Eragon

Eragon https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141398/bmid_eragon-141398.gif 4 5750 740

Keď Eragon nájde v lese naleštený modrý kameň, myslí si, že chudobného farmárskeho chlapca stretlo šťastie. Ale z kameňa sa vykľuje dračie mláďa. Eragon si uvedomí, že narazil na odkaz skoro tak starý ako je samé Kráľovstvo. Jeho jednoduchý život sa cez noc zmení a on je vtiahnutý do nového, nebezpečného sveta osudu, kúziel a moci. Prvý diel trilógie - Odkaz Dračích jazdcov... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Eragon , 2002

Tuffy
19.11.2011 2 z 5

Nechápu, co se všem na tom tak líbí... Při čtení knihy jsem chvílemi měla chuť přeskakovat stránky a modlila jsem se, abych už byla na konci. Je to zbytečně rozsáhlé a neoriginální. Klasická zápletka, kde si hrdina putuje po světě a někdo ho pronásleduje nebo on zase pronásleduje někoho... Aspoň, že je to trochu čtivé, jinak by moje hodnocení šlo ještě níž.

Oter
28.09.2011 5 z 5

Kouzelné fantasy, které potěší jak děti, tak dospělé. Pověst mu ovšem zkazilo filmové zpracování.

sheylka
16.09.2011 5 z 5

Teď se tady prodírám předešlými komentáři a mám tak trošku smíšené pocity... Každý má právo na svůj názor, ale přijde mi, že někteří lidé tady spadli z Marsu a celkem by mne zajímalo, jestli by oni dokázali sami napsat něco podobného, když to umí tak skvěle kritizovat. Ano připomínalo mi to trošku Pána prstenů, ale neřekla bych, že to autor obšlehnul od Tolkiena, spíš jen, že měli podobné téma, což se dalo čekat, když oba píšou fantasy a v jejich dílech se objevují mytologické postavy. Dokonce se ostatní pozastavují i nad mladým věkem autora, k tomu mohu opět jen dodat, zda by to tady někdo zvládl líp? Podle mého názoru je obdivuhodné, že má tak velkou fantazii, můžete mu jenom závidět (jak fantazii tak úspěšnost).
A teď k samotné knížce, nutno dodat, že jsem nejprve viděla film - docela se mi líbil - ovšem do té doby, než jsem přečetla knížku, pak mi přišel hrozný a s úplně rozdílným dějem... Jak už to bývá u knížek, co mne baví, měla jsem ji přečtenou skoro přes noc, brala jsem si jí i do koupelny a nedokázala se od ní vůbec odtrhnout... Velmi působivý příběh, spoustu napínavých momentů i smutných chvilek, krásný vztah Eragona a Safiry, moře dobrodružství, nerozluštěných hádanek a tajemství (mnoho jich zůstane nerozluštěno, takže se těším, až se začtu do dalšího dílu) a vůbec, moje fantazie už dlouho tak nepracovala, jak u téhle knížky... DOPORUČUJI

denuska
06.09.2011 5 z 5

Mám mimo jiné ráda i tento žánr knih a nemohu souhlasit s až tak negativním názorem některých čtenářů. Mně se kniha líbila, je jasné, odkud zřejmě autor čerpal, ale proč ne? Proč nepokračovat v těchto příbězích, proč dále nerozvíjet tyto krásné světy? Vždy ráda sáhnu po Paolinim a znovu si jej přečtu a opět jen s několika nádechy....

vic11
27.08.2011 4 z 5

Čtu zde spoustu názorů a nemůžu se přiklonit ani k jedné ze stran. Kniha se mi líbila, četl jsem lepší a rozhodně jsem četl o hodně horší. Někdo říká že se jedná jen o vykrádačku různých příběhů, možná že ano. Ale která nově napsaná kniha není alespoň částečně ovlivněná jiným dílem nebo něčím už existujícím? (mluvím o sci-fi a fantasy) pokud autor přečetl dnes už klasická díla některých autorů možná ho jen ovlivnili. Možná ne. Přiznám se že námět je spíše klasický, mladý hrdina se musí dostat na bezpečné místo, které zas tak bezpečné není, musí se vyrovnat se ztrátou, ta ho konečně vede k jeho povinnosti... Pro mě je dnes celá série spíše dobrou odpočinkovou četbou.

