Od baroka k romantismu : Ke zrození novodobé české kultury

Od baroka k romantismu : Ke zrození novodobé české kultury https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157543/bmid_od-baroka-k-romantis-157543.jpg 4 4 2

Studie Josefa Hanzala zkoumá sledovaná období z hlediska kulturních dějin. Zabývá se rozumem a citem v sochařství, malířství, literatuře a hudbě, dále barokním historismem, náboženstvím, světovostí a vlastenectvím i lidovou kulturou, a to od baroka po romantismus, jak název napovídá.

kristyna3877
04.09.2019

Vzhledem k době vzniku nepřekvapí některé pasáže, ale kniha se snaží být co nejméně poplatná a autorovi se podařilo propašovat i pár vět, které by pozorného cenzora nepotěšily. Dělí se na dvě části, jedna jde především chronologicky, druhá tématicky a místy se zbytečně překrývají, ale jinak mohu určitě doporučit jakožto stále podnětnou knihu.

JulianaH.
30.01.2019 5 z 5

Lehce marxizující přístup, ale zároveň otevřenost dříve zapovězeným školám (Annales, Kalistův spiritualismus). Knížka se snaží být spravedlivá k těm, koho marxistická historiografie moc nemusela. Někdy se jí to daří (jako v případě šlechty), jindy ne (jako v případě P. Koniáše). Její největší klad vidím v tom, že se věnuje tolik opomíjeným kulturním dějinám. Spíše jde vlastně o soubor esejů na různá témata (vlastenectví v umění; lidová kultura). Pro mě obohacení. A děkuji p. docentce Koldinské za doporučení, ač jsem knihu četla až půl roku po zkoušce. :)

náboženství umění baroko výtvarné umění romantismus lidová kultura osvícenství české umění baroko (hudba) rekatolizace

Josef Hanzal
česká, 1934 - 2002