lese. Nyní se situace změnila. Eragon je dračí jezdec a zabiják stínů a Safira mocný drak, který spolu se svým jezdcem letí vstříc k definitivnímu vítězství nebo záhubě. Osud celé země spočívá na jejich bedrech. Životy tisíců lidí závisí na tom, jak si v poslední bitvě povedou. Celé dlouhé měsíce výcviků i bitev mohou všem přinést naději a život, ale stejně tak i bezednou propast ztráty, smrti a zatracení. Ten nejtěžší zápas je stále ještě čeká. Galbatorix. Budou muset najít veškerou sílu k tomu, aby svedli tuto poslední bitvu. Jestli tentokrát neuspějí, je vše navždy ztraceno. Další šance už nebude. Eragon a Safira spolu dokázali dojít dál, než se kdokoliv odvážil vůbec doufat. Ale teď musí svrhnout zlého krále z jeho trůnu, zbavit násilím zmítanou zemi tyrana a nastolit v Alagaesii znovu právo a řád. Není velká šance, že se jim to podaří. A pokud ano, jakou cenu budou muset zaplatit?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Inheritance , 2011

DuncanIdaho
08.03.2015 5 z 5

Kniha je dobrá a čtivá, ale úplný konec je nudný. Po smrti Galbatorixe už v ní o nic nejde. Závěrečný boj Eragona s Galbatorixem je originální. Líbí se mi na tom to, že nejde o klasické vyvrcholení alá hollywoodské filmy, kde hlavní hrdina je téměř poražen, ale pak přijde nějaká "autorita", která ho morálně povzbudí a on nakonec vyhraje. Tenhle závěr vypadá reálněji než ty hollywoodské. Eldunarí pomáhají a nemoralizují.

Kyta
29.01.2015 5 z 5

Naprosto fascinující závěr výjimečné tetralogie. Odkaz Dračích jezdců mě uchvátil už od prvního dílu, protože celá série patří k těm dokonale promyšleným, které prostě nejde neobdivovat.
Na začátku tohoto dílu to nevypadalo moc nadějně; potom se to však rozjelo a děj dlouho nepustil. Všechny díly série stály za přečtení, bez ohledu na jejich tloušťku, ale ten čtvrtý předčil všechna má očekávání. Stalo se přesně to, co jsem si na začátku knihy předpověděla. Finále proběhlo opravdu velkolepě... Vím, že na něj mají čtenáři všelijaké odlišné názory, ale já ho kritizovat rozhodně nebudu! Pravda, kniha měla i své zápory... Trvalo mi dost dlouho, než jsem se prokousala nějakými částmi, protože kniha je rozepsaná do velkých podrobností. Stejně jsem si vše náramně užila, i přes ty zdlouhavé pasáže, které mi nepřišly tolik zajímavé (např. průběhy bitev). Při čtení posledních cca 20 stran jsem si už naplno uvědomila, že je definitivní konec a že už nebudou další díly, na které bych se mohla těšit. Proto mě hodně dojal úplný závěr, při kterém jsem ty slzy prostě neudržela.

Potěšilo mě, když jsem se dozvěděla, že autor uvažuje o napsání knihy o tajemné bylinkářce Angele. Jako fanoušek C. Paoliniho budu čekat na jeho další díla, protože touhle sérií se osvědčil jako velice nadaný spisovatel. Tahle tetralogie je ÚŽASNÁ a myslím, že nebudete litovat jejího přečtení.

Greene
25.01.2015 5 z 5

Čtvrtá kniha překonala kvality všech předchozích knih. Od začátku vás polapí a nepustí, dokud nedočtete poslední slovo. Lepší konec jsem si nemohl přát, i když vyvolává další otázky, které, jak doufám, budou jednou zodpovězeny v dalších knihách z Alagaësie.

Denny.3
16.01.2015 5 z 5

super kniha :D

yloveiou
03.01.2015 5 z 5

Pro mě osobně krásná kniha.Změna Eragona od prvního dílu až sem je neuvěřitelná a šla postupně všemi díly aniž by si to člověk uvědomil. Není co vytknout ani závěr,který se mnohým nezdá,jen proto, že tam není žádná akce nebo bitva.

unnamed-soldier
16.12.2014 2 z 5

Kde se stala chyba? Po té co Paolini vydal Eragona, získal si spoustu čtenářů a myslím, že celkem zaslouženě (pomineme-li kapitolu s věštbou), nicméně už od vydání třetího dílu bylo zřejmé, že Odkaz dračích jezdců jako celek nedopadne nejlépe. Začalo být silně průhledné, kam bude děj směřovat a jak kniha dopadne. Nejlepší postavy se postupně vytrácely nebo mizely v pozadí a naopak spoustu prostoru zabral nesmrtelný zlobr Roran (jako by nestačil natvrdlý Eragon).

