Ferdinand Kindermann von Schulstein

Ferdinand Kindermann von Schulstein https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177802/bmid_ferdinand-kindermann-wyF-177802.jpg 4 1 1

Portrét osvícenského duchovního, zakladatele moderního základního školství v českých zemích, školy pojímané jako součást sociálního povznesení všech obyvatel. Svou činností přispěl Kindermann k česko-německému porozumění. Působil v zemské školní komisi i jako vyšehradský probošt a litoměřický biskup (1790-1801). Biografie, kterou autor nemohl vydat za komunistického režimu, přináší nový pohled na údajné Kindermannovo germanizátorství. Jeho život zasazuje do rámce osvícenství a vývoje českého školství; věnuje se také národnostním pnutím mezi Němci a Čechy i stavu tehdejšího kléru.... celý text

Biografie a memoáry , Historie , Vzdělávání

Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství

Ferdinand Kindermann von Schulstein (1740-1801)

JulianaH.
25.11.2019 4 z 5

Objeveno na DK, okamžitě objednáno v antikvariátu a přečteno ve vlaku na cestě z Bratislavy do Prahy.

Klady: Příjemně čitelný životopis, který se kromě Kindermannovy osoby věnuje osvícenství jako takovému, josefinismu, osvícenskému katolicismu, vývoji bohemikálního školství v tereziánské a josefinské epoše i českému národnímu obrození. Výborná je především kapitola „Kindermann – germanizátor?". Přináší tolik potřebný pohled na tuto osobnost z nacionálně české strany. Právě tato kapitola mě přiměla zdvihnout počet hvězdiček na čtyři.

Zápory: Skličující jazyková úroveň (typografické a stylistické nedostatky, časté opakování, pleonasmy, jednou dokonce vypadlo slovo). Postrádala jsem více informací o Kindermannově osobnosti, než že podle Foerstera rychle mluvil i myslil a že jezdil meditovat do jeskyně na oslíkovi. O jeho každodenním životě se také dozvídáme jen náhodně a útržkovitě. Nesouhlasím s Hanzalovým (neustále opakovaným) tvrzením, že Josef II. byl dogmatik a fanatik. Popravdě se s ním neshodnu ani na kritice Kindermannova „nedostatečně tolerantního" postoje k protestantům.

Ale jistě mu přitakám v hodnocení Kindermanna jako „dobrého člověka, jemuž ležely na srdci především osudy dětí". – „Lex fundamentalis ecclesiae: lex caritatis.“