LilianKate
24.08.2011 4 z 5

Někteří tu píší že Eragon je příšernost a spousta dalších urážek a mají u tohoto komentáře zatím 10+.Podle toho co píší mi připadá že si myslí že knížkám hodně rozumí a asi je to i pravda.Zároveň si ale myslím že jsem toho přečetla hodně a Eragona mám ráda není to moje nejoblíbenější knížka ale patří k těm hodně oblíbeným.Je sice pravda že není nejoriginálnější ale že by někoho přímo vykradla? Upřímě mám prošlou celou knihovnu a nenašla jsem jinou knížku se stejným nápadem kromě jedné české která je vydaná o 3 roky později a očividně Eragona kopíruje.Nic proti vám co to píšete ale myslím že každý má právo na vlastní názor.Promiňte ale to že se mi líbí Eragon a mám tu knížku ráda ještě neznamená že jsem omezenec který nic nepřečetl.

AncaZeli
24.08.2011

Eragon je SKVĚLÝ. Jsem jinak stejná jako Liz Rosenbergová. Ale Ona nepřečetla skoro celýho Brisingra za noc. To je Můj rekord :-)

Klarv
07.08.2011 5 z 5

Moje top 1 :) můžu číst pořád dokolečka :) ikdyž Eldest se mi líbí ještě víc :)

Zajda
01.08.2011 5 z 5

Ano, ve 14ti budete Eragonem fascinováni. Ve 20ti kdy už za sebou máte spoustu jiných, lepších děl světové literatury se z Eragona na zadek neposadíte. Měl jsem tu výhodu, že jsem jí četl ve 14ti a byl jsem tedy fascinován.

Nedivim se, že po shlédnutí Eragona zakázal Paolini natáčení dalších dílů. Rozhodně nejhorší ze všech filmů natočených podle knih jaký jsem kdy viděl.

runcorne
19.07.2011 5 z 5

Já myslím, že jde o vydařené dílo... Dá se číst pořád dokola

xxx.katusca.ko
04.07.2011

Knihu jsem přečetla už dávno a hned na to jsem musela přečíst i další dva díly.. Moc mě zaujaly. Po nějaké době jsem viděla film, který kdybych viděla před knihou, tak bych jí nikdy nečetla. Dnes ji čtu znovu a pořád mi připadá úžasná! :)

joslin
26.06.2011 5 z 5

Četla jsem to týden, nelituji, i když některé pasáže bych vynechala, užila jsem si příjemné vize a fantazie.

Vetinari
12.06.2011 2 z 5

Ujde to. Pokud předpovídají deštivý víkend, vy jste na samotě u lesa a nejde proud, tak je šance, že vás tahle knížka i pobaví. Ale žádné velké umění a originální zápletku rozhodně nečekejte. Ale kniha pořád lepší než film.

Rocker-Tialk
08.06.2011 1 z 5

Ságu jsem začal číst na doporučení spolubydlícího. Sice jsem chtěl po pár úvodních kapitolách přestat, ale nakonec mě ta kniha začala přeci jen bavit. Ne proto, že by to byla kdoví jak skvělá literatura, ale dobře se to četlo (kolem pěti set stran jsem přečetl za několik málo hodin na dva zátahy) a ještě lépe se tam hledaly odkazy na díla jiných autorů, ať už šlo o knihy, či filmy. V Eragonovi mi vadila především mizerná jazyková úroveň (jestli je to kvůli překladu, pak by měl Paolini zauvažovat o žalobě), kterou ještě umocnil fakt, že jsem jej četl bezprostředně po Húrinových dětech profesora Tolkiena. Rovněž předvídatelnost, rozvleklost a naivita příběhu a míra klišé byla dost nechutná, ovšem všechny tyto zápory lze přisoudit autorovu věku a nezkušenosti (otázkou však je, zda se nejdřív radši neměl pustit do něčeho méně rozsáhlého a osahat si spisovatelské řemeslo). Spíš než vážné literární dílo mi tahle kniha připomíná prožívání fantazií dětského čtenáře fantasy, který si nakonec sám píše přesně takovou fantasy, která se mu líbí a která vždycky dobře skončí a neobsahuje příliš mnoho zvratů, kde nikdo není opravdu zlý, snad jen vyjma hlavního záporáka. Patnáctileté čtenáře ta kniha bude bavit, pokud na ně nebude moc tlustá, ale starší a náročnější fanoušky literatury moc nenadchne.