Velkým zklamáním bylo roztažení o jednu knihu navíc. Konec třetího dílu pak byl neuvěřitelně neoriginální a nudný, což by se dalo odpustit nebýt způsobu, jakým Paolini svůj příběh uzavřel.

Bitva odfláknutá, souboj Eragona a Galbatorixe vyřešen kouzelným slůvkem a giganteckého Šruikana si autor ani nevšiml (přitom měl Šruikan obrovký potenciál být klíčem k zajímavému konci). Doufal jsem tedy, že se Paolini odhodlá alespoň vyřešit vztah mezi kráskou a vlezlým Eragonem. No místo toho si Christopher vytvořil zadní vrátka, aby se do Alagaesie mohl jednoho dne vrátit (až dojdou peníze :D).

Celkově mi přijde, že Paolini psal konec se slušnou dávkou odporu. S trochou štěstí by i cvičená opička vymyslela poutavější konec, škoda.

dadako
11.12.2014 4 z 5

Série se mi moc líbila. Četl jsem to v kuse a nemohl se odtrhnout. Co ale nebylo podle mého gusta, byl konec. Takovej konec nekonec... Mám rád, když se příběh uzavře, ale Paolini si ho nechal pěkně po americku otevřenej. Vytváří tam několik vztahových linií a ani jednu nedotáhne do konce.
Nejvíc se mi líbily dva poslední díly, ale díky konci posledního byl pro mě nejlepší ten třetí.
Paolini píše celkem pěkně, ale Martin je jen jeden...

jirinax16
05.12.2014 5 z 5

Tahle série mě nesmírně bavila, od začátku až do konce. Sice mě moc nebavily části s Roranem, ale nakonec jsem si ho oblíbila. Jen si myslím že konec mohl být o trochu lepší, ale i tak nezklamal. :-)

xeroxino
23.11.2014 5 z 5

Cela kniha a cela edicia mne sedela ako ritka na serblik (nocnik)..
Po precitani celej edicie som ale dostal depky, ze uz je koniec :)

Gordson
17.11.2014 4 z 5

Série "Odkaz dračích jezdců" mě uchvátila už od prvního dílu, popisy krajiny, propracované postavy a nové rasy (nemohu se zbavit podobnosti Alagesie se Středozemí, ale to je asi čistě náhoda).
Čtení celé serie mě neskutečně bavilo, nicméně nemohu se zbavit dojmu, že ten velkolepý konec, ke kterému celá série směřovala, boj s Galbatorixem a následný odchod za moře,... mně to přijde trošku odfláknuté. Jako by Paolinimu došly síly, nápady, jakoby ten konec psal s nechutí. Můj osobní názor, pro mě nejslabší část byla ta poslední, ale zbytek knihy to víceméně zachránil, tak mám-li to hodnotit jako celek, dávám 4/5.

Žofie
07.11.2014 5 z 5

Na začátek musím říct, že celou sérii knih vřele doporučuji všem fanouškům fantasy, nejen dětem, kterým je tento cyklus primárně určen (minimálně v knihovně i v knihkupectví jsem je našla v dětském oddělení.) Celý příběh Eragona obsahuje mnoho moudrých myšlenek a nápadů a rozhodně nelituji, že jsem se před třemi měsíci začetla do první knihy série a s menšími přestávkami jsem přečetla všechny čtyři knihy, protože mi po určité době "nečtení" začali draci chybět. :)
Nic méně, poslední ze čtyřdílné série- Inheritance- mě bavila ze všech dílů nejméně. Pořád jsem čekala, že se jim podaří najít "něco" jak Galbatorixe přelstít, nějakou chytrou myšlenku, něco, na co král nepomyslel. Tedy pomoc jiných eldunarí byl pro mě zklamáním a některé věci mi připadaly těžce vykonstruované (to jak o skrýši Eldunárí řekl Eragoni jakoby nevědomě kočkodlak a jiné...), tento pocit křečovitosti jsem v ostatních knihách série neměla.
A také jsem se nemohla zbavit pocitu, že je tato konkrétní čtvrtá kniha vleklá. Konkrétně po dobytí Uru´baenu děj dál pokračuje obzvláště loudavým tempem a dal by se zkrátit do jedné kapitoly. Právě v těchto dalších asi 70 stránkách jsem se nudila a četla jsem "jen abych to měla už přečtené".
I tak dávám plný počet hvězdiček a to jako hodnocení celého Odkazu dračích jezdců, jedná se totiž o výjimečný příběh, který určitě stojí za přečtení.

Miss Utahraptor
03.11.2014 3 z 5

Škrtat, škrtat, škrtat! Inheritance by jak sůl potřeboval zásah shůry proti autorově grafomanii. Ačkoli se stále "něco děje", od začátku se nelze zbavit vtíravého dojmu, že by se těch cca. 700 stránek pohodlně vešlo na 500, a to se pak podepíše jak na čtivosti, tak výsledném dojmu.

