Eragon

Eragon https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141398/bmid_eragon-141398.gif 4 5759 5759

Keď Eragon nájde v lese naleštený modrý kameň, myslí si, že chudobného farmárskeho chlapca stretlo šťastie. Ale z kameňa sa vykľuje dračie mláďa. Eragon si uvedomí, že narazil na odkaz skoro tak starý ako je samé Kráľovstvo. Jeho jednoduchý život sa cez noc zmení a on je vtiahnutý do nového, nebezpečného sveta osudu, kúziel a moci. Prvý diel trilógie - Odkaz Dračích jazdcov... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Eragon , 2002

bookemma
19.11.2013 4 z 5

Kniha mě zaujala až poté, co jsem v televizi viděla film. Mohu říci, že přestože na mě příběh v psané podobě zapůsobil více, nebudu se ke knize už vracet. Nudilo mě dlouhé popisování míst a osob.

Niuk
11.11.2013 3 z 5

Jednoduchá oddechová fantasy pohádka. Sem tam dýchá onou naivitou mládí, ale to není nijak na škodu. Pro mě příjemné lehké čtení, nicméně nic, k čemu bych se chtěla vracet. Řekla bych, že knihu prodal hlavně autorův věk.

estelina2300
25.10.2013 5 z 5

Tato kniha patří k mým oblíbeným (spolu s Hraničářovým učněm). Vůbec se to nedá srovnat s filmem. Který je absolutně jiný. Eragon mě hodně překvapil. Prvních pár kapitol se to zdráho. Ale potom mě příběh plně pohltil. Od začátku se mi začala líbit Safira.

sirek
07.10.2013 5 z 5

Knížka se mi moc líbila a během prvního sta stránek mě naprosto pohltila! Popis cestování Eragona a Safiry byl super a vytknout bych mohl akorát zdlouhavý začátek. Za mě 5/5

Temný snílek
24.09.2013 3 z 5

Co se týče kvality, jde v celku o průměrnou fantasy, kterou ocení převážně mládež, protože kniha postrádá originalitu i propracovanost. Děj jde snadno předvídat a celkově je hodně jednoduchý, přesto se tu najdou i zajímavé okamžiky. Na první pohled je patrná inspirace starších, klasických děl tohoto žánru, ale zároveň nejde o „opisování“. Autor má svůj styl psaní, který se v příběhu objevuje a vede ho k cíly, v tomto případě k „pokračování příště“.
Jde o takový fantazijní pohádkový svět, kde je spousta magických tvorů, hrdina a jeho přátelé, úhlavní nepřítel a objeví se tu i různě vztahové linie, hlavně přátelství, nenávist, touha po moci, nebo třeba láska.
Vše působí svěže a děj rychle běží dál, takže kniha je čtivá i zábavná, jen její hlubší hodnota je poněkud slabší, ale není nač si zoufat. Pokud máte rádi nenáročné fantasy, tak to Eragon bude pro vás to pravé ořechové.

Number24
22.09.2013 1 z 5

Knihu jsem nedokázala dočíst, ničím mě nezaujala.
Mám v plánu si ji přečíst znovu, nevěnovala jsem ji dostatek pozornosti a tak, jak já, tak ta kniha zasloužíme druhou šanci :)

katka920
22.09.2013 5 z 5

Pro mě osobně to byla láska na první pohled. Rozjezd je pomalejší, což může být pro některé nedočkavce celkem problém. Jsou tam úžasně vystižené detaily a lecčemu se můžete při čtení přiučit. Kniha rozhodně není napsaná povrchně, vše je do hloubky. To je velké plus proti jiným autorům. Místy je to předvídatelné a místy opravdu zdlouhavé. Na druhou stranu jsou tu perfektní popisy postav a kultur. Trochu mě mrzí, že v Alagaesii se dá vše vyřešit kouzlem - kouzlo je nadevše. Toho moc zastáncem nejsem, ale jde o osobní názor.
PS: Dnes už ve fantasy není moc co vymýšlet, to si prosím uvědomte a zkuste si něco napsat sami. A děj rozhodně opsaný není.

Megi67
22.09.2013 3 z 5

Kniha je opravdu pěkná, musím se tedy přiznat, že ke konci už se mi nechtělo číst a řekla bych, že konec byl zbytečně zdlouhavý, ale přesto jsem dočetla a musím říct, že celkově je kniha moc povedená. :-)

ROCKETMAN
18.09.2013

Někteří z vás, komentátoři, se dost ztrapňujete! Například comment:"je to kopie jiných fantasy děl!" Zkuste si představit trpaslíka, co není podobný trpaslíkům z jiných fantasy. Zároveň pochybuji, že ti, co to používají vědí, co slovo klišé znamená... Napište v patnácti román, nepoužívejte větu:asi to není můj šálek čaje, a dejte si lepší jména než eliiska a zlovlk; pak kritizujte!!

slamenka
13.09.2013 1 z 5

Četla jsem sice jen dva díly, ale moc mě to nemotivuje číst ty další. Příjde mi to strašně neoriginální. Ale plus za to, že je to aspon čtivé.