Will
30.05.2011 5 z 5

Eragona jsem přečetl asi před dvouma měsíci, když mě to doporučila moje sestra, ze začátku jsem říkal, že je to blbost, protože jsem viděl film a sotva sem přečetl dvě kapitoly a nemohl jsem to pustit z rukou. Film je oproti knížce blbost, ve filmu vynechali polovinu věcí a tím úplně pokazili celej film. Už jsem přečetl i Eldesta a teď čtu Brisingra. Musím říct, že Paoliny v každém díle napsal hromadu věcí, které by nikoho nenapadly.

Fidlal
29.05.2011 2 z 5

Ehm, neměla mít sága o dračím jezdci původně 3 díly? Připomíná mi to hlod k otřesnému filmu Scary Movie 4 - "čtvrtý díl slavné trilogie".
Spíše než autorské psaní mi to celé přijde jako spisovatelská etuda s naleštěným štítkem "světový bestseller". Neříkám, že by Paolini neměl talent, ale míra klišé je dost vysoká. Nejvíce mi není jasné, proč je tak populární se rovnou pouštět do rozsáhlých ság. Proč nenapsat něco rozsahově menšího s pořádnou pointou a minimem nelogičností? Nevěřím, že jde jen o komerci. Spíš jen o velké oči, zaslepené láskou k žánru fantasy.
Umístění v literární soutěži? Proč ne! Srovnání třeba s Tolkienovým Hobitem? To radši ne...

Verrrunka
09.04.2011 4 z 5

Tuto knihu jsem začala číst spíše ze zvědavosti, zajímalo mě, co na tom všichni vidí. A musím uznat, že vzhledem k autorově věku se nejedná o špatný kousek. První polovinu knihy jsem doslova hltala… ale když se hlavní hrdina konečně dostal do bezpečí, začala jsem se mírně nudit a četla jsem jen velmi pomalu. Některé pasáže mi přišly zbytečně vleklé, přestože neměly co říci, naopak závěrečná bitva mohla být rozvedena na více stran. Jazykově jednoduché, vhodné pro mladé čtenáře, pro které je to předpokládám určeno.

Vendiii1
03.04.2011 5 z 5

Film je otřesný ! !
Ale knížka úžasná :))

Chogori
22.03.2011 3 z 5

Eragon je fajn knížka, která se sice s fantasy legendami jako je Pán Prstenů nebo Zaklínáč nemůže srovnávat, ale jako oddechovka není k zahození.
Ovšem souhlasím s komentáři "tan", "Selhana", "zlovlka" a "smetyla": vykrádačka (to by mi až tak nevadilo, i Tolkien se inspiroval mytologií...), příběh jedno velké klišé (to už mi vadilo víc). K tomu bych dodala plochost a také neuvěřitelnost některých postav (aneb jak se stát z farmáře mágem a zabijákem stínů snadno a rychle). A navíc mě neskutečně iritovalo to Safiřino "little one" (čteno v originále) a místy přiblblé pokusy o vtipy.
Tak a dost kritiky. Jinak je to čtivá (snad s výjimkou prvních pár kapitol) a poměrně zábavná knížka, některé postavy jsou zajímavé (Brom, Solembum, snad i Murtagh a Dvojčata), příběh je sice místy klišovitý, ale za úplnej brak bych Eragona taky nepovažovala...No, jsem zvědavá, jaké dojmy ve mně zanechá Eldest.

smetyl
16.03.2011 2 z 5

Přehnaně přefantazírované a v mnohých pasážích obšlehnuté dílo. Inspirace známými fantasy knihami je zde citelně znát. To by až tak nevadilo, jen kdyby to prostě nebyl brak. Velmi jednoduché dílo, s jednoduchým dějem. Číst snad jen jako oddechovku...