Jolilinka
01.11.2014

Sekla jsem se na začátku a nedočetla. Rozhodně to někdy dočtu, ale netuším, jak dlouho to může trvat. Rozhodně bych toho čekala víc. Kniha je nudná a nezáživná, nevím, co na ní všichni tak vidí.

Attia
15.10.2014 4 z 5

Bylo vidět, že se autor rozhodně zlepšoval každým dílem víc a víc, určitě bych řekla, že poslední díl byl lepší a čtivější, než třeba první. Na druhou stranu ta délka... Nemám sice nic proti knihám s 500 stranami a víc, jenomže tady se mi to všechno celkem slévalo dohromady, protože to byla bitva o to město, pak zas o to, a ve všech případech to znamenalo docela dost stran, i když to většinou bylo to samé. Spousta krve. Poslední bitva byla opravdu fenomenální, to musím uznat. Strašně se mi taky líbila ta mapka, kde jsem si při čtení hledala místa, kde právě Eragon byl a tak. Jen konec mě trochu zklamal, tím myslím úplný konec až po závěrečné bitvě. Bylo to takové neuzavřené a i trochu smutné :( Nicméně přesto je série Dračích jezdců vážně moc povedená a stojí za přečtení.

xmetelkova
07.10.2014 5 z 5

Úžasné. Konec strašný, ale už se z toho dostávám. Posledních 300 stran je neuvěřitelných (tak jako vše ale...). Mám strašně ráda Eragona, Rorana i Ariu a hned v prvním díle jsem si je oblíbila. Rozhodně úžasný příběh, i když by toho mohlo být víc...

Vlken
16.09.2014 5 z 5

Hmm ten závěrečný boj mě zklamal ale ještě víc mě zklamalo,že to byl poslední díl:(

IFu
07.09.2014 5 z 5

Čtvrtý a poslední díl Odkazu Dračích Jezdců. Fantasy, které je promyšleno do těch největších detailů. Do Eragona jsem se vžila a prožila s ním každou chvilku a každý boj. Všechny díly se mi ale vlévají do jednoho děje, takže po přečtení všech dílů již nejsem schopna přesně říci, co je v jedničce a co v dalších dílech.... :-( Budu muset asi psát komentáře hned po přečtení knihy a ne celého příběhu. V každém případě vás čeká dlouhé putování po království, setkání s trpaslíky, elfy, lidmi, razaky, kully, draky, stíny. Komunikace pomocí čtení mysli, kouzla, navázání neobvyklého spojení a přátelství s drakem a jiné. Byla jsem nadšená.

fiona007
07.08.2014 3 z 5

Tak jsem si říkala, že triologii máme za sebou, a on vyjde ještě čtvrtý a asi nejlepší díl.
Konečně rozuzlení, akorát mě mrzí Arya, líbil se mi zápas s Galbatorixem. Každopádně závěr jak se patří.

Denisqa
22.07.2014 2 z 5

Na to, jak je tento spisovatel mladý, tak dokázal vymyslet zcela nový svět, který má svá vlastní pravidla, jazyk, historii... četla jsem postupně všechny díly a vždy s napětím čekala až vyjde další a čekala, co se bude dít. A pak to bylo konečně tady! držela jsem v ruce poslední 4. díl hned ten den, co se objevil na pultech knihkupectví a hltala každou další stránku, abych konečně věděla, jak to celé dopadne po letech spekulací na internetu. Po zaklapnutí této knížky mě čekalo obrovské zklamání. Obrovská válka, ke které směřuje celá země, bitva, kde má být poražen největší nepřítel se smrskla na 10 stránek a bylo po boji. A konec zůstal otevřený nejspíš pro všechny případy.... je to opravdu velká škoda a za tohle zklamání nemohu dát více hvězd....

Žaneeetkaa
15.07.2014 5 z 5

Paolini si zaslouží můj obdiv kvůli tomu, jaký dokázal stvořit svět. Celou sérii jsem si zamilovala, jako draky v knihách. Eragon se Safirou a jejich neutuchající láska mezi drakem a Jezdcem a samozřejmě další postavy se mi vryli tak hluboko do srdce, že je snad nemožné na ně zapomenout.
Už u Brisingra jsem byla ráda, že kniha není jen z pohledu Eragona, za což jsem byla velmi ráda, hlavně, když vypravěčkou byla Safira, ale u tohoto dílu mi bylo líto, že z jejího pohledu to bylo jen jednou, přesto i pohled Nasuady byl zajímavý vzhledem k tomu, co si musela vytrpět. Starověký jazyk mě nepřestal překvapovat ani po prvním dílu i přesto, že jsem musela pořád koukat do vysvětlivek, co všechna ta slova znamenají.
Na konci jsem už ani nezadrhávala slzy, které si kniha zasloužila. Doporučuji celou sérii, která získala místo v mém srdci, ale i moji přízeň. Sé onr sverdar sitja hvass!