Eigis
11.09.2013 4 z 5

Je to velmi dobrý a čtivý příběh, ale je vidět, že to psal sečtělý čtenář fantasy. Řada věcí je převzatých např. trpaslící a elfové, kteří odpovídají až na pár obměn bežnému fantasy standartu. Samotný příběh má řadu hluchých míst a občas se trochu vleče, ale to je u prvních dílů normální. Celkově vzato se mi kniha líbila, ale nechápu ten humbuk okolo ní, četl jsem lepší. Uvidíme co bude v dalších dílech...

ala.mihalikova
01.09.2013 3 z 5

Na pribehu se mi moc libila Safira. Jinak je to takova oddechova knizka. Pribeh me neuchvatil a nestrhnul. Rozhodne to pro me neni ta knizka, kterou musim hned docist a vedet co bude dal. Konec se mi zdal takovy urychleny. K dalsimu dilu se hned tak nevrhnu.

puplik
29.08.2013 4 z 5

Nádherná kniha,všem doporučuji. Těšil jsem se i na film,který byl ovšem obrovským zklamáním

Šárka_D
15.08.2013 4 z 5

I když byl příběh poměrně jednoduchý, na to, že ho autor začal psát v patnácti letech, byl velmi dobrý. V dalších knihách je zápletka košatější a dospělejší, celkově sérii hodnotím kladně.

Mordor
12.08.2013 5 z 5

Tá kniha je senzačná odniesol som si z nej kopu zážitkov. No film mi po prečítaní knihy prišiel iba ako nejaký trailer na knihu. Z filmu som si neodniesol žiaden zážitok. Moje slová: Film je len pre lenivcov. Raz sa ma spolužiačka spýtala, že či jej nepožičiam Eldesta. A ja som sa spýtal, že či už prečítala Eragona. A ona na to: "Nie, ale videla som film." - Toto prosím Vás nikdy nerobte. Ak prejdete na Eldesta bez prečítania Eragona s výhovorkou: videl/a som film, tak v čítaní budete mimo. Možno po strane 200 prídete na to, čo je vo veci ale stále nebudete vedieť všetko potrebné.

Kattie
12.08.2013 3 z 5

Nevím proč, ale tomuhle jsem nepropadla. Na to kolik autorovi bylo, tak super, ale když to neberu v potaz, tak nic moc - zkusím si časem přečíst další díl, třeba mě to ještě chytne.

pink_ivy
08.08.2013 4 z 5

“Books are my friends, my companions. They make me laugh and cry and find meaning in life.” Škoda filmu, protože knížka je opravdu moc dobrá. I když je jasně vidět, že se autor inspiroval některými jinými fantasy knížkami, pořád je fascinující, že jí napsal v 15. Eragona mám ráda, je to moc hezký začátek dobré série.

Gyl
07.08.2013 5 z 5

Eragon je hezkým úvodem do poutavého a originálního příběhu jednoho (nejspíš smyšleného :-) ) světa, ve kterém prostí lidé mají strach z tajemných sil a temných tvorů a tento strach je zcela oprávněný. Eragon je ale odvážný chlapec a zvědavý jak medvídek mýval a tak se dostává do situací a míst, kam se ostatní obyvatelé vesnice nedostanou...A ten úvod do děje je na téhle knize asi to nejdůležitější, to nejlepší, co mě přesvědčilo číst dál a dál a přelétnout těch skoro 500 stran za několik hodin.
Od začátku z toho kouká veliký příběh, ale čtenář se to nedozví najednou, sleduje postupně kroky Eragona, Safiry a Broma a je napnutý, kam je vývoj událostí zavede. I kdyby tahle kniha byla jediná a neměla by pokračování, byla by skvělá. Ona ale pokračování má a v nich se jednotlivé nitě příběhu postupně rozrůstají a zároveň se zpětně vysvětlují ty věci, u kterých čtenář nejprve nevěděl, co to jako má být..
Díky časové prodlevě mezi jednotlivými knihami, jsem četl Eragona a Eldesta ve stejnou dobu a pak ještě dvakrát společně s dalšími díly a prostě mě neomrzel. Je to vynikající příběh a člověka zodpovědného za jeho filmovou podobu by měli předhodit skupině Kullů!

benda02
05.08.2013 5 z 5

Lituju, že jsem si tuto knihu nekoupil už v době, kdy vyšla, fantastické čtení, které jen tak neomrzí.

Mako123123
01.08.2013 4 z 5

Celkom fajn prvý diel... film ani nepozerajte... to je otras